Yokuş Yukarı

9,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
431 gösterim
Yazarlığının yanı sıra dizgicilikten yayın yönetmenliğine kadar gazeteciliğin her aşamasında yer almış bir basın emekçisi olan Rıfat Ilgaz Yokuş Yukarı'da, Babıâli anılarını anlatıyor. Ilgaz, 1940'tan 1960'lı yıllara kadar, hapishane ve hastane arasında sürdürmeye çalıştığı gazetecilik yaşamının önemli bir bölümüne yer verdiği kitabında, Cağaloğlu yaşamından da ilginç kesitler sunuyor. Ayrıca Niyazi Akıncıoğlu, Sabahattin Ali, Orhan Veli, Sait Faik, Orhan Kemal, Aziz Nesin, Cahit Külebi, Yaşar Kemal, Turhan Selçuk, İlhan Selçuk, Can Yücel, Leylâ Erbil, Bedri Koraman, Yusuf Ziya Ortaç gibi edebiyat ve basın dünyasının önemli isimleriyle yaşadıklarını ve paylaşımlarını da aktarıyor. 

Ilgaz'ın, hayatının her döneminde olduğu gibi gazeteciliği sırasında da karşılaştığı baskı ve sıkıntılara rağmen mizahın gücünü kullanarak kaleme aldığı bu anılarını okurken, Babıâli'nin bir dönemine tanıklık edeceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  221
 • ISBN:
  9786053602095
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Muzaffer Akar 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mihneti kendine zevk etmedir alemde hüner,
Gam ü şâdi-i felek böyle gelir, böyle gider!

Yokuş Yukarı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 29 - Enderunlu Vasıf'a aittir.)Yokuş Yukarı, Rıfat Ilgaz (Sayfa 29 - Enderunlu Vasıf'a aittir.)