·
Okunma
·
Beğeni
·
2.258
Gösterim
Adı:
Sonuncu Kurban
Baskı tarihi:
Aralık 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752106444
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dead Man's Folly
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Dedektif Hercule Poirot, arkadaşı Ariadne Oliver'ın çağrısı üzerine hafta sonunda temsili bir cinayet oyununu izlemek için Devon'daki tarihi bir malikâneye gider. Oyunun hazırlıkları sırasında oyuncuların davranışları şüphe çekicidir. Daha da kötüsü oyundaki kurban rolündeki kişi öldürülür.
Poirot ve Oliver sahte ipuçları arasında gerçekleri bulabilmek için tüm dedektiflik hünerlerini ortaya koyarak katilin peşine düşerler...

Tüm zamanların en ünlü polisiye yazarı Agatha Christie'nin kitapları satış rekorları kırmıştır. Christie'nin polisiye romanların kraliçesi olduğu tartışılmaz...

"Agatha Christie yine yepyeni mükemmel bir cinayet romanıyla -New York Times

"Çözüm büyük bir zekâ eseri."
Times Literary Supplement
(Tanıtım Bülteni'nden)
388 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Merhaba 1k ailesi! Bugün sizlere Agatha CHRISTIE'nin Sonuncu Kurban kitabını yorumlayacağım.. Kitabı PDF şeklinde okudum. Kitap, bir Polisiye romanları yazan kadının şatoda olup biten olaylardan şüphelenmesi üzerine Hercule Poirot'a mektup yazıp şatoya davet edilmesi üzerine başlıyor süreç..

Kitabı gerçekten beğendim. Sonuncu Kurban kitabı da beğendiğim kitaplar arasında yerini aldı.. Okuyacaklara ve okuyor olanlara keyifli okumalar.. Tek nefeste okunacak bir kitap..
224 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Agatha Christie'nin okuduğum ilk romanı olan Sonuncu Kurban yıllardır evin kitaplığında beklemekteydi ve artık daha fazla bekletmek istemeyerek hevesle başladım. Milyonlarca okurun büyük hayranlık duyduğu Agatha Christie gerçekten söylendiği kadar olan kaliteli bir yazar. Bu zamana kadar okumamış olmak benim hatam diyerek girişi tamamlayalım. Dil ve anlatım açısından başlarda ağır görünse de okudukça kendine alıştıran bir yapısı var. Söz konusu cinayet romanı olduğunda detay vermek gerekmekte ve yazar bunu başarıyor. Yalnız okurken fazla ara vermemek lazım çünkü bir müddet sonra olaylar akıldan çıkabiliyor ve geri dönüldüğünde hatırlamak zorlaşabiliyor. Oldukça ilginç bir konusu olduğunu söylemeliyim. Birçok kitapta olduğu üzere baş kahraman olan ünlü dedektif Hercule Poirot, Ariadne Oliver adında tanınmış bir cinayet romanı yazarı tarafından Devon'da bir şatoya davet edilir. Malikanede yaşayan zengin ailenin sponsorluğunda Oliver bir cinayet oyunu hazırlamıştır ve Poirot ödülleri vermek için gelmiştir. Bu ev ve çevresinde yaşayanlar oldukça ilginç kimseler olmakla beraber, cinayet oyunluktan çıkıp gerçeğe dönüşür ve bunu başka cinayetler de izler. Panayır eğlence olmaktan çıkmıştır ve polisin işe bulaşmasıyla karmakarışık bir hal oluşur. Doğru düzgün ipucu yoktur aslında ancak Bay Poirot bir şekilde elindeki malzemeyi iyi kullanarak sonuç almasını biliyor. Günümüzle karşılaştırdığımızda o zamanki imkanların ne kadar kısıtlı olduğunu görebiliyoruz. Aynı cinayet bugün işlerse belki birkaç günlük işi var ancak eserde aydan söz edilmekte. Kitabın sonlarına doğru bütün ipuçlarının verildiği ve katili bulup bulmadığımız soruluyor fakat, belki cinayet romanlarına alışık olmadığımdan, açık bir kanıt göremediğimden katili bulamadım. Sonu oldukça şaşırtıcı bitiyor ve anlatılan hikaye şok etkisi yaratıyor. Sağ gösterip sol vurmak kitapta fazlasıyla var. Diğer yandan İngiliz toplumu ve onların yabancılara bakışı incelenmiş. Ariadne Oliver denen yazar bence Agatha Cristie, yazar kendini hikayeye dahil etmek istemiş olabilir. Ayrıca kendisi cinayetin çözülmesinde önemli rol oynamakta. Olaylara en başta olmasa da ortalara doğru giriyorsunuz. Zaten biraz meraklıysanız kitap alıp götürüyor sizi. Çok fazla anlatmaya gerek yok sanırım, dünyanın en tanınan ve satan yazarlarından birinin güzel bir eseri bana göre.
224 syf.
·4 günde·7/10
Sonunu pek beğenmedim açıkçası. Katil şaşırtıyor tamam ama sonunda bi eksiklik var gibi. Kararsız kaldım beğenip beğenmeme konusunda .Yine de sürükleyici. Neticede katilin kim olduğunu öğrenmek istiyor insan ,merak ediyorsunuz...
224 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ünlü bir cinayet romanı yazarının eğlence amaçlı tertiplediği bir cinayet oyununun gerçeğe dönüşü. Servet peşinde koşturanlar, birbirinin kuyusunu kazanlar ve bir aşk çıkmazı. Mükemmel düşünülmüş bir cinayet ama unutulan tek şey: Poirot'un keskin zekası.
222 syf.
·3 günde·6/10
Dedektif Hercule Poirot, arkadaşı Ariadne Oliver'ın çağrısı üzerine hafta sonunda temsili bir cinayet oyunu izlemek için Devon'daki tarihi bir malikaneye gider. Oyunun hazırlıkları sırasında oyuncuların davranışları şüphe çekicidir. Daha da kötüsü oyundaki kurban rolündeki kişi öldürülür.

