Tanrıların Arabaları Tanrı Bir Astronot Muydu?

7,3/10  (73 Oy) · 
386 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.764 gösterim
İnsanlık tarihiyle bildiklerini unutmaya hazır olun!

Dünyaca müthiş bir üne sahip olmanın yanısıra alanında kültleşen Tanrıların Arabaları, gezegenimizin, başka dünyalardan gelen yaratıklar tarafından ziyaret edildiğinin kanıtı olarak kabul ediliyor. Erich von Däniken tarihi kalıntıları, kayıp şehirleri, roket alanlarını inceliyor ve insanlık tarihine müdahalede bulunan dünyadışı varlıklara dair bilimsel kanıtları ortaya koyuyor. En inanılmazı da, Däniken'in teorisi, atalarımızın bizzat bu 'galaktik öncüler' olduğunu öne sürüyor ve bunu arkeolojik buluntularla kanıtlıyor...

"Yazarın teorisine göre, çok eski yıllarda gezegenimiz, uzaydaki varlıklar tarafından ziyaret ediliyordu. Ve bu varlıklar belki de, insanlığın bizzat gerçek atasıydı. Däniken, geçmişimiz ve geleceğimizle ilgili tartışmalara çığır açan bir katkıda bulunuyor."
-Sunday Mirror-

"Ne kadar uğraşsanız da saçma bir teori sınıfına koyamayacağınız, güçlü bir anlatım."
-Daily Mail-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786051420356
 • Orijinal Adı:
  Errrinnerungen an die Zukunft
 • Çeviri:
  Gizem Korkmaz
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ilayda Caner 
15 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrıların arabalarını okuduğumda bir arayış içerisindeydim, tanrı veya kozmik evrene karşı değil. Kitaba karşı. Beklediğimi buldum mu? Sanmıyorum. Elimde olsa yazarın ''kanıt'' olarak ileri sürdüğü yerleri gezip görmek isterdim buna fırsatım şuan için yok. Kitabı okudum ve size tanrının bir astronot olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Kitabı okurken en şaşırdığım nokta kitabın kütüphaneme nereden geldiğini bilmememdi benden önce ki okur -her kimse o bulmak isterdim- sayfanın kenarına İngilizce notlar almış epey inandırıcı notlardı bunlar ve altını çizdiği satırlar kitabın bana göre en can alıcı yerleriydi. Onunla oturup tanrının astronot olup olmadığına dair sohbet etmek istedim hep bu kitabın bana tek getirisi onu merak etme duygusu oldu, adını bilmediğim okurun. Eğer evreni bile şaşırtacak, enteresan sorularınız varsa ve akademik açıdan değil ama eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, biraz da UFO gördüm sanki'liğiniz varsa. Siz Daniken'ın damak zevkine uygun bir okursunuz, tebrikler! İyi okumalar :)

Tom Jones 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erich von Daniken'in okuduğum ilk kitabı. Yazar dünya üzerinde çok eskilerde yapılmış ve yapım tekniği anlaşılmamış bazı yapıların, o günün imkanları ve birikimiyle yapılmış olma ihtimalinin imkansız olduğunu savunuyor. Bu yapıların ve olayların bizden daha gelişmiş ve zeki ırkların yardımıyla yapıldığını öne sürüyor. Kutsal kitaplardan, mitlerden, duvar yazılarından ve efsanelerden örnekler vererek durumu açıklamaya çalışmıştır. Akılcı ve akıcı bir kitap. Bazı önyargılarımızı bırakıp okursak gayet ufuk açıcı ve okunası bir kitap :)

