Cahillikler Kitabı

6,9/10  (127 Oy) · 
600 okunma  · 
81 beğeni  · 
4.406 gösterim
Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya'nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika'nın adının Amerigo Vespucci'den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055813000
 • Çeviri:
  Emre Ergüven, Cihan Aslı Filiz
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rüveyda Atmaca 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Bildiklerimiz ya da yanlış bildiklerimizi bir liste şeklinde açıklamalarıyla beraber veren, gerekli ve gereksiz içerdiği bilgilerle bir çok bölümünde sıkıldığım, ama sonlara doğru ilgimi çekmeyi başaran bu kitabın verdiği bilgilerle beni aydınlattığını ve ayrıca sonlara doğru Osmanlı ve Türklerden bahsetmesiyle beni gururlandırdığını söyleyebilirim.
İçerdiği bilgiler nedeniyle okunmasını tavsiye ederim
Okumayı düşünen ve okuyan herkese keyifli okumalar dilerim :)

Beytullah Ömer DUMLU 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap oldukça ilginç geldi.Anlatılan konular olsun,içeriğini oluşturan unsurlar olsun bir gerçeği arayış kitabı.Konuları günlük hayatta sıkça doğru olarak kullandığımız bilgileri kapsıyor.Bu nasıl yanlış olur dediğim çok fazla bölüm oldu.Yazarlarda okuyucuyu kitapta tutmak için güncel konuları ele almışlar.Tabi ki eleştirim olacak.Kitaptaki bazı bilgiler gerçektende doğruluklarını sorgulatıyor.Pek kesin olarak inanamıyorsunuz.Bu yüzden kitabı okuyan kişilerin çoğu yarıda bıraktıklarını biliyorum.Belki de gerçekleri gösterdiklerinden inkar etmek daha kolay geliyordur.Belki de gerçekleri sevmiyoruzdur.Güzel bir kitap okunmalı bence.Herkese tavsiye ederim.

Şennur İpekbayrak 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kısa başlıklar halinde yanlış bilinen ya da daha önce hiç duymadığınız bilgileri veriyor kitap. Dili sade, hızlı okunuyor. Merak uyandıran konular eğlenceli bir şekilde anlatılmış. Şaşırmak ve güzel zaman geçirmek isteyenler okuyabilirler.

Tuncer TAMTÜRK 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazıları kitap okumayı sevmez. Bu alışkanlık çocuklukta kazandırılırsa kalıcı olur, sonradan kazanmak zor. Özellikle bizim gibi "cahil bilge" lerin hürmet gördüğü toplumlarda, okumaktan ziyade duymak esas alınır nerdeyse. Kaynağı bulmak, araştırmak, kıyasa tabi tutmak(Belli derecede tecrübe gerektirir.) zor iştir. Kolaycılığı seçerek bildiğine inandığımız kişilerin yorumlarına bırakırız tercihi. "Vardır bir bildiği" sarıldığımız başlıca argumandır. Neden bu kadar lafı uzattın, derdin ne diyorsanız ;
Efendim sizin okumanız yetmez bir şekilde etrafınızı da okumaya teşvik etmelisiniz. İşte bu yüzden insanlara okuması basit, ilgi çekici bu tarz kitaplardan hediye etmek başlangıç olabilir. Tabi ki okuma alışkanlığı olmayanlara. Bu tarz kitaplar, çabuk sıkılanlar için; Raskolnikov'un kararından, Jean Valjeanın sonundan, Anna Karenina'nın dramasından daha etkili olucaktır naçizane kanaatim. Efendim kitap hakkında söylenecek pek birşey yok, özellikle internetin yayılmasıyla artan yanlış bilgi kirliliğine, çok da ciddi yaklaşmadan eğlencelik bilgilerin doğru hallerini anlatmaya çalışmışlar. Örneğin; Dünya'nın en yavaş memelisi hangisidir? Atomun içinde ne vardır? Yunuslar mı zeki kargalar mı? gibi.. Kitabın devam serileride mevcut ilgililerine.

Merve Fikir 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabı okurken, bildiğimiz şeylerin aslında gerçek olmadığını öğrenmek, nasıl bir bilgi sisteminden geçtiğimizi sorgulamama sebep oldu.
Aslında gerçek buluşların ilk sahiplerinin bizim bildiklerimizin olmadığı, onlardan önce bulanların olduğunu fakat bazı şanssızlıklar sebebiyle literatürlere geçmediğini öğrendim.
Aynı zamanda kitapta daha öncesinde bilmediğim bir çok konu vardı. İnsan okudukça ne kadar az şey bildiğini öğreniyor. Gelişim ve öğrenme süreci sürekli olarak devam ediyor ve etmeli.

