Adı:
Üzümlü Kek
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751037220
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Enes adında genç bir adam vardı, otizmliydi ve en büyük tutkusu üzümlü kek yapmaktı. Konuşamıyordu ama iyi bir gözlemciydi. Hayata dair bambaşka ritimler duyuyor ve her defasında şaşırıyordu. Ancak insanların mutsuz olduğu, durmaksızın birbirini çekiştirdiği; savaşların, ölümlerin yaşandığı bu dünyayı anlayamıyor, sorguluyordu.

Bir kez olsun Enes'in gözlerinden bakmalısınız dünyaya… Mutluluğu, sevgiyi, acısıyla tatlısıyla yaşamı; güneşin sıcağını, yağmurun serinliğini, karın beyazını bir de onun hikâyesini dinledikten sonra kucaklamalısınız, çünkü yaşam çok kısa…

Enes'in sözlerine kulak verdikten sonra aşkın her rengini tatmak, yaşamı dolu dolu içinize çekmek isteyecek ve sahip olduklarınıza şükredeceksiniz...

Bugüne dek yazdıklarıyla hayata bakışınızı değiştiren davranış bilimleri uzmanı Aşkım Kapışmak, yepyeni ve sarsıcı romanı Üzümlü Kek ile yüreğinize dokunacak bir hikâye anlatıyor.
224 syf.
·Beğendi·10/10
Bence herkes okumali,otistik Enes'in hayati; insanlara hayata bakisi,saglik sorunu olmayan insanlara gore hayata güzel bakışı....1 gunde bitirmistim, cok da duygulanmistim.kalemine saglik
224 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Enes adında genç bir adam vardı, otizmliydi ve en büyük tutkusu üzümlü kek yapmaktı. Konuşamıyordu ama iyi bir gözlemciydi. Hayata dair bambaşka ritimler duyuyor ve her defasında şaşırıyordu. Ancak insanların mutsuz olduğu, durmaksızın birbirini çekiştirdiği; savaşların, ölümlerin yaşandığı bu dünyayı anlayamıyor, sorguluyordu.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
#üzümlükek
#aşkımkapışmak


Herkese merhaba. Ekim ayının ikinci kitabını da bitirdim. Ekim güzel başladı, inşallah da böyle devam eder.


Aşkım Kapışmak ismini daha öncelerden de duymuştum. Ancak ne yalan söyleyeyim onun isim olduğunu düşünmemiştim. Bir kitap serisinin adı diye düşünmüştüm. Yazarın adıymış meğer.


Bu kitap elime çok farklı bir zamanda geçti. Tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Her şeyin bir nedeni vardır. Bu konudan çok fazla bahsetmeyeceğim. Ama kitap elime nasıl geçti ondan bahsedebilirim.


Bundan yaklaşık iki ay önce mektup arkadaşı arıyorum diye hikayemde paylaşmıştım. @yazann.adam.offical geri dönüş yaptı neden olmasın diye ve biz mektuplaşmaya başladık. Bana ilk mektubunda Üzümlü Kek kitabını da hediye olarak göndermiş. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu konuda iki tane iyikim var. Birincisi iyi ki bana bu kitabı göndermiş ve ben de bekletmeden okumuşum. İkincisi ise iyi ki bu kitabı okuyan ve bir başkasına hediye edebilecek kadar içselleştiren biriyle mektup arkadaşlığı yapıyorum.


Biraz da kitaptan bahsedeyim. Kitap Enes'in hikayesinden oluşuyor. Enes, Zeynep, Ali ve Nilgün Teyze var karakterler olarak. Enes farklı biri. Kendisine öyle denmesini istiyor. Ben sadece sizden biraz farklıyım diyor. Ona bakan Zeynep ablası bambaşka bir karakter, Ali zaten hayalleriyle yaşıyor. Herkes Ali gibi olamaz. Nilgün Teyze ise merhametli, hoşgörülü her aileye lazım olan ülkemizin klasik teyze modelinden.


