Tilki, Baykuş, Bakire

·
Okunma
·
Beğeni
·
326
Gösterim
Adı:
Tilki, Baykuş, Bakire
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
202
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059782715
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yitik Ülke Yayınları
“Berlinli Apartmanı” ve “Şeytan Disko” adlı psikolojik gerilim romanlarının yazarı Yaprak Öz’den sarsıcı bir yeni eser: “Tilki, Baykuş, Bakire” Eşinden boşanan Begüm, kızı Ada'yla yeni bir hayata başlamıştır. Anne-kızın huzurlu günleri, Begüm'ün tesadüfen bulduğu bir deste eski mektubun sahibini aramaya başlamasıyla karanlığa bürünür. Kökü 1950'lere dayanan bir aile sırrı, yıllardır saklı kaldığı yerden çıkıp, domino taşı etkisiyle kızının ve okul arkadaşlarının hayatını tehlikeye atınca, Begüm içine çekildiği korkunç gizemi çözmek için canını dişine takacaktır. Tutkunu olduğu İtalyan Giallo sinemasındaki filmlerden birinin başrolündedir adeta: Ölü çocuklar, gök gürültülü geceler, gizli günlükler, eski anahtarlar, güzel ve suskun kadınların ürpertici dünyasındadır artık. (Tanıtım Bülteninden)
Aile içinde yaşananlar sır olarak mı kalmalı yoksa gün yüzüne mi çıkartılmalı? Özellikle çocukların mazur kaldığı yakın akraba ilişkilerinde...

Yazar zor bir konuyu ele alarak sade ve akıcı yazım dili ile, kurgudaki geçişleri derinlemesine bağlayarak okurun merakını üst düzeyde tutmayı başarmış. Güvensizlik duygusunu, korkuyu, aile içinde yaşanan ve bir türlü kimse ile paylaşılamayan sırların, hayatları nasıl alt üst ettiğini ve sonuçlarının ürkünçlüğüne ışık tutmuş...

Begüm yeni başladığı hayatının öncekinde daha huzurlu ve rahat olacağını düşünerek yanıldığını fark etmesinin uzun sürmeyeceğini bilmeyerek, kızı Ada'nın okulunda gönüllü olarak kütüphane sorumlusu olmaya karar verir. Kütüphaneyi düzenlerken bulduğu mektuplar onu derinden etkiler ve bu mektupların kime ait olabileceğini araştırmaya başlar...

Begüm, Ada'nın arkadaşlarıyla kurduğu dostlukla; 1950'li yıllara ait mektupların sahibine çok yakın olduğunu ve mektupta yazan sırrı çözmek için arkadaşlarının da desteğini alması gerektiğini düşündürür...

Olayların geldiği nokta da ise çocukların hayatı tehlikededir. Begüm ise kanıt bulmak için uğraşmaktadır. Hesap edemediği ise bu sırrın kendi ailesine ne kadar zarar verebileceğidir...

