Sonuncu Kurban

7,9/10  (15 Oy) · 
60 okunma  · 
6 beğeni  · 
717 gösterim
Dedektif Hercule Poirot, arkadaşı Ariadne Oliver'ın çağrısı üzerine hafta sonunda temsili bir cinayet oyununu izlemek için Devon'daki tarihi bir malikâneye gider. Oyunun hazırlıkları sırasında oyuncuların davranışları şüphe çekicidir. Daha da kötüsü oyundaki kurban rolündeki kişi öldürülür.
Poirot ve Oliver sahte ipuçları arasında gerçekleri bulabilmek için tüm dedektiflik hünerlerini ortaya koyarak katilin peşine düşerler...

Tüm zamanların en ünlü polisiye yazarı Agatha Christie'nin kitapları satış rekorları kırmıştır. Christie'nin polisiye romanların kraliçesi olduğu tartışılmaz...

"Agatha Christie yine yepyeni mükemmel bir cinayet romanıyla -New York Times

"Çözüm büyük bir zekâ eseri."
Times Literary Supplement
(Tanıtım Bülteni'nden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789752106444
 • Orijinal Adı:
  Dead Man's Folly
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Kübra 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Agatha Christe'yle tanıştığım romandır. Lisede okumuştum. Ama o zaman için kitapta bir bulunmazlık göremedim. Bu türde okunacak çok daha iyi kitaplar var. Kesinlikle Agatha Christe'nin de bundan iyi kitapları vardır, arada böyle yazıvermiş :)

Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitapta ikiliyi, Hastins Poirot ikilisi kadar sevdim. Hele Ariadne Oliver karakterinin yazdığı oyunu Poirot'a anlatması ve Poirot'un tepkisi mükemmeldi.

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel bir Hercule Poirot romanı. Bir gün yazar Ariadne Oliver, dedektifi arar ve şüphelerinden bahseder. Bir cinayet oyunu tertip etmesi için çağrılmıştır ancak bazı hareketlerden dolayı korkmaktadır. Poirot bir bahane ile köşke gelir ve yeni sahipleri Hattie ve Sir George Stubb ile tanışır. Eski sahibi Amy Folliat da orada yaşamaktadır. Söz konusu eğlence başlar ancak kurban rolündeki kız gerçekten öldürülür. Ve Hattie kayıptır. Araştırma başlar ancak polis katili bulamaz. Bu arada ölen kız Marlene'in dedesi de ölür. Acaba Poirot katili bulabilecek midir? Son derece güzel ve sürükleyici bir roman.

ayhan özköroğlu 
28 Mar 14:35 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

A.Chrıste işte. Okursanız heyecanlı ve hoş bir kaç saat geçirirsiniz. Dalında tartışmasız açık ara. Bu da bir A.Christe klasiği. Son sayfaya kadar katilli bulamayacak cinayeti çözemeyeceksiniz. Bir kurgunun gerçeğe dönüştüğü güzel bir hikaye. Başlıyorsunuz ve bitirmeden bırakmıyorsunuz.

Umutlu Ev Kadını 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Poirot romanlarına alışık olan birisi için bu eser oldukça ağır ve hantal ilerledi. Katili baştan tahmin edip haklı çıktım, sebepler ve cinayetin hikâyesini öngörmek imkânsız olsa bile. Zaten kurban baştan kendini ele veriyor ve yaşlı kadın da yeterince ipucu vermişti. Çok da sürekleyici değil ama yazara saygıdan dolayı yine 7 puanı hak etti.