Aramızdaki En Kısa Mesafe

7,7/10  (71 Oy) · 
208 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.611 gösterim
Asıl öykü ile ilgilenmeyen bir anlatıcı ve yetişkinliğe varmayan bir çocukluğun öyküleri. Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişinin belirip kaybolan dünyası...

Bu dünyada hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi! Daha önce İletişim'den Herkes Herkesle Dostmuş Gibi (2000) ve Veciz Sözler (2002) adlı yapıtları yayımlanan Barış Bıçakçı, bu kitabında çok zor bir işe kalkışıyor: Çocukluğun sihirli dünyasına giriyor. Ve ustalıkla geliyor bu işin üstesinden. Çocukluk halini, çocuk duyarlılığını has edebiyatla anlatan ince, kırılgan hikâyeler kuruyor.

Yepyeni bir şey bu. Türkçe edebiyatta kimse çocukluğu böyle anlatmamıştı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2003
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • ISBN:
  9789750501487
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Sımsıcak samimi bir kitaptır. Hayatındaki olayları hikâyeler şeklinde yazmış yazar.

Kitapta en beğendiğim kısım yazarın müthiş edebi yeteneği. Çok güzel cümleler kurulmuş. Böyle her yere alıntı yapılası, boş gördüğün her deftere yazılası cümleler var...

Yanı kafanızı rahatlatacak bir kitap okumak istiyorsanız ideal bir kitap olur bu. Sakinleştirici, bir etkisi var.

Son olarak kitaptaki "kimya formülleri öğrenci olayları" bölümünde yazar öğrencilik yıllarını öyle güzel, öyle samimi, gerçek yazmış ki hatta okurken bu bölümü ben yazmış olabilirim dedirtiyor. O bölümde çok beğendiğim, hiç aşk ilişkilerine girmemiş, bulaşmamış olan beni bile derinden etkileyen, birisine aşık olma duygusu uyandıran bir cümle geçti: "seni yeniden bu kez ben doğurmak istiyorum" diye. Birisinin sevdiği kişiden bu şekilde bir cümle duyması... Tarifsiz olmalı?...

NOT: 15.04.2016 2. Defa okudum. Hala sıcacık. Sayfaların içindeki birkaç cümle için okuyorum bu kitabı tekrardan...

Enes Bayrak 
05 Tem 23:30 · Kitabı okudu · 23 günde · Puan vermedi

Çocukluğun en parlak ve en mat zamanlarının, ailenin ve aile kavramının hayli şeffaf bir şekilde anlatıldığı, çok hoş bir kitap, anlatılan ayrıntılar o kadar güzel seçilmiş(veya hatırlanmış) ki insan olur olmaz yerde gülümseyebiliyor, maalesef biraz kısa o yüzden sakin bir yolculukta tavsiye ederim..

Mêrxwas 
02 Haz 00:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

benim gözümde günce.bu kitapta güzel sözler ile karşılaşırsınız. belki sizde çocukluğunuza gideceksiniz benim gibi. pek akıcı olmasa da hoş vakit geçirip iyi ki okudum diyeceğiniz bir kitap olacaktır

"Hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! Her şey hatırlandığı gibi..."

Kitap, baş karakterin çocukluğundan başlayıp yetişkin biri oluncaya kadar geçen bir zaman diliminden söz ediyor... hikayelerin kahramanı kendi aile içi anılarını, yaşanmışlıklarını , dikkat çekici sözlerle anlatıyor .
Ama ben bu kitapta, Bizim Büyük Çaresizliğimiz kitabı kadar , hikayeye kendimi kaptıramadım. Buğulu bir camın ardından, bir aileyi izledim hissine kapıldım.

Burcu Belen 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Minik minik öykülerden oluşuyor bu güzel kitap. Çok samimi buldum ben. Kafanızı boşaltmak, biraz olsun huzur istiyorsanız tavsiye ederim. Okurken rahatlatan bir kitap.

