Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü

9,5/10  (255 Oy) · 
817 okunma  · 
245 beğeni  · 
2.372 gösterim
Yüzüklerin Efendisi son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor. Türkçe basımının ilk iki kitabı Yüzük Kardeşliği ve İki Kule, bu ilginin evrenselliğini kanıtladı. Polisiye ya da bilimkurgu meraklıları, şiir, roman ve öykü okurları, hep birlikte Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn ve Gandalf'ın maceralarını okumaya, 'Orta Dünya'da yaşamaya başladılar.Üçüncü kitap Kralın Dönüşü ile birlikte Yüzüklerin Efendisi tamamlanıyor: Bu kısımda Karanlıklar Efendisi ile Yüzük Kardeşliği, iki cephede karşı karşıya geliyorlar. Frodo ve Sam ellerinde hepsine hükmedecek Tek Yüzük ile Mordor'un içine, karanlığın kalbine doğru bir yolculuk yaparken, diğerleri de karanlığa karşı son cephe olan Gondor'da umutsuz bir savunmaya girişiyorlar...
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789753422024
 • Orijinal Adı:
  The Lord of The Rings Third Part: The Return of the King
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşenur. 
04 Ağu 00:21 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

Üç seriden son kitapta bahsedeğim. Okuduğum kitaba inceleme yazmaya üşenirim ama sen kitap; muhteşem bir şeydin. Bu kadar betimlemeyi okuyup (özellikle ilk kitapta) vicdanıma kadar sıkılmama rağmen kesinlikle bırakamadım. Az önce bitirdim kitabı ve sevdiğim birine veda eder gibi içim sızladı; Tolkien farkettirmeden karakterlerinle ne güzel de gönlümde yer ettin.(Aragorn reis yerin bambaşka.) Büyüksün üstat.
Kitabın felsefi kısmına girmek istemiyorum bile zira oraya girince çıkamam.
Bir de son olarak şey diyeceğim; Yüzüğü neden kartallarla götürm.... Şaka şaka sbhdhd

Furkan 
 30 Ağu 00:33 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

"Çünkü geriye bir kişi dönmektense üç kişi dönmek daha kolay."

Beni çok kötü bir hüzün bastı son sayfasını okurken. Sanırım uzuuuuuun bir süre etkisinden çıkamayacağım lakin bir kitabı duygusuz okumakla yutkunarak okumak arasındaki farkı gerçek anlamda hissettim. Efsaneler efsanesiydi. Okuyucuyla aynı fikirde miyim bilmiyorum ama Sam'in Frodo'dan bu yolculukta daha büyük katkısı olduğunu her zaman savunacağım galiba. Ayrıca film ve kitap arasında da Hüküm Dağı kadar fark var neredeyse. Tabi ki kitap tercih edileni. :)

Okan Dağıstan 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hakkında nasıl tek bir yorum bulunmaz hayret verici. Fantastik dünyanın babası, anası her şeyi olan bu kitabı okumadan başka kitap okumayın arkadaşlar.

Uğur D. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni kendine esir eden Yüzük Savaşı bu kitapla sona erecekti ve adeta hayallerim olan kahramanlardan artık ayrılmak zorunda kalacaktım, bu durum beni çok üzüyordu ama kitabı elimden bırakamadığım için de 2 günde bitirdim ve Ali Yüzüğün Kıyamet Çatlaklarına düşmeşiyle adeta vücudumun bi yeri koptu sandım çünkü Yüzüğün kaybolmasını istemiyordum Üstad Tolkien güç yüzüğünü öyle bir anlatıyor ki kitapta okurunu bile o yüzüğe sahip çıkma hatta sahip olup da kullanma dürtüsünü yaşatıyor. Aynı Isildur aynı Denethor oğlu Boromir gibi belki de bu ikisinin olduğu gibi bende insanım ve tamahkarım. Yüzüklerin Efendisi bambaşka bir kitap okuru Orta Dünya' ya götürüyor ve ordan hiç çıkmak istemiyorsunuz.

