Adı:
Aramızdaki En Kısa Mesafe
Baskı tarihi:
1 Kasım 2016
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750501487
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
Onlara baktım, kardeşlerime. Ellerine, yüzlerine. Yoktan yere bir uzaklık, bir engel aramızda.

Birbirimize, birlikte yaşadığımız onca şeyi aşıp yaklaşamayacakmışız gibi; ama öyle de yakınız ki, kapı kapandığında üçümüzün birden eli sıkışıyor.

Bir çocuğun gözünden aile:
Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişi.
99 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bir Akdeniz şehrinin sıcaklığından nasibini almış, ki şehirler ; insanların genetik haritasında etkilidir bence, nohutlu patlıcan dolmasından içli köfte kokusuna kadar, derimizi kavuran pişmanlık renginde bir güneşe direne direne, mahalleden geçen simitçinin o tanıdık sesiyle, bahçede hortumla yıkanmanın ferahlatan etkisi arasında, iç içe geçmiş, çocukluktan ihtiyarlığa, insana özgü pek çok evrenin bir çocuğun gözüne yansımış akisleri bunlar.

Abisini hayatında bambaşka bir yere koyan, anlamaya çalıştıkça içinde çoğalttığı yaşama dair ne varsa kısmen altında kalan, sıcak aile bağları içerisinde yoğun bir çaresizliğin işlendiği yürek burkan bir hikaye.

Böyle olmasında en büyük etken, bir çocuğun dilinden anlatılması. Saf, masum, çıkarsız, süslemeden, kısa cümlelerle ama oldukça etkili.

"Anneannem ve ben.. Biz.. Biz ölüme karşıyız.. "

Evet karşıyız. Bir babanın evinden apar topar götürülmesine, didik didik aranan kitapların odanın her yerine dağılmasına, babanın bıyıksız olarak dönmesine, döndüğünde bile çocuğun içindeki yaranın bir türlü iyileşmemesine karşıyız.

Direnip direnip bir anda yıkılmaya karşıyız.

Ait olduğumuz yerde yabancı sayılmaya karşıyız.

Bizim gözümüzde her zaman dağ gibi olan babamızın bazı zamanlarda küçüldükçe küçülmesine karşıyız.

Her şey hayata dair ve Barış Bıçakçı size en yakın mesafeden sesleniyor.
Yaşayarak zihnimize kazıdıklarımızın benzerlerini ustaca dile getirmiş.

Kendi deyimiyle aynı soyadının altında toplanan insanların, ortak acıları, sevinçleri, çaresizlikleri ve bir o kadar da birey olma çırpınışları duru bir anlatımla sizi bekliyor.


Keyifli okumalar.. :)
99 syf.
Kitabın özeti, tam olarak içindeki şu cümlede gizli:
'bir çocuğun gözünden aynı soyadının ardına takılmış beş kişinin kitabı.'
Barış Bıçakçı'nın dili gerçekten çok güzel, bir çırpıda okunacak yolculuk kitabı hissi verdi bana. Ben kitabı yolda mı okudum? Hayır. Hatta masa başında bitirdim çocukluğuna yaptığı yolculuk mu bu hissin oluşmasını sağladı bilemiyorum.
Emrah Serbes Erken Kaybedenler tadında.
Kitap kısa hikayelerden oluşuyor fakat birbirinin devamı durumundalar.Tabi kitaba sadece geçmişi anlatan,çocukluk zamanlarını hatırlatan bir kitap olarak bakmamak lazım.
99 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Sımsıcak samimi bir kitaptır. Hayatındaki olayları hikâyeler şeklinde yazmış yazar.

Kitapta en beğendiğim kısım yazarın müthiş edebi yeteneği. Çok güzel cümleler kurulmuş. Böyle her yere alıntı yapılası, boş gördüğün her deftere yazılası cümleler var...

Yanı kafanızı rahatlatacak bir kitap okumak istiyorsanız ideal bir kitap olur bu. Sakinleştirici, bir etkisi var.

Son olarak kitaptaki "kimya formülleri öğrenci olayları" bölümünde yazar öğrencilik yıllarını öyle güzel, öyle samimi, gerçek yazmış ki hatta okurken bu bölümü ben yazmış olabilirim dedirtiyor. O bölümde çok beğendiğim, hiç aşk ilişkilerine girmemiş, bulaşmamış olan beni bile derinden etkileyen, birisine aşık olma duygusu uyandıran bir cümle geçti: "seni yeniden bu kez ben doğurmak istiyorum" diye. Birisinin sevdiği kişiden bu şekilde bir cümle duyması... Tarifsiz olmalı?...

