Tomris - Türklerin İlk Kadın Hükümdarı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1690
Gösterim
Adı:
Tomris - Türklerin İlk Kadın Hükümdarı
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053421290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akçağ Yayınları
Saka Türklerinin Kadın hükümdarı Tomris, biraz sonra atlarını ölüme sürecek olan savaşçılarının önünde durdu ve yürekleri titreten bir sesle gürledi.

“…Geriye yalnızca bizler kaldık. Birçoğu kadınlardan, ama erkeği kadar yiğit kadınlardan oluşan bir halk ve ordu...
Karşımızdakiler acunun en vahşi, en acımasız ve en kalabalık ordusu. Ancak biliyorum ki gök kubbenin altındaki hiçbir ordu, şu dolunayın altında ateş saçan gözlerinizden daha cesur değil. Ve yine biliyorum ki yeryüzündeki hiçbir ordu, yurdu ve halkı için çarpan ulu yüreklerinizden daha büyük değil!..

Günümü aydınlatan güneş, gecemi aydınlatan ay ve atalarımın ruhları üzerine and olsun ki atımın çiğnediği bu toprak kanımla kızıla boyansa da kimsenin, hele ki o hain Perslerin esareti altına girmeyeceğim!..”
Hanlarının ardından Saka Türk savaşçılarının hepsi aynı coşkuyla gürledi.
“And olsun!”

Gök kubbenin her zerresi kahraman kadınların tiz çığlıklarıyla dolmuştu artık. Arkalarına bir kez olsun bakmadan sürdüler atlarını savaş meydanına. Önde Tomris Han, ardında savaşçıları…

Yeryüzü daha önce, ölüme böylesine arzulu at koşturan bir millete tanıklık etmemişti…

Tarih Milattan Önce 15 Aralık 528’i gösterdiğinde Asya Bozkırları akıl almaz bir savaşa tanıklık ediyordu. Bir tarafta, 9000’i kadın olmak üzere 13.000 kişilik Saka Türk Ordusu. Diğer tarafta ise Pers İmparatoru Büyük Kirus’un kumandasında, 100.000’in üzerinde askeri ile Pers Ordusu...

Başlarında, Türklerin İlk Kadın Hükümdarı Tomris Han’ın bulunduğu Saka Türkleri için bu savaş, tam anlamıyla bir varlık-yokluk mücadelesiydi ve bu mücadelede tek bir silahları vardı:

İSTİKLÂLLERİ İÇİN ÖLÜMÜ HİÇE SAYAN SAVAŞÇI RUHLARI…
200 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Saka Türklerinin anlatıldığı harika bir eser...
Derin araştırmalar ile kaleme alınmış. Kaynaklar ve dünyaca ünlü ressamların yaptığı resimlerle süslenmiş...

Saka Türklerinin, Orta Asya Türk coğrafyasında attıkları temelin günümüze ulaşan bilgileri...

Eserin ana teması güçlü Türk kadınları. Zorlukla mücadele eden, yılmayan, korkusuz ve yerine göre fedakar olanlar annelerin destansı romanı...

Türk Hanlığının ilk kadın hükümranı Tomris, milletini bekleyen büyük tehlikeler karşısında ordularını ve zekasını öne çıkararak, acımasız, vahşi ve sayıca üstün olan Pers Kralı Kiros'a karşı verdiği amansız mücadelenin yanı sıra oğlunun hayatı içinde endişelenip ona anne şefkatini sunmaktan da geri duramıyor...

Kitabın büyük bir bölümü, Korkut Ata'nın anlattığı Alp Er Tunga'nın hayatını kapsıyor. Savaşlardaki tutumu, barış sever olması, adaletli ve merhamet ile hükmedip, milleti ile bütünleşmesinin anlatıldığı bölümlerde yazar, Dede Korkut masalı gibi akıcı ve anlaşılır bir dille kalem ve kağıdı buluşturmayı başarmış...

Kadına verilen değeri nasıl edip bu kadar tersine çevirebilmişiz, kitabı okurken sürekli bu soruyu kendime sorup durdum. Eser de savaşa katılan, ok yapıp atan, yiğit Alplerin yanında her konuda fikir sahibi olan kadınların gördüğü saygı ve değer imrenilecek düzeyde...

