Veciz Sözler

8,6/10  (44 Oy) · 
114 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.707 gösterim
Barış Bıçakçı, Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabı ile geniş bir okur kitlesiyle "dostmuş gibi olmuştu. Bu uzun hikaye veya küçük roman da onun "ruh akrabalarına" çok iyi gelecek!

Uzaktan ama içten dostluklar için güzel bir mecra, insanın kendine dönmesine omuz veren sağlam bir arkadaş olan radyonun aracılığıyla kesişen yaşantılar var Veciz Sözler'de de. Verilen anahtar kelimeyle veciz sözler "üretilmesini" isteyen bir radyo programının zihinlerde, gönüllerde, içe bakışta açtığı kapılar...

Söylemeye gerek var mı? Bu kitabın da gizli kahramanı: Dostluk... Yeni zamanlarda dostluğu en güzel hikaye eden yazarla karşı karşıyasınız!

Ve dostlukla içiçe, sanki onun bir akrabası gibi: Aşk... Dostluk ve aşkın beklentileri, hayalleri, imaları, vaadleri, hiç "büyük olay"lara ihtiyaç duymadan, güçlü bir roman gerilimi üretiyor Veciz Sözler'de.

Mustafa Arslantunalı Virgül'de Barış Bıçakçı'nın ilk kitabının dili ekonomik ve zarafetle kullanışından bahsederken, şöyle demişti: "... bir 'ilk kitap' değil bu. Olsa olsa, zamanla kazanılan yumuşaklığa zaten erişmiş bir yazarın ilk kitabı."

Veciz Sözler, işte böyle bir yazarın, -daha da olgunlaşmış!- ikinci kitabı...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  111
 • ISBN:
  9789750500275
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
MELİKE CEYLAN 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Barış Bıçakçı muazzamlığı daha.

Her insanın bir başucu kitabı olmalıysa eğer, bu kitaptır benim başucu kitabım.

Neden peki?
Diyor ya hani; "Herkesin cümlesi aynı bile olsa öznesi farklı ve gramatik hiçbir işe yaramıyor."

GizemBY 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eğlenceli bir deneme. Yanlış anlaşılmasın; "deneme" türünde değil. Dildeki kıvraklık, insana kitabı bir çırpıda okutuyor; kelime oyunları filan derken nasıl bitiyor, anlamıyorsunuz... Ancak; edebi değeri bakımından yükseğe koyamayacağım, eğlenceli bir okuma vaat eden bir Barış Bıçakçı kitabıdır. BİRÇOK aforizma da vaat eder; seveni için... E tabii; isminden anlaşılacağı üzere. Yalnız söylemem gerekir; bana göre, vasattan öteye gidemiyor birçoğu.

Kapı Zili 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Su gibi bir Barış Bıçakçı kitabı daha. Karmaşık olaylar, tuhaf karakterler yok onun hikayelerinde. Basit olanı eşsizleştiren müthiş bir kalem o. Mutlaka okuyun, ne yazsa okuyun, bütün kitaplarını okuyun, öyle bir yazar...

Sultan Nur KORKUSUZ 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Veciz Bir Kitap

Hayatınızda kaç cümlenin öznesi oldunuz? Anılarınızı oluşturan, insanlarla münasebetiniz mi yoksa Sulhi gibi sözcüklerle ilişkiniz mi? Peki karşılıklı kelime oyunu oynasak katılır mısınız bize? Ama bu oyun biraz farklı; ben kelimeyi söyleyeceğim siz ise çarpıcı cümlelerle onu tanımlayacaksınız. Durun kaçmayın hemen! Eminim hoşlanacaksınız. Kelimemiz ‘sır’. Oyunda ev sahipliği yapıp ilk cümleyi ben size vereyim ‘Sırlar mücevherler gibidir, ama üzerinizde değil midenizde taşırsınız.’. Buyrun, sıradan devam edelim…

Kimi zamanlarda kulağım, duygulara hitap eden, etkili cümlelerle muhatap olduğunda, kelimelerin ahengi derim içten içe. Dili o kadar nazik ve zariftir ki ilk önce incitmeden hafifçe bir sarsar sizi. Kendinize geldiğiniz an ise, o cümleyi bir ömür boyu hafızanızda saklamak istersiniz. Ömürlük cümlelerdir. Hatta siz cümleyi değil, cümle sizi tüketir ve diğer ömürlerde de varlığını sürdürür. Siz eskirsiniz ama onlar eskimezler. Barış Bıçakçı’nın Veciz Sözler’de yaptığı da işte tam bu. Bir sayfa yok ki alışılmamış ifadelerden yoksun olsun, okuyucuyu şaşırtmasın. Öyle bir kitap ki, okurken umrunuzda olan olay örgüsü değil. Umrunuzda olan tek şey kelimelerin uyumu, cümlelerin kuruluşu. İsmiyle bütünleşen, tadını damağınızda bırakan ‘veciz’ bir kitap. Özellikle bir edebiyat sevdalısının mutlak surette kitaplığında yer edinmesi gereken bir eser. Kendileri en değer verdiğim kitaplarım arasında yerini aldı. Kıymetlim statüsüne girdi. Ve sanırım kitap hediyelerimde listenin ilk sıralarında yer edinecek. Kendinizle baş başa kaldığınızda düşünceleriniz varlığınızı kemiriyorsa, gözünüze uyku girmiyorsa, yalnızlığınızı paylaşacağınız bir arkadaş olarak görebilirsiniz Veciz Sözler'i. Uzun lafın kısası ‘Arkadaşlığın tabancasında daima tek bir kurşun vardır.’, ve 'Gençken ilk gördüğü suya deniz diye atlar insan.’ sözlerinin sahibi Barış Bıçakçı'nın eline, emeğine sağlık.

