Veciz Sözler

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.525
Gösterim
Adı:
Veciz Sözler
Baskı tarihi:
21 Eylül 2016
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750500275
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Baskılar:
Veciz Sözler
Veciz Sözler
Barış Bıçakçı, Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabı ile geniş bir okur kitlesiyle "dostmuş gibi olmuştu. Bu uzun hikaye veya küçük roman da onun "ruh akrabalarına" çok iyi gelecek!

Uzaktan ama içten dostluklar için güzel bir mecra, insanın kendine dönmesine omuz veren sağlam bir arkadaş olan radyonun aracılığıyla kesişen yaşantılar var Veciz Sözler'de de. Verilen anahtar kelimeyle veciz sözler "üretilmesini" isteyen bir radyo programının zihinlerde, gönüllerde, içe bakışta açtığı kapılar...

Söylemeye gerek var mı? Bu kitabın da gizli kahramanı: Dostluk... Yeni zamanlarda dostluğu en güzel hikaye eden yazarla karşı karşıyasınız!

Ve dostlukla içiçe, sanki onun bir akrabası gibi: Aşk... Dostluk ve aşkın beklentileri, hayalleri, imaları, vaadleri, hiç "büyük olay"lara ihtiyaç duymadan, güçlü bir roman gerilimi üretiyor Veciz Sözler'de.

Mustafa Arslantunalı Virgül'de Barış Bıçakçı'nın ilk kitabının dili ekonomik ve zarafetle kullanışından bahsederken, şöyle demişti: "... bir 'ilk kitap' değil bu. Olsa olsa, zamanla kazanılan yumuşaklığa zaten erişmiş bir yazarın ilk kitabı."

Veciz Sözler, işte böyle bir yazarın, -daha da olgunlaşmış!- ikinci kitabı...
110 syf.
·5 günde·7/10
Kahramanımız Sulhi Saygılı, radyo sunucusunun belirlediği bir konuda, en güzel sözlerin söylendiği bir radyo programının dinleyicisidir.Kendisi de günün konusuna göre "veciz sözler" söylüyor.Edebiyata ve kelimelere düşkün olan Sulhi Saygılı da farkında olmadan bu dinleyici kitlesinin arasında buluyor kendini.
Sulhi Saygılı'nın söylediği bazı veciz sözler:
-Aile, televizyon karşısında gerçekleştirilen toplu bir intihardır.(aile)
-Aynı şeyi düşünmekten aşınır akıl.(akıl)
-Ayna başkasının elindeyse aynadan uzak durmak gerekir.(ayna)
-Anlatmak, anlatılan her ne olursa olsun, neşeli aydınlık bir eylemdir.(anlatmak)
Kitabın diline gelirsek, "herkesle dostmuş gibi" konuşan bir yazarın dili nasıl kötü olabilir ki?
Velhasıl güzel bir kitap.Tavsiye edilir.
111 syf.
·3 günde
Su gibi bir Barış Bıçakçı kitabı daha. Karmaşık olaylar, tuhaf karakterler yok onun hikayelerinde. Basit olanı eşsizleştiren müthiş bir kalem o. Mutlaka okuyun, ne yazsa okuyun, bütün kitaplarını okuyun, öyle bir yazar...
111 syf.
·Puan vermedi
Bir Barış Bıçakçı muazzamlığı daha.

Her insanın bir başucu kitabı olmalıysa eğer, bu kitaptır benim başucu kitabım.

Neden peki?
Diyor ya hani; "Herkesin cümlesi aynı bile olsa öznesi farklı ve gramatik hiçbir işe yaramıyor."
111 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Eğlenceli bir deneme. Yanlış anlaşılmasın; "deneme" türünde değil. Dildeki kıvraklık, insana kitabı bir çırpıda okutuyor; kelime oyunları filan derken nasıl bitiyor, anlamıyorsunuz... Ancak; edebi değeri bakımından yükseğe koyamayacağım, eğlenceli bir okuma vaat eden bir Barış Bıçakçı kitabıdır. BİRÇOK aforizma da vaat eder; seveni için... E tabii; isminden anlaşılacağı üzere. Yalnız söylemem gerekir; bana göre, vasattan öteye gidemiyor birçoğu.
111 syf.
·Beğendi·9/10
Barış BıçakçıVeciz Sözler