Atalarımız hakkında yazılan bu eser, yabancı devlet adamlarından yazarlara kadar Türk kadını hakkında ki görüşleri kesinlikle okumaya değer...
200 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk


Evet hep söylüyoruz konuşuyoruz övünüyoruz, hakılıyız elbet. Fakat Türk tarihi hakkında cok da bir şey bilmiyoruz. Oysa oysa aradığımız güç tam da damarlarımızda akan kanda. Okumaktan, araştırmaktan, bizim olanı bilmekten, bizim olanı korumaktan aciziz. Bizim olanı, bizi yüceltecek olanı, bizi kurtaracak olanı bilmekten aciziz. Hatta reddediyoruz.. Farkına varmalıyız gücümüzün, farkında varmalıyız kim olduğumuzun. 


Çok daha fazla derin duygularla okudum kitabı. Kimi zaman gururdan kalbim hızla çarptı kimi zaman gözyaşlarımı tutamadım. Hani meşhur Alper Tunga öldü mü ağıtı var ya. Onu biz bilmiyoruz aslında. Dünya üzerinde böyle bir ağıt baska hic kimseye yazılmayacak mesela. Ve dünyaya başka bir Alper Tunga gelmeyecek. Ama benliğimizi unutmazsak, onu yaşatırsak asla boyun eğmeyeceğiz. Tıpkı 13binlik kadın askeriyle Tomris Han'ın 100binlik pers ordusunu cok az zafiyet vererek yenişi gibi.. Belki simdi meydan savaşları yok ama savaşlar devam ediyor,  bizi  yok etmek isteyenler hâlâ aynı düşmanlar, bizim güçlenmemizi istemeyenler hâlâ var. Biz de kendimize ihanet edercesine onların yolundan gitmekteyiz. Kadınlarımızın hâli içler acısı. Unuttuk, unutturuyorlar. Biz güclü kadınlar olmalıyız. Tıpkı tarihimizdeki gibi. Atatürk'ün istediği gibi özgür başı dik. 


Bu kitap bir kadının bir Türk kadının ne kadar güclü ne kadar asil olduğunun bir göstergesi. Bir filmi izler gibi okudum. Sahneler anbean gözümün önünde yaşandı. Dili akıcı ve asla ağır tarih kitaplarından değil. Ailenin her bireyi okuyabilir. Sanki Dedem Korkut gelmiş de baş ucumda anlatmış gibiydi. Yazar çesitli belgelere dayanarak yazmış ve icinde bir cok görsel yer almakta. Sıkılmadan gurula ve heyecanla okuyacağınıza eminim. Umarım sizin hayatınızda da bir ışık yakabilir. İyi okumalar...
200 syf.
·6 günde·10/10
Saka Türkleri hakkında tarihi bir roman. Saka Türkleri hakkında diyorum çünkü kitap adına rağmen Tomris Han'dan az söz etmiş. Benim beklentim kitabın daha çok Tomris Hanı anlatacağı yönündeydi. Bu kötü mü kesinlikle değil! Kitaba bayıldım, sadece sıra Tomris Hana geldi kitap bitti. Peki ya sonra ne oldu? Bence devam etmeliydi.
Kitap akıcı bir dille yazılmış. Alp Er Tunga'nın hayatı romanda yer almış. Ben çok beğendim. Pers krallığı hakkında bilgilerde var. Değil kadına insana bile değer verilmeyen devirde; Türklerin toplum düzeni, kadına verdiği değer ve tabi insana verdiği değerlerle gurur duydum. Yüzyıllarca anlatıla gelmiş bir savaşı ve Türk kahramanlığı anlatılırken değişik kaynaklar gösterilmiş. Resimlerle anlatım pekiştirilmiş. Kitabı okuyunca bir kez daha diyoruz ki Türkler tarihi yapar, tarihi yazmaz. Kaynakların büyük çoğunluğu yabancı.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Türklerin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun'un kahramanlıklarını anlatan bir kitap. Türklerin kadın kahramanı anlatılırken aynı zamanda Saka Han'ı Alp Er Tunga'dan da bahsedilmiş. Kitap akıcılığıyla sevdiğim kitaplar arasında yer aldı.
Sezgi
Sezgi Tomris - Türklerin İlk Kadın Hükümdarı'ı inceledi.
200 syf.
Gurur duyulası bir eser. Muhteşem bir tarih. Tomris Türk Kadınının aslında olması gereken yeri anlatan harika bir roman. Romandan ziyade geçmişimiz. Kadının aşağılandığı, yok sayıldığı, tecavüzün tacizin reva görüldüğü bir devirde eskiden baş tacı olduğumuz günlere özlem içindeyiz.