KeMâL 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Uzun süredir listemde olan bir kitaptı. Mutlaka okumamız gereken 1001 kitap listesinde de görmüştüm. 70. Baskı demesi bile ilgi çekici.
İlk başta isme bakınca roman diye düşünmüştüm ama olay nerelere gitti. Bilimsel bir kitap. UFO’lar ve uzaylılar daha ön planda. Ama gel gelelim Mısır Piramidi inşaasına ve Piri Reis haritasına kadar düşündürücü bilimsel nitelikler taşıyan bir eser. İçerisindeki örnekler çok açık ve düşündürücü hatta korkutucu. Bazı anıtlar ve örnekleri internetten araştırdım. Bu tür kitapların araştırmaya sevketmesi ve öğretmesi gerçekten çok güzel. Bazı bilgilerin de çürüdüğü de yazılmakta. Ama okumaya değer.
Dünya’ya farklı bir açıdan bakmamı sağladı bu kitap. Farklı derken farklı bakış açısı, sorgulamaya sebep oldu diyelim. Bunlar bunlar da olabilir miymiş diyorum şimdi. Hatta birçok bölümde vay anasını dediğim de oldu. Yazarın dili pek de edebiyatçı dili değil. Zaten yazar bir araştırmacı bilim adamı. Ama sonlara doğru hele son 2 bölüm gelecek günler ve yıllar hakkında tüm insanlığa mükemmel mesajlar veriyor. Kitabın 1984 yılında yazılmış olması ve bu denli verilere ulaşması da çok ilginç.
Küçük bir kitap. Sonunda resimlerden oluşmakta. Gayet tabi okunulabilir. Başlarda sıkılabilirsiniz ama güncel olaylar daha fazla etkileyecektir.

Balım Eda 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitabı okumak istediğimi söylediğim pekçok kişiden,'İnançlarını sorgulayabilirsin tekrar ona göre' diye birşeyler duydum.Kitabı okurken özellikle bekledim ki 'Allah Allah!!!'diyeyim şaşırayım filan ama UFO'larla ilgili bilimsel verilere dayalı yazılmış bir kitap...Allah inancını sorgulayacağım hiçbir kelimeyle karşılaşmamakla beraber,ben hala Piramitlerin nasıl yapıldığını düşünüyorum zaten..Yazar da düşünüyor yani benim gibi...Bilemedim kitaptan çok şey beklemişim sanırım ben..Yine de okunası ...Keyifli okumalar...

melek meriç bayburt 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuduğum bu kitap aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala aklımda kalmıştır. Yazarın farklı bakış açısı olaylara farklı açılardan bakabilmeyi öğretir. Düşünmenin önemini kavratan, düşünce gücünü bana hissettiren bir eser olarak hafızama yer etmiştir.

Birsen Ergün 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazıldığı yılları düşünürsek çok ciddi bir araştırma ve farklı bakış açısı sonucunda ortaya çıkmış bir kitap. Elbette yıllar geçtikçe içinde yer verilen bilgilerin birçoğu sonuca ulaştı. Okuduğumda 90'lı yılların başıydı. Tarihe ve gizeme meraklı bir ergen için çok etkileyiciydi. Hâlâ hatırımda olduğuna göre iyi ki okumuşum. Okuyunuz efenim, hayrete düşüren bilgiler var. Hiç olmazsa farklı düşünme yönünüzü geliştirir.

Banu Tuncel Çobanoğlu 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlginç gerçekler, inanılmayacak kadar uzak gelen gerçekler. Teoriler, elle tutulur kanıtlar, ilginç olaylar...
Sizi okurken alıp götürür. "Hadi canım acaba olabilirmi acaba?" diyeceğiniz şeyler... Alıp okuyun

Meşrebi Kalender 
 21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrıların Arabaları, batı kültürünün sahip olduğu kendini beğenmişlik duygusunun dışavurumundan kaynaklı bir kitap olmanın dışında başka bir şey değildir.

Kendi yaşadığı çağda sahip olamadığı bilim,teknik vb uygulamaların başka uygarlıklar tarafından kullanıldığını gördüğünde kendini avutmak için – Deli Emin gibi “ Şerefsizim benim aklıma gelmişti, gerçek!” diyemediğinden- durumu şu şekilde açıklıyor: “ Benim uygarlığımda daha kanalizasyon sistemi bile yokken; Kıçında donu olmayan, hala tanrılarına insan kurban eden, değerli taşlara “değer “ vermeyen, bu yamyamcıklar mı yapacak bu kadar gelişmiş bir sistemi ? Hadi canım, kesin uzaylılar yapmıştır!”

