Carpe Diem (An'ı Yaşa, Esir Olma)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,4bin
Gösterim
Adı:
Carpe Diem
Alt başlık:
An'ı Yaşa, Esir Olma
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751033840
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
İnsan kaybolur öncesiyle sonrası arasınba. Bir tarafa anıları bir tarafa hayalleri doldurur, çoğalınca her ikisi mutlu olacakmış gibi. Ama sadece kaybolur.

İnsan yer arar kendine. Dününü de bugününü de satın almak ister zamanlardan. Gider gelir sürekli geçmişten geleceğe. Ama sadece yer kiralar. Sahibi değilidir düşündüklerinin. Ya bitmiştir ya da olmamıştır daha.

İnsan en çok an'dadır, onu da an'lamaz.

Bırakın geçmişi ve geleceği, Carpe Diem ile gerçeğin şimdi de, an'da olduğunu keşfedin... An'dan uzaklaşıp geçmişe ve geleceğe esir olmaktan kurtulun...

Aşkım Kapışmak danışmanlık seanslarında kullandığı etkili yöntemleri sizlerle paylaşmakla kalmıyor, zamanı etkin kullanmanın yollarını da anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
252 syf.
Yazar hazırladığı testlerle egzersizlerle kendi iç dünyamızı keşfettiriyor ve an'a daha çok odaklanmamızı sağlıyor.

Kitabı okurken hayatımı sorgulamaya gerçekten ne istediğimi, nerede olmak istediğimi kendime sormaya başladım. Başkalarının şekillendirdiği biri miyim yoksa kendim olabiliyor muyum, an'da kalabiliyor muyum?

Otobüste kulağımda kulaklıkla dışarıyı izlerken, yolda yürürken, kedimi severken kendimi bir anda geçmişteki bir anımı anımsarken bulduğumda veya geleceğimle ilgili bir karar verirken neler yaşayabileceğimi nasıl hissedeceğimi düşünürken bulduğumda an'dan uzaklaştığımı fark edip an'a odaklanmam gerektiğini hatırlatıyorum kendime.

Şimdide mi yaşıyorum geçmişte mi ya da geleceğimi düşünerek mi vaktimi harcıyorum?
Sürekli geçmişi düşünüp kendimizi mutsuz etmeye ya da sürekli geleceği düşünerek kendimizi tedirgin hissetmeye kaygılandırmaya hakkımız yok...

An'da kalmak neden bu kadar zor?
An'da kalmak için çabalıyor muyuz?
Gün içinde en çok neredeyiz geçmişte mi gelecekte mi veya an'a şimdiye odaklanabiliyor muyuz?

"Şu an, şimdi, gerçekten an'ın içinde hangi soruları soruyor beyniniz? Sorular mı, cevaplar mı mutlu ya da mutsuz eden?"

Bence okumaya değer bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.
An'da kalmanız an'ı yaşamanız dileğimle...

An'ı Yaşa, Esir Olma...
252 syf.
·3 günde·2/10 puan
Hiç uzatmadan direkt düşüncelerimi aktaracağım.

Kitap, an'a odaklanmamızı söyleyen bunun için bize Aşkım Kapışmak'ın süper taktikleriyle bize yardımcı olmaya çalışan bir kitap. Amacı güzel olsada başarısız bir kitap. Aynı sözlerin üzerinden geçe geçe, aynı konulara değine değine kusturacak dereceye getirdi beni. Normalde kitap okurken çok güzel bir heyecan olur içimde; bu kitap benim heyecanımı öldürdü ,uykumu getirdi. An'a odaklanmamız için verilen taktikler vs. çok basit ve herkesin düşünebileceği şeylerdi. Kitap hakkında 1000kitap okuyucuları ne demiş biraz baktım, incelemelerin çoğunu okudum. Hepsi Aşkım Kapışmak'ın ününe oy vermiş kişiler. Kitabı çok akıcı bulan olmuş, bu kitabın hayatını değiştirdiğini söyleyen olmuş.Bunlara saygı duyuyorum tabiki herkesin bir kitaptan kendine kattığı şeyler, bakış açısı farklı olur ama kitabın akıcı olduğunu düşünmüyorum. Kişisel gelişim kitabı olduğu için akıcı olması için çalışılmış fakat kelimelerin cümle içinde birbirine sırt döndüğünü, akıcı olacak cümlenin devrik bir cümleye döndürüldüğünü gördüm ve bazı yerleri anlamak için tekrar cümlenin başına dönmem gerekti.

