Cahillikler Kitabı

7,0/10  (70 Oy) · 
408 okunma  · 
47 beğeni  · 
3.459 gösterim
Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya'nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika'nın adının Amerigo Vespucci'den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055813000
 • Çeviri:
  Emre Ergüven, Cihan Aslı Filiz
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap oldukça ilginç geldi.Anlatılan konular olsun,içeriğini oluşturan unsurlar olsun bir gerçeği arayış kitabı.Konuları günlük hayatta sıkça doğru olarak kullandığımız bilgileri kapsıyor.Bu nasıl yanlış olur dediğim çok fazla bölüm oldu.Yazarlarda okuyucuyu kitapta tutmak için güncel konuları ele almışlar.Tabi ki eleştirim olacak.Kitaptaki bazı bilgiler gerçektende doğruluklarını sorgulatıyor.Pek kesin olarak inanamıyorsunuz.Bu yüzden kitabı okuyan kişilerin çoğu yarıda bıraktıklarını biliyorum.Belki de gerçekleri gösterdiklerinden inkar etmek daha kolay geliyordur.Belki de gerçekleri sevmiyoruzdur.Güzel bir kitap okunmalı bence.Herkese tavsiye ederim.

Emre Ö. 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Geceleri yatarken azar azar okuyarak bitirdiğim bir kitap. İçerisinde çok ilginç bilgiler var. Okurken ciddi anlamda şaşırıyorsunuz. Kitabın dili sade ve akıcı. Kısa kısa başlıklar şeklinde her başlık en fazla 2 sayfa tutuyor. Bu yüzden oldukça pratik bir şekilde hazırlanmış .Şahsen beğendim. Gerçi hepsini ezberlemenin de bir anlamı yok. Zevk için bile okunabilir. Zaten bir süre sonra aklınızda bir şey kalmıyor bu tür kitaplarda fakat tek tük de olsa bir konu açılınca bu ilginç bilgileri hatırlıyorsunuz. Ara sıra böyle farklı ve eğlenceli kitaplar okumak gerek diye düşünüyorum.

Sarı Sıcak 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yetişin kandırıldık!
Hem de hemen hemen her konuda, yıllarca. Hala!
Bu kitapta okuduğunuz çoğu şey, hayatınızda kullanamayacağınız türden, tabii spesifik bilgi yarışmalarının alengerli sorularında karşınıza çıkma ihtimalini saymazsak...
tarihi yanılgılar, doğayla ilgili gerçekler, dikkatsiz okuyup geçtiğiniz iki sıfatın arasındaki ince fark ve daha bir sürü mantıklı şeyle dolu bir bilgi hazinesi.
işin kötü tarafı şimdiye kadar bu bilgilerle kandırıldım, ya bu kitap da yalan söylüyorsa diye biraz fazla bir septik bakış açısı kazanmak. yine de çok yönlü düşünmek için bu, zaruri bir süreç. kendinizi böyle rahatlatın. zevkli bir okumaya feda edilecek 2-3 saatiniz varsa hemen başlamalısınız.

NTV de Banu Güven'i bir dönem takip ediyordum . Yanlış hatırlamıyorsam onun programında tanıtılan bir kitaptı. İsminden etkilenip almış olduğum bir kitap . Aldım okudum. baştan sona da okumuş değilim. Karıştırdım başlıklarına göre, yanlış bildiğimiz kavram yada ŞEY ler hakkında basit bilgilerle dolu olan bir kitap.

Mustafa Erişkin 
09 May 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın aklındaki bilgilerin ne kadar zor değiştirileceğine örnek gösterebileceğim bir kitap.

Kitabı bitireli 2-3 saat oldu ama içindeki bilgilere dair hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir. :D

Hakan Aktaş 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bildiklerimi aslında bilmediğimi anladım. Zamanında duyduğumuz, öğrendiğimiz bilgilerin bir kısmının aslında gerçekle uzaktan yakından bir alakası olmadığını gözler önüne seren bir yapıt. Büyük bir merak ve ilgi ile okudum. Ancak okurken acaba bu yazılanlar gerçek mi değil mi diye de düşünmedim değil. Çünkü emin olduğumu iddia edebileceğim o kadar konu vardı ki okuyunca şaşırdım. Yeni bilgiler öğrenirken zevk alacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar.

Zeynep Gençelli 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zevkli ve öğretici bir kitap.Yaz tatillerinin favori kitabı olabilir.Uzun yolculuklarda,hem bilginize bilgi katmak,hem de yanlış bildiklerimizi kahkahalar atarak öğrenmek istiyorsanız bir kitapçıdan en kısa zamanda temin edin!

Gül yalçın 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu kitabı okurken vay anasını dediğim bi çok şey oldu..kendimi aydınlanma çağına girmiş gibi hissettim..okuduğunuzda ne dediğimi anlayacaksınız..

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bildiğimiz her şeyin doğru olduğundan emin miyiz? Bildiğimizi sandığımız gerçekleri savunmadan önce danışmamız gereken bir başucu kitabı.

Mehmet Mencik 
 11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce NTV'de reklamını görünce hemen almak istediğim ama almak için uzun bir süre beklediğim kitaptır. Bir ara farkında olmadan arkadaşımla aynı gün bunu almıştık. Sonra boş derslerde okuyorduk. İçinde doğru bildiğimiz pek çok şeyin aslında yanlış olduğu ve bunların gerçeği yazıyordu. Fakat bu kitaptaki her yazanın doğru olduğuna inanmadım pek. Birçoğu doğru olabilir ama bazıları alakasız geldi bana. Bunu okuduğumuzu gören sınıf arkadaşlarımız "Cahil misiniz" derdi. Aynen cahiliz beyler, hatta Sefiller'i okuyunca da Sefil oluyoruz :D

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

Sarı Sıcak 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Şaşırtıcı bir şekilde ışık görünmezdir. Işığın kendisini göremeyiz, yalnızca onun çarptığı şeyi görebiliriz."

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 68)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 68)

Bir timsahı alt etmek için ne kullanırsınız?
a) Ataş
b) Kese kağıdı
c) El çantası
d) Lastik bant

Boyu 2 metreye kadar olan timsahlar karşısında, sıradan bir lastik bant ile paçayı kurtarabilirsiniz. Bir timsahın çenelerini kapatan kaslar o kadar güçlüdür ki, bu kasların aşağıya doğru olan kuvveti uçurumdan düşen bir kamyonunkine denktir. Ama timsahın çenelerini açan kaslar o kadar zayıftır ki, tek elinizle bir timsahın ağzını kapalı tutabilirsiniz.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)
Hakan Aktaş 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayattaki en büyük tehlike çok fazla önlem almanızdır."
Alfred Adler

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 201)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 201)
Hakan Aktaş 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Fark edilmek için çok küçük olduğunu düşünüyorsan, kapalı bir odada bir sivrisinekle uyumayı dene."
AFRİKA ATASÖZÜ

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 11)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 11)

Hangi olasılık daha yüksektir: Yıldırım düşmesi sonucu ölmek mi, yoksa bir asteroidin çarpmasıyla ölmek mi?

-Saçma gibi görünebilir, ama asteroid çarpması sonucu ölme ihtimali daha yüksektir.
Asteroid den ölme olasılığı 6 milyonda bir. Yıldırımdan ölme olasılığı ise 10 milyonda birdir. Bu oran bir engerek yılanı tarafından ısırılarak ölme ihtimaliyle hemen hemen aynıdır. (Erkeklere kadınlardan 6 kat daha fazla yıldırım çarpar.)

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 87)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 87)
2 /