Hikaye oldukça fazla karakteri barındırıyordu ve hemen hemen hepsiyle de başta okura onları tanıtıyor yazar. Kitabın giriş ve sonuç kısımlarını beğensem de gelişme bölümü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Her ne kadar sonuç kısmını eksik bulsam da, tahminlerim olduğu halde yazarın inanılmaz bir ters köşe ile okuyucuya şaşırttığı kanısındayım.

Bazı olaylar ve kişilerle ilgili durumların eksik ve çok havada kaldığını düşünüyorum. Bu yüzden de çok heyecanlanarak okuduğum bir kitap olmadı, benim için.

Agatha Christie bu romanında aynı zamanda İngilizlerin yabancılara karşı bakış açısını okura yansıtıyor hem de eleştirdiğini düşünüyorum. Ve romanda polisiye roman yazarı olarak karşımıza çıkan Ariadne Oliver ile de kendisini eğlenceli bir şekilde hem ele alışını hem de eleştirdiği kanısındayım.

Her ne kadar giriş-sonuç kısmında beğendiğim gelişme kısmında beğenmediğim ve yüksek heyecan ve beklentimi karşılamasa da, okumaktan pişman olmadığım ve her yazdığını okumak istediğim bir yazar.

Son olarak baskı da çok fazla eksik ve yazım hatası olduğunu fark ettim. Alıp okuyacak kişilerin bunu da göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim.
224 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bir şato, cinayet, dedektif Hercule Poirot ve Agatha’nın o kıvrak zekası...

Ben ne yazık ki sıkıldım kitabı okurken ancak sonunu cidden merak ettirdiği için bırakamadım. Sonunda şaşırdım mı? Tahmin etmiştim ama nedenini okuduğum da “vay be” oldum.
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap konu itibariyle ilgi çekici, fakat okurken karakterlerin isimlerinin değişik şekilde kullanılması, konuya odaklanmamı zorlaştırdı. Zira sürekli kitabın başındaki şüpheli listesine kim kimdi diye dönüp bakmak durumunda kaldım. Kitabın ancak yarısında karakterli tanıyabildim. Onun dışında iyi kurgulanmıştı. Agatha’nın diğer kitaplarını da kesinlikle okuyacağım...
224 syf.
·Puan vermedi
Bir panayırda oynanan Cinayet Oyunu içinde gerçek bir cinayetin işlenmesinin anlatıldığı ve çözüldüğü Sonuncu Kurban, okuduğum diğer Agatha Christie kitapları gibi yine sürükleyici ve etkileyici bir kitaptı. Poirot yine kendini sevdiriyor bu kitapta.Güzel vakit geçirmek, merak etmek, sürüklenmek ve şaşırmak istiyorsanız okumanız gereken şahane Agatha Christie romanlarından sadece biri.
224 syf.
·7/10
Kitapta ikiliyi, Hastins Poirot ikilisi kadar sevdim. Hele Ariadne Oliver karakterinin yazdığı oyunu Poirot'a anlatması ve Poirot'un tepkisi mükemmeldi.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir insanı veya insanları dışı görünüşüne göre, nasıl göründüğüne, tavır ve hareketlerine göre nasıl da değerlendiriyoruz değil mi? O ilk andaki davranışlarını, o kişi hakkında daha önce duymuş olduklarımızla ne güzel harmanlıyoruz. Ne güzel hatalar yapıyoruz.

