Taş Uykusu

6,3/10  (10 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
733 gösterim
Boğaz Köprüsü'nden kendini atmaya niyetli bir adam… Öğrencilerini taciz etmekle suçlanan bir öğretmen… Tecavüze uğramış bir kadın...

Sabahın erken saatlerinde bir belediye otobüsü günün ilk seferine çıkıyor. Direksiyonda yorgun bir şoför... İlk durakta binen yolcuyu diğerleri izliyor ve tabii, duraklar da durakları… Binenleri ve inenleriyle elli bir yolcu... Otobüsün hangi şehirde ya da hangi hatta ilerlediği; hangi yılda veya hangi yıla gittiği belli değil. Ancak yolcularının yükü belli. Boğaz Köprüsü'nden kendini atmaya niyetli bir adam. Öğrencilerini taciz etmekle suçlanan bir öğretmen. Tecavüze uğramış bir kadın… Her biri kendi kıyametini, kendi suçluluğunu ve masumiyetini, hüznünü ve şiddetini beraberinde bindiriyor otobüse.

Bu otobüsün yolcularına "şöyle bir bakıp" geçemeyeceksiniz. Bundan sonra bindiğiniz otobüslerde insanlara daha farklı bakmadan edemeyeceksiniz. Ne de olsa hepimiz aynı yolun yolcusuyuz!

Görmekten kaçındığımız, kazara göze çarpınca yüzümüzü buruşturduğumuz, üzeri gazeteyle örtülen, mutluluk haplarıyla unutturulmak istenen sokaktaki gerçeği bir belediye otobüsünün içine sığdırmış Tohumcu.
-Irmak Zileli-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786050927993
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Otobüs, metro ve ya metrobüs yolcularını izler misiniz hiç? Ben izlerim hem de büyük bir merakla. Bazen yüz hatlarına, bazen giyimine, bazen ellerine bakarak hayatı hakkında kendimce fikir yürütürüm. Mutlu mu? Öfkeli mi? Geleceği, evlatları hakkında kaygı mı duyuyor? Borçlu mu acaba? En son yolculuğumda Bakırköy'ün kalabalık dolmuşlarından birine binmiştim, gecenin geç vakti bir teyze yorgun bir şekilde bindi ve yer arayan gözlerle baktı etrafına. Yer verdim teşekkür ederek oturdu. Hayatın yükünü sırtlamış bir yüz ifadesindeydi. Ellerine takıldı gözlerim sonra damarları çıkmış, nasırlı ellerini gördüm. Ne kadar çok öpülmeyi hak eden elleri var diye düşündüm icimden.
Aslı Tohumcu, Taş Uykusu romanında hepimiz için rutin olan günlük yolculuklarımızı roman haline getirerek hepimizin aklında olanı yazmış aslında. Şehir hayatında, günlük telâşlar icinde göremediğimiz yüzleri romanlastırmış.
51 durak ve yolcular. Kafayı sıyırmak üzere olan otobüs şoförü, tacizle suçlanan öğretmen, intihar niyetiyle, otobüse binen adam, polis olmayı düşünen genç, cinayet işleyen ve tanıklık edeni de öldürmeyi düşünen adam ve diğerleri. Sırasıyla öykülerini kendileri anlatıyor, sanki hepsine bir konusma balonu açıyor yazar.
Taş Uykusu, ülkemizin gizli yüzü biraz da. Şiddet ve öfkenin hakim sürdüğü coğrafyamızın kirli arka planını anlatmış Aslı Tohumcu. En sıradan bir insanin bile hayatının ne denli ilginç olabileceğini görüyoruz okudukça. Şiddetin bu kadar sıradanlaştığı ülkemiz tıpkı Aslı Tohumcu'nun otobüsü gibi.

Ebru Hacıalioğlu 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir otobüse bindiğinizde gerçekten insanları izleyip onlara kafa sesi eklerseniz böyle bir roman çıkardı kesin.
Oldukça detayla işlenebilecek bir konu aslında fakat bana bir romanı hatırlattı: Konstantiniyye Oteli'ni. Hemen tüm karakterler bir yandan işlerini yaparken bir yandan da hayatlarındaki önemli mevzuları düşünüyorlardı. Burada da aynı durum söz konusu. Otobüse binen herkes, şoför dahil, kendi hayatlarını düşünüp sorgularken bir yandan da diğer yolcuların hareketlerini izleyip anlam yükleyip, yolcularla küsüp, barışıp, bağırıp çağırıp duruyorlar içlerinden. Ama yolcuların kendi içlerindeki diyaloglar yazım şekli olarak oldukça yorucu.
Kısa bir kitap olmasına karşın zor okunuyor.