Soluksuz merak içinde, tüylerim ürpererek okudum. Aile içinde olan ve gün yüzüne çıkan sır sizleri de derinden etkileyecek...
Bir an bile heyecanını kaybetmeyen bir kitap. Tam anlamıyla geriliyorsunuz gerçekten okurken. Üç kuşak süren saplantılı bir ilişki anlayışı ama topluma kendisini saygın gösteren bir adam. Sonu tahmin edilemeyecek şekilde gerçekten ustaca kurgulanmış. bence okunmalı.
Sevgili kalemdasim Yaprak Öz'un kaleme almış olduğu bu güzel kitabi bir günde soluksuz okuyarak bitirdim. Yazarin yalin bir dil ile çok güzel cumlelerle ifade ederek yazdığı bu kitabi okurken büyük keyif aldim. Ama tabi ki kurgunun icindeki dram da üzülmeme sebep oldu. Hikayede Begüm ile kızı Ada'nin başına gelen olaylar herkesin başına gelebilecek cinsten üzücü bir hikayeye odaklı. Begüm eşinden boşanmış genç ve güzel bir kadındır. On beş yasindaki kızı Ada ile kendine yeni bir hayat kurmuş, cesitli gazete, dergi ve yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak da işe başlamıştır. Evinden çalışmakta ve bundan da mutluluk duymaktadir. Boş zamanlarinda da kizinin okuduğu okulun kütüphanesinde gönüllü çalışmaktadır.Bu aşamada hayat onlara tatli tatli tebessum ederken, Begüm'un eline kütüphanede geçen ve 1950 yillarindan kaldığı anlaşılan bir deste mektup, hayatlatinin akışını tamamen tersine cevirir. Mektuplarda bahsedilen sır, Begüm'un ilgisini çekmekte gecikmez ve mektubun sahibini bulmak için büyük bir istek duyar. Mektuplarin sahibi ise, hiç ummadığı bir anda aniden karşısına çıkar. Hikaye artik buradan itibaren derinlik kazanmaya ve sinirlerinizi de ziplatmaya başlar.
Bazı kitapları okurken "Lütfen hemen bitmesin" hissiyatıyla, her anından keyif alarak okursunuz ya, işte bu da öyle bir kitaptı tıpkı Yaprak Öz'ün diğer romanları gibi. Kurgusu da tabii ki çok güzeldi ama, yazarın olayları işleyiş tarzı gerçekten insanı kitabın içine çekiyor. Yaprak Öz kitaplarına büyü ve aşk katıyor. Anlatım tek kelimeyle büyüleyiciydi ve ben kitabın içinde kayboldum.
Kitap tek kelimeyle muhteşemdi okurken tahmin edilebilir öğeler tabi ki vardi ama yine de gerilerek okumaya devam ettim. Yaprak Öz beni hic şaşırtmadı bu kitabında da. Diger kitaplarinda yaşadığım o stresi bu kitabında da yaşadım. Konusuna gelecek olursak eşinden yeni boşanmış Begüm ve kızı Ada'nin yeni yaşantılarına başlamaları ve Begüm'un tesadüfen bulduğu mektuplarla garip olayların gerçekleşmeye başlamasını anlatıyor. Daha fazla detap vermek istemiyorum muhakkak okumalısınız.
Yaprak Öz ile tanışma kitabım Tilki, Baykuş, Bakire. Begüm isimli karakterimiz yeni boşanmış ve Ada isminde bir kızı olan bir kadın. Kızı liseye başlayınca o da o lisedeki kütüphanede çalışmaya başlıyor. Hayatları düzenli, mutlu olmaya başlamışlar. Bir gün kütüphaneye bağışlanan kitapların arasında bir derginin içine saklanmış mektuplar buluyor. Okuyor tabi. Ve her şey böyle başlıyor. Gizemli hikayeleri severim. Yaprak Öz öyle büyülü bir dil kullanmış ki, sayfalar nasıl akıp gitti anlamadım. Kitap bende uzun zamandır duruyordu bu yüzden daha önce okumadığıma pişman oldum. Ama ben korku romanı sanıyordum. Gerçi dehşete düşüp ürkmedim değil. Günümüzün saklı sorunlarından birini ele alan yazar muazzam bir şekilde işlemiş konuyu. Olayların akışını çok beğendim. Tek takıldığım yer bazen uzun zamanlar geçmiş olmasıydı, buna da daga fazla okumak istediğim için takıldım sanırım. Mesela birden iki hafta geçiyordu, böyle şeyler vardı. Sonuç olarak kitaba bayıldım. Rüyalarıma girdi. Yazarın diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Sevdiğim yazarlar listesine yeni biri daha eklendi, mutluyum. Türk edebiyatını sevin millet. Sizi morluyorum.
Gerilim kitabı okuyacağımı biliyordum ama beklediğim şey korku türünde bir gerilimdi, psikolojik olarak sizi gerim gerim geren bir gerilim değildi. Kitabı okurken gerçekten sinirlerim laçka oldu. Yaprak Öz'den okuduğum ilk kitaptı ve ben dilini, hayal gücünü oldukça beğendim.
Polisiye-gerilim-korku ve heyecan. Türk yazarlardan tüm bunların okura kaliteli ve doğrudan aktarılmasının her daim güç olduğunu düşünürüm. Ama Yaprak Öz her kitabında beni bu konuda ters köşe yaptı. Çok farklı bir yazar. Herkese tavsiyemdir.
Psikolojik gerilim tarinda, sonu tahmin edilebilir olda da keyifle ve merakla okunan, özellikle kadın okuyucuların begenecigine emin olduğum güzel bir kitap oldu. Tavsiye ederim.