Aztek, Maya, İnka vb uygarlıkların kullandığı teknoloji gerçekten de diğer tüm toplumların hayal edebileceğinin çok ötesindeydi. Batı bu üstünlüğe hayran olamazdı çünkü , “bunları siz nasıl yaptınız” sorusunu soramayacak kadar meşgul olmalarına sebep olan, bir uygarlığı ortadan kaldıracak kadar – garip olan kılıçları ile değil de getirdikleri hastalıklarla bu uygarlıkları ortadan kaldırdılar - gözü dönmüş bir sömürgecilik zihniyeti damarlarında geziyordu.

Yine de “fizik ötesi” kavramının öyle abartılmaması, sadece henüz fizikle açıklanmadığı ama sabredilirse buna da bilim tarafından bir cevap verileceğini ortaya sürenin de Batı toplumu olması işin trajikomik yanı oluyor.

Söyleyeceklerim aslında yukarıda bitti ama kafamdaki huniden kaynaklı hüsnü kuruntuluğumdan” mütevellit aşağıdakileri de yazıma ekliyorum.

Yukarıda; “çıkarcılık” kaynaklı bir “kolaycılığın” çirkinliğini tam olarak anlatamamış “olma” veya sözlerimden cımbızla laf çekenler “olma” ihtimaline karşı- zorunlu kamuoyu açıklamasıdır:

“Sen, bu evrende bizden başka canlı yok mu?” diyorsun çıkarımını yapanlar olabilir. Onlara cevabım; “ben demiyorum sen öyle anlıyorsun, o yüzden de alt yazı yazmak zorunda kalıyorum!

Öyle tuğla gibi kitaplar okumaya gerek yok, sadece aşağıdaki kısa videoyu seyreden herhangi biri, bu koskoca evrende; bir toz zerresi kadar bile yer kaplamayan dünyada yaşayanların dışında, başka canlı olmadığına inanmanın çok güç olacağını anlayacaktır.

Ama ufolar, insan görünümündeki uzaylılar vb muhabbetlere girenlere, biraz daha Hollywood filmleri seyretmeye devam ederlerse aşırı dozdan beyinlerinin eriyebileceğini ayrıca ara verip İran ve Güneykore filmlerine şans vermelerini tavsiye edeceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=1Eh5BpSnBBw

Özlem Yılmaz 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Maya yapıları, İnka yapıları, Mısır piramitleri vb. bazı yapıların dünyadaki insanların kendi bilgileri ve çabalarıyla yapıldığına inanmayan ama bunu uzaydan gelen bizden daha fazla gelişmiş topluluklar tarafından yaptırıldığına inandığını belirtmiş yazar. Belki öyledir. Ama şu anda biz bunu bilemiyoruz, çünkü bizimle irtibat halinde değiller. Aslında bu teoriye göre o zaman dünyaya yardım ettilerse neden şimdi burada değiller. Ya da aramızdalar da biz farketmiyor muyuz? Kim bilebilir ki. Yazarın diğer kitaplarını ve teorilerini de okumak istiyorum. Tavsiye ederim okuyun.

İyi okumalar..

Deniz ATAÇ 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın ne söylediğinden daha önemlisi ve eseri öne çıkarıp bu kadar tanınmasını sağlayan şeyin "sorgulama şekli ve bakış açısı" olduğunu düşünüyorum. Mutlaka yeni bir bakış açısı kazandırdığına inandığım eserlerden oldu, serinin diğer kitaplarını da okuyacağım.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Osman Yüksel 
17 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Şüphecinin en olumlu yanı, her şeyi mümkün kılmasıdır."

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 116)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 116)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
28 Oca 20:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Geçmişin yollarını dogmalarla tıkamaya artık imkan yoktur."