Kitabın en can alıcı noktaları Enes'in konuştuğu satırlar. O satırlardan çıkarılacak çok fazla ders var. Benim farklı insanlara karşı bakış açımı değiştirdi diyebilirim. Bu kitabı her bireyin okuması lazım diye düşünüyorum. Okuyup kendisine bakmalı. Düşüncelerini, hareketlerini sorgulamalı.


Yine okuyun ve okutun diyebileceğim bir kitapla geldim karşınıza. Herkese keyifli okumalar...
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Otizimli çocukların yaşadıkları ve iç dünyalarını anlatan bununla birlikte onların gözünden bizim dünyamızı ne şekilde yaşadığımızı gerçekçi bir dilde bize yansıtan gerçekten okunmaya değer bir
224 syf.
·2 günde·10/10
Spoi içerir.Kitabı okurken sanki yaşadım.Ben hem Psikolog Zeynep,hemde Zeynep'in kardeşi Enes oldum,resmen. :) Zeynep'in kullandığı arabada bir trafik kazası geçirirler ve annesi ile babasını kaybeder,tüm hayatını kardeşine adar,Zeynep.Hayatlarına,annesinin en yakın arkadaşı olan Nilgün teyzeyle devam ederler.Enes,otizmli ve 28 yaşındadır.Göz kontagı kuramasa da her şeyi anlayan,dünyanın en tatlı insanı,Enes.Zeynep'in amacı,iyi bir birikim yaparak bir vakıf açmak ve kendisine bir şey olursa,ondan sonra Enes'e bakımı sağlayacak kişi(lerin) ve bir yerin olmasıdır.Ve Enes gibi muhteşem insanlara yardım etmektir.Zeynep,kendisini aşka da kapatmıştır.

Çoğunlukla Enes'in iç dünyasına ve yaptığı muhteşem keklere tanık oluyoruz.Bu sırada Ali isimli karakter ise Zeynep'lerin yeni komşusudur ve hem Nilgün teyze,hem Enes hemde Zeynep ile anlaşmaya üzüm ile başlar.Zeynep ile Ali'nin aşkı başladığında ise Enes'in ufak planları vardır.

Kitap hakkında daha fazla spoi vermeden okumanızı tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)
224 syf.
·4 günde·9/10
Şimdi bitirdim kitabı. Karmakarışık duygular bıraktı zihnimde, kalbimde. Coğu sayfasında ağladım. Bu kitap 'şuanki insani degerlerimizi' sorgulamamı ve yeni bir bakış açısıyla dünyaya bakmamı sağladı. Âşkım kapışmak'ın yine damakta tat bırakan bir kitabıydı.