Kişisel gelişim kitabı olarak okuyupda gerçekten beğendiğim tek kitap Sam Hornun "30 Adımda Özgüven" kitabıydı. Sadece özgüven üzerine değil hayat üzerindeki bir çok konuya değinen çok güzel bir kitaptı. Sam Hornun en bilindik kitabı Tongue Fu'dan bile daha iyiydi (bence). İster istemez Carpe Diem kitabıyla 30 Adımda Özgüveni karşılaştırdım ve Carpe Diem'i gerçekten başarısız buldum.

Kitabın diğer kişisel gelişim kitaplarından pek bi farkı yok. Size aman aman bir şey katabileceğinide pek sanmıyorum. Bu incelemeyide kitaptan alıntılar yapmış olduğum için insanların kitabı güzel olarak düşünüp okumaya niyet etmemeleri için yazdım. Herkese iyi okumalar dilerim.
252 syf.
·Puan vermedi
Bırakın herkes hak ettiği yerde kalsın. Fazla verince zarar az verince gaddar oluyorsun. Hekese karşı dengede kal, çünkü ederi o kadar...
Sen ıyi ve dogruyken işlerin ters gitmeye başladıysa sevin. Daha iyisi için hazırlanmani istiyor Allah..
252 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayatımdaki eksiklikleri kapatmama yardımcı oldu . Sürekli geçmişe takılı kalandım, an'ın tadını cikaramayanlardandim ama bu kitap sayesinde artık an'da kalabiliyorum. an'da güzel şeyler yapıp gelecekten olumlu şeyler bekleyebiliyorum artık ...
Aklım , Şimdi de ve gelecekte
252 syf.
·8 günde·Beğendi
Öncelikle kitabın adını açıklamak istiyorum. ''Carpe Diem : An'ı yaşa, günü yaşa demektir.'' Kitabın adından da anlaşılacağı üzere anı yaşamamız gerektiği anlatılır. Geçmiş ya da gelecek düşünmeyip şimdinin tadını cıkarmamız gerektiği vurgulanmıştır. Geçmişteki pişmanlıklar,kırgınlıklar,söylenmiş incitici sözler vb. olumsuzluklar beynimizin bir tarafında hep durur. Başımızı yastığa koyduğumuzda, yemek yerken, kitap okurken vb. birden aklımıza gelir ve an'dan koparır bizi. An'daki güzellikleri görmemizi,duymamızı,hissetmemizi engelleyen zehirli düşüncelerdir geçmişi düşünmek. Başka bir zehirlenme iste geleceği düşünerek an'dan kopmadır. Gelecek adına kendi beynimizde ürettiğimiz kaygılar,endişeler,korkularda an'ı yaşamanın önüne bir duvar örer. Böylece o an yaptığımız eylemden o an bulunduğumuz ortamdan bizi soyutlar. Geçmişi ya da geleceği düşünmek beynimize negatif enerji verirken aynı zamanda da hayatla aramıza mesafe koyar. Kitapta insan zihninin şimdiki zamanda kalabilmesi için öneriler tavsiyeler verilmiş. Kendimizi birden geçmişin pişmanlıklarını ya da geleceğin kaygılarını düşünürken bulduğumuzda söyleyeceğimiz sihirli kelimeler '' şimdi, burada, hemen'' olmalıdır ve o an'a odaklanmaktır.
An'ı yaşamayi an'daki güzellikleri görebilmeniz dileğiyle...
252 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Benim kendimle ufak bir sorumum var. An'ı yaşayamıyorum. Misal kahvaltı yaparken aklım pişireceğim yemekte. Evi süpürürken aklım çamaşırda. Kitap okurken aklım çocuğun ödevinde. Çıkar gezer tozarım bazen ama gözüm saatte , kulağım nerde kaldın diye çalan telefonda olur. Ben an'ı yakalayamam kaçırırım hep! Bu yüzden özlemlerim ağır, sevgilerim hoyratça. Ben hep koşarım, ben hep yorulurum . Ben keyif kahvesi içerken bile market listesi hazırlarım. Ne çikolatanın tadını hissederim damağımda, ne kahvenin kokusunu duyarım...

