Twelve Years A Slave

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.862
Gösterim
Adı:
Twelve Years A Slave
Baskı tarihi:
Ağustos 2020
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257185080
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar Yayınları
Baskılar:
12 Yıllık Esaret
12 Yıllık Esaret
12 İllik Köləlik
Twelve Years a Slave
Twelve Years A Slave
This unforgettable memoir was the basis for the Academy Award-winning film 12 Years a Slave. This is the true story of Solomon Northup, who was born and raised as a freeman in New York. He lived the American dream, with a house and a loving family - a wife and two kids. Then one day he was drugged, kidnapped, and sold into slavery in the deep south. These are the true accounts of his twelve hard years as a slave - many believe this memoir is even more graphic and disturbing than the film. His extraordinary journey proves the resiliency of hope and the human spirit despite the most grueling and formidable of circumstances.
252 syf.
1841 yılında köle olarak satılan S. Northup'un 12 sene  boyunca gördüğü eziyet, işkence ve acıları anlatan şahane bir kitap
Masum bir insanın özgürlük yolundaki mücadelesini samimi bir dille bize anlattığı için bu yazarında kitabında bendeki yeri çok çok başkadır..

Alıntı
Hakikaten, en çok hangisinden korktuğuma karar vermek zordu: Köpekler, timsahlar ya da insanlar !
312 syf.
·Beğendi·9/10 puan
12 yıllık bir esaretin ve özgürlüğünü geri kazanmaya çalışan birinin insanı hüzüne ve düşünceye iten hikayesi. Keşke insanlar böyle çaresizliklere ve ondan yıllarınaı çalan kötü yanlışlıklara uğrayıp yıllarını bir hiç uğruna kaybetmeseler. Mutlaka okuyun. İyi okumalar. Var olun
252 syf.
·1 günde·Beğendi
Ahmak Wilson'ın Trajedisi kitabında tanışmıştım köle yaşantısıyla...

Bu kitapta ise çevirdiğim her sayfa,
sisteme ve uygulanmasına dair her ayrıntı beni dehşete düşürdü.

Kölelik dünyada yasal olarak işleyen, içinde kadın ve çocukların da olduğu bir insan ticareti.
Köleyse tamamıyla başka bir insanın malı olan , herhangi bir eşya gibi alınıp satılabilen ,hiçbir hak ve özgürlükleri olmayan dolayısıyla kendilerinden istenilen her şeyi , her işi yapmakla yükümlü olan kişi.
Ve maalesef insanlığın en onursuz hareketi olan bu sistem , eski çağlarda başlayıp 19. yy a kadar var olmaya devam etti.

Gelelim Solomon Northup'a ...
Binlerce köleden yalnızca biri.
Yaşadığı acı dolu 12 yılı bir kenara koyarsak kısmen diğerlerine göre şanslıydı da...
Bizzat kendi kalemiyle yazmış olduğu yaşadığı dehşet verici 12 yıllık esareti..
Okurken muhtemelen insanlığımızdan utandıracak..
256 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Medeniyet kelimesi Batı kökenli olsa da tarihi ilkel ve canı izler taşıyor...Tüm bunlara rağmen ilginç olan bununla çok rahatça da yüzleşiyor olmaları.Ozgur doğan bir siyahinin esaretle geçen yillari...kutsal bir vazifeymis gibi siyahilere isgence yapan beyaz adam..Adalet Aryan insanlık....Çok keyifle okunacak bir kitap...Bildik bir hikaye samimi bir serüven...Ey insanlık !Ayağa kalk.
252 syf.
·7/10 puan
Kitabı okumadan önce kölelik ile ilgili okuyacağım ilk kitap ve filminin de 2014 Oscar en iyi film ödülünü kazanmasından dolayı beklentim çok yüksekti. Fakat sonuçta biraz hüsrana uğradığımı hissettim. Kitap anlatım tarzıyla ve özellikle kelime seçimleri ile beni biraz sıktı. Ortalarına doğru kitaptan koptuğumu fark ettim. Sonlarını ise çok beğendim. Keşke sadece Solomon Northup'ın değil diğer kölelerin hayatlarından da biraz daha bahsedilseymiş kitap daha tatmin edici olurmuş. Yine de genel olarak beğendiğim ve bu tarz konularla ilgilenenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.
252 syf.
Başkaldırıyorum o halde varım !
Ali Şeriati.


Birileri çile çekmeyince birileri uyanamiyor demek ki.... insanın boğazında kelimelerin düğümlendigi anlar olur zaman zaman...
Bu kitap da o hissi verdi bana...

