Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı

8,6/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
537 gösterim
Yazar, ebru san'atının son ustalarından Mustafa Düzgünman'lara âit attâr dükkânı ve çevresindeki şahsiyetlerle ilgili hâdiseleri kendine has tatlı bir üslûpla anlatmaktadır.
Bekir İstanbul 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla buluşmam tesadüf eseri oldu ama çok iyi oldu. Okulda canım sıkılınca kütüphaneye geçer, kitapların arasında dolaşır, onları seyreder, ilgimi çekenlere bakarım. Kitabın ismini ve kapağını görünce çok ilgimi çekti ve hemen okumaya başladım.

Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı... Bu dükkandan kimler geçmemişki; neyzenler, hattatlar, musikisinaşlar, tesbih koleksiyoncuları, ebru sanatçıları, şairler ve bunların hepsiyle meşgul olmuş nadide şahsiyet Mustafa Düzgünman.

Kitapta 1920'li yıllardan 1970'li yıllara kadar bir Üsküdar tarihi anlatılmakta. O zamanın kıymetli şahsiyetleri, manevi hayatları, çeşitli uğraşları ve gündelik yaşantıları bir attar dükkanı etrafında sunulmakta. Üsküdar ve insanları, eski zamanlar gerçekten çok hoşmuş. İnsan o zamana gidip onları yaşamak istiyor...

Biraz da yazardan bahsedeyim. Yazarın ismini daha önce hiç duymamıştım, hayatını okuyunca çok şaşırdım. Ahmed Yüksel Özemre Türkiye'nin ilk atom mühendisi, Teorik Fizik ve Nükleer Mühendislik ile ilgi 12 ciltlik ders kitabı yanısıra 26 tane daha kitabı olan, bir çok yerde başkanlık ve danışmanlık yapmış, kendini sanat, spor, ilim ve bilim dallarında yetiştirmiş, İnsan-ı Kamil olmaya çalışmış nadide bir şahsiyet...

Tarih, anı, İstanbul ve nostalji sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum...

Kitaptan 4 Alıntı

Bekir İstanbul 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu dükkana gelenler yalnızca müşteriler değildi. Aktar Hocalar'ın dükkanı zamanın bazı meşhur sanatkarlarının, ariflerinin, sırlı sofilerinin ve meşayihinin sohbet ve muhabbet etmek üzere sürekli uğradıkları bir yerdi; adeta Akademi gibi bir şeydi.

Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 23)Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 23)
Bekir İstanbul 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

7-8 kişi bu dükkana zar zor sığıyordu; ama, bu irfan meclislerindeki sohbet ve muhabbetin lezzeti herkesi uhrevi bir aleme ref' ettiğinden, kimse bu sıkışıklıktan müşteki olmuyordu.

Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 26)Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 26)
Bekir İstanbul 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kütüphanesinden ben de ödünç kitaplar alır; kısa sürede okur ve iade ederdim. İbrahim Alâeddin Gövsa'nın 4 ciltlik Meşhur Adamlar Ansiklopedisi onun kitapları arasında en çok ilgimi çekeni idi. Her gelişimde bunları mutlaka karıştırır, birkaç meşhur adamın hayatını öğrenirdim."

Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 53)Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 53)
Bekir İstanbul 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eşref Efendi Amca son derece sırlı, az konuşan, ama her beyânı inci gibi hikmet dolu olan bir zât idi."

Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 57)Üsküdar'da Bir Attar Dükkanı, Ahmed Yüksel Özemre (Sayfa 57)