Ayfesa 
 04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Serinin en heyecanlı kitabı. Kitabın mükemmel bir son olması gereken yerinden sonra bir de bakıyorsunuz ki bitmesine daha çok var. Tolkien her şeyi nihayete erdirmeyi kafasına koymuş ve büyük bir temizlik başlatmış; geriye doğru bir yolculuk ve her şeyin sonu. Yine de bazen son bölümleri yazılmasa mıydı diye düşünüyor insan. Gerçi Tolkien yolculuğu sonlandırmadan da edemezdi.

Bence kitabın en vurucu darbesi her şeyin ve herkesin bir sonu olması. Geriye bakınca bitmiş, bir hatıra olarak kalmış, gittikçe silikleşen bir hayal görmek... Bu yüzden Frodo ve Bilbo'nun sonu birbirlerine oldukça benziyor. Sonsuza kadar mutlu değil belki ama yine de bir son, sadece bir son...

Tuncer TAMTÜRK 
 07 Nis 23:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tahtın asil varisine kavuşması. Varisin tahtı hakkettiğine inanması. Salt kötüye(Sauron) karşı büyük ittifaklar kurulması. Sayıca az olan iyilerin acaba kaybederler mi( Burda yazarın sürekli çaresizlik aşılayan cümleleri, başarının sürekli pamuk ipliğine bağlanması) heyecanı ve stresiyle sürekli bir sonra ki sayfayı görme isteği. Aslında sonradan düşününce yazarın bu romanın taslağını savaş döneminde yazmasının etkileri açıkça görülüyor. Verilen bedeller, sarfedilen fedakârlıklar. Kesinlikle okunmalı.

Onur çınar 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her seride olduğu gibi süper. Serinin tüm kitaplarını beğeniyle ve zevk alarak okudum. Herkese tavsiye ederim. Sakın kaçırmayın filmini izlemekten cok daha eğlenceli.

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

İpucu içerir.

Orta Dünya'nın zaman olarak en son kitabı. Karakterler yine çok farklı yönlere savrulur ve yine hepsinin üzerine çok büyük görevler düşmektedir. Gandalf Pippin'i de alarak Sauron'un gazabının en çok hissedileceği yer olan Minas Tirith'e gider. Daha yeni Miğferdini Savaşı'ndan çıkmış olan Rohan Kralı Theoden, yeğeni Eomer ile birlikte bütün Rohirrim'i toplamaktadır. Minas Tirith'e savaşmaya gideceklerdir. Aragorn, Legolas ve Gimli'nin yolu ise, Aragorn'un Numenor'lu kolcu yoldaşlarının gelmesi ile değişir. Elflerin beyi Elrond yollamıştır bu kolcuları. Onlar Dimhold'a, ölülerin yoluna gidip Minas Tirith'e, Sauron güçlerine destek olmak için giden Umbar korsanlarını durdurmak zorundadırlar. Aragorn'a aşık olan Rohan'ın Ak Hanım'ı Eowyn'in savaşa katılmasına izin verilmez, Merry'nin de öyle. Merry gizlice Saklımiğfer adındaki bir atlıyla savaşa katılır. Ve Samwise, yiğit Samwise, arkasında Gollum, önünde binlerce ork ve goblin, elinde onu etkileyip duran bir yüzükle yapayalnız kalmıştır. Cirith Ungol'a hapsedilen ve hayatı tehlikeded olan Frodo'yu kurtarmak zorundadır.

Bu kitabın ilginç bir özelliği daha var. Hikaye bir türlü son bulmuyor. Sürüp gidiyor, tıpkı gerçek hayat gibi. Savaş bitip yüzük ateşe atıldığında hikaye daha yarısına gelmiştir. Büyük kötünün yok edilmesiyle hikaye bitmez. Birinci kitapta başlayan Nice Buluşmalar bölümü bu kitapta Nice Ayrılıklar bölümü ile kapatılır. Yüzük Kardeşliği dostlukları ömürlerinin sonuna kadar sürecek olsa da dağılır. Aragorn Gondor'a kral olup elflerin Ölümsüz Toprakları'na gitmeyen Arwen'le evlenir. Hobbitler Hobbitköy'e döndüğünde Shire'ı Mordor'a dönmüş bir biçimde bulurlar. Orthanc'tan entleri kandırarak kaçmayı başaran Saruman ve Solucandil buraya gelmişlerdir. Artık büyümüş, cesurlaşmış ve olgunlaşmış olan hobbitler başka kimseden yardım almayarak kendi işlerini kendileri hallederler. Sonunda Frodo Gandalf ve ölümsüz elflerle birlikte Gri Limanlar'dan bir gemiye biner. Orta Dünya'dan ayrılır ve bizleri bu inanılmaz hüzünlü ayrılıkta gözleri dolmuş bir şekilde bırakır.

