Aramızdaki En Kısa Mesafe

7,5/10  (44 Oy) · 
127 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.283 gösterim
Asıl öykü ile ilgilenmeyen bir anlatıcı ve yetişkinliğe varmayan bir çocukluğun öyküleri. Aynı soyadının önünde toplanmış beş kişinin belirip kaybolan dünyası...

Bu dünyada hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi! Daha önce İletişim'den Herkes Herkesle Dostmuş Gibi (2000) ve Veciz Sözler (2002) adlı yapıtları yayımlanan Barış Bıçakçı, bu kitabında çok zor bir işe kalkışıyor: Çocukluğun sihirli dünyasına giriyor. Ve ustalıkla geliyor bu işin üstesinden. Çocukluk halini, çocuk duyarlılığını has edebiyatla anlatan ince, kırılgan hikâyeler kuruyor.

Yepyeni bir şey bu. Türkçe edebiyatta kimse çocukluğu böyle anlatmamıştı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2003
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • ISBN:
  9789750501487
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ensar. 
 27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sımsıcak samimi bir kitaptır. Hayatındaki olayları hikâyeler şeklinde yazmış yazar.

Kitapta en beğendiğim kısım yazarın müthiş edebi yeteneği. Çok güzel cümleler kurulmuş. Böyle her yere alıntı yapılası, boş gördüğün her deftere yazılası cümleler var...

Yanı kafanızı rahatlatacak bir kitap okumak istiyorsanız ideal bir kitap olur bu. Sakinleştirici, bir etkisi var.

Son olarak kitaptaki "kimya formülleri öğrenci olayları" bölümünde yazar öğrencilik yıllarını öyle güzel, öyle samimi, gerçek yazmış ki hatta okurken bu bölümü ben yazmış olabilirim dedirtiyor. O bölümde çok beğendiğim, hiç aşk ilişkilerine girmemiş, bulaşmamış olan beni bile derinden etkileyen, birisine aşık olma duygusu uyandıran bir cümle geçti: "seni yeniden bu kez ben doğurmak istiyorum" diye. Birisinin sevdiği kişiden bu şekilde bir cümle duyması... Tarifsiz olmalı?...

NOT: 15.04.2016 2. Defa okudum. Hala sıcacık. Sayfaların içindeki birkaç cümle için okuyorum bu kitabı tekrardan...

"Hiçbir şey göründüğü, hatta yaşandığı gibi değil! Her şey hatırlandığı gibi..."

Kitap, baş karakterin çocukluğundan başlayıp yetişkin biri oluncaya kadar geçen bir zaman diliminden söz ediyor... hikayelerin kahramanı kendi aile içi anılarını, yaşanmışlıklarını , dikkat çekici sözlerle anlatıyor .
Ama ben bu kitapta, Bizim Büyük Çaresizliğimiz kitabı kadar , hikayeye kendimi kaptıramadım. Buğulu bir camın ardından, bir aileyi izledim hissine kapıldım.

Burcu Belen 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Minik minik öykülerden oluşuyor bu güzel kitap. Çok samimi buldum ben. Kafanızı boşaltmak, biraz olsun huzur istiyorsanız tavsiye ederim. Okurken rahatlatan bir kitap.

Aybeniz Hasanova 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aramızdakı En Kısa Mesafe bir birinin devamı niteliğinde olan bir sürü kısa hikayeden oluşuyor. Yazarın kendi çocukluğunu da kattığı ve çocukluğundan başkayarak 20, 30 yıllık bir süreyi anlatıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse hikayenin neresi kurgu neresi gerçek pek anlayamıyorsunuz. Aile ilişkilerini daha kabarık vermiş sanki. Bunun dışında kitap hem de bir dönemi - 12 Eylül sürecini, bu sürecin toplumu nssıl etkilediğini açık şekilde olmasa da anlatmış oluyor.

