Fatih TÜRKMEN, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kominizim sistemimin eleştirildiği güzel kurgulu ,anlatımlı ve sistemin eleştirel olabilecek her yönünü ince ince işlemiş bir eser.Yazıldığı döneme de bakılırsa aslında Kominizim ile Kapitalizm fikirlerinin savaştığı keskin yıllar.Fakat buradan çıkarılacak sonuç;İnsanların menfaat ve çıkarlarını gözeten hangi sistem düşünülmüş ve sistematik olarak işlenmeye geçilmişse,belkide insan doğası gereği hep kullanılmış,çarpıtılmış ve sadece kılıf olarak yansıtılmıştır. Yani düzenler değişmiş olabilir ama sistemler hep aynı durumda.

Aygan H., Davam'ı inceledi.
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Erbakan Hocamızın Vefatından 2 sene sonra çıkan kitabı, hayatı boyunca yazdığı notlarının Milli Gazete öncülüğünde derlenip bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Başarılarla dolu okul ve iş hayatının ardından hangi sebeple siyasete girdiğini anlatarak başlıyor Hocamız kitabına. Ancak kitapta şahsi hayatından daha çok kuruculuğunu yaptığı 'Milli Görüş' fikriyatının ne olduğuna, o zamana kadar neler yaptığına ve gelecek adına planlarının neler olduğuna yer verilmiş. Özellikle net çizgilerle belirttiği bazı konular var ki günümüzde Müslüman milletlere ve siyasetçilere kırmızı çizgi niteliğinde. Mesela; ülkemizin başlıca sorunlarından olan AB'ye girme meselesi Hocamız tarafından tüm yanlarıyla ele alınmış ve neden girmememiz gerektiği eğer girersek de sonuçlarının neler olacağı açıkça ortaya konmuş. Benim beğendiğim diğer bir önemli bölüm ise Kapitalizmi ve Kominizim'i karşılaştırmalı olarak anlattığı bölümdü. Güya insanlığın saadeti için ortaya atılan bu sistemlerin hataları ve fıtrat dışılığı Hocamız tarafından örneklerle ortaya konmuş ve bu ikisine karşın tüm insanlığa refah ve saadet vaat eden ve İslam nizamına göre oluşturulmuş olan 'Adil Düzen' sistemi de çözüm önerisi olarak hemen yerini bulmuş kitapta. Bilinmeyen yönleriyle Kıbrıs Barış Harekatı, Amerika Irak'a girmeden önce Erbakan Hocanın Saddam Hüseyin ile yaptığı görüşmeler, bu sırada medyanın bilhassa Müslümanlar üzerinde yaptığı algı operasyonları, 'Devrim otomobilinin yapılmasına verdiği önem gibi daha bir çok dikkat çekici konu var kitapta.

kazakistanda kızıl kıtlık /söz başı
1924 te Lenin in ölmesinden sonra yönetimi ele alan Stalin ,başta Sultan galiyev olmak üzere kendisine rakip gördüğü kişileri yok ederek çarlık dönemini mumla aratacak otoriter bir yönetim kurmuş ve kominizim in kulaklara ve gönüllere hoş gelen bütün sloganlarını bir yana bırakıp onu insan yiyen bir canavara dönüştürmüş,bazı halkları ise bütünüyle yok etme çabasına girmiştir ..

ihtiyar, Hesaplaşma'yı inceledi.
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Hesaplaşma, Tarihte Yobaz ve Yobazlık, Türkiye ve kominizim olmak üzere üç ayrı konferanstan oluşan kitapta, ilk bölümde yazarın kendi hayatından kesitler var ki, etkilenmemek mümkün değil. Yaşadığı zorlukların benzerlerini bu ülkede bir çok insan yaşadı, hapislere girip çıkmaları Necip Fazıl çizgisinde olanlarda yaşadı, farklı çizgide olanlarda yaşadı. Yobazlık konusunda söyledikleri üzerinde düşünülmesi gereken şeyleri de, kimse yeterince düşünmüyor bence. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da entelektüel bir birikimi görmek ve hayran olmamak mümkün değil. Nazım Hikmet, Peyami Safa ve kendisinin sabaha kadar fikir tartışmalarını anlattığı bölümde kimin tarafında olursanız olun ayrı bir değerdi.

Edebiyat ve Kültür
Zamanımızın büyük edebiyatçıları, ekonomi, hekimlik, fizik veya felsefe, birçok ilimlerde söz, fikir ve eser sahibi adamlardır.
***
Bu çeşit kültürü eskilerin “malümatı umumiye” dedikleri ansiklopedik bilgi ile karıştırmamalıyız. Kültürü bilgiden ibaret sanmak, zekâyı hafızadan ibaret sanmaktan farksızdır. Bu mevzuda kullanılan sayısız teşbihlere kolay anlaşılır bir yenisini katmak lâzım gelirse bilgi, zekânın bir endüstrisinden başka bir şey olamayan kültürün ham maddesidir. Ne bilgisiz, ne de yalnız bilgi ile kültür olmaz. En büyük âlimlerin ve en zeki adamların çoğu bunun için kültürlü değildirler. Birinciler sadece ham madde ambarları, ikinciler de boşuna işleyen fabrikalardır.
Edebiyatın dünya piyasalarını tutamamış olmasındaki büyük amillerden biri kültürden mahrum olmasıdır. Bu eksiklik, genç edebiyat nesillerinin kominizim gibi hazır fikirlere ve onun düşünme zahmetinden kurtaran yıllık formüllerine ısınmalarını kolaylaştırıyor. Nasipsiz Orhan Veli gibi ne güzel ve kuvvetli yetenekler, hayata gözlerini yummadan çok evvel, bu kolaylığın cazibesinde harap olup gitmişlerdir.
Kültürsüz edebiyattan ve edebiyatçıdan sıtkımızın sıyrılacağı güne kadar dünyanın edebi mahsullerimize karşı alakasından mahrum kalacağız.
[Peyami Safa / Ulus - 19 Kasım 1960 (özet)]

Asiye Yıldız, bir alıntı ekledi.
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Kominizim gelirse, kadınlar da çalışacak."
"Lan bizim köye gelmiş mi yoksa?"
"Anlamadım?"
"Heç, analarımız bacılarımız heç tarladan çıkmazlar da."
"Lan öyle değil, şehir avratları da çalışacaklar."
"Vah vah vah. O daracık pantolon, o boyalı gözlerle mi, vah vah vah. O dal gibi vücutlarla mı, amanın tazecik etleriynen mi? Yazzık ki ne yazzık."

Deliye Hergün Bayram, Muzaffer İzgü (Sayfa 67)Deliye Hergün Bayram, Muzaffer İzgü (Sayfa 67)