Kitap, ana kahraman Enes'in üzerinde toplanıyor. Özel yeteneğe sahip bir otistik genç olması ama buna rağmen coğu insandan daha anlamlı ve daha mantıklı düşünebilmesi, cogü insanın yapamayacağı şeyleri yapması ve harika bi kalbinin olması ilgimi çekmesini sağladı. Enes'in hisleri oldukça kuvvetli ve içinde yaşadığı düşunceler ve diyalogların altındaki kendi icine hayat hakkında verdigi mesajlar, insanlar hakkındaki düşünceleri, gözlemleri ve tavsiyeleri samimi bir hava oluşturmuştu. Kitap bu bakımdan bir kişisel gelişim klavuzu. Enes'in insan kendisini sorguluyor ve yaptığı çogu şeyin aslında gereksiz bir hiçlik olduğunu kavramamızı sağlıyor. Ayrıca karakterin otistik olması ve ablasıyla kurduğu kartlı iletişim takdire şayan idi.
Kitabın isminin üzümlü kek olması ise cok ince bir detaydı.
224 syf.
·11 günde·Puan vermedi
"Herkesin melekleri vardır, kimi için sarılabildiğidir, kimi içinse sarılabildiğini hayal ettiğidir. Benim dünyam hayalden, düşlerden ibaret, her yanım sarılabildiğim meleklerle dolu." diyen Otizmli bir Enes. Böylesine içten nasıl bağlanılabilir bir karaktere bilmiyorum. Bir Çocuk Gelişimci olarak otizmli bir çok çocukla bir çok anımı paylaştım. Onlara dokunabildim, sevgilerini hissedebildim. Ama tam olarak düşünce yapılarını, verdikleri tepkilerin ne anlama geldiklerini Enesle anladım. Göz kontağı kurmak yerine gönül kontağı kurduklarını, sevme duyguları yok denilerek bahsedilse de sevginin ta kendisi olduklarını...
Enes... Öğrenilecek o kadar çok şey var ki senin dünyandan, engel olarak görülen yaşamın aslında o kadar çok örnek alınacak bir yaşam ki. Öyle ki kırıp dökmeden, incitmeden, sadece "Sevgi" üzerine kurulu.
Bazen bir karakter okursunuz ruhunuza işler. Hayatınızın belki de dönüm noktasını oluşturur. Hayat doğum ve ölüm arasında geçen bir süre. O süre içindeki her şeyin içinde de siz varsınız. Engelli olarak adlandırdığımız Enes gibi güzel meleklerdense, yaşama engelli olan bizleriz. Hiç son bulmayacakmış gibi, üniversitemi bitirmeliyim, işim olmalı, evlenmeliyim, çocuklarım için birikim yapmalıyım derken bu telaşın içinde kaybolmaktan başka nedir ki bu süreç.
"Teşekkür ederim Enes, kimse bana mutlu olmak için yaşa, yeteneklerinin peşinden git, sosyalleş, aşık ol, öğren, araştır, yeni yollara göz kırp demeyecekken sen dediğin için. Seninle birlikte bir serüvene çıktığım için, her ne zaman korkarsam, kaybolursam orada düşüncelerinle beni beklediğin için. "
" Mutluluğu, sevgiyi, güneşin sıcağını, yağmurun serinliğini, karın beyazını, aşkın her rengini tatmak, yaşamı dolu dolu içinize çekmek ve bir kez olsun kendi yaşamınızdan çıkıp dışarıda nasıl hayatlar var diye bakmak istiyorsanız Enesin dünyasına dahil olun derim. "
224 syf.
·Beğendi·8/10
Aşkım Kapışmak sanırım normalde ilişkiler üzerine kitap yazan biriymiş. Ancak bu sefer farklı bir şey denemiş. Otizm hastası Enes'in ablası ve çok sevdiği komşuları Ali'yi birleştirme çabaları, konuşamadığı için kartlarla kendini ifade etmesi ve kek yapmayı çok sevmesiyle kalpleri feth ediyor. Zamanla artık kendini halsiz hissetmesi ile ölümünün yakın olduğunu da anlıyor. Ancak bunu çok sevdiği ablasına farkettirmek yerine gizliyor. Sekiz puan verdim çünkü akıcı değildi. Normalde olduğundan çok daha mantıklı konuşuyordu mesela Enes ancak bunları içimden söylemesi dışa vuramaması beni üzdü. Böyle harika bir insan harcanıyor dedim. ^^
224 syf.
·3 günde·6/10
Aslında her kitap ruhumuza, yüreğimize dokunduğu kadar iz bırakır hayatımızda... Kimi kitaplar minik, kimi kitap ise içerisinde barındırdıklarıyla önce gönül kitaplığımızda sonra ise evlerimizdeki naçizane kitaplığımızda kendine bir yer edinmeyi başarır.
Kitaplar bazen gerçeğe yakın kurgularıyla gönlümüzü fetheder, bazense kurgudan ziyade yaşanmışlıklarıyla bizi sarsıp geçer ve bir kitaba yaşanmışlık değmişse eğer, işte o kitabın okuru üzerinde bıraktığı izler değil günler, aylar; yıllar boyu devam eder. İşte Aşkım Kapışmak'ın Üzümlü Kek'i de içerisinde barındırdığı yaşanmışlıklarıyla yıllar boyu belleklerde, yüreklerde kendine yer edinmeyi başaracak kitaplardan biri.
"Üzümlü Kek"in konusu değinmeden evvel kitaba hayat veren hikayeden kısaca bahsetmek istiyorum. Davranış Bilimleri uzmanı ve yazar Aşkım Kapışmak mesleğine başladığı ilk yıllarda mahkum çocuklara eğitim verirken, bir yandan da çocuk esirgeme kurumunda gönüllü ağabeylik yaptığı dönemde engelli çocuklarla çalışma olanağı bulmuş ve bu vesileyle birlikte çalışmaya başladığı otizmli çocuklar arasında "Üzümlü Kek" isimli eserine hayat veren Enes'le tanışmış. 4-5 sene boyunca Enes'le sokakta, evde, okulda vakit geçirmeye başlayan yazarımız, üstün zekasına ve konuşamamasına rağmen kendisine çok şey öğrettiğini ve kendisine göre hayatı çözmüş olduğunu düşündüğü bu özel çocuğun hikayesini yıllar sonra kaleme alarak, bu güzel romanı bizlerle buluşturmuş.
Peki kitabın adı neden Üzümlü Kek? Bunun da çok özel bir anlamı var. Şöyle ki, Enes'in en büyük tutkusu pasta ve kek yapmak. Bir pastayı veya keki sadece tadarak içerisindeki malzemeleri ayırt edip o pastayı ya da keki yapabildiği gibi ,tattığı kek veya pastanın çok daha güzelini yapabiliyor. Evet, evet yanlış okumanız! Konuşamayan otizmli Enes'in böylesi inanılmaz, özel bir yeteneği var. Hayatta sadece kartlar ve fotoğraflar yoluyla iletişim kurabilen Enes, sadece tadarak bunu yapabiliyor. Onu hayatta en çok mutlu eden şey bu.
Anne babasını kaybettiği kaza günü de yine kek malzemesi almak üzere evden çıkıp markete gidiyorlar. Kaza anında annesinin elinde kuru üzüm paketi olduğu için Enes ailesini kaybettikten sonra her hafta evde üzümlü kek yapmaya başlıyor ve kitabın hikayesi de bu olaydan yola çıkarak başlıyor.

