Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2020 Okuma Raporları

80 syf.
10/10 puan verdi
Bir ogretmen olarak okurken içim sızladı yine, şu anda aglamamak için direniyorum. Yaptığım ve yapmaya devam ettiğim onca hata ama bir cozumde bulamamak beni çok üzüyor. Bu kitap yine tokat gibi çarptı yüzüme.. Layıkıyla bu işi yapmayı nasip etsin Allah'ım. Lütfen okuyun..
Aptal Sınıf
Aptal Sınıf
Ahmet Naç
Ahmet Naç
8
Aptal Sınıf
Aptal SınıfAhmet Naç · Acayip Kitaplar · 202414 okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
·
14 günde okudu
Hikaye New York'ta geçtiği için büyük bir istekle okuma listeme eklemiştim. Kitabın ilk yayımı 19. yy da yapılmış. Geçen zaman boyunca gerek sinemada gerek edebiyatta çok sık işlenen bir konu haline geldiği için ve kitap da cok kısa öykü gibi olduğu için karakterlerle çok fazla bir bağ kuramiyorsunuz. Bu da konuyu fazlasıyla klişe hissettiyor.
Sokak Kızı Maggie
Sokak Kızı MaggieStephen Crane · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20201,487 okunma
Reklam
211 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
mavi kuş
Akıcı bir dili vardı beğendim ancak Uzun Hikaye'ye referansıyla okuduğum için biraz hayal kırıklığı oluştu bende. Konuyu farklı şekilde bağlamasını isterdim yazarın.
Mavi Kuş
Mavi KuşMustafa Kutlu · Dergâh Yayınları · 201112,1bin okunma
458 syf.
·
Puan vermedi
·
30 günde okudu
Siyah Kan
“Bir kadını değerlendirmek gerektiğinde fiziksel kriterleri dışta tutma mantığını asla anlamamıştı . Sanki her şeyden önce bir kadın erdemli, annelik vasıfları yüksek, zeki , ahlaki değerlere önem veren biri olmak zorundaydı. Onu yüzü, vücudu, görünüşü için beğenmek, sevmek bir hakaretti . Kadınlar da hep iç güzellikleri için sevilmeyi isterlerdi.” Bu paragrafa bir kadın olarak uzunca bir süre takıldım. Evet iç güzelliğimiz için sevilmek hoşumuza gider. Ama gerçekten öyle mi? Fiziksel özelliklerimizden dolayı sevilmenin derinliksiz ilkelliği bizim egomuzu okşayıp içimizdeki vahşi arketipi ortaya çıkartmıyor mu acaba ? Yazara gelirsek, insan sonunu tahmin ettiği şeylerden huzur duyar, rutinlerimiz sırf bu güvenli, sakin alan yüzündendir. Grange’de ise tahmin edilemezliğin huzursuzluğu, kışkırtıcılığı var hep. Sanki yasak meyveyi elinden bırakamamak gibi..
Siyah Kan
Siyah KanJean-Christophe Grangé · Doğan Kitap · 201512,2bin okunma
302 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
İnceleme
Leylekler her zaman bebek getirmez, bazen ölüm de getirir.. Yazarın okuduğum ilk kitabı ve zekasına hayran kalmamak elde değil. Bir çok kıtadan çeşitli kültürlerin izlerini görmek, ayrıntılı mekan tasvirleriyle sanki gerçekten orada gibi hissettirmesi, kurgusu muhteşem .. Grangé gölümü çaldı bile..
Leyleklerin Uçuşu
Leyleklerin UçuşuJean-Christophe Grangé · Doğan Kitap · 202010,5bin okunma
128 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
118 günde okudu
Artık en sevdiğin kitap ne sorusuna verecek bir cevabım var ve çok mutluyum çünkü Tezer Özlü'de yıllardır aradığım şeyi, kendimi buldum. Kitap sanki yazarın zihninde dolaşıyormuşsunuz gibi, neredeyse her sayfada altını çizdiğim cümleler var. Ayrıca nedendir bilinmez kitap boyunca kendimi hep bir sahilde dalgaların sesi eşliğinde okuyormuş gibi hissettim ve bitmemesi için elimden geldiğince yavaş okudum ama sonunda bitti. Kesinlikle diğer kitaplarını da alıp okuyacağım, favori yazarlarımdan biri oldu Tezer Özlü.
Yaşamın Ucuna Yolculuk
Yaşamın Ucuna YolculukTezer Özlü · Yapı Kredi Yayınları · 202112bin okunma
Reklam
512 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Portakal Çiçeği... Başta tatlı bir aşk hikayesi gibi gözüken ama gittikçe bilim kurgu eklenen konusuyla benim çok severek okuduğum bir kitaptı. Giray ve Zühre'nin olaylara bakış açısına, birbirlerine ve ailelerine verdikleri öneme ve kitaptaki çiçek detaylarına bayıldımm. Ben bu kitaba bir şans verin derim. Benim favorilerim arasında, çokça sevdiklerimden
Portakal Çiçeği
Portakal ÇiçeğiBeyza Erdem · Epsilon Yayınevi · 2020131 okunma
192 syf.
·
Puan vermedi
Hepimizin engelli adayı olduğu böyle bir dünyada empati gücünü arttırma ve farkındalık kazandırma adına mutlaka her bireyin okuması gerektiğini düşündüğüm harika bir eser. Engelli insanlar nasıl bir yaşam sürer, ne türlü zorluklar çeker, aile içi ilişkileri, sosyalleşme süreçleri, umutsuzlukları, hayalleri ve bundan nasıl bir başarı hikayesi çıkar diye merak ediyorsanız; tam size göre. Yer yer sıkılacağınız , bazen büyük detayların içinde kaybolacağınız anlar olacaktır elbet sonuçta kitap otobiyografik ama Sonuna kadar sabrederseniz, mücadele etmenin, azmetmenin nasıl sizi başarıya götürdüğünü , en zor engellerin bile inanç ve sevgi ile nasıl yıkılabileceğine tanık olacaksınız. Bu kitap bana çok şey kattı en önemlisi anne olmanın bir kadını diğer insanlardan nasıl farklı kıldığını bir kere daha anladım. "Yüreği sevgi dolu bir anne ne büyük bir hazine! "
Sol Ayağım
Sol AyağımChristy Brown · Nemesis Kitap · 201778,7bin okunma
218 syf.
·
Puan vermedi
Ne uzun bir zaman dilimidir insan ömründe bir anlık mutluluk.
'Beyaz geceler' derin bir yalnızlıkla pençeleşmemiş insanların anlayamayacağı kadar hüzün dolu... Yalnızlık, aşk, sonra yine bol bol yalnızlık üzerine kaliteli bir hikaye. Bölümlere 4 gece diye ayrılsa da toplamda 6 gecelik bir zaman diliminde geçmekte ve sabahleyinde son bulmaktadır. Beyaz geceler ismi de malum hepiniz biliyorsunuz;
Beyaz Geceler
Beyaz GecelerFyodor Dostoyevski · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202074,4bin okunma
15 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.