Işte bu yüzden okumak istedim bu kitabı. Bir ögreneyim dedim an nasıl yaşanıyormuş . Sonra kitapta tokat gibi indi yüzüme.

"Insan en çok an'dadır, onu da fark etmez. Almaz kokusunu elinde ki çiçeklerin, çünkü o zihninde , eline batan dikenlere üzülür. Sarılmaz yanında duran sevdiğine, çünkü o hayal ettiği kişiyle sev*şir. Sabah uyanabildiği için teşekkür edemez , çünkü gün boyu yaşayacağını zannettiği sıkıntılara isyan ediyordur." diye başlayan bir önsözü kabul etmiyorum. Önce bir ısınma turu atsaydık! Damdan düşer gibi pat diye sille tokat noluyor yani???

O da yetmez miş gibi kitap sonunda bir şiirle ciğerden gelen bir yanık kokusuyla olayı mangala bağladık!

Velhasıl an'ı yaşamaya karar verdik! Su çok güzel gelsene :))

Ben şimdi elime batan dikeni de yaşıyorum, dinlediğim şarkıyı da... Kalanlara selam olsun...
252 syf.
·4/10 puan
Okuduğum kişisel gelişim kitapları arasında yerini aldı.Zamanda değil "An'da kal" telkini ile dolu başlıklar çok fazlaydı.Belki de insanoğlunun sürekli dile getirdiği hatta yetinmeyip etrafına bu konu da nasihat ettiği ama kendinin başaramadığı bir konu, zaman da değil "An'da" yaşamak.Ne geçmişe takıl üzül,ne de geleceğe odaklan kaygılan hayatı kaçırma diyor Aşkım Kapışmak bey de...Bunun dışında bir çok motive edici başlıklarla seyreden,yer yer kendi hayatından kesitlerle güzel mesajlar veren etkili bir kitap.Söylenmemiş söz kalmamış tutabilene aşk olsun:) verimli okumalar dilerim.
252 syf.
·12 günde·6/10 puan
Klasik kişisel gelişim kitabı olarak adlandırabilirim. Okuduğunuzda sıkılmayacağınız fakat farklı şeyler öğrenemeyip bildiklerinizi hatırlatan bir kitap.
252 syf.
·10/10 puan
Sevdiğim kadının bana okumam için verdiği ilk kitap Seni Seviyorum Güzellik❤.... Hayatımda okuduğum ve bana ilham veren güzel kitaplardan bir tanesi.. Bana hayatla ilgili o kadar çok şey öğretti ki. Mesela karşılıksız iyiliğin , sevginin önemini. Sen iyilik yaptığında , iyiliği yaptığın kişi kıymet bilsin bilmesin sen yukarıdaki için yapıyorsun nasıl olsa. Ayrıca maddi şeyler mesela çok eşya, çok para, kalabalık yaratır insanın gözünde. Mümkün olduğunca az eşya olmalı etrafımızda. Cunku eşyalar, nesneler maneviyatı öldürüyor. Önemli olan objeyi değil manevi şeyleri seçmektir. Buraya o kadar çok şey yazarım ki iyisi mi okuyun bu kitabı anı yaşayın , anda kalın :)
252 syf.
·3 günde·Puan vermedi
An'ı yaşamamız gerektiğini ve sevdiklerimizi unuttuğumuzda bazı olayların,bazı yaşadıklarımızın bizi onlara yönlendirdiğini ve gerçekten bunla ilgili başından geçen bir olaýı yazıyor yazar.Eğer okursanız hayatta karşınıza çıkan olaylarla nasıl baş etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz ve sevdiklerinizin kıymetini anlarsınız belki...
