Cahillikler Kitabı

6,9/10  (100 Oy) · 
510 okunma  · 
64 beğeni  · 
3.827 gösterim
Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya'nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika'nın adının Amerigo Vespucci'den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055813000
 • Çeviri:
  Emre Ergüven, Cihan Aslı Filiz
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap oldukça ilginç geldi.Anlatılan konular olsun,içeriğini oluşturan unsurlar olsun bir gerçeği arayış kitabı.Konuları günlük hayatta sıkça doğru olarak kullandığımız bilgileri kapsıyor.Bu nasıl yanlış olur dediğim çok fazla bölüm oldu.Yazarlarda okuyucuyu kitapta tutmak için güncel konuları ele almışlar.Tabi ki eleştirim olacak.Kitaptaki bazı bilgiler gerçektende doğruluklarını sorgulatıyor.Pek kesin olarak inanamıyorsunuz.Bu yüzden kitabı okuyan kişilerin çoğu yarıda bıraktıklarını biliyorum.Belki de gerçekleri gösterdiklerinden inkar etmek daha kolay geliyordur.Belki de gerçekleri sevmiyoruzdur.Güzel bir kitap okunmalı bence.Herkese tavsiye ederim.

Emre Ö. 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Geceleri yatarken azar azar okuyarak bitirdiğim bir kitap. İçerisinde çok ilginç bilgiler var. Okurken ciddi anlamda şaşırıyorsunuz. Kitabın dili sade ve akıcı. Kısa kısa başlıklar şeklinde her başlık en fazla 2 sayfa tutuyor. Bu yüzden oldukça pratik bir şekilde hazırlanmış .Şahsen beğendim. Gerçi hepsini ezberlemenin de bir anlamı yok. Zevk için bile okunabilir. Zaten bir süre sonra aklınızda bir şey kalmıyor bu tür kitaplarda fakat tek tük de olsa bir konu açılınca bu ilginç bilgileri hatırlıyorsunuz. Ara sıra böyle farklı ve eğlenceli kitaplar okumak gerek diye düşünüyorum.

Tuncer TAMTÜRK 
12 Nis 14:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazıları kitap okumayı sevmez. Bu alışkanlık çocuklukta kazandırılırsa kalıcı olur, sonradan kazanmak zor. Özellikle bizim gibi "cahil bilge" lerin hürmet gördüğü toplumlarda, okumaktan ziyade duymak esas alınır nerdeyse. Kaynağı bulmak, araştırmak, kıyasa tabi tutmak(Belli derecede tecrübe gerektirir.) zor iştir. Kolaycılığı seçerek bildiğine inandığımız kişilerin yorumlarına bırakırız tercihi. "Vardır bir bildiği" sarıldığımız başlıca argumandır. Neden bu kadar lafı uzattın, derdin ne diyorsanız ;
Efendim sizin okumanız yetmez bir şekilde etrafınızı da okumaya teşvik etmelisiniz. İşte bu yüzden insanlara okuması basit, ilgi çekici bu tarz kitaplardan hediye etmek başlangıç olabilir. Tabi ki okuma alışkanlığı olmayanlara. Bu tarz kitaplar, çabuk sıkılanlar için; Raskolnikov'un kararından, Jean Valjeanın sonundan, Anna Karenina'nın dramasından daha etkili olucaktır naçizane kanaatim. Efendim kitap hakkında söylenecek pek birşey yok, özellikle internetin yayılmasıyla artan yanlış bilgi kirliliğine, çok da ciddi yaklaşmadan eğlencelik bilgilerin doğru hallerini anlatmaya çalışmışlar. Örneğin; Dünya'nın en yavaş memelisi hangisidir? Atomun içinde ne vardır? Yunuslar mı zeki kargalar mı? gibi.. Kitabın devam serileride mevcut ilgililerine.

Merve Fikir 
24 Mar 08:13 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabı okurken, bildiğimiz şeylerin aslında gerçek olmadığını öğrenmek, nasıl bir bilgi sisteminden geçtiğimizi sorgulamama sebep oldu.
Aslında gerçek buluşların ilk sahiplerinin bizim bildiklerimizin olmadığı, onlardan önce bulanların olduğunu fakat bazı şanssızlıklar sebebiyle literatürlere geçmediğini öğrendim.
Aynı zamanda kitapta daha öncesinde bilmediğim bir çok konu vardı. İnsan okudukça ne kadar az şey bildiğini öğreniyor. Gelişim ve öğrenme süreci sürekli olarak devam ediyor ve etmeli.