Veciz sözler adlı bir radyo programın eşliğinde,tutunamayan,özgüveni olmayan,naif,kırılgan Sulhi Saygılı’nın,yaşantısını okudum bu sefer Barış Bıçakçı’dan.Biraz Oğuz Atay,biraz Salinger atıflarıyla ve çokça veciz sözlerle.Tıpkı “ gecenin bir yarısı tren ıpıssız,karanlık bir yerde durduğunda,Hasan da Sulhi de anlamıştı:Bu dünyada,şiirden ve denize doğru giden bir trende Ritsos Üzerine konuşmaktan daha güzel bir şey yoktu.” Dediği gibi yazarın bende Ritsos’a komşu kıyıda Ege denizinde okudum tesadüf bu ya.

Güneş olmasaydı sözcükler aydınlatırdı dünyamızı.
Batan gemiyi farelerden önce sözcükler terk eder.
Aşık olmak arada sözcükler varsa mümkündür.
Liman bazı kadınlar İçin bir erkek ismidir.
Gökyüzü büyük yalanların bahçesidir.
Edebiyat insanlar arasında bir yalıtkandır.
İnsanlığın en büyük hazinesi suskunluğudur.Suskunluğun olduğu yerde derin bir uçurum gizlidir.
Aile televizyon karşısında gerçekleştirilen toplu bir intihardır.
Dinlemek doğaya aykırı olmayan bir eylemdir.
Anlatmak ateşe bakmak gibidir,gamı kederi alır.
Yarım kalan aşklar tapınağıdır yaz.
Ah şu peçeteye yazılan yazılar...Herkesin bir yerlerde sakladığı böyle bir peçetesi vardır herhalde,üzerinde ketçap,yağ ve lirizm lekeleri.Peçeteler yalnızca elinizi ağzınızı silmek için değildir,anlık duygusallıkları da emerler.
110 syf.
·10/10
"Çocukluğumu kişileştirdim. Çocukluğumun bir simyacı olduğunu düşünüyorum. Ne zaman hayatın ya da normalin içine karışmak için hamle yapsam, hafif bir dokunuşla camdan bir adama dönüştürüyor beni. Ya kesiyorum ya da kırılıyorum."

Sulhi Saygılı...
Okuduktan sonra, okuduğum günden bu yana her gün onunla yaşadıktan sonra, günler sonra anca üstüne yazmaya cesaret edebildiğim bir karakter. Öyle ki Sulhi Saygılı benim için bir roman karakteri olmaktan çıktı, gündelik hayatta tanıdığım bir insan haline geldi .

Barış Bıçakçı'dan öylesine gerçek, yalın, öylesine masum bir portre Sulhi Saygılı.
Aslında şunu sormak lazım kendimize. Biz bir Sulhi Saygılı mıyız? Veya etrafımızda fark etmeden hikayesinin önünden geçip gittiğimiz kaç Sulhi Saygılı var ?

Çünkü öyle bir karakter ki Sulhi Saygılı, bir yerlerde veya bir parçamızda mutlaka yaşıyor. Belki her gün selamlaşıp ruhuna dokunmadığımız biri, görmezden geldiğimiz biri, belki kafede karşı masamızda oturup Nesteren'e şiirler yazan bir insan, belki de biziz işte, onun gibi yalın, onun kadar gerçek.

Etten kemikten, duygudan bir insan Sulhi Saygılı. Karanlık, soğuk bir gecede, şair şapkasıyla yürüyen, sırılsıklam bir insan.