252 syf.
Anı yaşa ! Şimdi,burada,hemen.Neyi çok düşünüyorsanız o oluyor, o ,sizin inancınız oluyor .Her şeye rağmen ,SEV .Her şeye rağmen ÖĞREN ,bilgi mutsuzluğu yok eder.
İnsan kaybolur öncesiyle sonrası arasında. Bir tarafa anıları bir tarafa hayalleri doldurur, çoğalınca her ikisi mutlu olacakmış gibi.
Ama sadece kaybolur .
Gökyüzüne, çiçeğe, hayvanlara, sevdiklerinize bile bakarken, susarak bakın. Siz sessizce bakabilirseniz, o an baktığınız
şeyi hissedersiniz. Ama onlara bakarken konuşmaya başlarsanız duyguları karıştırır, algınıza engel koyarsınız. En samimi
söylenen seni seviyorum cümlesi, sessiz söylenendir, çünkü sevmek hissetmektir.
Bilgi kimsenin tekelinde değildir. İnsanları cahil ya da okumuş olarak ayıracağınıza, anlamış anlamamış olarak ayırın
ki, okumuş cahilleri görün.
Ülkemizde yeni inanışlar türedi: İyi olma, güvenme, kimseye
iyilik yapma kazık yersin gibi. Gerçekten samimiyetle, karşılıksız iyilik yapan kötülük bulmaz. Yaptığınız iyiliğin kıymeti o an bilinmiyor olabilir, zamana inanın.Ve iyilik yapabildiğiniz
her an, bu gücünüz olduğu için şükredin.Bazılarına bu fırsatlar
verilmiyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Carpe Diem
Alt başlık:
An'ı Yaşa, Esir Olma
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751033840
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
İnsan kaybolur öncesiyle sonrası arasınba. Bir tarafa anıları bir tarafa hayalleri doldurur, çoğalınca her ikisi mutlu olacakmış gibi. Ama sadece kaybolur.

İnsan yer arar kendine. Dününü de bugününü de satın almak ister zamanlardan. Gider gelir sürekli geçmişten geleceğe. Ama sadece yer kiralar. Sahibi değilidir düşündüklerinin. Ya bitmiştir ya da olmamıştır daha.

İnsan en çok an'dadır, onu da an'lamaz.

Bırakın geçmişi ve geleceği, Carpe Diem ile gerçeğin şimdi de, an'da olduğunu keşfedin... An'dan uzaklaşıp geçmişe ve geleceğe esir olmaktan kurtulun...

Aşkım Kapışmak danışmanlık seanslarında kullandığı etkili yöntemleri sizlerle paylaşmakla kalmıyor, zamanı etkin kullanmanın yollarını da anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 702 okur

  • Seçil Akgün
  • Bahar soylu
  • Sedat ÖZTÜRK
  • bjlkjbbbhşşş
  • edebiyatlayasamak
  • selin selin
  • Tuğbaelmas
  • Emine Türk
  • Arzu Ç. B.
  • Banu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.1
13-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%17.9
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%12.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.5
Erkek
%19.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (55)
9
%15.9 (30)
8
%18.5 (35)
7
%11.1 (21)
6
%6.3 (12)
5
%7.4 (14)
4
%4.2 (8)
3
%0.5 (1)
2
%1.1 (2)
1
%5.8 (11)