• "Kaizen sanatını kendini her gün zorlayarak uygulayabilirsin. Zihnini ve vücudunu geliştirmek için sıkı çalış. Ruhunu besle. Korktuğun şeyleri yap. Gem vurulmamış enerji ve sınırsız heyecan ile yaşamaya başla. Güneşin doğuşunu izle. Yağmurda dans et. Olmayı düşlediğin kişi ol. Her zaman yapmak istediğin ama çok genç, çok yaşlı veya çok fakir olduğuna inanarak kendini kandırdığın için yapmadığın şeyleri gerçekleştir. Keyifli, capcanlı bir yaşama hazırlan. Doğu'da, şans hazırlanmış zihinlerin yanındadır, derler. Ben yaşamın hazırlanmış zihinlerin yanında olduğuna inanıyorum.
 • Zihnini ve vücudunu geliştirmek için sıkı çalış. Ruhunu besle. Korktuğun şeyleri yap. Gem vurulmamış enerji ve sınırsız heyecan ile yaşamaya başla. Güneşin doğuşunu izle. Yağmurda dans et. Olmayı düşlediğin kişi ol. Her zaman yapmak istediğin., ama çok genç, çok yaşlı veya çok fakir olduğuna inanarak kendini kandırdığın için yapmadığın şeyleri gerçekleştir. Keyifli, capcanlı bir yaşama hazırlan.
 • Zihnini ve vucudunu geliştirmek için sıkı çalış. Ruhunu besle. Korktuğun şeyleri yap. Dizgin vurulmamış enerji ve sınırsız bir istekle yaşamaya başla. Güneşin doğuşunu izle. Yağmurda dans et.
 • ☆ Her koşulda pozitifi arama alışkanlığı geliştirirsen yaşam kaliten en yüksek düzeyine ulaşacaktır.
  ☆ Yaşamda hatalar yoktur, yalnızca dersler vardır.
  ☆ Daha huzurlu ve daha anlamlı bir yaşam sürmek istiyorsan daha huzurlu ve daha anlamlı şeyler düşünmelisin.
  ☆ Yapmayı gerçekten sevdiğin şeyin ne olduğunu bul ve tüm enerjini bunu yapmaya yönlendir.
  ☆ Zihninin odak noktasını istemediğin bir düşünce işgal ettiğinde, onu hemen moralini düzeltici bir başkasıyla değiştir.
  ☆Dik otur, derin nefes al ve zihin gücünü pozitif düşünceler için eğit.
  ☆ Kendini olmak istediğin kişi gibi gör.
  ☆ Yaşamında bir eksiklik varsa,bu, düşüncelerinde bir eksiklik olduğundandır.
  ☆ Başkalarının senin hakkında ne söylediği önemli değildir. Senin kendin hakkında söylediklerin önemlidir .
  ☆ Hiçbir şeyi yapmak zorunda olduğun için yapma. Bir şey yapmanın tek nedeni onu istemen ve senin için doğru olanın o olduğunu bilmendir.
  ☆ Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.
  ☆Korktuğun şeyleri yap. Korku kendi yarattığın zihinsel bir canavardan , bilincin olumsuz yönde dalgalanmasından başka bir şey değildir.
  ☆ Hiçbir deneyim niteliği gereği acı veya keyif verici değildir. Bunu öyle yapan senin düşünme şeklindir.
 • 135 syf.
  ·Puan vermedi
  O kadarda çekingen olma çekingen insanların zaman zaman duymak zorunda kaldığı bir cümledir bunu söyleyenlerin çekingen olması mümkün değil aksi oldaydı bunun pek mümkün olmadığını bilirlerdi birisine spontene ol yada gül demek gibi birşeydir spontene olmak yada gülmek tek tuşla olmuyorsa çekingenlikte tek komutla kurtulunabilen bir davranış değildir
  Çekingen olmayanların çekingen olanların hayatlarında ne zorluklarla mücadele ettiğini tahmin bile etmesi zordur çekingen insanlar red edilme başarısız olma korkusu yüzünden yabancılarla konuşma toplantışarda söz alma
  İlgi odağı olma durumlarından olabildiğince kaçınır.aynı zamanda toplumun açık konuşkan özgüveni yüksek insanlara değer verdiğinin bilincindedir çekingen insanlar bu özelliklere sahip olmayı çok isterler ama bu ellerinde değildir
  Çekingenlik nedenleri neler çekingenlik ne kadar yaygın çekingenlikle sosyal fobi arasında ki sınıt nerededir çekingen insanlar neden kendini sürekli izleniyor muş değerlendiriliyormuş gibi hisseder günlük hayatında ne gibi zorluklarla karşılaşır bunlardan bahsetmek istiyorum
  Sizde çekingen insanlardansanız sonra ki zamanda sosyal ortamlarda daha rahat etmenizi özgüvenli davranmanızı sağlayacak pratik öneriler ve alıştırmalardan bahsedeceğim bu kitap tedavi gerektiren sosyal fobisi olan insanlara yönelik olmadığını belirtmek isterim
  Çekingen insanlara yönelik yer alan zorlukları kendi tecrübelerimden tanıyorum bu yüzden engelleri bu günden yarına olmasada sabır azim ve iyimserlikle aşabileceğimi biliyorum
  Kişisel yolculuğunuzda inanç ve motivasyon duymanızı gelişimn sizi mutlu etmesini umuyorum.
