Yaşamak Zamanı Ölmek Zamanı

9,4/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
10 beğeni  · 
815 gösterim
Ünlü Alman yazarı Erich Maria Remarque'ın "Yaşamak Zamanı, Ölmek Zamanı" adlı bu romanı, genç Alman askeri Ernst Graeber'in üç haftalık izin döneminde geçer. Alman orduları, Doğu'dan geri çekilmeye başlamıştır. Çöküşün başlangıcıdır bu. Ama Graeber'in önünde, tam üç haftalık ve savaştan uzak bir hayat vardır. Döndüğü kentin yıkıntıları, anasıyla babasını arayıp bulma çabaları ve sonunda bu umutsuzluk denizinin ortasında kurtarıcı bir ada gibi karşısına çıkacak sevgi ortamında geçecek üç hafta. Graeber ve Elisabeth, bu kısa zaman parçasını, bombardıman uçaklarının saldırılarından ve savaşın kentin her köşesinde boy gösteren yıkımlarından çalarak yaşayacaklardır. Ama ne ölçüde? Remarque, bu dekor içinde, iki insanın umutlarından ve umarsızlıklarından oluşan bir sahne içinde Nazi Almanya'sının çok canlı, çok gerçekçi bir görünümünü vermektedir. Erich Maria Remarque, bilindiği gibi, Hitler yönetiminin yok etmeye çalıştığı bir ulu yazardır. Kitaplarının alanlarda yakılması unutulmamıştır. Alman yurttaşlığından da atılan yazarın bütün suçu, tıpkı "Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok" ve "Dönüş Yolu"nda ve bu romanında da görüleceği gibi, yöneticilerin açtıkları savaşların suçunun bütün bir ulusa yüklenemeyeceğini açık açık söylemiş olmasıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  372
 • ISBN:
  9789755104973
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur D. 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyük bir yıkımın ve vahşetin tanımını yapan Remarque savaş karşıtı olduğunu bu romanında da göstermiş. Okuduğum baskı 74 basımlı baskıydı ve okurken hem baskıdan hem de üstündeki yılların kokusundan sanki o zamana gitmeyi daha rahat başarabildim. Savaş içindeki tutkulu bir aşkı ve güzel finali ile beraber okunması gereken bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Necmettin Zafer 
 12 Ağu 12:15 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanın kendi paçası sıkışınca başkalarını anlamaya başlaması ne tuhaf," dedi sonra. "Oysa işler yolunda giderken düşünülmüyor bunlar, değil mi?"

Yaşamak Zamanı Ölmek Zamanı, Erich Maria Remarque (Can Yayınları)Yaşamak Zamanı Ölmek Zamanı, Erich Maria Remarque (Can Yayınları)
Necmettin Zafer 
12 Ağu 12:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hayır, Ernst. Biz ölçülerimizi yitirdik. On yıl boyunca bizi her şeyden ayırdılar. Korkunç, insanlıkla bağdaşır yanı olmayan, gülünç ve düzmeciliği göklere çıkaran bir övünçle donattılar. Başka ırkların ancak kölesi olabileceği bir üstün ırk diye nitelendirdiler bizi. " Acı acı güldü. "Üstün ırk! Her aptala, her düzenbaza, her emre boyun eğmek, ne ilgisi var bunun üstün ırk olmakla? Karşılığı ortada. Ve her zaman olduğu gibi, bu karşılık, suçlulardan çok suçsuzların canına okuyor. "

Yaşamak Zamanı Ölmek Zamanı, Erich Maria Remarque (Can Yayınları)Yaşamak Zamanı Ölmek Zamanı, Erich Maria Remarque (Can Yayınları)