·
Okunma
·
Beğeni
·
2905
Gösterim
Adı:
Yalan
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701542
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yalan
Yalan
576 syf.
·12 günde·Puan vermedi
İyi bir kitap okursanız, yalnız bir tanesiyle bu işe başlarsanız; onun referansında pek çok kıymetli eseri okuyabilirsiniz. #yalan okurken kaç kitabı,yazarı,düşünürü not aldım ne terimler araştırdım.. #tahsinyücel kesinlikle geç kalmamanız gereken bir yazar. Çevirileriyle zaten hayatımıza dokunuyor ama bizzat kendi kalemi.. enfes.. Yalnız kitap okumanın yetmediğini, ama okumadan da dünyayı tanımanın yetersiz olacağını öyle güzel anlatmışki büyük usta. Toplum ilişkileri, trajikomik diyaloglar, her karakterin kendine has bir yanı ve anllattığı bir derdi.. her birine hayran kalarak yine çok çook severek ve iyi ki “bu kitabı sonlara bıraksaydın” diyenleri dinlemeyerek okudum. Listenizi kendiniz belirleyin.. neyi ne zaman canınız çeliyorsa onun vakti gelmiş demektir!!
672 syf.
·Puan vermedi
Yusuf Aksu ile Yunus Aksu'nun arkadaşlığı. Yusuf Aksu'nun ansiklopediler arasındaki kayboluşu anlatılır. Bir bakıma Dostoyevski'nin Budala'sındaki Prens Mişkin olur kahramanımız. Sivaslı Cemile ve Maçka'daki apartmanda çarşamba sohbetleri kitabı güzel kılan ögeler.
İstanbul’da bu kadar çok,bu kadar değişik kuş bulunduğunu bilmezdim,dedi kendi kendine.Ne bu böyle?Kuşların bayramı mı bugün?Nereden geldiğini bilmediği belki de insanlığın dil öncesindeki arılık dönemlerine bağlanan bir özlemle başı döndü.Aynı anda uçsuz bucaksız ve göz kamaştırıcı bir aydınlıkta kuş seslerinin aydınlığında buldu kendisini.
672 syf.
·23 günde
Daha önceki yorumlarda da belirtildiği üzere fazla varış noktasına yolu biraz uzatarak ulaşan bir kitap. Yer yer kitabın hiç bitmeyeceği kanısına varılabiliyor.
Bu kısımdan sonrası spoiler içerir.
Ana ve yan karakterler(Yusuf Aksu ve Bayram) belirli konularda ciddi birikim ve tecrübeye sahipken hayata, ilişkilere ve kadına dair bu kadar bihaber olmaları tabiri caizse çocukça bakış açıları çok güzel gözlemlenmiş. Karakterlerin iç düşünceleri, kaygıları, umutları okuyucuya net bir şekilde hissettiriliyor. Daha önce ifade edildi mi hatırlamıyorum ama ana karakterin hayata bu denli yabancı kalışı bana ''Taxi driver'' filmindeki Travis karakterini hatırlattı. Ender de olsa bu tip insanlara rastlanabiliyor günlük hayatta. Böyle az rastlanır bir karakterin bu şekilde derinlemesine resmedilmesi takdire şayan.
İyi okumalar dilerim.
576 syf.
Bence Türk edebiyatının son 20 yıldaki en iyi 3-5 romanından biridir.
2003 yılı ömer asım aksoy roman ödülü ve yunus nadi roman ödüllerini almış 600 sayfalık başyapıt.
Yunus ve yusuf aksu nun parçalanan benlikler, yer değiştiren karakterleri, traji komik entellektüel ortamı-muhabbetleri, ansiklopedilere geçmişin anısına, yalana adanmış bir hayat. biraz canetti-körleşme sanki biraz saatleri ayarlama enstitüsü...
576 syf.
·Puan vermedi
Lisede okuduğumda keyif alamadığım bir romandı.Geçenlerde altı çizili noktaları ele almak istediğimde tat aldım diyebilirim ama ben beğenemedim.Tanınmayan bir yazar ve kitap olmasının önyargısı değil yanlış anlaşılmasın.Zannedersem film yapılsa iş yapar ama yazarımız okuyucu kitaptan keyif alsın diye sürekli değişen olay örgüleri sunarken olayların da,Yusuf Aksu'nun da,okuyucunun da tadını kaçırmış.Yunus Nadi roman ödülüne layık görülmüş kitap.Bu önemli bir gerçek.Okuyacak arkadaşlara keyifli okumalar.
576 syf.
·Puan vermedi
Konusu ilgi çekici. Ancak aynı konuyu sürekli olarak tekrar ele alması bir yerden sonra sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Kitabın okunurluğunu olumsuz yönde etkiliyor. Sanırım Tahsin Yücel'in tarzı bu yönde. Yine de yaptığı tahliller, verdiği mesajlarla okunacak bir kitap olmayı hak ediyor.