Zehraca 
 25 May 01:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne fazla övülesi ne de fazla yerilesi bir kitap. Ntv yayınlarının diğer kitaplarında olduğu gibi boş zamanınız varsa eğlenceli vakit geçirmek için ideal. Ama benim beklentilerimi tam olarak da karşılayamadığını söyleyebilirim, ilk 50 sayfada gayet ilgi çekici bilgiler varken sonraki kısımlarda fazla gereksiz bilgiler vardı.
Kısaca yatmadan önce bir şeyler okumak ya da çay kahve içerken sayfalarını karıştırmak için ideal.

Deniz Erol 
19 May 13:33 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçinde hayret ettirecek çeşitli güzel bilgileri bulunduran öğretici bir kitap. Verdiği bilgileri ve sebeplerini öğrenince çok hayret etmiş ve aynı bilgiyi bir iki kez daha okumuş ve kitabı bırakamamıştım. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum, okumaya fazlasıyla değer.

Mustafa Erişkin 
09 May 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın aklındaki bilgilerin ne kadar zor değiştirileceğine örnek gösterebileceğim bir kitap.

Kitabı bitireli 2-3 saat oldu ama içindeki bilgilere dair hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir. :D

Hakan Aktaş 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bildiklerimi aslında bilmediğimi anladım. Zamanında duyduğumuz, öğrendiğimiz bilgilerin bir kısmının aslında gerçekle uzaktan yakından bir alakası olmadığını gözler önüne seren bir yapıt. Büyük bir merak ve ilgi ile okudum. Ancak okurken acaba bu yazılanlar gerçek mi değil mi diye de düşünmedim değil. Çünkü emin olduğumu iddia edebileceğim o kadar konu vardı ki okuyunca şaşırdım. Yeni bilgiler öğrenirken zevk alacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar.

Zeynep Gençelli 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zevkli ve öğretici bir kitap.Yaz tatillerinin favori kitabı olabilir.Uzun yolculuklarda,hem bilginize bilgi katmak,hem de yanlış bildiklerimizi kahkahalar atarak öğrenmek istiyorsanız bir kitapçıdan en kısa zamanda temin edin!

Gül yalçın 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kitabı okurken vay anasını dediğim bi çok şey oldu..kendimi aydınlanma çağına girmiş gibi hissettim..okuduğunuzda ne dediğimi anlayacaksınız..

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Bir timsahı alt etmek için ne kullanırsınız?
a) Ataş
b) Kese kağıdı
c) El çantası
d) Lastik bant

Boyu 2 metreye kadar olan timsahlar karşısında, sıradan bir lastik bant ile paçayı kurtarabilirsiniz. Bir timsahın çenelerini kapatan kaslar o kadar güçlüdür ki, bu kasların aşağıya doğru olan kuvveti uçurumdan düşen bir kamyonunkine denktir. Ama timsahın çenelerini açan kaslar o kadar zayıftır ki, tek elinizle bir timsahın ağzını kapalı tutabilirsiniz.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)
Hakan Aktaş 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayattaki en büyük tehlike çok fazla önlem almanızdır."
Alfred Adler

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 201)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 201)
Berkay Türkgülsün 
29 Haz 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı akıllıca oku küçük insan Zira cehaletin gücü çok büyüktür

Cahillikler Kitabı, John LloydCahillikler Kitabı, John Lloyd
Hakan Aktaş 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Fark edilmek için çok küçük olduğunu düşünüyorsan, kapalı bir odada bir sivrisinekle uyumayı dene."
AFRİKA ATASÖZÜ

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 11)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 11)

Hangi olasılık daha yüksektir: Yıldırım düşmesi sonucu ölmek mi, yoksa bir asteroidin çarpmasıyla ölmek mi?

-Saçma gibi görünebilir, ama asteroid çarpması sonucu ölme ihtimali daha yüksektir.
Asteroid den ölme olasılığı 6 milyonda bir. Yıldırımdan ölme olasılığı ise 10 milyonda birdir. Bu oran bir engerek yılanı tarafından ısırılarak ölme ihtimaliyle hemen hemen aynıdır. (Erkeklere kadınlardan 6 kat daha fazla yıldırım çarpar.)

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 87)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 87)
Hakan Aktaş 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"O, kafası olmadığının farkında olmayan büyük, şişman bir piliçti."

Cahillikler Kitabı, John LloydCahillikler Kitabı, John Lloyd
2 /