Tanrıların Arabaları Tanrı Bir Astronot Muydu?

7,3/10  (115 Oy) · 
496 okunma  · 
90 beğeni  · 
3.225 gösterim
İnsanlık tarihiyle bildiklerini unutmaya hazır olun!

Dünyaca müthiş bir üne sahip olmanın yanısıra alanında kültleşen Tanrıların Arabaları, gezegenimizin, başka dünyalardan gelen yaratıklar tarafından ziyaret edildiğinin kanıtı olarak kabul ediliyor. Erich von Däniken tarihi kalıntıları, kayıp şehirleri, roket alanlarını inceliyor ve insanlık tarihine müdahalede bulunan dünyadışı varlıklara dair bilimsel kanıtları ortaya koyuyor. En inanılmazı da, Däniken'in teorisi, atalarımızın bizzat bu 'galaktik öncüler' olduğunu öne sürüyor ve bunu arkeolojik buluntularla kanıtlıyor...

"Yazarın teorisine göre, çok eski yıllarda gezegenimiz, uzaydaki varlıklar tarafından ziyaret ediliyordu. Ve bu varlıklar belki de, insanlığın bizzat gerçek atasıydı. Däniken, geçmişimiz ve geleceğimizle ilgili tartışmalara çığır açan bir katkıda bulunuyor."
-Sunday Mirror-

"Ne kadar uğraşsanız da saçma bir teori sınıfına koyamayacağınız, güçlü bir anlatım."
-Daily Mail-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786051420356
 • Orijinal Adı:
  Errrinnerungen an die Zukunft
 • Çeviri:
  Gizem Korkmaz
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Adar Koç 
 20 Ağu 20:57 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Son zamanlarda kendimi kitaplara teslim ettim Özelikle de Tarihi kitaplar. Kitapçılardan gezinirken bu esere denk geldim, tarihi kitaplar listesinde olduğunu anlayınca almaya karar verdim.


Tanrı bir astronot mu diyen kitabın yazarı. Daniken, kitabını okurken bu eseri yazmak için yaptığı araştırmaların heyecanını, kuşkularını, cevap bulmaya çalıştığı o aklında ki delice soruları, gizemli olayları ortaya koyma hevesi ve telaşını hissedebiliyorsunuz. Yazar, ciddi mana da tezlerini sunuyor, bilimi bazen yerden yere vuruyor.


Araştırmacı yazara göre zamanımızda ki bilim, teknoloji eski tarihte ki olayları, eserleri açıklama da çok yetersiz. Ve yetersizliğinden ziyade bu yaşanmış olaylar ve eserler hakkında yanlış bilgiler aktarıyor. Bazı kavimlerin tanrılarından da bahsediyor. Ve yaptıkları o devasa eserleri zaten tanrılarının onları ziyarete geleceklerine inandıkları için yaptıklarını belirtiyor. Kitabın genel konusu, Mayalar, İnkalar, Mısır Piramitleri, Piri Reis Haritası ve dünyanın bazı bölgelerinde bulunan eserleri, kalıntıları bize açıklamaya çalışıyor.

Araştırmacının tezlerine göre piramitleri başka güçler yaptı. Dünyamız da bizden önce başka zeki varlıklarının yaşadığı tezi savunuyor. İlginç olan bir başka tezi ise şu an bile Uzay da özelikle de Mars’ta zeki varlıkların yaşadığını dile getirmesi, ve onların dikkatini çekmek için de uzay araştırmaları yapmamız niteliğinde söylentileri mevcut.

Araştırmacı bazen akla ve mantığa uygun tezleri savunuyor. Bazen de saçmalık geliyor. Ona göre eskiler de insanlar tarafından veyahut doğa tarafından gerçekleşemeyecek olayların olduğunu savunuyor. Bu tezi aslında saçma çünkü bazı olayların yaşanması gayet normal. Örnek vermek gerekirsek, yanardağlar etrafta ki çoğu kalıntıları yok edebilir. Bu olay Yazara göre imkansız gibi görünüyor.
Araştırmacı yazarın tezlerini çok iyi savunduğu anlar da oluyor ve bize şu düşünceyi uyandırmada etkili oluyor: ‘‘Neden olmasın ?’’Kitabın sonlarına doğru gelirken bir video sitesinde kitabın belgeseli yayınlandığını gördüm. Bu benim için biraz hayal kırıklığı oldu çünkü anlattığı çoğu olayları lise zamanın da araştırmıştım. Hemen hemen aynı bilgilere denk geldim. Okunması yerine izlenilebilir diye düşünüyorum.