Malcolm x in dediği gibi; Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
256 syf.
·5 günde·Puan vermedi
"Ben kölelikten yalnızca kendi gördüğüm kadarıyla söz edebilirim; ondan sadece benliğimin bildiği ve deneyimlediği kadarıyla bahsedebilirim." diye başlıyor sözlerine Solomon Northup kitabın ilk bölümünde.

Ve sonra:
'Ne yazık! O zamanlar henüz ' insanın insana gaddarlığı' nın ölçüsünü, kazanç için ne kötülüklere başvuracağını öğrenememiştim." diye devam ediyor.

Özgür bir vatandaş olan Solomon Northup, iki dolandırıcı tarafından özgür olduğunu kanıtlayan belgeler çalınıp köle olarak satılışını ve 12 yıl boyunca , o çiftlikten bu çiftliğe, o tarladan diğerine sürüklenirken siyahi bir adam olarak umutsuz bekleyişini anlatıyor. ( Gerçekten yaşanmış bir hikaye olduğunu da belirteyim. )

İlk efendilerine köle olmadığını söylediğinde yediği öldüresiye dayaklardan ve tehditlerden sonra bir daha kendi adını ve nereli olduğunu kimseyle paylaşamıyor ve köle hayatını ' Platt' olarak geçiriyor . Tâ ki tam yıllar sonra onun kurtarıcısı olacak Bass ile tanışıncaya dek...

Yaşadığı her şeyi, tanıştığı herkesi ve çalıştırıldığı her yeri tek tek anlatmış bu kitapta. Köle ticaretini, ırkçılığı, vicdansızlığı okura olduğu gibi aktarmış.

Dönemin şartlarını yansıtan sarsıcı bir kitaptı.Tavsiye ederim.

#12
yıllıkesaret filmini daha önce çok severek izlemiştim. Farklı kısımlar olmakla beraber filmi de müthiş etkileyici, mutlaka izlenmeli.

#alıntı
'Vatansever vekillerin özgürlük ve eşitlik naraları ile zavallı kölelerinin şıngırtısı birbirine karışıyordu. Tam Başkanlık Sarayı' nın gölgesinde bir köle yuvası. "

" Gün bitene kadar dinlenme diye bir şey yoktur. Gündüz yeterince hızlı olamamaktan, gece çırçır atölyesine pamuk dolu variliyle girmekten korkar. Yatağına uzandığında sabah uyanamamaktan korkar. Bu,Bayou Boeuf' te pamuk toplayan bir kölenin bir gününün gerçek, sadık, abartılmamış bir tasviridir.

"Efendi Epps' in domuzları kabuklu mısırla beslenirdi. Domuzlar böylece daha kolay semirtilir ama köleler aynı şekilde beslenirler iş yapamayacak derecede kilolu olurlar! Efendi Epps hesaolarında açıkgözlüydü ve hayvanlarını nasıl idare edeceğini iyi bilirdi...
252 syf.
Kitap, kölelik gibi çok çarpıcı bir konu ve hikâyeyi konu etmesine rağmen, yazarın duyguyu yeterince yansıtamadığını ve okuyucuya geçiremediğini düşünüyorum. Böyle bir konuda yazıyorsanız insanın ciğerini söküp atmanız gerekir (Örnek: Uçurtma Avcısı) ama kitapta bunu bulamadım. Sonuç olarak derin acılara yol açan bir konu duygu açısından yetersiz kalmış. Üstelik yaşananlar yazarın kendi başından geçmiş gerçek olaylar. Sanırım duyguyu aktaramamış olmaması yazarın "yazar" olmamasından kaynaklanıyor.
252 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır ve New York'ta ailesiyle birlikte mutlu, özgür bir hayat yaşamaktadır.. Ailesini seyahate gönderip bir kaç gün yalnız kalacakken bir kaş günlük bir müzik işi için 2 beyaz adamdan teklif alır ve çalışmak için Washington'a gider. Ne olduysa o zaman olur ve kendisini kaçırıp Güney'de bir çiftliğe köle olarak çalışması için satarlar.İşte bu andan sonra özgürlüğünü geri almak, hayatına ve hayatının anlamı olan sevdiklerine kavuşmak için inanılmaz bir mücadeleye girişir..Etrafında bir grup umutsuz ve mutsuz insandan başka kimsenin olmadığı aşağılayıcı, küçük düşürücü uzun yıllar boyunca o sadece umuduna sarılacaktır.Bizzat Solomon tarafından yazılan bu kitap aynı isimle beyaz perdeye de aktarılmıştır ve benim de izlediğim bu film de bana gören az kitap kadar başarılıdır.
252 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
19. Yüzyılda Kuzey Amerika'da özgür bir siyahiyken kaçırılıp Güney Amerika'da köle edilen Solomon Northup'un yani kitabın yazarının otobiyografik romanıdır.