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 62 - Varlık Yayınları)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 62 - Varlık Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
28 Oca 16:47 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçeği arayanlar, ispatlanmamış yeni ve cesur düşüncelere, yalnızca düşünce ya da inanış biçimlerine uymadığı için karşı çıkmamalıdır.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 62 - Varlık Yayınları)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 62 - Varlık Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
28 Oca 16:35 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"İnsanlar yeni gerçekleri görmek istemezler. Ama gelecek, geçmişimizi günden güne daha çok kemirmektedir."

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 59 - Varlık Yayınları)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 59 - Varlık Yayınları)
KeMâL 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Her yıl milyonlarca insanı ölüme göndermek mi, yoksa onları hiç doğurmamak mı daha insanca, hatta tanrısaldır?

Tanrıların Arabaları, Erich Von DanikenTanrıların Arabaları, Erich Von Daniken
Deniz ATAÇ 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güney Amerika'da bir zamanların bütün bilgeliğini anlatan bir kitabın olduğundan söz edilir. Kitap, 63. İnka Kralı Pachacuti tarafından yok edilmiştir. İskenderiye Kütüphanesi'nde büyük bilgin kurtarıcı Ptolemaios'a ait olan ve insanlığın bütün geleneklerini yazan 500.000 cilt, önce kısmen Romalılar tarafından, yüzyıllar sonra da Halife Ömer tarafından yakılmıştır.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 66)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 66)
Osman Yüksel 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Lussac 'taki (poitou, Fransa) tarih öncesi taşlar da önemli bulgulardandı. Bu taşların üzerine şapkalı, kısa pantolonlu ve ceketli modern insan figürleri resmedilmişti. Abbe Breuil resimlerin gerçek olduğunu söyleyince tüm tarih öncesi alabora oldu. Taşları kimler çizmişti? Hayal gücünüz postlu bir mağara adamının taşlara 20. yüzyıl insanını kazıdığını düşünecek kadar geniş mi?"

Tanrıların Arabaları, Erich Von DanikenTanrıların Arabaları, Erich Von Daniken
KeMâL 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bunları ve daha birçok bilmeceyi kim çözecek? İnsanlar eski geleneklerin yanlış, hatalarla dolu, anlamsız ve konu dışı olduklarını ileri sürerken, yalnızca davadan kaçıp kurtulmaya çalıştıklarını fark etmiyorlar. Aynı şekilde bütün çevirilerin yanlış olduğunu söyleyerek birtakım görüşleri çürüttükleri halde, işlerine gelince onlardan yararlanmakta bir sakınca görmüyorlar. Gözleri ve kulakları gerçeklere, hatta varsayımlara kapatmanın, korkakça bir davranış olduğuna inanıyorum. Çünkü yeni sonuçlar, insanları alışılagelmiş düşünme biçimlerinden uzaklaştırabilme gücündedir.

Tanrıların Arabaları, Erich Von DanikenTanrıların Arabaları, Erich Von Daniken
KeMâL 
 22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Babalarımız kadar dindar olabiliriz ama, hiç olmazsa onlar kadar saf ve körü körüne inanmış değiliz. En iyi niyetimizle bile, her yerde bulunan, her şeye kadir olan mutlak bir Tanrı'nın, yaptığı işin sonunun nereye varacağını bilmediğini kabul edemeyiz: Tanrı insanı yaratmış ve eyleminden memnun kalmıştı. Ama her halde bir süre sonra pişmanlık duymuş olmalı ki, yarattığı insanları yok etmeye karar verdi. Çağımızın aydını bu çelişkiyle birlikte, bir Şefkatli Babanın nasıl olup da, sayısız oğlunu ölüme yollarken Lût ailesi gibilerini kayırdığı konusunda kuşkuya düşmelidir.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 49 - Varlık Yayınları)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 49 - Varlık Yayınları)
Osman Yüksel 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eski Ninova yani Kuyuncik'te günümüz rakamlarıyla 195.955.200.000.000 olarak ifade edebileceğimiz bir hesap. On beş haneli bir rakam, batı medeniyetinin atası sayılan Yunanlılar uygarlıklarının en parlak döneminde bile 10.000 sayısının üstüne çıkamamış, ötesini sonsuz diye nitelemişlerdi.

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 31)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 31)
2 /