Virginia Woolf

9,0/10  (6 Oy) · 
22 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.276 gösterim
Çağımızın İngiliz ve dünya edebiyatının en etkin yazarlarından Virginia Woolf, evlenmesi ile 1941'deki ölümü arasındaki otuz yılda, aralarında çığır açıcı kitapları "Deniz Feneri" ve "Dalgalar" ile, feminist yaklaşımın çok zekice tartışıldığı "Kendine Ait Bir Oda"nın da bulunduğu on beş kitap yazdı. Aynı dönemde ürettikleri arasında sayısız eleştiri, deneme ve hikaye ile, çok hacimli bir günce de var. Hayatı boyunca akıl hastalığının tehdidi altında yaşayan biri için, hatırı sayılır bir başarı.
İngiliz edebiyatına bihakkın vakıf Mina Urgan, Woolf'un hayatı, cinsel sorunları, akıl hastalığı, kişiliği ve ölümünün yanı sıra feminizmi, eleştirmenliği ve roman türünde yapmak istediklerini inceledi. Urgan ayrıca, yazarın başlıca eserlerini de teker teker ele aldı.
Ayrıca, Bloomsbury grubu, Hogarth Press, Vita Sackville-West, sonunda kendisini öldürmesine yol açan delilik nöbetleri... Urgan, Woolf'u hem insan, hem yazar olarak hayranlıkla, ama tarafsızca değerlendiriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789753633635
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmettin Zafer 
28 Nis 18:43 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

İngiliz Edebiyatı duayeni rahmetli Mina Urgan bu yazar incelemesinde çok iyi bildiği bir konuda İngiliz Edebiyatı’nda çok önemli bir yer tutan Virginia Woolf’u çeşitli yönleriyle inceliyor. Mina Urgan Woolf’un hayatını, eleştirmenliğini, feminizmini, ölümünü, roman sanatına getirmek istediği yenilikleri farklı farklı kaynaklardan yararlanarak nesnel bir şekilde sunuyor. Woolf’a dair yanlış bilinen gerçeklerle, ilginç bağlantılar ve daha pek çok belgelerle okurun dikkatini çekmeyi başarıyor. İncelemenin büyük bir bölümü ise Woolf’un yapıtları üzerine. Mina Urgan, yazarın roman ve hikayelerini ayrıntılı bir şekilde analiz ederek gözden kaçan bilgileri kendine has tekniğiyle açıklıyor. Woolf’u sadece kitaplarını okuyup anlamaya çalışmak son derece yetersizdir. Woolf yazdıklarını bizzat hayatında yaşamış bir yazardır. Bir denizci için pusula ne kadar önemliyse, Woolf’u okuyup anlamak isteyen okur için de bu kitap bence aynı öneme sahip.