"Üzümlü Kek" konuşamayan Enes'in iç dünyasına, onun iç sesine hayat vererek kaleme alınmış bir eser. Kitap boyunca Enes'in anne ve babasını kaybettikten sonraki yaşantısına konuk olurken, bir yandan da hayata Enes'in gözünden, Enes'in penceresinden tanık olma fırsatı buluyoruz. Anne ve babasını kaybettikten sonra Enes ve psikolog ablası Zeynep annelerinin yakın arkadaşı olan Nilgün Teyzeleriyle birlikte yaşamaya başlıyorlar. Nilgün Hanım, yıllardır kızından haber almayan ama hep bir umutla kızının onu aramasını bekleyen yalnız bir kadındır. Zeynep ve Enes, evlat hasreti çeken bu yalnız kadına yoldaş ve evlat oluyorlar. Kitap boyunca günlük yaşantılarına konuk olduğumuz karakterlerin birbirleri arasında diyaloglarını okurken, öte yandan dış dünyayla sadece kartlar ve fotoğraflar yoluyla iletişim kuran Enes'in sesini duyuramasa da bu diyaloglara katılıp, bizlere hayata dair vermek istediği mesajları kişisel gelişim tadında okuyoruz. Yazar, Enes'in iç dünyasına öylesine güzel, öylesine etkileyici bir şekilde hayat vermiş ki, gerçekten okurken etkilenmemek, vermek istediği mesajlar üzerine durup düşünmemek mümkün değil. Bu satırların sadece otistik birinin gözünden hayata bakmak değil, aslında hayatın kendisine dair ıskaladığımız birçok şeyin farkına varabilmek adına oldukça faydalı mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Gerçekten kitapta altı çizilesi birçok satır vardı. Her biri üzerine durup düşündüm ve çoğu kez hak vermekten kendimi alamadım. Kitapta beni üzen noktalardan biri, yan karakterler arasındaki diyalogların doğal ve gündelik bir dille kaleme alınırken kitap için biraz basit kalmış olması; bir diğeri ise , kitaptaki bir olayın çok hızlı ve sanki biraz aceleci bir üslupla kitaba dahil edilmiş olmasıydı. Bunlar dışında elbette Enes ve Enes'in iç dünyasını okumak muazzamdı. Bu güzel esere şans vermenizi, Enes'in dünyasına konuk olup onunla tanışmanızı tavsiye ediyorum.
224 syf.
·Puan vermedi
Sizin hiç otizimli tanıdığınız var mı yada bir otizimlinin hikayesini dinlediniz mı ? Sizlerden farklari 1 dünyaya gülerek tebessüm ederek bakan Ender insanlar onlar... Onların dünyasına kulak verin. Sizlere onların dünyasını sunan güzel bir kişisel gelişim..
224 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kendimle kalabildiğim en keyifli anlarımdan biri:Kitap araştırmak, kitap açıp göz atmak, onlara dokunmak, hatta koklamak.
Aramızda kaldın ama, galiba kitaplara aşığım ben... ︎
İnsan sürekli mutlu olur mu deme; çünkü sürekli mutsuz olabiliyorsanız, bunun tersi de mümkün olmalı.
Ölümü kabul eden, yaşatmak için çırpınır.
Keder olmadan, neşe de olmaz.
İstemek insanın elinde, ama izin veren Yaradan’dır.
İnsan, sohbet edemediği insanı istemez.
Hatırlanan sadece isimler, bedenler,dış görüntüsü, ama unutulan her birinin insan olması.
| Aşkım Kapışmak~
***
•”O bizim üzümlü kekimiz.”
-Kitabın sonunda beni vuran cümle.
•Bir kitap daha bitti, kitap bitti ama ben hala olayların içersinde gibiyim.Kopamadım henüz, sen ne güzel bir kitapsın “Üzümlü Kek”...🦋
•Otizm hastaları denen insanların, aslında bir hasta olmadığını, her birinin aslında çok çok özel insanlar olduğunu, hatta ve hatta birçoğumuzun, onlara hasta denmesine nazaran, bizim hasta ruhlara sahip olduğumuzu, çok güzel ifade etmiş.
•Dünyanın karmaşası arasında, kendimizi unutmuşuz.Çevremizi, hayatı, ailemizi...Hep bir şeylere odaklı yaşıyoruz.Yapacağımız işler daha değerli oluyor.Telefonlarımızı meşgule atıyoruz, ya da kapatıyoruz.Belki de o an bize ulaşmak isteyen, anne babamız olur, aniden kaybederiz demeksizin.
•Ne büyük dertler ediniyoruz kendimize, aslında ceviz kabuğunu doldurmayan.
•Kulaklığı takmadan, hayatın sesini duysak sadece, şöyle bir dinlesek mesela etrafı.Her şeyin aslında bizle iletişim halinde olduğunu farketsek.Kendimizi hayattan çekmek yerine, hayatı tutup kendimize doğru çeksek.
•Ki bilirsiniz; neye ilgi gösterseniz, doğru şekilde gösterilince, güzelleşir.İşte hayatta bunlardan biridir. Özen verdikçe, kendinizi hatırladıkça, nefes alan, gülümsemeyi bilen, engelleri kaldıran, güçlü bir insan oldukça, güzelleşir.
•Öyleyse;
“Her şey yüzünden” değil,
“Her şeye rağmen”...
•Kendinizi ve hayatı sevin...
•Dün geride kaldı, bugün bitti, yarın meçhul...Olduğunuz anı doya doya yaşayalım!
•He, bu arada, kitabı mutlaka okumalısınız.
| Aişe Bozdemir~
•••
#19
.04-21.04.2019⌛️
#aşkımkapışmak
#kitapistkadınınnotları
#bartın~
224 syf.
·5/10
Aşkım Kapışmak isimli yazarın okuduğum ilk kitabı. Kendisi bir kişisel gelişim yazarı olduğunu daha önceden biliyordum. Fakat kişisel gelişim ilgimi çekmediği için okumamıştım. Bu kitabını da konusu #otizm olduğu için alıp okumak istedim. Fakat çok tatmin olmadım. Otizm, kişisel gelişim ve aşkı harmanlamak değişik olmuş. Belki hiç aşk olaylarına girmeden sadece Otizmli bir genç olan Enes'in iç dünyası ele alınsaymış daha iyi olabilirmiş. Ayrıca kitap yer yer bir tiyatro metni havası veriyor. Konuşmaların çoğu kime ait belli değil. O yüzden pek sevemedim. Yinede otizmi araştırmak ve farkındalık kazanmayi sağlamakadına ıyi bir başlangıç olabilir.