NOT: 15.04.2016 2. Defa okudum. Hala sıcacık. Sayfaların içindeki birkaç cümle için okuyorum bu kitabı tekrardan...
99 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Çocukluğun en parlak ve en mat zamanlarının, ailenin ve aile kavramının hayli şeffaf bir şekilde anlatıldığı, çok hoş bir kitap, anlatılan ayrıntılar o kadar güzel seçilmiş(veya hatırlanmış) ki insan olur olmaz yerde gülümseyebiliyor, maalesef biraz kısa o yüzden sakin bir yolculukta tavsiye ederim..
99 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Düşünün bir kere siz hiç ilk okuyup yazmaya başlar başlamaz bir günlük tuttunuz mu? Barış Bıçakçı bunu yapmış. Akademisyen babası, çalışan annesi ve üç kardeşiyle beraber geçirdiği zamanları, çocukluktan başlayan ve yaşamında derin izler bırakan anılarını, küçük öykülerle bezemiş ve bir kitap ortaya çıkarmış. Keyifle ve bir solukta okudum.
99 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir şiir kitabı gibi yeniden yeniden okunabilir. Barış Bıçakçı güzelliği, bu kadar sade bir anlatımla bu kadar çarpıcı olmayı başarması. Çocukluk hâllerini o saflığı bozmadan anlatması. Öyle tanıdık geliyor ki anlattıkları bi şekilde öyle yaşamış, öyle hissetmişsinizdir.
99 syf.
·2 günde·8/10
Öykü kitaplarını okumayı pek sevmem. Barış Bıçakçı adını birkaç kez yılın en iyi kitapları seçkilerinde görmüştüm. Kitabından beyaz perdeye uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz’i duymuştum. Kardeşimin kütüphanesinde ince bir kitabını bulunca yazarla tanışmak istedim.

Aramızdaki En Kısa Mesafe 24 öyküden oluşan 100 sayfalık bir kitap. Anlaşılır, temiz bir Türkçeyle yazılmış, güzel öykülerin yer aldığı bir kitap. Yazar Adana doğumlu olduğu için birkaç öyküsünün Adana’da geçmesi benim için hoş bir detaydı. (Ben de Adanalıyım ve Adana'da yaşıyorum). Demek ki iyi yazılınca öykü kitaplarını da beğenebiliyormuşum. Ben bu kadar beğendiysem türü sevenler zevkle okuyacaktır. Öykü sevenlere öneririm.
99 syf.
·7/10
Minik minik öykülerden oluşuyor bu güzel kitap. Çok samimi buldum ben. Kafanızı boşaltmak, biraz olsun huzur istiyorsanız tavsiye ederim. Okurken rahatlatan bir kitap.
99 syf.
·27 günde·9/10
Barış Bıçakçı'nın satırlarını sevmemek mümkün mü? Aramızdaki En Kısa Mesafe tatlı bir ailenin sıcacık öykülerinden oluşuyor. Okurken kendi çocukluğunuzu, mutluluklarınızı, hüzünlerinizi hatırlamanız, duygulanmanız olası.
99 syf.
"Hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! Her şey hatırlandığı gibi..."

Kitap, baş karakterin çocukluğundan başlayıp yetişkin biri oluncaya kadar geçen bir zaman diliminden söz ediyor... hikayelerin kahramanı kendi aile içi anılarını, yaşanmışlıklarını , dikkat çekici sözlerle anlatıyor .
Ama ben bu kitapta, Bizim Büyük Çaresizliğimiz kitabı kadar , hikayeye kendimi kaptıramadım. Buğulu bir camın ardından, bir aileyi izledim hissine kapıldım.
99 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Afilli filintalar ekibi olarak bu tarz kitaplar tad veriyor. Barış bıçakçı okuyun okutun. Içerisinde güzel hikayeler edindim. Ali Lidar Emrah Serbes Nejat işler okuyanlar Barış Bıçakçı seveceklerdir. Cahilce kalın...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aramızdaki En Kısa Mesafe
Baskı tarihi:
1 Kasım 2016
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750501487
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
Onlara baktım, kardeşlerime. Ellerine, yüzlerine. Yoktan yere bir uzaklık, bir engel aramızda.

Birbirimize, birlikte yaşadığımız onca şeyi aşıp yaklaşamayacakmışız gibi; ama öyle de yakınız ki, kapı kapandığında üçümüzün birden eli sıkışıyor.

Bir çocuğun gözünden aile:
Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişi.

Kitabı okuyanlar 785 okur

  • Osman Bodur
  • can öztürk
  • Ahyelüz
  • Psyduck
  • Sidar Koçkar
  • Beg Ün
  • Ahmet Sarpel Tümen
  • Özlem Uçar
  • Buğra Çelik
  • Serhat Veysel Toprak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%44
35-44 Yaş
%18.7
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.8
Erkek
%34.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.9 (42)
9
%14.9 (33)
8
%22.5 (50)
7
%26.1 (58)
6
%11.3 (25)
5
%4.1 (9)
4
%0.9 (2)
3
%0.5 (1)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)