Yerli polisiye kitapları okurken, yeni ve belki genç yetenekleri keşfederken artık ilk baktığım yazar yazmayı biliyor mu? Hikayeyi bir sürü cinayet, gerilim öğesi ve fantastik olaylarla doldurmadan önce edebi yetegini güzel bir kurgu ve olay örgüsü ile ortaya koyabiliyorsa, sonunda roman sizi tatmin etmese bile sorun yok.
Sosyal medyada, forumlarda, sözlükte kitaplarını, yazdığı saçmalıkları kendi kendine övüp, beğenip pazarlamaya çalışan yazarlardan sonra yaprak öz, doruk ateş, gencoy sümer... Gibi yeni keşfettigim, yazmayı bilen isimlerin okunmayi bekleyen kitaplarının peşine düşmek çok mantıklı...
Ustaca kurgulanmış çok iyi bir gerilim romanı.Soluksuz okuyacağınız sürükleyici bir kitaptı.Eşinden yeni ayrılan Begüm’ün yeni bir hayata kızıyla başlama isteği, kızının okulunda kütüphane görevlisi olarak işe başlaması ve bağışlanan kitaplar içinde eline geçen eksik ve sırlarla dolu mektuplar sonucu mektupların sahibinin kızının arkadaşlarının dedesi olması ve bu aile hakkındaki inanılmaz sırlara şahit oluyoruz.Bir günde merakla okuduğum bir kitaptı psikolojik gerilim severlere tavsiye ederim
Yine en yıldızlısından 10 verdiğim bir kitap daha ...Yazarımız günümüzde yaşanan toplumsal bir konuya değinmiş.Ne olduğunu söylersem hiç bir anlamı kalmaz .Konumuza gelecek olursak ; Eşinden ayrıldıktan sonra kızı Ada'yla yaşamaya başlayan Begüm, hem kızına yakın olabilmek için hem de zamanını değerlendirmek için kızının okuduğu okulda kütüphane görevlisi olarak işe başlar.Kütüphaneye bağışlanan kitapların arasından yıllar öncesine ait mektuplar bulur. Bu mektuplar sırlarla doludur ve yarım kalmış ya da eksik gibidir. Merakına yenik düşüp okuduğu mektupların sahibini tanımasa da yakın bir zamanda tanışır. Daha sonrasında olaylar nasıl ilerliyor nasıl akıyor tahmin bile edemezsiniz.O kadar akıcı ki elimden bir an olsun bırakmak istemedim. Kitap bitti ve kalbim hala hızlı atıyor. Ellerim titriyor... Psikoloji gerilim türünde kitapları seviyorsanız ve sırlarla aranız iyiyse bu ailenin ve çevresindekilerin neler yaşadığını merak edersiniz diye düşünüyorum. Sevgili @yaprika seninle bu kitapla tanıştım ve hayatına dahil olmak hoşuma gitti. Kalemin hiç bir zaman sönmesin hep yaz .. Biz de okuyalım.. sevgiler..
Abarttığımı düşünüyorsanız çok yanılırsınız, çünkü tek kelimeyle muhteşemdi! Daha önce hiç dinlemediğim ürpertici müzikleri ve sarsıcı konusu ile soluksuz okuduğum üçüncü Yaprak Öz romanıydı Tilki Baykuş Bakire. Ve tabir caiz ise vurgun yedim, yine! Çünkü konusunu en derin ve maalesef en güncel yaramızdan alan bir kitap bu. Eşinden boşanan Begüm, kızına daha yakın olabilmek için kızının lisesinde kütüphaneden sorumlu olmayı kabul eder. Kütüphaneye gelen ancak öğrencilerin okuması için uygun olmayan bazı eski kitapları müdürün onayı ile evine götüren Begüm, eski bir dergiyi karıştırırken içine gizlenmiş bir deste mektup bulduğunda ise bu mektupları sahibine ulaştırmak için kolları sıvar. Ancak mektupların gizlediği sır, birçok insanın hayatını kurtaracak niteliktedir. Mutlaka okuyun derim. Üstelik bu öneriyi, kullanılan dilin akıcılığı ya da hikayenin güzelliğinden kaynaklı yapmıyorum sadece; size bir şeyler katan yazarlarla tanışın istediğim için... Yaprak Hanım'ın önerdiği kitap, film ve müzikleri her zaman not alırım. Tecrübeyle sabit, harika şeyler beni bekler. Yıldızlı tavsiyemdir. =)
Ancak bu kızı gerçekten tanıyan hiç kimse yokmuş. Hiç kimse... Kız sonsuz güzellikteki bir gül bahçesinde, yağmur sonrası yaprakları ışıldayan güller gibiymiş ama yapraklarında biriken yağmur damlaları değil gözyaşlarıymış.
Çam dallarını hafifçe kıpırdatan rüzgar, canı sallandırıp kristal seslerinden tuhaf bir ezgi yaratıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tilki, Baykuş, Bakire
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
202
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059782715
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yitik Ülke Yayınları
“Berlinli Apartmanı” ve “Şeytan Disko” adlı psikolojik gerilim romanlarının yazarı Yaprak Öz’den sarsıcı bir yeni eser: “Tilki, Baykuş, Bakire” Eşinden boşanan Begüm, kızı Ada'yla yeni bir hayata başlamıştır. Anne-kızın huzurlu günleri, Begüm'ün tesadüfen bulduğu bir deste eski mektubun sahibini aramaya başlamasıyla karanlığa bürünür. Kökü 1950'lere dayanan bir aile sırrı, yıllardır saklı kaldığı yerden çıkıp, domino taşı etkisiyle kızının ve okul arkadaşlarının hayatını tehlikeye atınca, Begüm içine çekildiği korkunç gizemi çözmek için canını dişine takacaktır. Tutkunu olduğu İtalyan Giallo sinemasındaki filmlerden birinin başrolündedir adeta: Ölü çocuklar, gök gürültülü geceler, gizli günlükler, eski anahtarlar, güzel ve suskun kadınların ürpertici dünyasındadır artık. (Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 43 okur

  • Annabel Lee
  • Hande Çalış
  • ks
  • Yeliz Kavuzkoz
  • Orhan Gözükaraoğlu
  • Ömür cengiz
  • Özge
  • Renkli Kabuslar
  • İlgi
  • Ferya Fertelli

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.5 (15)
9
%12.1 (4)
8
%27.3 (9)
7
%9.1 (3)
6
%3 (1)
5
%0
4
%3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0