Yoldaş

7,6/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
713 gösterim
Belki de, çevresini saran yalnızlık ve hüznün sınırlarını parçalayabilmek için, yaşamını bir otel odasında kendi elleriyle noktalayan "Cesare Pavese" (1908-1950), "Yoldaş"ta, geleneksel çizgisinden ayrılarak, geleceğe umutla bakıyor ve bir siyasi bilinçlenmenin romanını yazıyor. Burjuva sınıfından gelen gençlerin faşizmin son yıllarında yaşam ve tarih karşısındaki tavırlarının birçok romana konu olduğunu, ama proleter gençlerin ele alınmadıklarını belirten yazar, "Yoldaş"a kahraman olarak işsiz, eğitimsiz küçük burjuva Pablo'yu seçiyor. "Cesare Pavese" romanlarının belki de en önemli kadın kahramanı Linda'nın huzursuz aşkı, halk kadını Gina'nın sevecen yüreği, Pablo'nun büyük kentler aracılığıyla toplumsal dayanışmayı öğrenmesi, bu arada kahvelerden, meyhanelerden, hapisanelerden insan manzaraları, "Yoldaş"ı bir solukta okunan bir roman yapıyor. Yaşamın anlamı üzerine, dostluklar üzerine, "yoldaşlık" ve "umut" üzerine bir roman "Yoldaş".
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789755107226
 • Orijinal Adı:
  Il Conpagno
 • Çeviri:
  Rekin Teksoy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

"Bir şeyler oldu bana. Başkalarıyla bir arada olmaktan hoşlanmıyorum. Dükkânı bile sevmiyorum artık. Belki hiçbir şey yapmak istemiyorumdur ama sanmıyorum. Dünyada bir sürü insan var, hepsi bir şeyler yapıyor, hepsi yaşıyor. Sen hiç yerinde duramadığın için bilirsin. Evde oturmak bir işe yarar mı?”

Yoldaş, Cesare PaveseYoldaş, Cesare Pavese

"Bir şey demiyor, başı öne eğik, telleri dinliyordu. "Çalmayı bilseydi, koltuk değnekleri ile çıkıp dilenebilirdi," diye düşündüm. İşte o zaman yoksulların, sokak köşelerinde duranların, sakatların, körlerin, derisi kabuk bağlamış olanların da bir zamanlar Amelio gibi genç olduklarını kavradım. Acaba, Linda'nın da aklına gelmiş miydi bu. O sabah gelecek olması, içimde öfke doğurdu."

Yoldaş, Cesare Pavese (Sayfa 22)Yoldaş, Cesare Pavese (Sayfa 22)
Hayriye Gül 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkesin yeri ayrıdır. Herkesin ayrı güzellikleri vardır.

Yoldaş, Cesare Pavese (Sayfa 93 - Can Yayınları)Yoldaş, Cesare Pavese (Sayfa 93 - Can Yayınları)
Mirza Anıl Armutçu 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Midelerini ve keselerini savunur burjuvalar. Yem torbalarını, üzengilerini yitirmemek için dünyanın yarısını ortadan kaldırabilir, çocukları boğazlayabilirler. İtalya’ya da gelecekler, hiç kuşkun olmasın. Tanrı’dan, aileden söz ederler bakarsın.”

“Neyin ne olduğunu bilmezsen,” dedi “yoldaş olamazsın. Ama bilmek başka, gerektiği gibi davranmak başka. Korkunca hepimiz burjuva kesiliriz. Fırtınayı görmemek için gözlerini yummak, korkmak demektir, burjuva korkusudur. Marksizm, olayları oldukları gibi görüp gerekeni yapmaktan başka bir şey mi?”

Yoldaş, Cesare Pavese (Sayfa 164)Yoldaş, Cesare Pavese (Sayfa 164)