Timbuktu

7,5/10  (6 Oy) · 
33 okunma  · 
4 beğeni  · 
736 gösterim
Paul Auster'ın yeni romanının iki kahramanı var; biri evsiz-barksız, sarhoş, yarı-deli Willy, öbürü de kendi insanlığımız konusunda ondan pek çok şey öğreneceğimiz bir köpek: Kemik Bey. Bir köpeğin gözünden, onun düşüncelerine girerek dünyayı, yaşamı, insan ilişkilerini işleyen Paul Auster, kimi yerde eğlendirici, kimi yerde de trajik ve hüzünlü bir anlatımla her zamanki dil ustalığıyla, sözcüklere yüklediği enerjiyle, yalın ama yoğun yorumuyla bizi alışılmadık yollardan insanlığımızla yüzyüze getiriyor; yaşamlarımızın, ilkelerimizin kimi zaman nasıl da çürük ve dayanıksız temellere oturduğunu kanıtlarken, belleğimizin derinlerine gömdüğümüz eski ve kalıcı değerleri, günümüzün hızlı ve acımasız akışı içinde nasıl da unuttuğumuzu nostaljik yolculuklarla anımsatıyor. Willy ile Kemik Bey'in, yaşamın son durağı olan Timbuktu'ya doğru çıktıkları yolculuğu, yaşam felsefesini yansıtan bir izlek gibi kullanan Paul Auster, bütün romanlarında yaptığı gibi bu kitabına da katmış kendisini; dahası, Willy'de olduğu kadar, Kemik Bey'de de ondan izler bulmak olası. Yazar, bizi insan türünün çerçevesi dışına çıkararak, kendimize yepyeni bir gözle bakmamızı sağlıyor.
Hangi konuda yazmayı seçerse seçsin, nasıl bir masal uydurursa uydursun, büyüsünü koruyor, bizi de o büyünün içine katıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  165
 • ISBN:
  9789755109510
 • Orijinal Adı:
  Timbuktu
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahsen B. 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Timbuktu, Paul Auster'ın okuduğum ilk kitabı.. Kitabı okumadan önce acaba 'sen dili'yle mi yazılmıştır diye endişelenmiştim ama neyse ki öyle olmadığını gördüm. Her ne kadar asıl karakterin hayvanlar olduğu kitapları çok sevmesem de kitabı, özellikle de Kemik Bey'i, çok sevdim. Paul Auster gerçekten zoru başarmış diye düşünüyorum. Zira bir köpeği insanlaştırmadan anlatmak büyük bir başarı.
Hikayenin gelişimi ve özellikle de sonu benim için çok güzeldi.
Eğer Timbultu'yu okumayı düşünüyorsanız, 200 sayfanın altında güzel bir hikaye bekliyor sizi.

Kitaptan 2 Alıntı

Ahsen B. 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğer ölüm her yerde varsa, nereye gittiğinin ne önemi var?

Timbuktu, Paul Auster (Sayfa 99)Timbuktu, Paul Auster (Sayfa 99)
Ahsen B. 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Oturup çalışmalıydık efendim, okumalıydık, bize bahşedilen kısacık zamanda yararlı bir şeyler yapmalıydık.

Timbuktu, Paul Auster (Sayfa 80)Timbuktu, Paul Auster (Sayfa 80)