Konusuna gelince; Otizmli bir genç olan Enes'in iç dünyasını ve kanser olduğunu öğrenmesiyle birlikte ablası Zeynep ve komşusu Ali'yi yakınlaştırma hikayesi anlatılıyor.
"Ben çocukken, dedem dua et derdi. kime derdim Allah 'a derdi şimdi duanın adını mesaj yapmışlar ,Allah'ın adınıda evren...Sürekli evrene mesaj gönderiyorlar. Bak bu konuda ben de eleştiriyorum ama kişisel gelişim enerji işi değil daha derin bir olay.."
"İnsanın yüzünü gözünü ve ensesini sevecek biri lazım bu hayatta,severken yorgunluğunu alan biri lazım,çocukluğuna götürecek biri lazım..Öyle bir sevilmeli ki insan, tam enseden,tam başından,zorla herkese karşı dimdik durmak yerine ,huzurla ve güvende olarak yaşamalı insan .Ve öyle sevmeli ki seven, sevdiği ona baktığında başı sadece utancından eğilmeli,onun dışında izin vermemeli."
Mesela ben güneş olsam ve bana irade versen, ara ara doğmam ya da yağmur yapsan beni, bazen bile bile yağmam; toprak etsen beni, inadına çiçek açmam; bazı sabahlar karanlıkta bırakırım insanları. Neden mi? Çoğu kıymetini bilmiyor, farkında değil gibi bazıları. Canlı cansız hiçbir şeye teşekkür etmiyorlar. Onlara teşekkür etmedikçe seni göremiyorlar. Neyse... Sana da günaydın, dünyaya günaydın.
Ne yaparsan yap, en iyi yaptığın şeyi yap, çünkü sadece o zaman mutlu olacaksın...
Aşkım Kapışmak
Sayfa 114 - İnkılâp Yayınları
Ben her şeyi karıştırıp bambaşka bir şey yapabilmeye aşığım. Tek başına hiçbir işe yaramayan malzemeleri düşünün, oysa çoğunu bir araya getirdiğinizde bir işe yarıyorlar, ki bence bu mucizenin ta kendisi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üzümlü Kek
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751037220
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Enes adında genç bir adam vardı, otizmliydi ve en büyük tutkusu üzümlü kek yapmaktı. Konuşamıyordu ama iyi bir gözlemciydi. Hayata dair bambaşka ritimler duyuyor ve her defasında şaşırıyordu. Ancak insanların mutsuz olduğu, durmaksızın birbirini çekiştirdiği; savaşların, ölümlerin yaşandığı bu dünyayı anlayamıyor, sorguluyordu.