Ahmet Ceran 
 29 Nis 01:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kişisel kitap okuma defterimden: En sevdiğim Adanalılar listesinde ilk 3'te bu adam. İlk kitaplarından biri bu da. 3-5 sayfalık kısa öykülerden yaklaşık 30 tanesini içeriyor. Öykü değil de anı parçacığı mı demeliyim yoksa? Zira kendi çocukluk anılarından aklında kalanları mı anlatıyor yoksa tamamen kurgu mu, ya da o kırılgan çocukluk anılarını kurgulayarak, eksik yerlerini tamamlayarak yeniden mi yazıyor anlayamadım kitabın başından sonuna kadar. Bizzat kendisine sormadan da anlayamayacağım galiba. 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu anlatıcı. Kardeşinin doğum hikayesinden başlayıp üç kardeşin de evlenip çoluk çocuğa karışmış, kendi düzenini kurmuş döneminde o eskiden kaldıkları evleri, semtleri dolaşarak anıları yad ettikleri anıya kadar sürüyor. Daha çok küçük çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemini anlatıyor. Tabi ben 2017'de okudum ve bunun gibi çocukların kırılgan dünyasını anlatan birkaç kitap okumuştum bundan önce. Ama yorumlara bakılırsa bu tür hikayeler için bir öncü niteliğindeymiş bu kitap. Son olarak: Bu dünyada "hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi".

şule uzundere 
19 Ağu 02:24 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Öykü kitaplarını okumayı pek sevmem. Barış Bıçakçı adını birkaç kez yılın en iyi kitapları seçkilerinde görmüştüm. Kitabından beyaz perdeye uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz’i duymuştum. Kardeşimin kütüphanesinde ince bir kitabını bulunca yazarla tanışmak istedim.

Aramızdaki En Kısa Mesafe 24 öyküden oluşan 100 sayfalık bir kitap. Anlaşılır, temiz bir Türkçeyle yazılmış, güzel öykülerin yer aldığı bir kitap. Yazar Adana doğumlu olduğu için birkaç öyküsünün Adana’da geçmesi benim için hoş bir detaydı. (Ben de Adanalıyım ve Adana'da yaşıyorum). Demek ki iyi yazılınca öykü kitaplarını da beğenebiliyormuşum. Ben bu kadar beğendiysem türü sevenler zevkle okuyacaktır. Öykü sevenlere öneririm.

Hatice Çoraklı 
 06 Eyl 15:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O kadar içten ve samimi bir kitap ki bir solukta okunası... Birçoğumuzun başından geçen çocukluk anıları, yaşanan aile ortamı hepsi hepsi çok güzel anlatılmış... Yazarın Adanalı oluşu da kitapda kendimi daha fazla görmemi sağladı. İyi okumalar :)

sibel sürücü 
Dün 10:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Barış BIÇAKÇI’nın çocukluğundan gençliğine giden büyüme aşamasını kendine has değişik üslubu anlattığı sıcak bir kitap.
Sade dili ve akıcı dili ile rahatlıkla okuyabileceğiniz bir eser.

Aybeniz Hasanova 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aramızdakı En Kısa Mesafe bir birinin devamı niteliğinde olan bir sürü kısa hikayeden oluşuyor. Yazarın kendi çocukluğunu da kattığı ve çocukluğundan başkayarak 20, 30 yıllık bir süreyi anlatıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse hikayenin neresi kurgu neresi gerçek pek anlayamıyorsunuz. Aile ilişkilerini daha kabarık vermiş sanki. Bunun dışında kitap hem de bir dönemi - 12 Eylül sürecini, bu sürecin toplumu nssıl etkilediğini açık şekilde olmasa da anlatmış oluyor.

2 /

Kitaptan 37 Alıntı

Sadettin TANIK 
 11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Felsefe
Bir felsefeci ölü bulunduğunda akla gelecek ilk şüpheli elbette kafasındaki fikirlerdi.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Cansu A. 
18 Oca 10:33 · Kitabı okudu

Onlara baktım, kardeşlerime. Ellerine, yüzlerine. Yoktan yere bir uzaklık, bir engel aramızda. Birbirimize, birlikte yaşadığımız onca şeyi aşıp yaklaşamayacakmışız gibi; ama öyle de yakınız ki, kapı kapandığında üçümüzün birden eli sıkışıyor.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 96 - İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 96 - İletişim Yayınları)
seda acer 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bana ikimiz aynı insanmışız gibi baktı.Ben onun devamıymışım gibi.O zaman algılarımın kökenini anladım.Günlerdir gördüğüm her şeye karışan şiirin kaynağını anladım.”

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Aslı Murat 
15 May 02:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...çünkü hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! her şey hatırlandığı gibi...."

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)
d. 
24 Tem 18:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

annemle babam tartıştı. babam sesini yükseltti. annem üzüldü*

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 8)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 8)

"Avucunu aç!" dedi bana. Sımsıkı yumruk yaptığı küçük elini avcuma koydu ve bir şey bıraktı. Minicik, camdan bir kalp. "Bunu hiç yanından ayırma!" dedi. Sonra öyle güzel utandı ki, her şeyi unuttum.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 68 - İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 68 - İletişim Yayınları)
4 /