Yazar kitabı Tüm Türk Dünyası Kadınlarına armağan etmiş. Atatürk’ün o güzel sözlerini de ilave etmiş.

Ah burada paylaşma imkanımız yok ancak harika resimler var kitapta. Macar, Fransız ressamların Saka Türklerini anlatan resimleri, minyatürler mevcut. Görselliğiyle de zengin bir kitap olmuş.

Kitap sadece Tomris Han’ı değil Alper Tunga’yı da anlatıyor. Aynı zamanda Pers kralının bakışıyla da bakarak düşmanın düşüncelerini de anlatıyor. Persleri Arap saldırısından kurtaran Alper Tunga’nın düştüğü tuzak hepimizin içini dağlıyor. Kirus’un bitmeyen hırsları sonunu getiriyor, yüzyıllarca anlatılacak bir savaş ve gerçek koca bir tarih önümüzde beliriyor.
200 syf.
·1 günde·7/10
Kitap güzeldi ancak ne yazık ki Beyazıt Akman'dan sonra okuma gafletinde bulunduğum için o kadar da tatmin edici gelmedi.

Özellikle bir konuya eleştiri getireceğim. Kitabın adı Tomris olmasına rağmen ilk kadın hükümdarı toplasan 50-60 sayfada anlatmışlardır. Onun dışında tümüyle Türk tarihi ve bol bol Türkler'e ithaf edilen övgüler var. Bu durum beni biraz da olsa rahatsız etti.

O zamanlarda savaşarak elde ettiğimiz övgülerin bugün bizi tembelleştirdiği düşüncesindeyim. Övgüleri okuyup gururlanmamak elde değil ancak şu anki halimize baktığımda 'geçmişte bizim için şunları şunları söylemişler, bak bizi nasıl övüyorlar, dünyanın en başında biz varız' tarzı cümlelerde dolup taşan tembel bir millet olduğumuz kanaatindeyim. Özellikle Rotasız Seyyah'ın ÖzTürk köylerinden birini ziyaret ettiğinde insanların obalarda yaşadığını ancak devletten aldıkları yardımlar yüzünden tembelleştiğinden bahsetmişti. Irkının ömrü savaş meydanlarında geçmiş bir millet için ne kadar da büyük bir ayıp.

Sözün özü, bu tarz pohpohlayıcı kitaplardan almamız gereken büyük bir ders var.

Yenilemeyen milleti yok etmenin en güzel yollarından biri onların düşmana özenip kendi kültürlerini yozlaştırmalarıdır. Günümüz küreselleşmesinde bunu bol bol görebilirsiniz. Bu konu hakkında yazılacak çok şey var aslında ancak uzatmak da istemiyorum.

