Profil
Ergen kavramının icadına katkısı bulunan, bir başka mobil aygıt olan arabalardan on yıllar sonra, iPhone ve ardılları kendini ifade etmenin, bağımsızlığın ve birbiriyle takılmanın yeni cevval enstrümanları oldu.
Sayfa 155
Gençlerin kısa tarihi
Ergenlik, yirminci yüzyılın en sıra dışı icatlarından biridir. İnsanlar on üç yaşına on binlerce yıldır giriyor ama ancak yakınlarda bunun özel bir şey olduğu, çocukluk ve yetişkinlik arasındaki köprünün kendi özel adını hak ettiği düşünülmeye başlandı. "Ergen" terimi 1900'lü yılların başında ortaya çıkmış, fakat özel bir merak uyandırmamıştır. Hatta 2. Dünya Savaşı'na dek, gündelik basında "ergenlere" ilişkin bir havadise rastlamak neredeyse imkânsızdı. Ama nedense son birkaç on yılda, ulusal medya ergenlere dair büyüyen bir takıntı beslemeye başladı, bunun müstehcen bir yanı olmasa da tamamen sağlıklı bir yaklaşım olduğunu söylemek güç. Medya yorulmak bilmeksizin gençlerin kullandığı uygulamaları, dinledikleri müzikleri, takip ettikleri markaları daha doğru bir imlayla #markaları - izleyip duruyor. Son birkaç yıldır, en hızlı büyüyen şirketler; bir bilgisayarı, akıllı telefonu ya da sanal gerçeklik uygulamasını nasıl kullanacağını bilen gençler tarafından hızla benimsenen yazılım ve teknoloji şirketleridir. Eğer eski uygarlıkların çoğu gerontokratik, yani yaşlıların egemen olduğu toplumlarsa, günümüz kültürü tamamen ergenlerin hakimiyetindedir, gençlerin beğenilerinin idare ettiği, eski kafalı yaşlılarin ise sonsuza dek onları yakalamaya çalıştığı bir çağ.
Sayfa 149
“O zamanlar yeni yetme bir oğlandı, sadece gençlere özgü, uçsuz bucaksız, neredeyse sonsuz bir hayatı olduğu duygusuna sahipken belki de ilk kez burada bu yerde kendini bir gün sineye gibi hissetmişti.”
Bizim "leb" dendiğinde "leblebi"yi değil de, "Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk" i anlayacak gençlere ihtiyacımız var.
Sayfa 144Kitabı okudu
Gençler!
"Yeni bir dünyayı yaratacak olanlar yaşlı insanlar değil sizsiniz! Çünkü yaşlılar dünyayı korkunç bir karmaşaya boğuyorlar."
Evet evet, şimdiki gençliğin şansızlığı şu ki doğru bir ergenlikleri yok artık; erotik, politik, ahlaki ve benzeri yönden her şey birbirine girdi, boca edildi, tek bir kaba atıldı!
Sayfa 17 - Balık ÇağıKitabı okudu
Yevtuşenko/ şiir
Gençlere yalan söylemek yanlıştır. Yalanların doğru olduğunu göstermek yanlıştır. Tanrı'nın gökyüzünde oturduğunu ve yeryüzünde işlerin yolunda gittiğini söylemek yanlıştır. Gençler anlar ne demek istediğinizi. Gençler halktır! Güçlüklerin sayısız olduğunu söyleyin onlara, Yalnız gelecek günleri değil, bırakın da, yaşadıkları günleri de açıkça görsünler. Engeller vardır deyin, kötülükler vardır Varsa var ne yapalım, Mutlu olmazlar ki değerini bilmeyenler mutluluğun Rastladığınız kusurları bağışlamayın! Tekrarlanırlar sonra, çoğalırlar... Ve ileride çocuklarımız, öğrencilerimiz bağışladık diye o kusurları Bizi bağışlamazlar...
Bendeki "Broy" yayınları. Syf 74Kitabı okudu
"Gençler aşka alaycı gözle bakıyorlar. Ama nihayetinde alaycılık, hayal kırıklığına ve ihanete uğramış bir kalbin maskesidir."
"Gençlerimiz kendi vücutları konusunda çok cahil ve ürkekler."
Sana söz Ata'm o gençleri iyi yetiştireceğim.
"Yetişkinler bozuk maldı. İşte bu yüzden gençler bu denli önemliydi. Onlar kalıba girebilir ve daha iyi hâle getirilebilirdi."
Sayfa 171 - Pegasus Yayınevi, 1. BaskıKitabı okudu
40 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.