Köleliğin yasalar gereği serbest olduğu bir zamanda 12 sene boyunca esir alınıp, türlü işlerde çalıştırılan, türlü işkencelere maruz kalan bir adamın hayat hikayesidir.

Kölelik, ırkçılık bir devletin ayıbıdır. Kitabın her bölümünde, her sayfasında ayrı ayrı insanlık ayıbı yatıyor. Okurken hep ders alıp, hem de insanlık adına utanacaksınız.

Bu kitap aynı zamanda filme de uyarlanmıştır. 9 dalda aday gösterilen film 3 dalda ödül almıştır. İlk fikmi izleyip tesadüf eseri kitabına denk geldim. Zaten çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Her ikisini de bilmeyenler için önce kitabı okuyup sonra filmi izlemelerini tavsiye ederim. Filmde çok fazla olaya değinilmiyor fakat o dramı görsel olarak yaşamak isteyenler için birebir. İyi okumalar dilerim.
252 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Aslında 2014 yılında çıkmış olan ve benim de çok izlemek istediğim ama bir türlü fırsatını bulamadığım bir filmin kitabı.Film ile kitap çok benzediği için aslında kitabı okumaya çokta gerek yokmuş maalesef arkadaşlar.Ama bende huydur bir şeyin sanki ilk seferinde anlamıyormuş gibi önce kitabını okur sonrada üstüne cilası olsun diye filmini izlerim.Film ayrıca Oscar ödülleri de adlı 2014 yılında.

Gerçek bir hayat hikayesi olduğu için bir çok insanı derinden etkileyebilecek bir kitap ve film aslında.Ama ben okurken de izlerken de öyle çok fazla etkilenmedim.Oyunculuklar bana biraz yavanmış gibi geldi öncelikle ayrıca buna benzer çok fazla film çekilmişti daha önceden ve bende bşr çoğunu izlediğim için sanırım artık bu tip şeylere bağışıklık kazandığımdan mıdır nedir bilemiyorum.Ama her şeye rağmen beni ağlatan yine de bir çok sahne oldu ...

Özgür bir adamın ailesinden koparılıp kaçırılarak köle yapılmasını anlatıyor.Özgür bir zenci olduğunu kanıtlamaya gücü yetmeyince 12 yıllık bir esaret başlıyor.Ayrıca filmde bir de Brad Pitt süprizi var :)
252 syf.
·112 günde·Puan vermedi
Ana konu olarak güzel bi kitap fakat bazı yerlerinde çok gereksiz detaylara değinilmiş sıkılarak okuduğum bölümleri çoktu.Ama kitap genel konusu olarak güzeldi sadece akıcı değildi
Refah zamanında ve onu yaralayacak ya da korkutacak bir şey olmadığında Tanrı'yı hatırlamaz, O'na karşı gelmeye bile açık olurdu insan.Ama onu tehlikenin ortasına koy, kimsesiz biçare bırak, mezarını gözleri önünde kaz,o zaman, o musibet anında inanmayan adam Tanrı'nın koruyucu kollarından başka umut, sığınak veya emniyet olmadığı için O'ndan medet umardı.
Yaşam, yaşayan her varlık için değerli; yerde sürünen solucan bile yaşamak için çabalar. Ne kadar köle olsam da, o an hayat benim için de değerliydi.
O zamanlar “ insanın insana zulmünü “nün sınırlarını öğrenmemiştim, ne de kazanma hırsı uğruna kötülükte ne kadar ileri gidilebileneceğini.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Twelve Years A Slave
Baskı tarihi:
Ağustos 2020
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257185080
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar Yayınları
Baskılar:
12 Yıllık Esaret
12 Yıllık Esaret
12 İllik Köləlik
Twelve Years a Slave
Twelve Years A Slave
This unforgettable memoir was the basis for the Academy Award-winning film 12 Years a Slave. This is the true story of Solomon Northup, who was born and raised as a freeman in New York. He lived the American dream, with a house and a loving family - a wife and two kids. Then one day he was drugged, kidnapped, and sold into slavery in the deep south. These are the true accounts of his twelve hard years as a slave - many believe this memoir is even more graphic and disturbing than the film. His extraordinary journey proves the resiliency of hope and the human spirit despite the most grueling and formidable of circumstances.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0