En keyif aldığı şeylerden biri, her sabah dinlediği Veciz Sözler isimli radyo programına günün kelimesiyle ilgili sözler yazmak. Başka insanların yazdıklarını dinlemek.
Yolunda giden bir şey yok hayatında ama Sulhi Saygılı olmaktan memnun o. Başka bir şey olmak istemiyor. Onu güzel yapan da bu. İçinde bulunduğu dünyaya, şartlara böyle bir başkaldırışı var Sulhi Saygılı'nın. O, dünya ile olan ilişkisini böyle kurmuş. Dışında durarak. Kırılsa da , üzülse de.

Böyle bir karakteri yazdığı için, armağan ettiği için Barış Bıçakçı'nın önünde saygı ve minnetle eğilmekten ve Sulhi Saygılı'yı düşünmekten başka çarem yok. Üstüne daha çok şey yazılır ama en iyisi bir daha okumak, Sulhi Saygılı ile yaşamak.

Edebiyat böyle bir şey işte.
111 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Veciz Bir Kitap

Hayatınızda kaç cümlenin öznesi oldunuz? Anılarınızı oluşturan, insanlarla münasebetiniz mi yoksa Sulhi gibi sözcüklerle ilişkiniz mi? Peki karşılıklı kelime oyunu oynasak katılır mısınız bize? Ama bu oyun biraz farklı; ben kelimeyi söyleyeceğim siz ise çarpıcı cümlelerle onu tanımlayacaksınız. Durun kaçmayın hemen! Eminim hoşlanacaksınız. Kelimemiz ‘sır’. Oyunda ev sahipliği yapıp ilk cümleyi ben size vereyim ‘Sırlar mücevherler gibidir, ama üzerinizde değil midenizde taşırsınız.’. Buyrun, sıradan devam edelim…

Kimi zamanlarda kulağım, duygulara hitap eden, etkili cümlelerle muhatap olduğunda, kelimelerin ahengi derim içten içe. Dili o kadar nazik ve zariftir ki ilk önce incitmeden hafifçe bir sarsar sizi. Kendinize geldiğiniz an ise, o cümleyi bir ömür boyu hafızanızda saklamak istersiniz. Ömürlük cümlelerdir. Hatta siz cümleyi değil, cümle sizi tüketir ve diğer ömürlerde de varlığını sürdürür. Siz eskirsiniz ama onlar eskimezler. Barış Bıçakçı’nın Veciz Sözler’de yaptığı da işte tam bu. Bir sayfa yok ki alışılmamış ifadelerden yoksun olsun, okuyucuyu şaşırtmasın. Öyle bir kitap ki, okurken umrunuzda olan olay örgüsü değil. Umrunuzda olan tek şey kelimelerin uyumu, cümlelerin kuruluşu. İsmiyle bütünleşen, tadını damağınızda bırakan ‘veciz’ bir kitap. Özellikle bir edebiyat sevdalısının mutlak surette kitaplığında yer edinmesi gereken bir eser. Kendileri en değer verdiğim kitaplarım arasında yerini aldı. Kıymetlim statüsüne girdi. Ve sanırım kitap hediyelerimde listenin ilk sıralarında yer edinecek. Kendinizle baş başa kaldığınızda düşünceleriniz varlığınızı kemiriyorsa, gözünüze uyku girmiyorsa, yalnızlığınızı paylaşacağınız bir arkadaş olarak görebilirsiniz Veciz Sözler'i. Uzun lafın kısası ‘Arkadaşlığın tabancasında daima tek bir kurşun vardır.’, ve 'Gençken ilk gördüğü suya deniz diye atlar insan.’ sözlerinin sahibi Barış Bıçakçı'nın eline, emeğine sağlık.
111 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
bir kitap düşünün; karakterin çektiği sıkıntılar, üzüntüler, hayal kırıkları ve daha nicesi sizden uzakmış gibi ve yine aynı kitapta karakterin heyecanı, hayali ve tattığı huzur bizzat benliğinizde hissediliyor. nasıl anlatılır bilmem ama nacizane fikrim huzurun ve sadeliğin kitaplaşmış hali. tavsiye üzerine aldığım ve keşke daha önce denk gelebilseydim dediğim kitaplardan biri veciz sözler. bol kitaplı günler...
111 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Veciz Sözler benim okuduğum 4. Barış Bıçakçı kitabım oldu.Çok sevdim,elimden bırakmak istemediğim,bir o kadar da biraz ara verip gece okurum desemde dayanamadım,bitirdim.Zaman zaman kendimi buldum kitapta.İnsana "acaba bende bir şeyler mırıldanabilirmiyim" özgüveni veren bir kitap.Beylik cümleleri birer aforizma demiş olsak yeridir.Kalemine sağlık.Okumayan herkese tavsiye ederim.İyi Okumalar
111 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Barış Bıçakçı kitaplarının en önemli özelliği karakterlerin duygusunun okuyana da geçmesi sanırım. Veciz Sözler de okuyucudan ziyade adeta bir dinleyici oluyorsunuz. Okunulası kitaplardan.
111 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Bir radyo programının katılımcılarından Sulhi'nin hayatı ve programda seçilen konularla ilgili yaptığı tanımlar diğer bir deyişle veciz sözler...Alıntı yapmak, altını çizmek isteyeceğiniz çok cümle (veciz) bulacaksınız eğer Sulhi ile aynı düşünce yapısındaysanız. Keyifli okumalar..
111 syf.
·10/10
Yine müthiş bir Ankara öyküsü. Ya da novellası, ne derseniz artık. Barış Bıçakçı’nın tüm eserlerinde bulunan o naif hüzün, o tatlı umutsuzluk. Her şeye, herkese rağmen bir şehrin karşılıksız arkadaşlığı...

