Giriş Yap
Kapitalizmin mutasyon geçirmiş biçimi olarak neo liberalizmin işçiyi bir girişimci haline getirir. Başkası tarafından sömürülen işçi sınıfını kominizim değil neoliberalizm ortadan kaldırır. Bugün herkes kendi şirketinin kendini sömüren işçisidir. Herkes birey olarak hem efendi hem köledir. Sınıf mücadelesi de insanın kendisiyle iç savaşı haline dönüşür.
Sayfa 15 - Metis yayınevi, 2. Basım Ekim 2019, çev: Haluk Barışcan
Reklam
·
Reklamlar hakkında
78 syf.
·
Puan vermedi
Her şeyden birazcık olan bir yönetim biçimiyle bizi karşılıyor.Biraz kominizim,biraz teokrasi,biraz monarşi... İnsanlar, Çağlar’ından etkilenerek kendince en doğru ,barışçıl ve en dürüst devleti kurmaya çalışır. Bu eserde diğer ütopyalar gibi kendi doğrularından en iyi devleti oluşturma hayali.. Ama işin ilginç yanı o dönemde batının İslam’a bakış açısını da bu eserde görüyorsunuz. Hiç de iyi gözle bakmadıklarını şahit oluyorsunuz. Ütopya sevenlerin okuyabilecekleri bir eser.
Güneş Ülkesi
7.1/10 · 2.650 okunma
Yani işçi, kendi emeğiyle bir değer yaratmakta, ancak bu değer ya da maddi üretim kendisine yabancı, kendisinin dışında ve kendisinden bağımsız bir şekilde var olmaktadır. Eğer işçinin emek ürünü işçiye yabancı ise, kime aittir? Marx’a göre emek ürünü sahibi işçi olmayan bu varlık tanrı ya da doğa değildir. Emek ürününü kullanan, hizmetine sunulan ve buna sahip çıkan yine insandır. Ancak işçinin kendi emek ürünü, işçi dışındaki bir başka insana ait olacaktır. Dolayısıyla özel mülkiyet yabancılaşmış emeğin bir sonucudur. Bu anlamda, özel mülkiyetin ortadan kaldırıldığı daha doğrusu toplumsal mülkiyete dönüştüğü bir toplum modeli olarak kominizim, yabancılaşmanın da sona ermesine işaret etmektedir
ABD, Türkiye’de kominizim karşıtlığını kamçılayıp, vatan cephesi‘ni kurarak, Türk halkını “ ABD’ci Müslüman milliyetçiler“ ile “Rusya’cı dinsiz komünistler” olarak böldü.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İnsana Tapmak
Din insanüstü bir düzeni olan inanca dayanan bir insani değerler ve normlar sistemidir. Bu bağlamda modern çağ liberalizm, kominizim, kapitalizim, milliyetçilik ve nazizm gibi yeni bir takım doğa dinlerin yükselişine tanık olmuştur. Bu inançlar kendilerine din değil ideoloji adını verirler ama bu sadece anlambilimi ilgilendiren bir çabadır.
2
8
79 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14