Gonca Çiftçioğulları 
17 Ağu 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabi da yillar önce okumustum ve büyük bir şaşkınlığa ugramistim. Yazar günümüzdeki bir çok yapinin ama özellikle Mısır'daki piramitlerin yüzyıllar önce yaşayan insanlar tarafindan yapılmasının mümkün olmadığını çünkü büyük bir matematiksel zeka ve mimari açıdan da oldukça gelişmiş bilgi ve beceri istediğini belirtmis ve bunun zamaninda gelismis bir uygarlik tarafından yapıldığını iddia etmiş. Sanirim uzaylillari kastediyordu ;)

Güler Bilkay Aygün 
11 Ağu 14:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuduğum bir kitaptı. Özellikle eski uygarlıklar her zaman ilgimi çekmiştir. O dönemlerde olmayan teknolojiyle bazı yapıların nasıl inşa edildiği hep merakımı uyandırmıştır. İşin içine uzaylılar, ufolar da girince uzun süre kafamı kurcalayan etkisinden kurtulamadığım bir kitap olmuştu.

Tom Jones 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erich von Daniken'in okuduğum ilk kitabı. Yazar dünya üzerinde çok eskilerde yapılmış ve yapım tekniği anlaşılmamış bazı yapıların, o günün imkanları ve birikimiyle yapılmış olma ihtimalinin imkansız olduğunu savunuyor. Bu yapıların ve olayların bizden daha gelişmiş ve zeki ırkların yardımıyla yapıldığını öne sürüyor. Kutsal kitaplardan, mitlerden, duvar yazılarından ve efsanelerden örnekler vererek durumu açıklamaya çalışmıştır. Akılcı ve akıcı bir kitap. Bazı önyargılarımızı bırakıp okursak gayet ufuk açıcı ve okunası bir kitap :)

Ilayda Caner 
15 May 2016 · Puan vermedi

Tanrıların arabalarını okuduğumda bir arayış içerisindeydim, tanrı veya kozmik evrene karşı değil. Kitaba karşı. Beklediğimi buldum mu? Sanmıyorum. Elimde olsa yazarın ''kanıt'' olarak ileri sürdüğü yerleri gezip görmek isterdim buna fırsatım şuan için yok. Kitabı okudum ve size tanrının bir astronot olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Kitabı okurken en şaşırdığım nokta kitabın kütüphaneme nereden geldiğini bilmememdi benden önce ki okur -her kimse o bulmak isterdim- sayfanın kenarına İngilizce notlar almış epey inandırıcı notlardı bunlar ve altını çizdiği satırlar kitabın bana göre en can alıcı yerleriydi. Onunla oturup tanrının astronot olup olmadığına dair sohbet etmek istedim hep bu kitabın bana tek getirisi onu merak etme duygusu oldu, adını bilmediğim okurun. Eğer evreni bile şaşırtacak, enteresan sorularınız varsa ve akademik açıdan değil ama eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, biraz da UFO gördüm sanki'liğiniz varsa. Siz Daniken'ın damak zevkine uygun bir okursunuz, tebrikler! İyi okumalar :)