576 syf.
·7 günde·8/10
Türk dizisi uzatılmışlığında uzatılmış bir roman.. fakat bu izlediğimiz her yerli dizide olduğu gibi, sanki bütün günümüz onunla geçiyormuş hissi verdiğinden bir yandan ağırlık gidiyor üzerinizden, yükü sırttan attık diyorsunuz, bir yandan hafiflikten ötürü boşlukta uçar gibi oluyorsunuz, eksilmiş hissediyorsunuz.. yani demek istediğim bu "tekrar" sorunu iki yüzü olan bir sorun.. Yusuf Aksu'nun birbirine benzeyen günlerini, Maçka Çarşambalarını okuyorsunuz sayfalar boyunca.. yani bu kitap kısa hikaye olarak da yazılabilirdi, diyelim Çehov tarafından.. ama belki de Yusuf Aksu'nun hayatının yalanını kavrayabilmemiz için, onu ağır ağır takipe almamız gerekliydi, Yücel bunu bilerek romanı uzattı diye düşünüyorum.. çünkü 60 sayfalık bir hikaye olarak ele alınsaydı bu konu, sürükleyici bir hikaye olacak fakat yalan izleği hikayenin ilerleyişinin hızına yetişemeyip belleklerden silinecekti.. şunu da belirtmek lazım ki Tahsin Yücelin dili çok güzel.. zaman zaman öztürkçe takıntısı rahatsız etse de çok temiz bir türkçe.. ve ben kitabın entellektüel yanını çok beğendim.. kitaba puanım 8 ile 9 arası olur.. umarım ileride ülkemizde daha tanınan bir eser olur.. yazarın diğer romanlarını da okumayı düşünüyorum.. bu arada ilk okuduğum Türk romanı bu..
672 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Yorucu, soluk soluğa bir maratondan çıkmış gibiyim. 672 sayfalık bir maraton... Türk Edebiyatı’nın çevirmen, yazar ve eleştirmen olarak en üretken isimlerinden Tahsin Yücel’in kaleminden çıkan bu kallavi roman, iki büyük ödülün sahibi olmuş 2003 yılında: Ömer Asım Aksoy Roman Ödülü ve Yunus Nadi Roman Ödülü. Belki de edebiyatımızın en kendine özgü, bir o kadar da tuhaf karakterlerinden birinin, Yusuf Aksu’nun, hikayesini anlatmış bize yazar. Yer yer çokça kendini tekrara düşerek okuyucuyu bunaltsa da romanın genel atmosferinin kasvetini de bu şekilde başarıyla yansıttığını söyleyebilirim. Okumayı düşünürseniz, romanın genelinde öyle akıcı, sürükleyici, şaşırtıcı bir anlatım beklemeden okuyun lütfen. Ama yazarın saf Türkçe tutkusunun fazlasıyla hissedildiği, anlatımın durağanlığına rağmen sürekliliği garanti bir edebî tat sizleri kesinlikle bekliyor; bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gerçek, yalan, değer, takdir, dil ve iletişim konularında sunduğu hayli düşündürücü fikirler de bu tada katkıda bulunacaktır; emin olabilirsiniz. Daha önce Tahsin Yücel’i hiç okumadıysanız, “Yalan”ı yazarla tanışma romanı olarak okumanızı pek tavsiye etmem 🤓
576 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
okuyalı 12 yıl olmuş! aklımda kaldığı kadarıyla baş karakter ansiklopedi hastasıydı. bir de yanlış hatırlamıyorsam kekemelikle ilgili çarpıcı bir teorisi vardı. kesinlikle okumanızı tavsiye ederim..
576 syf.
·18 günde·Beğendi·7/10
Devamlı bir şeyler olacak beklentisi ile ısrarla okumaya devam ettiğim, o kadar ki son 30 sayfasında bile bu umudumu koruduğum gayet kalın bir roman :) Buna rağmen okuduğum için asla pişmanlık duymadım...
Sözcükler her şeyi bayağılastırıyor, ama onlardan başka bir şey kalmadı elimizde."
Tahsin Yücel
Sayfa 282 - Can
"Şu yaşadığımız yaşama bir anlam veremiyorum, insanların çoğu davranışlarına akıl erdirmekte güçlük çekiyorum."
Bir okuduğunu bir daha okumamak istiyorsan çizeceksin; ama kafana da yazacaksın!" demişti
Tahsin Yücel
Sayfa 173 - Can
“Bu ülkede, başımıza ne geliyorsa, tarih bilmemekten, her güçlükte tarihe başvurmamaktan geliyor.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yalan
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701542
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yalan
Yalan

Kitabı okuyanlar 118 okur

  • Serap Topdağ
  • Çetinay BAŞBİLEN
  • Cigdem Deveciler
  • Hande Çiler
  • Ercan Çetin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2 (1)
8
%0
7
%2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0