EVREN ALINAN 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum gerçekten ben çok cahil misin bu kitabı bitirdikten sonra anladım kitapta inanılmaz bilgiler verilirken sizleri hem eğlendiriyor hem de düşündürüyor kitabın okuma hızı inanılmaz şekilde ağır gidiyor bunu çözemedim oluyorsunuz sayfalar bitmiyor gibi geliyor insana en basiti bu kitaptan öğrendiğim bir bilgiyi paylaşalım yıllardır köpek eti yedikleri için uzak doğu Asya ülkelerini acımasızca eleştirildiğini takip ediyorum örneğin bu kitabı okuduktan sonra şunu öğrendim dünyada en çok köpek ve kedi yiyen ülke İsviçre olduğunu üstelik İsviçre bunu zevk için yaptığını ama asyadaki ülkelerin fakirlik ten mecburiyetten yediklerini unutmayın.

Zehraca 
 25 May 2017 · Puan vermedi

Ne fazla övülesi ne de fazla yerilesi bir kitap. Ntv yayınlarının diğer kitaplarında olduğu gibi boş zamanınız varsa eğlenceli vakit geçirmek için ideal. Ama benim beklentilerimi tam olarak da karşılayamadığını söyleyebilirim, ilk 50 sayfada gayet ilgi çekici bilgiler varken sonraki kısımlarda fazla gereksiz bilgiler vardı.
Kısaca yatmadan önce bir şeyler okumak ya da çay kahve içerken sayfalarını karıştırmak için ideal.

NTV de Banu Güven'i bir dönem takip ediyordum . Yanlış hatırlamıyorsam onun programında tanıtılan bir kitaptı. İsminden etkilenip almış olduğum bir kitap . Aldım okudum. baştan sona da okumuş değilim. Karıştırdım başlıklarına göre, yanlış bildiğimiz kavram yada ŞEY ler hakkında basit bilgilerle dolu olan bir kitap.

Deniz Erol 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçinde hayret ettirecek çeşitli güzel bilgileri bulunduran öğretici bir kitap. Verdiği bilgileri ve sebeplerini öğrenince çok hayret etmiş ve aynı bilgiyi bir iki kez daha okumuş ve kitabı bırakamamıştım. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum, okumaya fazlasıyla değer.

Mustafa Erişkin 
09 May 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın aklındaki bilgilerin ne kadar zor değiştirileceğine örnek gösterebileceğim bir kitap.

Kitabı bitireli 2-3 saat oldu ama içindeki bilgilere dair hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir. :D

3 /

Kitaptan 43 Alıntı

Sabırlı Firuze 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Benjamin Franklin
Son derece sert olan üç şey vardır: celik, elmas ve kendini bilmek.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 52)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 52)
Sabırlı Firuze 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hector Berlıoz
Zaman büyük bir öğretmendir. Ne yazık ki bütün öğrencilerini öldürür.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 267)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 267)
Namütenâhi 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlunun inşa ettiği hangi yapı aydan görülebilir?
Çin Seddi dediyseniz on puan kaybettiniz.

İnsan eliyle yapılmış hiçbir şey aydan çıplak gözle görülemez.

Çin Seddi’nin “insanoğlunun inşa ettiği ve aydan görülebilen tek yapı” olduğu düşüncesi çok yaygındır, ama “ay”la uzayı birbirine karıştırmaktadır.

“Uzay” oldukça yakındır. Yerin yüzeyinden 100 km uzaklaşıldığında uzay başlar. Bu noktadan birçok yapı görülebilir: Otobanlar, denizdeki gemiler, demiryolları, şehirler, tarlalar ve hatta bazı şahsi binalar.

Bununla birlikte, dünyanın yörüngesini terk edip yalnızca birkaç bin km yüksekliğe çıkılınca insanoğlunun yaptığı hiçbir şey görülmez. Dünyaya uzaklığı 400.000 km’den fazla olan aydan, kıtalar bile güçlükle görülür.

Trivial Pursuit oyunu aksini söylemesine rağmen, uzayın başladığı noktayla ay arasında, “sadece” Çin Seddi’nin göründüğü hiçbir yer yoktur.

Cahillikler Kitabı, John LloydCahillikler Kitabı, John Lloyd
Sabırlı Firuze 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aldous Huxley
Bir insan ancak gerçekten dine dayalı bir ülkeye gidene kadar dindardır . Daha sonra herşeyi masraflar, makineler ve asgari bir ücret olur.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 240)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 240)

Bir timsahı alt etmek için ne kullanırsınız?
a) Ataş
b) Kese kağıdı
c) El çantası
d) Lastik bant

Boyu 2 metreye kadar olan timsahlar karşısında, sıradan bir lastik bant ile paçayı kurtarabilirsiniz. Bir timsahın çenelerini kapatan kaslar o kadar güçlüdür ki, bu kasların aşağıya doğru olan kuvveti uçurumdan düşen bir kamyonunkine denktir. Ama timsahın çenelerini açan kaslar o kadar zayıftır ki, tek elinizle bir timsahın ağzını kapalı tutabilirsiniz.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)
Sabırlı Firuze 
 07 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bernard Shaw
Varlıklı sınıfları gördükçe giyotinın varlığını daha iyi anlıyorum.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 33)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 33)
5 /