insan_okur 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Uzun süredir listemde olan bir kitaptı. Mutlaka okumamız gereken 1001 kitap listesinde de görmüştüm. 70. Baskı demesi bile ilgi çekici.
İlk başta isme bakınca roman diye düşünmüştüm ama olay nerelere gitti. Bilimsel bir kitap. UFO’lar ve uzaylılar daha ön planda. Ama gel gelelim Mısır Piramidi inşaasına ve Piri Reis haritasına kadar düşündürücü bilimsel nitelikler taşıyan bir eser. İçerisindeki örnekler çok açık ve düşündürücü hatta korkutucu. Bazı anıtlar ve örnekleri internetten araştırdım. Bu tür kitapların araştırmaya sevketmesi ve öğretmesi gerçekten çok güzel. Bazı bilgilerin de çürüdüğü de yazılmakta. Ama okumaya değer.
Dünya’ya farklı bir açıdan bakmamı sağladı bu kitap. Farklı derken farklı bakış açısı, sorgulamaya sebep oldu diyelim. Bunlar bunlar da olabilir miymiş diyorum şimdi. Hatta birçok bölümde vay anasını dediğim de oldu. Yazarın dili pek de edebiyatçı dili değil. Zaten yazar bir araştırmacı bilim adamı. Ama sonlara doğru hele son 2 bölüm gelecek günler ve yıllar hakkında tüm insanlığa mükemmel mesajlar veriyor. Kitabın 1984 yılında yazılmış olması ve bu denli verilere ulaşması da çok ilginç.
Küçük bir kitap. Sonunda resimlerden oluşmakta. Gayet tabi okunulabilir. Başlarda sıkılabilirsiniz ama güncel olaylar daha fazla etkileyecektir.

Eda Arda Ylmz 
26 Eyl 2016 · 6/10 puan

Kitabı okumak istediğimi söylediğim pekçok kişiden,'İnançlarını sorgulayabilirsin tekrar ona göre' diye birşeyler duydum.Kitabı okurken özellikle bekledim ki 'Allah Allah!!!'diyeyim şaşırayım filan ama UFO'larla ilgili bilimsel verilere dayalı yazılmış bir kitap...Allah inancını sorgulayacağım hiçbir kelimeyle karşılaşmamakla beraber,ben hala Piramitlerin nasıl yapıldığını düşünüyorum zaten..Yazar da düşünüyor yani benim gibi...Bilemedim kitaptan çok şey beklemişim sanırım ben..Yine de okunası ...Keyifli okumalar...

Meşrebi Kalender 
 21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrıların Arabaları, batı kültürünün sahip olduğu kendini beğenmişlik duygusunun dışavurumundan kaynaklı bir kitap olmanın dışında başka bir şey değildir.

Kendi yaşadığı çağda sahip olamadığı bilim,teknik vb uygulamaların başka uygarlıklar tarafından kullanıldığını gördüğünde kendini avutmak için – Deli Emin gibi “ Şerefsizim benim aklıma gelmişti, gerçek!” diyemediğinden- durumu şu şekilde açıklıyor: “ Benim uygarlığımda daha kanalizasyon sistemi bile yokken; Kıçında donu olmayan, hala tanrılarına insan kurban eden, değerli taşlara “değer “ vermeyen, bu yamyamcıklar mı yapacak bu kadar gelişmiş bir sistemi ? Hadi canım, kesin uzaylılar yapmıştır!”

Aztek, Maya, İnka vb uygarlıkların kullandığı teknoloji gerçekten de diğer tüm toplumların hayal edebileceğinin çok ötesindeydi. Batı bu üstünlüğe hayran olamazdı çünkü , “bunları siz nasıl yaptınız” sorusunu soramayacak kadar meşgul olmalarına sebep olan, bir uygarlığı ortadan kaldıracak kadar – garip olan kılıçları ile değil de getirdikleri hastalıklarla bu uygarlıkları ortadan kaldırdılar - gözü dönmüş bir sömürgecilik zihniyeti damarlarında geziyordu.

Yine de “fizik ötesi” kavramının öyle abartılmaması, sadece henüz fizikle açıklanmadığı ama sabredilirse buna da bilim tarafından bir cevap verileceğini ortaya sürenin de Batı toplumu olması işin trajikomik yanı oluyor.

Söyleyeceklerim aslında yukarıda bitti ama kafamdaki huniden kaynaklı hüsnü kuruntuluğumdan” mütevellit aşağıdakileri de yazıma ekliyorum.