Ortalama bir kitaptı. Daha iyisini okumak istiyorsanız Beyazıt Akman'ın kitaplarını öneririm.
200 syf.
·35 günde·Puan vermedi
Kitap özellikle son sayfalara doğru bambaşka bir hız ve sürükleyicilik kazandı.Olayları bilememe rağmen yazarın kalemine kapılıp meraklandığım anlar oldu.Gayet güzel bi roman olmuş
200 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
İlk sayfasından son sayfasına kadar gözümde canlandırarak okuduğum harika bir serüvendi. Kitabın ruhunu hissettim. Alp Er Tunga, Tomris Hatun, Mayda, Barsgan ve nice Türk kahramanı ile iki yüz sayfalık destansı bir maceranın içinde buldum kendimi. Bazen gözüm doldu bazen gururlandım ve en önemlisi Türklüğümle övündüm.
200 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Türklerin ilk kadın hükümdarını ana karakter seçen kitabın büyük çoğunluğunda Tomris Han yerine Alp Er Tonga’yı konu almış olması beklentilerimin bir miktar altında kalmış bir kitap okuduğum hissinin ilk gerekçesi. Edebi açıdan eksiklikler göze çarpıyor. Yazarın dili roman bağlamı için tatmin edici değil. Farklı ve kenarda kalmış bir kadın karakterin ana karakter olarak seçilmesi ve tarihsel bir merak uyandırması ise romanın iyi yanlarından.
200 syf.
·Puan vermedi
Yorum yazmakta çok iyi değilim ama bu kitap için yazmak istedim. Geçen seneden beri iki kere elime alıp fırsat bulup okuyamadığım kitabı bu sefer sonunda büyük bir keyifle okudum. Muhteşem bir eserdi. Türk kadınının ne kadar cesur olduğunu çok güzel anlatmış. İçinde çok güzel fotoğraflar var her haliyle muhteşem. Adımın anlamı ne diye soranlara direk bu kitabı göstericem ve herkese tavsiye edicem.
Orhan Aydın
Orhan Aydın Tomris - Türklerin İlk Kadın Hükümdarı'ı inceledi.
200 syf.
Güzel bir roman. Yazı resimlerle süslenmiş. Akıcı bir dili var. Özellikle Türk kadını mutlaka okumalı. Okuyan bir Türk kadını düşmanlarımızın korkulu rüyasıdır.
Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.
İngiliz Yazar, Lady Mary Wortley Montagu
İnsanları yücelten iki meziyet vardır. Erkeğin cesur, kadının namuslu olması.... Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır, İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyete ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler.
Fransız İmparator, Napoleon Bonaparte
Türk soyunun Nuh peygamberin üç oğlundan biri olan Yasef'in en büyük oğlu Türk'ten geldiği, Tevrat dahil birçok kaynakta rivayet edilmektedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tomris - Türklerin İlk Kadın Hükümdarı
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
6053421290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akçağ Yayınları
Saka Türklerinin Kadın hükümdarı Tomris, biraz sonra atlarını ölüme sürecek olan savaşçılarının önünde durdu ve yürekleri titreten bir sesle gürledi.

“…Geriye yalnızca bizler kaldık. Birçoğu kadınlardan, ama erkeği kadar yiğit kadınlardan oluşan bir halk ve ordu...
Karşımızdakiler acunun en vahşi, en acımasız ve en kalabalık ordusu. Ancak biliyorum ki gök kubbenin altındaki hiçbir ordu, şu dolunayın altında ateş saçan gözlerinizden daha cesur değil. Ve yine biliyorum ki yeryüzündeki hiçbir ordu, yurdu ve halkı için çarpan ulu yüreklerinizden daha büyük değil!..

Günümü aydınlatan güneş, gecemi aydınlatan ay ve atalarımın ruhları üzerine and olsun ki atımın çiğnediği bu toprak kanımla kızıla boyansa da kimsenin, hele ki o hain Perslerin esareti altına girmeyeceğim!..”
Hanlarının ardından Saka Türk savaşçılarının hepsi aynı coşkuyla gürledi.
“And olsun!”

Gök kubbenin her zerresi kahraman kadınların tiz çığlıklarıyla dolmuştu artık. Arkalarına bir kez olsun bakmadan sürdüler atlarını savaş meydanına. Önde Tomris Han, ardında savaşçıları…

Yeryüzü daha önce, ölüme böylesine arzulu at koşturan bir millete tanıklık etmemişti…

Tarih Milattan Önce 15 Aralık 528’i gösterdiğinde Asya Bozkırları akıl almaz bir savaşa tanıklık ediyordu. Bir tarafta, 9000’i kadın olmak üzere 13.000 kişilik Saka Türk Ordusu. Diğer tarafta ise Pers İmparatoru Büyük Kirus’un kumandasında, 100.000’in üzerinde askeri ile Pers Ordusu...

Başlarında, Türklerin İlk Kadın Hükümdarı Tomris Han’ın bulunduğu Saka Türkleri için bu savaş, tam anlamıyla bir varlık-yokluk mücadelesiydi ve bu mücadelede tek bir silahları vardı:

İSTİKLÂLLERİ İÇİN ÖLÜMÜ HİÇE SAYAN SAVAŞÇI RUHLARI…

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • Hüseyin Ay
  • Türkçü Okur
  • Gamze Zeynep Özgül
  • Yasin ÖZER
  • Büşranur Tekkardeş
  • Gamze Özdemir
  • Eraslan9
  • Aslan
  • Asena öztürk
  • Murat Can Sarıkaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%16.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.4
Erkek
%28.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (18)
9
%13.3 (4)
8
%13.3 (4)
7
%6.7 (2)
6
%3.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%3.3 (1)
2
%0
1
%0