Adı:
Sonsuz Gül
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
55
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Sonsuz Gül
Sonsuz Gül
55 syf.
·Puan vermedi
Son zamanlarda farklı milletlerden şairleri ve yazarları okumaya çalışıyorum. Özellikle şiir dalında farklı coğrafyalardan insanların duyguları daha kolay anlaşılıyor. Bazen çeviri yapılırken değişime uğrayabiliyor ama o zamanda ayrı bir edebi metin ortaya çıkıyor. Bana çok yakın gelen ya da çok uzak olan düşünceleri hissetmek inanılmaz bir duygu.

Jorge Luis Borges ile bu sayede tanıştım. Önce bu şiir kitabını okudum daha sonra hayatı ilgimi çekti ve biraz araştırdım. Genetik bir görme bozukluğu nedeniyle görme yetisini kaybeden yazar "Bana aynı anda hem 800,000 kitabı hem de karanlığı veren Tanrı'nın muhteşem ironisi" diyerek bu gerçeği kabullenmiş, çok güçlü bir kişilik.

Bu şiir kitabında çok anlaşılır dizeler insanın içine işliyor. Tabi anlamadığım şiirler olmadı değil. Ama genele bakarsak güzeldi.
Farklı, ilgi çekici bir şiir kitabıydı. Keyifli okumalar diliyorum.
89 syf.
Borges ne kadar bir öykü yazarı olarak tanınsa da aslında o bir şair. Ve bu kitap benim okuduğum ilk şiir kitabı . Belli bir yaştan sonra körlüğe yenik düşen Borges bu kitabın ön sözünde körlüğü şöyle tanımlıyor " Bu kitabın düzeltilerini yaparken, hoşuma gitmese de, körlüğün yakınılacak bir rol oynadığı dikkatimi çekiyor. Oysa hayatımda bu yakınılacak bir olgu değil. Körlük bir çeşit hapistir, ama aynı zamanda da bir özgürlüğe kavuşma, yaratmaya elverişli bir yalnızlık, bir anahtar ve bir cebirdir."

Borges'in olgunluk dönemi şiirlerini bir araya getiren Sonsuz Gül, sıkıyönetim altındaki Arjantin'de yaşanan toplumsal çalkantının izini sürüyor. Sonsuz Gül Borges'in 1974'te Arjantin'deki siyasal şiddet ortamının etkisiyle yazdığı şiirleri bir araya getiriyor. 1 Temmuz'da Juan Perón'un ölümüyle yerine geçen karısı Isabel'in yönetiminde, ülkede antikomünist avı katlanarak artmış, halkı umutsuzluğa sürükleyen "kayıplar dönemi" başlamıştı. Borges şiirlerinde ülkesinin geçirdiği bu zorlu dönemi ele alırken, yine kılıçlar, tılsımlar, kitaplar, aynalar, maskeler gibi tanıdık izleklerden yararlanıyor. Sonsuz Gül'de yer alan şiirler, aynı zamanda yazarın özel yaşamını ve dünya görüşünü yansıtan otobiyografik ayrıntılar da taşıyor. 
Borges uzun şöhret yıllarında "Borges" olarak yaşadı ve çalıştı. Ne denli rahatsız edici olursa olsun, şöhret, tadı çıkarılması için oradaydı ve Borges şöhretin tadını zarafetle çıkardı. Sonuna kadar şiir yazdı ve inatla kendini şair olarak tanımladı; buna karşılık Arjantin edebiyatının aficionado'su olmayan, ama Borges'i seven okurları onu hep büyük bir öykü yazarı olarak selamladı.
89 syf.
·Beğendi
Jorge luis borges'in okudugum ikinci kitabı bu eser şiirllerin toplamı şiirlerinde evren,ölüm don kişot,arjantinde yaşadıgı yılları ve nicelerini dair bulabileceginiz zengin bir edebi,tarihi ve felsefi şiirlerin toplamı olarak tarif edebilirim.Tabi birde kitaplar.
89 syf.
borges uzun süre yazmaya ara verdikten sonra 1974’te kaleme aldığı şiirlerini, 1975’te ilk kez yayımlanan bu kitapta bir araya getirmis. yazılarında hicbir kesinlik olmayan hep gibiler uzerine kurulu yorumu ve yazdıklarının anlamlarını okuyucuya bırakmıştır.
89 syf.
·Beğendi·10/10
Sonsuz Gül, sizi içinizdeki sizle buluşturucak güzellikte ve incelikte şiirler var. Jorge Luis Borges'i öykülerine aşık olanlar size ondan en güzel şiirlerini oluştuğu bir kitabı. Borges edebiyata şiir yazarak başlamıştır.
89 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Mitolojik imgelem ve göndermeleri bol bir kitap,okurken Yunan felsefesi Yunan mitoloji bilinse şiir daha iyi anlaşılabiliyor.Borgesin kendine ait yaşamı,göremediği gerçekliği...Karışıklar içindeki vatanını anlattığı '1912'siiri;İlyada ve Odiseyi anlatan 'Surgun' siiri;birkac renkten baska rengi algilayamadigini anladigimiz' Kör Adam ' şiirlerini beğenerek okudum.
89 syf.
Kitaplarım (benim varlığımdan habersiz)
Şu yüzüm gibi tıpkı, benden bir parça,
Şakaklarına kır düşmüş, gözü dumanlı
Boşuna arayıp durduğum camda aynada
Ve avucumu çukurlaştırıp sıvazladığım.
Haksız da sayılmam düşünürken acıyla
Beni dile getiren en can alıcı
Sözcüklerin bu sayfalarda oluşunu,
Benim yazdıklarımda olmak yerine.
Böylesi daha iyi. Ölülerin sesleri
Sonsuza dek konuşacak benimle.
A. N. A.
89 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Anlamlı şiirleri olan güzel bir kitap.
Anlaşılır kelime oyunları vardı birazda.
Kolay okunabilir bir kitap.
Yaşantısından kesitlerde vardı sanki kitapta.
55 syf.
·Puan vermedi
Şiirle oldum olası pek aram olmadı. Nesir okuyucusuyum. Şiirdeki duygu aktarımlarını yakalayamıyorum. Çeviri şiir ise daha zormuş. Şiirsel akıcılık çeviri şiirlerde hiç olmuyormuş.
Kafiyeye kendini kaptırıp bazen şiirin içine girebiliyorsun. Bu kitapta maalesef olmadı. Bazı yerlerde hikaye ve olay anlatımı vardı. Biraz Nazım'ın tarzını anımsattı...
Övgüler olsun acıma duygusuna
Ve kitaplara
Ve bana önceden yiğitçe bildirilen sürgünüme
delikanlı serüvenlere
tehlikelinin saygınlığına.
Jorge Luis Borges
Sayfa 69 - İletişim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonsuz Gül
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
55
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Sonsuz Gül
Sonsuz Gül

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Afiqə Yahyayeva
  • Gökhan Alkan
  • muallim
  • Vedat
  • Ms.
  • Cansu
  • Mir'ât-ı Cünûn
  • Rûhberûh
  • Meryem Ermeydan
  • Sümeya Samıkıran

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2 (1)
7
%0
6
%0
5
%2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0