Kitaptaki Ekler kısmı da ayrıca hoşuma gitmişti. Aragorn ile Arwen'in hikayesi anlatılır. Üçlemedeki bütün olaylar kronolojik bir sırayla verilir. Elfçe'nin lehçeleriyle ilgili çok ayrıntılı bilgiler verilir.

Elflerin çağı bitmiş, insanların çağı başlamıştır. Orta Dünya'da 4. çağ başlamıştır ve
hayat burada normal bir şekilde devam etmektedir. Keyifli okumalar...

arzu amaç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve serinin son kitabı... Kralın kimliği tamamen açığa çıkıyor ve her genç kızın beyaz atlı prensi olacak Aragorn kılıcını çekiyor. Aslında Elflerin insanlarla ilgili düşüncelerini tamamen doğru buluyorum : tamahkarlığımız dünyanın sonunu getirecek ve kendimizle birlikte bir çok türü de yok edeceğiz. Serinin sonuna yaklaşmanın verdiği hüzün , son bölü olan "gri limanlar" ile perçinleniyor. Vedaların yer aldığı bu bölümde, artık çok iyi tanıdığımız karakterler limandan ayrılıyor. Sanki gerçekten varlar da, bizim ulaşamayacağımız bir boyuta gidiyorlarmış gibi....

Blackcat Vision 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı görünce üniversite de final haftası elimden bırakmamacasına okuduğunu hatırlarım hep. Hem bitirmek için heyecan hem de seri bitiyor diye hüzünle çevirirdim sayfaları. Çoğu zaman fantastik kitapları tercih etmesem de Yüzüklerin Efendisi serisinin yeri ayrı, kitap okuyorum, kitaplığım var, kitapları seviyorum diyen herkesin bu sayfalardan geçmesi gerek...

2 /

Kitaptan 43 Alıntı

Can Burak Özer 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gerçi artık bu yaralar yetmeli: Dünya, savaşlar olmadan da yeterince acılara ve talihsizliklere sahip."

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 264)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 264)
Tolga Çelebioğlu 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evet, işte sevgili dostlar sonunda burada, denizin kıyılarında Orta Dünya’daki yol arkadaşlığımız bitiyor. Barışla gidesiniz. Size ağlamayın demeyeceğim; çünkü bütün gözyaşları kötü değildir.

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 348)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 348)
İlayda Yağmur 
04 Ağu 02:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yine de dünyanın bütün gelgitlerine hâkim olmak değil bizim rolümüz; bizim rolümüz içine bırakılmış olduğumuz yılları sıkıntıdan kurtarmak için elimizden geleni yapmak, bizden sonra yaşayanlar işlemek için temiz bir toprak bulabilsinler diye bildiğimiz tarlalardaki kötülüğü kökünden söküp atmak."

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 169)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 169)
Ali Yalçın 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Unutmayalım ki hain kendisine de ihanet edip, niyeti olmadığı halde iyilik yapabilir."

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 93)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 93)
İlayda Yağmur 
04 Ağu 17:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Her şey o kadar ümitsiz ki, yarın için endişe etmeye gerek yok. Büyük bir ihtimalle yarın hiç olmayacak."

Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 210)Yüzüklerin Efendisi - III - Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien (Sayfa 210)
5 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Tolkien’in Hayatı Film Oluyor
Tolkien’in Hayatı Film Oluyor Middle Earth olarak adlandırılan filmin yapımcılık koltuğunda ise Yüzüklerin Efendisi filmlerinden tanıdığımız iki isim var.
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile Lord of the Rings in Concert 2 ve 3 Nisan tarihlerinde İstanbul Zorlu Center'da sevenleriyle buluşuyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.