"E şimdi bir insanı tanımaya başlarken de ne yapalım, nereden başlayalım, bunlar doğrultusunda o insanı tanımlamanın nesi hata?" diyebilirsiniz bence de çok haklı bir soru şu an diğer ben'e hak verdim. Ama okuyunca görüyorsunuz işte. Allah'ım kitapların bu güzelliğine bayılıyorum. Bakın arkadaşlar söyle özetleyeyim; en hiç ummadığınız insanlar, hiç ummadığınız taşların altından çıkabilirler. Gerçekten.
Kimseye güvenmeyin demek istemem bu da yanlış bir bakış açısı ama bir insanı tanımak gerçekten kolay değil. İnsan. Her insan bambaşka bir dünya gibi. O kişiyi tanımak, anlamak, bilmek gerçekten zaman ve emek ister. Ve emin olun bir insanı ne kadar uzun süre tanırsanız tanıyın o insandan hala yepyeni şeyler öğrenebilir, o insanda hala yepyeni şeyler görebilirsiniz. Çünkü adı üstünde: İnsan. Değişik varlıklarız cidden. Şaşırtıcıyız.
Kimseye güvenmeyin demeyelim de kimseye körü körüne güvenmeyin diyelim.

Bu bölümü atlarsak ve kitaba gelirsek "Zaten cinayet kitabı işte, en ummadığın insan katil çıkar, klasik." demeyin. O nasıl bir ön yargıdır öyle. Yapmayın onu.

Kitapta orta yaşlarda zengin bir adam, kimilerine göre bilerek aptalı oynayan ama aslında çok zeki; kimilerine göre ise gerçekten aptal ama genç ve güzel bir kadın yer alıyor.
Ve bu adam ve kadının gerçek hikayesi ilk aşamada asla akla gelmez ama okudukça "Eh artık ama ya!" dedirten cinstendi.

Okumak denmez bu kitaba, akıyor. Sayfalar anlatılanlar, karakterler. Herkesi bir anda tanıyıveriyorsunuz ve onları Müfettiş Bland ile birlikte "Hımm, acaba?" diye diye yargılıyorsunuz.

Favori yazarımdır kendisi. Ve bu kitap okuduğum diğer cinayet kitaplarına göre daha farklı, daha anlamlı bir kurguya sahipti.

Okumanızı tavsiye ederim.
224 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Neredeyse son sayfasına kadar katil hakkında hiçbir ipucu elde edemediğim nadir polisiyelerden biriydi. Gayet iyi şekilde düğümlenmiş olaylar kitabın sonunda akla hiç gelmeyecek şekilde sonuçlanıyor. Oldukça akıcı şekilde bitirdiğim kitaplardan biri. Sadelik ve gizem arayanlara tavsiye ederim.
222 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Sonunu hiç bu şekilde beklemiyordum. Bazı teorilerim oldu ama hepsi sonunda çürüdü. Agatha Christie'nin her romanı gibi bir solukta okunan bir roman. Elimden bırakamadım. Başları her ne kadar sıkıcı olsa da şaşırtacağını bildiğim için okumaya devam ettim. Polisiye severler okuyabilir.
" Neden insanlar akıllarını başlarına toplamıyorlar?

Neden düşünemiyorlar? Şu dünyanın girdiği çıkmaza bakın!

Bu dünyada yaşayanların durmadan intihar ettiğini anlayamıyorlar mı? "
"Neden insanlar akıllarını başlarına toplamıyorlar? Neden düşünemiyorlar? Şu dünyanın girdiği çıkmaza bakın. Bu dünyada yaşayanların durmadan intihar ettiğini anlayamıyorlar mı? "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonuncu Kurban
Baskı tarihi:
Aralık 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752106444
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dead Man's Folly
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Dedektif Hercule Poirot, arkadaşı Ariadne Oliver'ın çağrısı üzerine hafta sonunda temsili bir cinayet oyununu izlemek için Devon'daki tarihi bir malikâneye gider. Oyunun hazırlıkları sırasında oyuncuların davranışları şüphe çekicidir. Daha da kötüsü oyundaki kurban rolündeki kişi öldürülür.
Poirot ve Oliver sahte ipuçları arasında gerçekleri bulabilmek için tüm dedektiflik hünerlerini ortaya koyarak katilin peşine düşerler...

Tüm zamanların en ünlü polisiye yazarı Agatha Christie'nin kitapları satış rekorları kırmıştır. Christie'nin polisiye romanların kraliçesi olduğu tartışılmaz...

"Agatha Christie yine yepyeni mükemmel bir cinayet romanıyla -New York Times

"Çözüm büyük bir zekâ eseri."
Times Literary Supplement
(Tanıtım Bülteni'nden)

Kitabı okuyanlar 378 okur

  • Duygu Bozkır
  • Buse Akkaya
  • Zeynep
  • nida
  • Grekov Kafkayevski
  • Dila kemer
  • Kitap cumleleri
  • başaku
  • Gizem Türkcanoğlu
  • Berat Ünal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.6
13-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%16.1
25-34 Yaş
%27.4
35-44 Yaş
%35.5
45-54 Yaş
%12.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.5
Erkek
%30.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.6 (15)
9
%16.7 (16)
8
%37.5 (36)
7
%19.8 (19)
6
%9.4 (9)
5
%1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0