Yüz Yüze

7,9/10  (17 Oy) · 
56 okunma  · 
13 beğeni  · 
738 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

 "Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
 (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1957
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786054138333
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
zuhal 
 13 Eyl 00:59 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabı, ve kesinlikle diğer kitaplarını da okumalıyım dediğimin başlangıcı oldu. Bu incecik kitaba o kadar çok şey sığdırmış ki yazar o kadar güzel harmanlamış ki tüm duyguları etkilenmemek mümkün değil, aşk, sevgi, korku, pişmanlık, açlık, savaş, gözü yaşlı analar, çocuklar, aç gözlülük, sefalet, vatan sevgisi, kaçışlar, saklanmalar, vatan uğruna şehit düşen yiğitler, İsmail gibi ölümden korkup kaçan da var tabiki korkakça saklanıp mağarada yaşayan ve ona deli gibi aşık fedakar bir kadın işte bu kadının mücadelesine tanık oluyoruz gecesini gündüze, gündüzünü gecesine karıştıran bir parça ekmek yapabilmek için tarlalardan tek tek buğday tanesi toplayan seyde nin zorlu hayatı anlatılıyor.Gerçek hayatta yaşanmış bir olay. Okumanız gerektiğini düşünüyorum :)))

Uğur D. 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Edebiyatın tartışmasız en etkili kalemlerinden olan Aytmatov'dan bir kitap daha okuyabilme şerefine erişebilmek ne büyük lütufdur. Genel olarak kitaplarında hani II. Dünya Savaşı'nın etkisinde kalan avıl halkının (avıl yalnız köy değil, bu derece etki ediyor çünkü Aytmatov) yaşadıklarını ve çektiklerini duygu yüklü kalemi ile anlatıyor ya, kısacık ama yüreklere işleyen hikayelerini okudukça insanlara bakışımızı daha farklı açılara getirebiliyor ya işte Aytmatov'un en büyük ama en büyük güzelliği bu işte. Aymatov'un babası bildiğimiz üzere Stalin karşıtı olduğu için toplu şekilde kurşuna dizilip maalesef toplu mezarda seneler sonra bulunabilmiştir, annesi ise kendi hikayelerindeki gibi güçlü, vefakar ve savaşın yıkıcı etkisinde çaresizlikle mücadele eden kadın karakterleri gibi bir nevi yol gözleyen ama güçlü bir karakter olabilmiştir. Yüz Yüze romanında da Cemile gibi, Asel gibi bir kadın karakterimiz Seyde var. Roman Selvi Boylu Al Yazmalım kitabından sonra aslında Aytmatov'un ne şekilde final yapacağını tahmin edebiliyoruz ama ne şekilde duygular yaşatabileceğini tahmin edemiyoruz. Seyde bizlere bir kadının aşkını, fedakarlığını gösteriyor ve bununla birlikte de her şeyden önce insanlığını ve anneliğini gösteriyor.

Mehmet Y. 
17 Oca 10:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yüz Yüze, Aytmatov'un ilk dönem eserlerinden birisidir. Gerçek bir hadiseye dayanmaktadır. Hatta hikayedeki İsmail'in gerçek adı da İsmail'dir. II. Dünya Savaşının en zorlu günlerinde Kırgızlar da Sovyet Ordusuna alınmışlardır ve sürekli ölüm haberleri gelmektedir. Cepheye gidenlerden biri de Seyde'nin eşi İsmail'dir. Yüz Yüze, savaş, ölüm, vatan, kalanlar, gidenler ve kimin uğruna gibi çetrefilli konuları işleyen etkili bir povesttir.

Muhte 
29 May 20:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Seyde'nin yaptığını herkes yapamaz. Özgeci bir kadın olan Seyde sadece kendini değil, kendi gibi olan diğer insanları da düşünmüştür. Savaştan dayanamayıp kaçan İsmail bile tam anlamiyla suçlu değildir. Bu hikayede suçlu arayamayiz. O psikolojide sağlıklı düşünmek çok zordur. Çok etkileyici bir hikaye...

Leylâ (çalıkuşu) Özişçi 
18 Haz 18:16 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov bu eserinde can verdiği Seyde karakterine II. Dünya Savaşı'nda bir anne bir eş bir gelin ve bir komşu olarak büyük sorumluluklar yüklenmiştir. Savaştan kaçmış bir koca onu saklamak için verdiği mücadele ama kocasının komşunun ineğini çalması ile kadın kocası ile yaptığı fedakarlığın boş olduğunu anlayıp avıli terk ederken kocası kendini ele verir ve asker kaçağı olan koca yakanmasi ile karısıyla yüz yüze gelerek kısa ama sürükleyici hikaye son bulur. Yaşadığı hayatı esere yansıtan Aytmatov betimleme ile ele almıştır. bana göre çok başarılı bir eserdir.

Tuba Hız 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov bu hikayesinde bir kadının aşkını, fedakarlığını, anneliğini, insanlığını o kadar güzel anlatmış ki keşke daha uzun bir kitap olsaydı dedim.

Volkan Kaya 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Vatan için savaşıp ölmek mi, yoksa hayatta kalmak mı; onca yokluk ve acıya rağmen? Aytmatov bu kısa romanında yine savaşın yıkıcılığını, insanların çaresizliğini ve umudu ustalıkla anlatmış.

Kitaptan 3 Alıntı

seher 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halkını felaket içinde bırakıp giden bir insan, istese de istemese de onun düşmanı olur...

Yüz Yüze, Cengiz Aytmatov (Sayfa 53)Yüz Yüze, Cengiz Aytmatov (Sayfa 53)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes kendini düşünür. Herkes ancak dişleyebildiğini, koparabildiğini yer!

Yüz Yüze, Cengiz Aytmatov (Sayfa 58 - Elips Kitap)Yüz Yüze, Cengiz Aytmatov (Sayfa 58 - Elips Kitap)