Yoldaş

7,8/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
639 gösterim
Belki de, çevresini saran yalnızlık ve hüznün sınırlarını parçalayabilmek için, yaşamını bir otel odasında kendi elleriyle noktalayan "Cesare Pavese" (1908-1950), "Yoldaş"ta, geleneksel çizgisinden ayrılarak, geleceğe umutla bakıyor ve bir siyasi bilinçlenmenin romanını yazıyor. Burjuva sınıfından gelen gençlerin faşizmin son yıllarında yaşam ve tarih karşısındaki tavırlarının birçok romana konu olduğunu, ama proleter gençlerin ele alınmadıklarını belirten yazar, "Yoldaş"a kahraman olarak işsiz, eğitimsiz küçük burjuva Pablo'yu seçiyor. "Cesare Pavese" romanlarının belki de en önemli kadın kahramanı Linda'nın huzursuz aşkı, halk kadını Gina'nın sevecen yüreği, Pablo'nun büyük kentler aracılığıyla toplumsal dayanışmayı öğrenmesi, bu arada kahvelerden, meyhanelerden, hapisanelerden insan manzaraları, "Yoldaş"ı bir solukta okunan bir roman yapıyor. Yaşamın anlamı üzerine, dostluklar üzerine, "yoldaşlık" ve "umut" üzerine bir roman "Yoldaş".
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789755107226
 • Orijinal Adı:
  Il Conpagno
 • Çeviri:
  Rekin Teksoy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

Ayağa fırlayıp bu kapalı yerden çıkmak, gün ağarıncaya dek yürümek geliyordu içimden.

Yoldaş, Cesare PaveseYoldaş, Cesare Pavese

"Bir şeyler oldu bana. Başkalarıyla bir arada olmaktan hoşlanmıyorum. Dükkânı bile sevmiyorum artık. Belki hiçbir şey yapmak istemiyorumdur ama sanmıyorum. Dünyada bir sürü insan var, hepsi bir şeyler yapıyor, hepsi yaşıyor. Sen hiç yerinde duramadığın için bilirsin. Evde oturmak bir işe yarar mı?”

Yoldaş, Cesare PaveseYoldaş, Cesare Pavese

"O kadar şey yapmak istiyorum ki, "dedi.
"Biliyor musun," dedim bunun üzerine. İnsanın hiç vakti olmuyor. Hücrede gibisin. ' Dışarı çıkınca her şeyin acısını çıkartacağım, çılgınlıklar yapacağım,' diyor insan. Dışarı çıkıyorsun, her şey yapabilecekken, yalnızca eskiden yaptıklarını yapmayı sürdürüyorsun.

Yoldaş, Cesare PaveseYoldaş, Cesare Pavese

Okumak
"... Ama okumak konusunda bir süredir düşünmekteyim. (gerçekten de öyle)
Olup bitenleri anlamak için okumak gerekti ama okulda öğretilen saçmalıkları değil. Bir gazetenin nasıl okunduğunu, bir mesleğin nasıl olduğunu, dünyayı kimlerin yönettiğini öğrenmek gerekti..."

Yoldaş, Cesare PaveseYoldaş, Cesare Pavese

İnsan ancak alışkanlık sonucu yaptığı şeyleri anımsar. Gerisi yok olur. Söylediklerin, inandıkların yok olurlar.

Yoldaş, Cesare PaveseYoldaş, Cesare Pavese
2 /