Yukarıda; “çıkarcılık” kaynaklı bir “kolaycılığın” çirkinliğini tam olarak anlatamamış “olma” veya sözlerimden cımbızla laf çekenler “olma” ihtimaline karşı- zorunlu kamuoyu açıklamasıdır:

“Sen, bu evrende bizden başka canlı yok mu?” diyorsun çıkarımını yapanlar olabilir. Onlara cevabım; “ben demiyorum sen öyle anlıyorsun, o yüzden de alt yazı yazmak zorunda kalıyorum!

Öyle tuğla gibi kitaplar okumaya gerek yok, sadece aşağıdaki kısa videoyu seyreden herhangi biri, bu koskoca evrende; bir toz zerresi kadar bile yer kaplamayan dünyada yaşayanların dışında, başka canlı olmadığına inanmanın çok güç olacağını anlayacaktır.

Ama ufolar, insan görünümündeki uzaylılar vb muhabbetlere girenlere, biraz daha Hollywood filmleri seyretmeye devam ederlerse aşırı dozdan beyinlerinin eriyebileceğini ayrıca ara verip İran ve Güneykore filmlerine şans vermelerini tavsiye edeceğim.

https://www.youtube.com/watch?v=1Eh5BpSnBBw

melek meriç bayburt 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Lise yıllarımda okuduğum bu kitap aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala aklımda kalmıştır. Yazarın farklı bakış açısı olaylara farklı açılardan bakabilmeyi öğretir. Düşünmenin önemini kavratan, düşünce gücünü bana hissettiren bir eser olarak hafızama yer etmiştir.

Birsen Erol 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazıldığı yılları düşünürsek çok ciddi bir araştırma ve farklı bakış açısı sonucunda ortaya çıkmış bir kitap. Elbette yıllar geçtikçe içinde yer verilen bilgilerin birçoğu sonuca ulaştı. Okuduğumda 90'lı yılların başıydı. Tarihe ve gizeme meraklı bir ergen için çok etkileyiciydi. Hâlâ hatırımda olduğuna göre iyi ki okumuşum. Okuyunuz efenim, hayrete düşüren bilgiler var. Hiç olmazsa farklı düşünme yönünüzü geliştirir.

3 /

Kitaptan 48 Alıntı

Adar Koç 
17 Ağu 23:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yoksa Uzaylılar Anaerobik mi ?
''Dünyamızda bile oksijensiz yaşayan canlılar bulunmaktadır. Hatta oksijenin, anaerobik bakteri adındaki bu canlıları zehirlediği ıspatlandı. Öyleyse, neden uzayda da oksijene ihtiyaç duymadan yaşayabilen gelişmiş canlılar bulunmasın''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 4 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 4 - Artemis Yayınları-5.Basım)
Adar Koç 
20 Ağu 01:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Günümüz teknolojisi, eski teknolojiye yenik mi düştü ?
''Türkistan'da mühendisler yarım daire biçiminde, camdan yapılmış nesneler buldu. Arkeologlar bunların kökeni ya da önemi hakkında hiçbir açıklama yapamadı.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 128 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 128 - Artemis Yayınları-5.Basım)
A juez 
 14 Tem 20:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve gerçeği arayanlar, bütün kurumlara kuşkuyla bakmaya koyulmalıdırlar .

