Yanardağın Altında

9,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
754 gösterim
1957 yılında kırk sekiz yaşındayken intihar eden ünlü İngiliz romancı Malcolm Lowry, kısa süren yaşamının tümünü ölüme varacak bir yarış gibi yaşadı. Sıkıntılarından, birbirine eklenen alkol ve delilik nöbetlerinden kaçarcasına dünyanın pek çok köşesine gitti. Yaşamöyküsünü kaleme alan Douglas Day'e göre Lowry alkolik olduğu için delirmedi, deli olduğu için alkole sığındı. 

Lowry'nin 1936-1944 yılları arasında damıta damıta yazdığı Yanardağın Altında, 20. yüzyılın en önemli romanlarından biri. Lowry'nin Melville, Conrad ve Fitzgerald gibi ölümsüz yaratıcılar arasına girmesini sağlayan Yanardağın Altında için Fransız yayıncı Martin Nadeau şunu söylüyor: "Yanardağın Altında, dünyayı peşinden gidenler ve diğerleri diye ikiye ayıran bir 'kült roman'dır."
(Tanıtım Bülteninden)

Yanardağın Altında, İngiliz modernist romancı ve şair Malcolm Lowry'nin 1947 tarihinde yayımladığı yarı otobiyografik romanıdır. Özgün adı Under the Volcano olan romanTürkiye'de ilk kez Hürriyet Yayınları tarafından 1974 tarihinde Aziz Üstel'in çevirisiyle veYanardağ adıyla yayımlanmıştı. Daha sonra 1989'da bu kez Can Yayınları romanı Sinan Fişek'in Türkçe çevirisiyle ve Yanardağın Altında adıyla yeniden yayımladı (ISBN 975-510-113-6). İsim değişikliği, 1984 yılında sinemaya aktarılan filmin (dolayısıyla da romanın) özgün adına uyum sağlamak için yapılmış olabilir.

Roman 1938 yılında Meksika'nın küçük bir şehri olan Cuernavaca'da görevli, gözden düşmüş alkolik İngiliz konsolosun Ölüler Günü Festivali sırasında bir gün içerisinde yaşadıklarını anlatır. Neredeyse kendisini yok etmecesine alkol alan bu adamın anlaşılması güç ve intiharı çağrıştıran dipsomanik yaşantısı belki de yaklaşan 2. Dünya Savaşı'nın tehdit ettiği, yok olmanın eşiğindeki bir uygarlığın metaforudur.

Romanın yazarı Malcolm Lowry de dipsomani derecesinde bir alkolikti ve 1957 yılında daha 48 yaşındayken intihar ederek öldü. Lowry uzun süre romanın konusunun geçtiği Cuernavaca'da yaşamıştı. Roman bir bakıma yazarın kendi hayatından da izler taşır ve bu nedenle "Yanardağın Altında" yarı otobiyografik bir roman sayılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  9789755101132
 • ISBN:
  464
 • Orijinal Adı:
  Under The Volcano
 • Çeviri:
  Sinan Fişek
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Ne yaşam ne de ölüm başka bir yerde bu kitapta anlatıldığı şekliyle anlatılmadı. Kelimelerin gücü karşısında sarsılmamak elde değil. Hayatın her biçimi yazarın kaleminde vücut buluyor. Kitabın sonunda kendinizi bir sarmalın içerisinde buluyorsunuz. 2. okuma siz daha başlamadan içinizde başlıyor. Kitabı daha iyi yorumlayabilmek için yazarın mektupları ile paralel okumanızı tavsiye ederim.

missprufrock 
15 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilinç akışı tekniğiyle yazılmış en iyi kitaplardan biri. Yazar hayatında yaşadığı sorunları öyle güzel anlatmış ve konuya yedirmiş ki anlatımda hiçbir çiğlik yoktu. Hayat, alışkanlıklar, bağımlılıklar, ilişkiler ve birçok konu lirik denecek bir anlatımla işlenmiş.

Kitaptan 4 Alıntı

"Bedensel acı konusunda cok şey bildiğimi sanıyorum. Ama en kötüsü şu: bir ruhun olduğunu hissetmek."

Yanardağın Altında, Malcolm Lowry (Sayfa 50 - Can Yayınları)Yanardağın Altında, Malcolm Lowry (Sayfa 50 - Can Yayınları)

"Hastalık yalnız bedende değil, aynı zamanda eskiden 'ruh' denilen yerde de."

Yanardağın Altında, Malcolm Lowry (Sayfa 15 - Can Yayınları)Yanardağın Altında, Malcolm Lowry (Sayfa 15 - Can Yayınları)
Barış Ağca 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Geçmiş, kaçınılmaz biçimde, maziydi. Ve vicdan insana yalnız geleceği değiştirebilmesi için verilmişti.

Yanardağın Altında, Malcolm Lowry (Sayfa 128)Yanardağın Altında, Malcolm Lowry (Sayfa 128)