1000Kitap Logosu
Vişne Bahçesi
Vişne Bahçesi
Vişne Bahçesi

Vişne Bahçesi

Cep Boy

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.1
1.951 Kişi
7,1bin
Okunma
1.333
Beğeni
44bin
Gösterim
83 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Karbon Kitaplar · 18 Mart 2020 · Karton kapak · 9786057829535
Diğer baskılar
Anton Çehov Vişne Bahçesi' nde, gözlemlerini Lubov Andreyevna' nın sahibi olduğu ve satılacak mı satılmayacak mı tartışmaları eşliğinde, geçmişteki acı-tatlı anıların dile getirildiği bir çiftlik evine yöneltir. Bu oyunuyla ciddi bir başarı elde eden Çehov, çoğu birbiriyle akraba ya da ev sahibi-hizmetçi-uşak ilişkisi içindeki oyun karakterleri üzerinden, Rusya'nın 19. yüzyıl sonlarına doğru içine girdiği sosyal ve ekonomik değişim sürecinin etkilerini okuyucuya hissettirir. Bu değişim dalgasının yol açtığı insanlık durumları, Çehov' un bir su gibi akan lirik diliyle simgeleştirdiği Vişne Bahçesi üzerinden, bazen komik bazen dramatik sahnelerle gözler önüne serilir.
7 mağazanın 48 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,78
7.1
10 üzerinden
1.951 Puan · 296 İnceleme
Gökçen
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
93 syf.
·
42 günde
·
4/10 puan
Merhabalar. Kitabımız, Anton Çehov’dan ‘’Vişne Bahçesi’’. 1904 yılında gösterime giren bu oyun, realizm akımının etkisiyle kaleme alınmış olup baskıcı Çar Nikola döneminde yazılmıştır. Fikirsel ayrılıkların kabul edilmediği bu dönemde Çehov, Rus toplumunu tiyatro eserine aktarmaya çalışmıştır. Eserin konusu ise değişen bu düzen karşısında afallayan aristokrat bir ailenin yaşadığı zorluklardır. Eserin ana teması, bu ailenin yaşadığı ekonomik zorluklar sebebiyle içinde bir vişne bahçesinin de bulunduğu aile çiftliklerinin satılması üzerine kurgulanmıştır. Çehov, ‘’Vişne Bahçesi’nin’’ komedi türünde bir eser olduğunu defalarca dile getirmiştir. Hatta ona göre eserinin, amacı sadece saf güldürüdür. Lakin oyun, çeşitli çevrelerce ‘’trajedi’’ olarak kabul görmüştür. Bana göre, Çehov'un eseri tanımlarken komedi türünde olduğunu söylemesinin en önemli nedeni, bir halkın bilinçten bu denli yoksun olmasının, yalnızca komedi olabileceğini düşündüğü içindir. Trajedi sınıfına dahil etmemesinin en önemli nedeni ise, trajedi olabilmesi için ortada kahraman olması gerekli fakat Çehov, Rus halkının bu durumdan epey uzak olduğunu düşünüyor, bu denli tepkisizliğin ise yalnızca ve yalnızca bir komedi olabileceği kanaatine varıyor. Bana göre de eser, saf bir eleştiri örneğidir. Sadece Rus toplumunun değil her toplumun her bireyin örnek alabileceği bir kitap. Fakat tüm bu olumlu taraflara karşın ben eseri beğenmedim. Beğenmememin en önemli nedeni ise eserin tiyatro oyunu olarak yazılması. Bence tiyatro, tiyatroda izlenmeli. Kitap olarak tiyatro metni okumak eserin tüm büyüsünü yok eden bir durum. Eğer benim gibi düşünüyorsanız benzer tarzda tiyatro olarak yazılmamış çok daha iyi eserler bulabileceğinizden ötürü okumanızı tavsiye etmem. Okuduğunuz için teşekkürler. Benim puanım 4/10.
Vişne Bahçesi
7.1/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Ayşegül
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