Sefanur Aktaş 
04 May 00:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitabın arka kapağını okuduğumda konusu baya ilgimi çekmişti. Bir otobüs yolculuğunu, yolculuk yapan kişilerin kafalarının içindeki sesleri ve bazen de birbirleri ile olan muhabbetlerini anlatıyor kitap. Eminim ki bundan sonra bindiğim otobüslerde insanlara daha farklı bakacağım.

Her gün hepimiz toplu taşım araçlarını kullanırız. O araçlarda eğer elimizde bir kitap , okuma halinde değilsek, farkında olmadan , kendimizi otobüse binmiş olanları tepeden aşağı izler buluruz. Ne giymiş, ne takmış, saçını nasıl yapmış,elinde ne taşıyor...acaba mesleği nedir?
Ya da kafasının içinden neler geçiyor?
İşte Aslı Tohumcu da neredeyse bir otobüs insanın ( elli kadar) tek tek aklından geçenleri bize , kendi düşünceli ile sunmuş ama ne sunuş!

Okurken, anlatılanlar içindeki şiddet karşısında irkildim ve kullanılan dilde de tiksinti duydum. Tamam anlatılanlar, şiddeti onaylamıyor. Ama şiddetin insanların kafalarının içinde hep gezindiğini, yaşamının en doğal seyrinde yer aldığını anlatıp, okuyanı dehşete düşürebiliyor.

Kitabın çıkış noktasını sevdim ama metinlerde anlatılanlar beni biraz rahatsız etti. Zaten yazarın amacı da tam da bu, rahatsız etmek , şöyle bir dürtmek ve birilerini o derin taş uykusundan uyandırmak...

Alıntılar: "Ara sıra karşımızdakini yok etme arzusu duymamız tamamıyla normaldir. Ama bunu eyleme dökmemiz başka faktörlere bağlıdır; sosyal ve ekonomik şartlara."
"... terör denilen şey tam budur işte; bir toplumu dehşete ve paniğe düşürmektir."

Serdar Poirot 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Son derece güzel bir hikaye. Bir otobüs şoförü, sabah besmele ile otobüse biner ve ilk seferine çıkar. Yıllar boyunca bu işi yaptığı için otobüse binen insanların ciğerini okuyabilmektedir. Ve otobüse binenlerin hikayeleri başlar. Polis olmak isteyenler, sevgilileri ile sorunları olanlar, çingeneler, aşırı dindarlar, sapıklar, enteller, kısacası her türden insan vardır ve şoförün korktuğu gibi her an bir kavga çıkabilir otobüste. Oldukça etkileyici ve trajik hikayeler vardır otobüsün içinde. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Kitaptan 17 Alıntı

Peyroux 
17 Nis 21:35 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Psikologlar büyük tehlikeye işaret ediyor: Türk insanı sinirli, mutsuz ve öfkeli. Sokaklarda insanların birbirlerine nasıl düşmanca baktıklarını görmüyor musunuz?

Taş Uykusu, Aslı Tohumcu (Kırmızı Kedi)Taş Uykusu, Aslı Tohumcu (Kırmızı Kedi)
Cansu Bıçak 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şu küfrü, bir de sigarayı bırakamadı. Bıraksın da çıldırsın mı?

Taş Uykusu, Aslı TohumcuTaş Uykusu, Aslı Tohumcu
Belkin 
03 Tem 17:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

– Kimsede saygı kalmadı. Büyük sözü dinle evladım.
Şiir okumakla adam olunmaz. Kerrat cetvelini
belle sen önce bir, yoksa paranın hesabını bilemezsin.
Bilemeyince de dilenci olursun Allah muhafaza.

Taş Uykusu, Aslı TohumcuTaş Uykusu, Aslı Tohumcu
Peyroux 
17 Nis 11:24 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu hayatta insanları görmeyen birinin gözlerinden daha tedirgin edici kaç şey var acaba?

Taş Uykusu, Aslı Tohumcu (Kırmızı Kedi)Taş Uykusu, Aslı Tohumcu (Kırmızı Kedi)
Peyroux 
17 Nis 11:39 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Türkiye’nin de her tarafı ağır şekilde silahlı, ayrıca koymak lazım bir kenara bu bilgiyi.

Taş Uykusu, Aslı Tohumcu (Kırmızı Kedi)Taş Uykusu, Aslı Tohumcu (Kırmızı Kedi)
2 /