Bir kez olsun Enes'in gözlerinden bakmalısınız dünyaya… Mutluluğu, sevgiyi, acısıyla tatlısıyla yaşamı; güneşin sıcağını, yağmurun serinliğini, karın beyazını bir de onun hikâyesini dinledikten sonra kucaklamalısınız, çünkü yaşam çok kısa…

Enes'in sözlerine kulak verdikten sonra aşkın her rengini tatmak, yaşamı dolu dolu içinize çekmek isteyecek ve sahip olduklarınıza şükredeceksiniz...

Bugüne dek yazdıklarıyla hayata bakışınızı değiştiren davranış bilimleri uzmanı Aşkım Kapışmak, yepyeni ve sarsıcı romanı Üzümlü Kek ile yüreğinize dokunacak bir hikâye anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 245 okur

  • Asiye şenay marangoz
  • Seçil Büyüköztürk
  • Turanə Rzayeva
  • Cennet kılıç
  • Ru Ri
  • Svd
  • Nisa Özgüner
  • Bişeng Taşar
  • Ahça
  • Havva Zor

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%12.5
35-44 Yaş
%31.3
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%6.3
65+ Yaş
%6.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.2
Erkek
%10.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.3 (36)
9
%18.1 (17)
8
%21.3 (20)
7
%5.3 (5)
6
%9.6 (9)
5
%3.2 (3)
4
%2.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%2.1 (2)