Emrah Günal 
 17 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Veciz Sözler benim okuduğum 4. Barış Bıçakçı kitabım oldu.Çok sevdim,elimden bırakmak istemediğim,bir o kadar da biraz ara verip gece okurum desemde dayanamadım,bitirdim.Zaman zaman kendimi buldum kitapta.İnsana "acaba bende bir şeyler mırıldanabilirmiyim" özgüveni veren bir kitap.Beylik cümleleri birer aforizma demiş olsak yeridir.Kalemine sağlık.Okumayan herkese tavsiye ederim.İyi Okumalar

Sinem kutlu 
23 Oca 15:08 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Geçmiş de geriye doğru uzayan bir şey değildi.Artık değildi."Bir yay gibi sıkışıp ileri doğru fırlayan geçmişimin önünde yalnız ve güçsüzüm" diye yazdı o gece günlüğüne, "Neye tutunsam faydasız, sonunda çarpıp parçalanacağım duvara doğru hızla fırlatıyor beni." SF:106

Selma Mertel 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir radyo programının katılımcılarından Sulhi'nin hayatı ve programda seçilen konularla ilgili yaptığı tanımlar diğer bir deyişle veciz sözler...Alıntı yapmak, altını çizmek isteyeceğiniz çok cümle (veciz) bulacaksınız eğer Sulhi ile aynı düşünce yapısındaysanız. Keyifli okumalar..

Damla YILDIRIM 
 06 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Barış Bıçakçı kitaplarının en önemli özelliği karakterlerin duygusunun okuyana da geçmesi sanırım. Veciz Sözler de okuyucudan ziyade adeta bir dinleyici oluyorsunuz. Okunulası kitaplardan.

Kitaptan 101 Alıntı

Neslihan Yılmaz 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

"Dinlemek," demişti Konya'dan bir inşaat mühendisi, "kulakla değil kalple yapılan bir eylemdir."

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 24)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 24)
Mehmet Sinan Çankırı 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Her ne yapıyorsak, günün birinde öleceğimizi unutmak için yapıyoruz."

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 99)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 99)
Neslihan Yılmaz 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Biri çıkar karşınıza, balkon yıkamanın çok güzel bir şey olduğunu söyler, seversiniz. Bir başkası çıkar, çocukluğundan beri bir gülümsemenin dudaklardan, yüzden nasıl silindiğini takip ettiğini söyler, seversiniz. Bütün çocukların okuldan koşarak çıktığını fark edip etmediğini sorduğunuzda, "Evet, üstelik kışın, paltolarını giymeden yalnızca kapşonlarını başlarına geçirip öyle koşarlar." yanıtını veren bir genç kadını, güzel domates kesen orta yaşlı bir adamı, Oktay Rifat'ın "Bir Uykuda" şiirini çok seven birini, ispirto ocağını cezvesini ve fincanını yanından ayırmayan bir kahve tiryakisini, kızının saçlarını tarayan bir babayı, "bal kavanozu" diyemeyip "bal kavonözü" diyen bir anneyi, herkesi herkesi sevebilirsiniz. İnsan sevilecek bir canlıdır.

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 34)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 34)
Büşra Tan 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sonbahara girerken(ayağınızı denk almanız gerekir öyle yaza girer gibi lay lay lom girilmez sonbahara) Sulhi, hayatın sonuna geldiğini hissediyordu. "Artık yaşayacak bir şey kalmadı Sulhi Bey. Bundan sonraki günleriniz hatırlamakla geçecek."

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 86)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 86)
Mehmet Sinan Çankırı 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Çocukluğumu kişileştirdim. Çocukluğumun bir simyacı olduğunu düşünüyorum. Ne zaman hayatın ya da normalin içine karışmak için hamle yapsam, hafif bir dokunuşla camdan bir adama dönüştürüyor beni. Ya kesiyorum ya kırılıyorum."

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 96)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 96)