104 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Herkese merhabalar sevgili 1000Kitap sakinleri. 3,4 saat gibi kısa bir sürede bitirdiğim bir tiyatro eserini anlatacağım sizlere. Tiyatro denince nedense herkes kaçıyor. Oysa bir kere okuyunca vazgeçemiyorsunuz. Hele de Rus klasiklerinden biriyse. Beni bilen bilir Rus edebiyatına aşığım resmen. Çehov’da Rus edebiyatının en başarılı yazarlarından. Kitabın konusuna gelecek olursak kitap köleliliğin kaldırıldığı dönemden bahsediyor. Artık kölelerin köle gibi değil de haklarının karşılığını gerçekten aldığını ve zenginleşmeye başladığını görüyoruz. Büyük bir vişne bahçesi ve içinde eski ama büyük bir ev var. Vişne bahçesi borçlar yüzünden açık artırma ile satılıyor ama satın alan kişi bir zamanlar orada kölelik yapmış olan biri. Köleliğin kaldırılması ile derebeylik sistemi ile zengin olanların çocukları bocalıyor, zaman geçip yaşları ilerlese de har vurup harman savurmaktan vazgeçemiyorlar, çünkü alışkanlık haline gelmiş bir şey ve bir alışkanlıktan vazgeçmek çok zor bu kitapta da tam olarak bunları anlatmış Çehov. Severek okudum. İyi okumalar, sevgiyle kalın 1000Kitap okurları.
Vişne Bahçesi
7.1/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19
Begüm
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
104 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Rus edebiyatının, bir tiyatrosu. Eser, her açıdan ders vermekteydi bana göre. Har vurup harman savurmanın sonuçlarını işleyen, köle-efendi ilişkisini "bu devran da döner" diyerek anlatan bir eserdi. Yer yer hüzünlü, yer yer nüktedan bir anlatım hâkimdi. Dili anlaşılırdı, yormayan bir üslubu vardı. Tavsiye ederim, dönemi güzel anlatan bir kitap.
Vişne Bahçesi
7.1/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Zeynep Aksümer
Vişne Bahçesi'ni inceledi.
96 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Anton Çehov'dan okuduğum ikinci kitap oldu. Tiyatro oyunu tarzında yazılan bu kitabı okurken kendimi senaryo okuyormuş gibi hissettim. Karakterlerin ruh halleriyle ilgili romanlarda ya da öykülerde okuduğumuz gibi tahlilleri okuyamamak ve karakterlerin tanıtılması da sadece kitabın başında yapıldığından biraz zorlandım tabiki okurken. Ancak bu kitabı sevmiş olmama engel olmadı. Son derece büyük sınırları olan vişne bahçelerine sahip olan ailemiz, para sıkıntısı çektiklerinden dolayı bahçelerini satmaya karar verirler. Burada çok değerli anıları olmasına rağmen yine de evlerinden vazgeçmek zorundadırlar. Bahçelerini açık artırmaya koyarak satmak isterler ve satışıyla ilgilenen kâtip, satmak yerine ağaçları keserek bir çok yazlıkçıya kiraya verebilecekleri bir yer haline getirmelerini tavsiye eder. Ancak evin hanımı ağaçlarına kıymak istemediğinden olduğu haliyle satılmasını ister. Ev hanımını ikna edemeyen katip açık artırmada bahçeyi kendisi satın alır ve projesini kendisi gerçekleştirir. Elbette bu ev halkı için büyük bir darbe olur. Kitapta para sıkıntısı çekmelerine rağmen yine de insanlara karşı halen zengin olduklarını göstermek için gereksiz harcamalar yapan insanları gördüğümüz gibi, çalışmanın ve para kazanmanın önemini savunan insanları da görüyoruz. Para harcamanın alışkanlık ve gösteriş haline gelmiş insanları okudukça çevremizdeki bazı kişilerin aklıma gelmesine engel olamadığımı söylemek isterim. Ayrıca insanların içerisinde bulunduğu durumdan kendilerine menfaat sağlamaya çalışan insanları söylemiyorum bile. Keyifli okumalar...
Vişne Bahçesi
7.1/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23