Adı:
Üç Öykü
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Orhan Veli, Erol Güney
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
Üç Öykü
Üç Hikaye
Üç Öykü
136 syf.
·1 günde
Bir gün Gogol'un yanında ava çok meraklı zavallı bir me­murun öyküsü anlatıldı. Bu memur, bin bir sıkıntıyla bi­riktirdiği 200 rubleyle güzel bir av tüfeği almış. Yeni tü­ feğiyle ilk ava çıktığı gün bir sandala binmiş. Ama tü­fek nasılsa suya düşüvermiş. Memur evine döndüğün­ de yatağa düşmüş. Büyük bir üzüntü içinde günlerce yat­mış. Ancak arkadaşları, aralarında para toplayarak ona yeni bir tüfek aldıkları zaman iyileşip yataktan kalkmış. Bu öyküyü dinleyenlerin hepsi kahkahalarla güldüler. Yalnızca Gogol gülmedi, uzun süre düşünceli kaldı. Palto'nun ilk düşüncesi, işte o gün doğmuştu. Bu öykü 1834'te anlatılmıştı. Gogol bunun üzerinde çok çalıştı, aradan sekiz yıl geçtikten sonra Palto yayımlandı. 1842'de ilk yayımlandı Palto'nun Dostoyevski, Tolstoy ve Çehov üzerinde büyük etkileri olmuştur.(Kitap 'dan alıntı)

Üç öyküden oluşan kısacık bir kitap burun öyküsünü özellikle çok beğendim, palto öyküsünü tekrar okudum, fayton öyküsü pek iyi değil di. Fazla vaktinizi almaz, yazarın dili yazısı yazdıklarını okumak keyifliydi.
136 syf.
Nikolay Vasilyeviç Gogol yazarın okuduğum ilk kitabı Palto idi çok severek okumuştum. Üç öyküyü okurken ikinci kez Palto'yu okumuş oldum yine keyif alarak okudum. Üç öykü Burun, Fayton ve Palto üç öykünün de muazzam bir güzelliği var. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum şuan elimde Bir Delinin Hatıra Defteri mevcut en kısa sürede okuyacağım. Yazarın daha önce kitabını okumadıysanız üç öyküyle başlamalısınız.
136 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Burun,Fayton ve Palto hikayelerinden oluşan bir kitap.Soyut dusunme bakimindan doneminin ayırt edici kitaplarindan.Kafkavari bi kitap kisa ve oz guzel bir anlatimi var oneririm,okumak bir gununuzu almaz
128 syf.
·2 günde·7/10
Üç Öykü; Burun, Fayton ve Palto adlı üç öyküden oluşmuş klasik bir eser. Kitap çok ince olduğu için keyif kaçırmamak adına öykülerin konularından bahsetmeyeceğim. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Burun öyküsü son derece absürd iken Fayton öyküsü gerçeğe oldukça yakın işlenmiş. Gogol'ün meşhur Palto'suna gelecek olursak; O, yaşamın ta kendisi. Rus aristokrasisinin her öykünün temelinde yer alması ise, verilmek istenen mesajlardan biri sanırım. Yazarların ustası olan Gogol'ü her okura tavsiye ederim. =)
126 syf.
Nikolay Vasilyeviç Gogol okuduğum ilk kitabı .
Burun , Fayton , Palto öykülerinden oluşan bir kitap , dili sade ve soyut düşünme yönlerinden okuyucuyu yönlendiriyor olsada , beni çok tatmin eden bir kitap olmadı.
Öz ve kısa anlatım yapılmaya çalışmış.
Palto öyküsü kurgu yönünden diğer öykülerin daha iyi bir bakımda.
Başka kitaplarını okumakda yarar var .
İlk kez Gogol okuyacaklar , bu kitaptan baslamamaları yeğlerim.
Beklentileriniz altinda kalabilir .
Okuyacaklar için kısa bir kitap
Kısa sürede bitirilebilr ..
Saygılarımla
Şu dünyada olmadık şeyler olur. Hadisler de çoğu zaman inanılacak gibi değildir.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 33 - Yapı Kredi Yayınları
Ama bu dünyada hiçbir şey sürekli değil; bu nedenle de neşe, ikinci dakikada, birincidekinden farklıdır; üçüncüde bir derece daha zayıflar, sonunda bütün bütün yok olur, eski durumumuza döneriz; suda genişleyen halkaların, sonunda suyun yüzeyiyle bir olup yitmesi gibi.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 45 - Cumhuriyet Dünya Klasikleri "Burun" adlı öyküden (Çevirenler Orhan Veli Kanık, Oğuz Peltek, Erol Güney)
Bu milleti de bu kadar zırva, bu kadar budalaca martavallarla nasıl böyle heyecana kaptırıyorlar? (Burun)
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları
Kana kana yazı yazdıktan sonra yatağa yatar, ertesi günü düşünerek gülümserdi.Yarın Tanrı temize çekecek kağıtlar gönderecek ya, sen ona bak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üç Öykü
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Çeviri:
Orhan Veli, Erol Güney
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
Üç Öykü
Üç Hikaye
Üç Öykü

Kitabı okuyanlar 80 okur

  • Gün İlke Yıldırım
  • Kardelen Okcu
  • Özcan
  • veysel demirkol

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.6 (1)
8
%0
7
%2.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0