Ne zaman özlesem başkenti, açar biraz okurum Veciz Sözler’i. Önümde Sulhi ve arkadaşları, en arkada da ben. Yürür dururuz dost betonarmeyi.

Kapağını pek sevimsiz bulduğum bu şahane eseri de, Ankara’yı da, Barış ağabeyi de işte böyle rahatça sululuk yapabileceğim kadar çok seviyor, samimi buluyorum. Şahane.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veciz Sözler
Baskı tarihi:
21 Eylül 2016
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750500275
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Baskılar:
Veciz Sözler
Veciz Sözler
Barış Bıçakçı, Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabı ile geniş bir okur kitlesiyle "dostmuş gibi olmuştu. Bu uzun hikaye veya küçük roman da onun "ruh akrabalarına" çok iyi gelecek!

Uzaktan ama içten dostluklar için güzel bir mecra, insanın kendine dönmesine omuz veren sağlam bir arkadaş olan radyonun aracılığıyla kesişen yaşantılar var Veciz Sözler'de de. Verilen anahtar kelimeyle veciz sözler "üretilmesini" isteyen bir radyo programının zihinlerde, gönüllerde, içe bakışta açtığı kapılar...

Söylemeye gerek var mı? Bu kitabın da gizli kahramanı: Dostluk... Yeni zamanlarda dostluğu en güzel hikaye eden yazarla karşı karşıyasınız!

Ve dostlukla içiçe, sanki onun bir akrabası gibi: Aşk... Dostluk ve aşkın beklentileri, hayalleri, imaları, vaadleri, hiç "büyük olay"lara ihtiyaç duymadan, güçlü bir roman gerilimi üretiyor Veciz Sözler'de.

Mustafa Arslantunalı Virgül'de Barış Bıçakçı'nın ilk kitabının dili ekonomik ve zarafetle kullanışından bahsederken, şöyle demişti: "... bir 'ilk kitap' değil bu. Olsa olsa, zamanla kazanılan yumuşaklığa zaten erişmiş bir yazarın ilk kitabı."

Veciz Sözler, işte böyle bir yazarın, -daha da olgunlaşmış!- ikinci kitabı...

Kitabı okuyanlar 224 okur

  • Mehmet Furkan Kocaaslan
  • Selay Keskin
  • nursena bakırcı
  • Nihan Şahin
  • muradgibi
  • Şeyma Budak
  • Bahar Yalçın
  • Gamze
  • Hakan Yıldız
  • cahide Yalçın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.8 (7)
9
%0
8
%0
7
%1.1 (1)
6
%1.1 (1)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0