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları, 77.baskı)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları, 77.baskı)
Adar Koç 
 17 Ağu 23:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Piri Reis, Uzaylı mıydı ? :)
''Topkapı Sarayı'nda Piri Reis'e ait eski haritalar bulundu. Akdeniz'le Lut Gölü'nü resmeden ve Berlin Devlet Kütüphanesinde yer alan iki atlasta Piri Reis'e aitti. Piri Reis'in haritaları şüphesiz ki orijinal değildi. Hatta kopyasının kopyasıydı. Yine de asıllarının on sekizinci yüzyılda bulunduğunu düşünsek bile, şu gerçeği açıklayamayız: Haritayı her kim çizdiyse, hem uçabiliyor hem fotoğraf çekebiliyordu.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 20 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 20 - Artemis Yayınları-5.Basım)
Adar Koç 
20 Ağu 01:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Takvim neden emir versin ki ?
''Mayalar, piramitleri ihtiyaç sebebiyle yapmamıştı. Bütün bu binaların yapılış sebebi, takvimde verilen emirdi. Takvim, her elli iki yılda bir, belli sayıda basamaklar yapılmasını emrediyordu. Dolayısıyla her taş, takvimle ilintiliydi ve bitirilen her yapı, astronomik ihtiyaçlarla örtüşüyordu.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 118 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 118 - Artemis Yayınları-5.Basım)
Adar Koç 
20 Ağu 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Korkunç bir hikaye daha anlatacağım sizinle. Chichen Itza'daki Kutsal Kuyu'nun hikayesi bu. Edward Herbert Thompson, kuyunun balçığından mücevher ve sanat eserlerinin yanı sıra, genç erkek ve kızlara ait iskeletler de çıkartmıştı. Diego da Landa ise Maya rahiplerinin kuraklık zamanlarında kuyunun başında merasimler düzenleyerek yağmur tanrısının gönlünü almak için erkek ve kız çocukları kurban ettiklerini eski kaynaklara dayanarak açıklanmıştı.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 124 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 124 - Artemis Yayınları-5.Basım)
Adar Koç 
19 Ağu 14:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

''Atom ya da hidrojen bombası savaşlarında, silahlar Zulu köylerine ve zararsız Eskimolar'a değil, uygarlık, merkezlerine doğrultulacak. Başka bir deyişle, radyoaktif kaos ilerlemiş ve gelişmiş toplumları hedef alacak. Geriye, merkezlerden uzakta yaşayan vahşiler ve ilkel insanlar kalacak.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 87 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 87 - Artemis Yayınları-5.Basım)
Adar Koç 
20 Ağu 19:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Oldukça ilginç. Tıp adına büyük çalışma
''Profesyonel doktorlar, telepatiye inanmıyordu. Olayı ciddi biçimde ele alıp araştırdıklarında, Edgar'ın hayatı boyunca eline bir tek tıp kitabı bile almadığını öğrendiler. Ne var ki Edgar, dünyanın dört bir yanından gelen hastalar için günde iki kez, ikisinde de doktorların şahitliğinde ve ücretsiz görüşüyordu. Teşhisleri ve reçeteleri her zaman isabetliydi, ancak trans durumundan çıkınca ne söylediğini hatırlayamıyordu. Doktorlar nasıl teşhis koyduğunu sorduklarında, Edgar istediği beyinle ilişki kurabileceğini ve istediği bilgileri alabileceğini söylemişti. Ona göre hastanın beyni, vücuttaki eksikliği biliyordu.Bu durumda, yapılacak işlem çok basitti. Hastanın beynine rahatsızlığın nerede olduğunu soruyor, sonra da dünya üzerinde, ne yapılması gerektiğini söyleyecek beyni arıyordu. Ben diyordu Edgar, bütün beyinlerin bir parçasıyım.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 164 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 164 - Artemis Yayınları-5.Basım)
Adar Koç 
19 Ağu 14:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

İlginç
''Sümer tanrılarının belli yıldızlarla simgelendiğini biliyoruz. Tanrıların en yücesi Marduk, yani Mars adına, 800 talent ağırlığında saf altın bir heykel yapılmıştı. Heredot'un anlattığına göre, bu ağırlık 24.000 kiloya denk geliyor.''

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 77 - Artemis Yayınları-5.Basım)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 77 - Artemis Yayınları-5.Basım)
A juez 
 14 Tem 20:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçmişimizi gerçekten eksiksiz öğrenmek istiyorsak, onları, gizledikleri sırları açılamaya zorlamalıyız. Bu nasıl yapılabilir ?

Arkeolojik araştırmaları modern laboratuvarlar üstlenmelidir .

Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları , 77.baskı)Tanrıların Arabaları, Erich Von Daniken (Sayfa 16 - Varlık Yayınları , 77.baskı)
5 /