Emrah Günal 
25 Oca 04:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zaman zaman çocukluk günlerinizi hatırladığınız bir kitaptı.Sıkılmadan okuduğum 3.Barış Bıçakçı kitabı oldu.Bazı kısımları oldukça duygusaldı.Hepimizin yaşamış olduğu çocukluk günlerindeki güzellikleri ve mutsızluklukları acısı ve tatlısı ile kaleme dökülmüş bir kitap.

Cheyenne 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Barış Bıçakçı anılarını çocukluğun masumiyetiyle hikayeleştirmiş. Her hikayesi huzur veriyor. Eski bir film seyreder gibi. Belki çok da önemli olmayan olayları, içten anlatımıyla sade ve sıcak duygularla paylaşıyor.

Mujurey 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Barış Bıçakçı'nın okuduğum ilk kitabı. Çocuksu bir güç ile kaleme alınmış naif anı parçaları. Biraz kopukluk var. Biraz da burukluk.
Kitabın kronolojik ilerleyişi ile dilde de çocuksuluktan edebileşmeye doğru bir yönelim var ama bu anlatımı basitlikten çıkarmaya yetmiyor. İşin biraz da hileli yanı bu: Dil düz iken anlatılan olayların saflığı gün yüzüne çıkıyor. Barış Bıçakçı, sanırım biraz, acı ve küçük gerçekleri okuyucunun yüreğine yerleştirmeyi seviyor. Yer yer gözlerim doldu.
Kısa ama öz derler ya. İşte öyle bir şey var bu kitapta. Aile ilişkileri, arkadaşlıklar... Hepsi tanıdık.

Kitaptan 23 Alıntı

Sadettin TANIK 
 11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Felsefe
Bir felsefeci ölü bulunduğunda akla gelecek ilk şüpheli elbette kafasındaki fikirlerdi.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Cansu Atay 
18 Oca 10:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onlara baktım, kardeşlerime. Ellerine, yüzlerine. Yoktan yere bir uzaklık, bir engel aramızda. Birbirimize, birlikte yaşadığımız onca şeyi aşıp yaklaşamayacakmışız gibi; ama öyle de yakınız ki, kapı kapandığında üçümüzün birden eli sıkışıyor.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 96 - İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 96 - İletişim Yayınları)

Bu dünyada “hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi!”

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
seda acer 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bana ikimiz aynı insanmışız gibi baktı.Ben onun devamıymışım gibi.O zaman algılarımın kökenini anladım.Günlerdir gördüğüm her şeye karışan şiirin kaynağını anladım.”

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Tolga Sarıaslan (Yazar) 
04 Şub 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şalgamcının önünden geçerken ağabeyimin haklı olduğunu düşündüm. Camekanında rengarenk turşu kavanozlarının sıralandığı dükkan açılmamıştı bile.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 24)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (Sayfa 24)
Burcu Belen 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Acı çekiyordu babam. Zihinsel bir acı. Öte yandan ona göre, zihinsel dünyasında ve günlük hayatında acı veren kopuşlar yaşamayanlar, buna cesaret edemeyenler, insanı aptallaştıran bir sürekliliğin esiri oluyor, bunun sonucunda da zamanın geçişine, yaşlanmaya ve ölmeye akıl erdiremiyorlardı."

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Ensar. 
 27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sakızları kutudan teker teker çıkarıp yeniden dizdim. Elimi kokladım.
"Bir tane çiğnesem!"
"Ama yalnızca bir tane!" dedi ağabeyim.
Resimli kağıdı yırtmadan çıkardım. Yaldızlı kağıdı açtım. Sakızı ortasındaki çizgiden kırdım. İki parçayı da ağzıma attım...

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış BıçakçıAramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı
Cheyenne 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ona göre, zihinsel dünyasında ve günlük hayatında acı veren kopuşlar yaşamayanlar, buna cesaret edemeyenler, insanı aptallaştıran bir sürekliliğin esiri oluyor, bunun sonucunda da zamanın geçişine, yaşlanmaya ve ölmeye akıl erdiremiyorlardı.

Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)Aramızdaki En Kısa Mesafe, Barış Bıçakçı (İletişim Yayınları)
3 /