Sözler

8,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
363 gösterim
Bir söz söylemeye geldim ve onu şimdi söyleyeceğim. Ama eğer ölüm engellerse beni, o söyleyecektir. Yarın tarafından, çünkü Yarın Sonsuzluk'un kitabında hiçbir sır barınmaz. Yaşamaya geldim, Sevgi'nin görkeminde ve Güzel'in ışıltısında; onlar ki yansımalarıdır Tanrı'nın. Buradayım yaşıyorum ve sürgün edilmem yaşam alanından, çünkü canlıdır sözüm ve ölünce de yaşatacaktır beni. Herkesin yanında ve herkesin uğrunda olmaya geldim ve bugün benim tek başıma yaptıklarım Yarın yankılanacaktır yığınlardan. Şimdi neler söylüyorsam tek yürekten, Yarın söylenecektir binlerce yürek tarafından." Vardım Ve Varım. Sonuna dek varolacağım zamanın Çünkü yoktur sonum benim.

Kitaptan 7 Alıntı

İnsanın düşlediği şey ile gerçekleştirdiği şey arasında, ancak kendi engin arzusuyla aşabileceği bir mesafe vardır.

Sözler, Halil CibranSözler, Halil Cibran

Kederli olduğunuz zaman yine yüreğinize bakın göreceksiniz, aslında, bir zamanlar neşe kaynağınız olan için ağlamaktasınız.

Sözler, Halil CibranSözler, Halil Cibran
Onur Değer 
28 Eyl 2017 · Puan vermedi

Yaşam bizi kaldırıp bir yerden bir yere taşırken yazgı da bir noktadan diğer bir noktaya doğru sürükler. Ve bu ikili arasında sıkışıp kalmış olan bizler, bu nedenledir ki, ancak bizlere ürküntü verecek sesleri duymakta ve yolumuzda bir engel gibi dikilmekte olanları görmekteyizdir.
Güzel, görkemliliğin tahtına oturur oturmaz gösterir kendini bize; ama biz şehvet adına ona yaklaşır onun Saf ve temiz tacını parçalarız, çirkin girişimlerimizle kirletiriz, üstündeki şalı.
Sevgi, alçakgönüllülüğüne bürünmüş olarak geçer yanımızdan; ama biz ya korkulara kapılıp kaçarız ondan, sakIanırız kuytuluklara, ya da izleriz onu, adına kötülüklerde bulunabilmek için.
En akıllımız bile Sevginin ağır yükü altında ezilir; ama gerçekte sevgi, Lübnandan esen okşayıcı meltem kadar hafiftir.
Doğa, hoşgeldin diyen kollarıyla uzanır bize ve onun kadınsı güzelliğinden haz almaya çağırır bizi; ama biz onun sükunetinden ürker, kalabalık kentlere akın ederiz ve orada tıpkı vahşi bir kurdun önünden kaçışan koyunlar gibi birbirimizi sıkıştırarak yaşarız.
Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız, ona.
İnsanoğlunun gönlü yardımına koşacak birini arar; ruhu içini dökmeyi diler; ama biz tıkamışızdır kulaklarımızı onların feryatlarına ne duyarız ne anlarız. Ve deli deriz onlara kulak verip anlamış olanlara, üstelik kaçışırız yanlarından.
İşte böyle geçer geceler ve bizler yaşar gideriz farkında olmadan. Gündüzler bizi karşılar ve basar bağrına. Ama biz görmeyiz ve yaşarız gece gündüz süren bir tedirginlikle.
Açıktır Yaradan’ın Yüreği’nin kapıları ardına dek; bizse yapışıp kalmışızdır yeryüzüne. içimizi kazıdıkça açlık, alırız Yaşam’ın ekmeğini ayaklarımızın altına, çiğneriz. Ah ne iyicildir insanoğluna Yaşam, yine de ondan uzaklaşmış, çok uzaklara gitmiştir insan.

Halil Cibran-Sözler

Sözler, Halil CibranSözler, Halil Cibran
İzzet Cantimor 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ruhlar sevinçlerinin ışığında yükselirken benim ruhum ihtişamla kaderin karanlığında yükselir. Ben Sen'im: GECE! Ve sabahım geldiğinde benim devrim de bitecektir.

Sözler, Halil CibranSözler, Halil Cibran