  Çekingenlik sayısız tanımı olmasına karşın veya tam bu nedenle bilimsel olarak sınırlandırılması zor bir kavramdır.Büyük ihtimalle Amerikalı sosyal psikolog philip g zimbardonun Kendisini çekingen bulan kişilerin çekingen olarak nitelendirmesi gerektiğine ilişkin tanımı bu kavramı en basit ve anlaşılır şekilde tanımlar.
  Utangaçlık korkaklık mahçubiyet sıkılganlık kavramları çekingenliğin eş anlamlısı olarak kabul edilir. Eş anlamlısı olmamasına karşın içine kapanıklılık kavramı da sıklıkla çekingenlik yerine kullanılır. Oysaki dışa dönük insanlar topluluk içerisinde girişken ve iletişime açık özellik sergilerken içine kapanıklılık daha çok geri çekilmeyi ve güçlerini kendi benliklerinde kazanmayı tercih eder Hiçbir şekilde çekingen olmayan en ufak çekingenlik hissetmeyen içine kapanık insanlar vardır. Buna karşılık çekingen dışadönük insanlarda vardır Bu insanlar her ne kadar sosyal ilişkiler yürütsede bu ortamlarda kendilerini gergin ve sıkılgan hissederler ve rahat edemezler.
  Kalıtsal mı öğrenilmiş mi?
  Günümüzde bilim insanları çekingenliğin hem kalıtsal olarak aktarıldığı hemde sosyal çevreden etkilendiği hususunda büyük oranda hem fikir olsa da geçmişte bu sorunun cevabını bulmak için çok sayıda çalışma yürütüldü.
  Çekingen insanların korkuları
  Yazar psikolog rolf merkle çekingenliği neredeyse dünyanın tamamında salgın hastalık gibi hakim olan iki temel korkunun yan etkileri olarak tarif eder . Bunlar red edilme ve başarısız olma korkularıdır.
  Merkle reddedilme korkusunu özellikle çoçukluk tecrübelerine dayandırır. Çoçukların ebebeynleri tarafından koşulsuz sevildiklerine emin olmaları gerekir. Her hatalı davranışında reddedilmiş hissettiği için örneğin yaramazlık yaptığında seni seni sevmiyorum) bu güveni kaybeden çoçuklar bu tür korkuları artar. Ve etkileri erişkinliğe kadar uzanır. Eskinin çoçuğu yetişkin olduğunda dahi uslu durması gereken bir kapana sıkışmışlık içinde yaşar. Bunun sonucunda istek ve ihtiyaçlarını ifade etmekten çekinir ve kendisini sağlıklı biçimde ortaya koyamaz.
  Başarısız olma korkusu da çoçukluk tecrübelerine dayandırılabilir ve aynı şekilde vahim sonuçlara yol açar. Tüm benlikleri bu olumsuz beklentilerle dolu olduğundan kendilerini ve çevrelerini fark etme yetisinden yoksundurlar.
  Sosyal çevrenin etkisi
  Çekingenlik çoçukluk döneminde ebeveynlerin eğitimlerin kardeşlerin ve sosyal çevrenin çeşitli etkilerinden ortaya çıkabildiğinden öğrenilmiş bir davranış olarak kabul edilir. Bu bağlamda önemli bir sebep olan reddedilme korkusunu ve çoçugun ebeveynleri tarafından sevilmeme korkusunu yukarıda andık ancak burada etkili olan başka etkenlerde vardır.
  Ebeveynlerin veya başka yetişkinlerin çoçuğu sıkça azarlaması tehdir etmesi çoçuğa bağırması veya şiddet uygulaması korkuya yol açabilir.Bu tür eğitsel tedbirler çoçuğun temel güven ve tastik duygusunu sarsar ve sağlıklı bir özgüven geliştirmesini engeller.
  Bir diger etken utançtır.Bir çoçuğun ebebyleri veya başka yetişkinler tarafından sıkça utandırılması özgüven üzerinde tahrip edici bir etki yaratır bazı çoçuklar bu tür tecrübelerden sonra geri çekilir ve kendilerini yaşıtlarından dahi soyutlarlar. Buda diğer çoçuklar tarafından dışlanmalarına yol açar.
  Belli zaaflarıyla acımasızca dalga geçen yaşıtların da bir çoluğun veya gencin özgüvenini tahrip etmesi mümkündür.
  Açılın şişko geliyor yada yine mi kekeliyorsun gibi özgüveni önemli ölçüde yaralayan söylemlerin etkisi bazen yetişkinliğe kadar uzanır
  Bir diğer önemli etken cesaretin kırılmasıdır Sen bunu yapamazsın senden asla birşey olmaz gibi sözler çoçuğun özgüvenini yerle bir eder. Başkaları kendisinin herhangi birşey yapabileceğine inanmadığı için kendiside yapabileceğine inanmaz.
  Bir çoçuk için en vahimi ebebeyleri veya ilişki kurduğu diğer önemli kişiler tarafından yeterince ilgi görmemesi veya bunun sonucunda ben ilgi gösterilmeye layık değilim kanısına varmasıdır
  Ebeveynlerin çoçugun kendisine yük oluşturduğunu çoçuğa hissettirmeside çoçugun özgüvenini sarsan en önemli etkendir. Çoçuk bunun sonucunda çoğunlukla diğer kişilerin gözünde de değersiz olduğunu hisseder.
  Son olarak ebeveynlerin korkuları da önemli bir rol oynar çoçuklar genellikle ebeveynlerinin aşırı endişeli hallerini fark ederler ve kendilerini herşeyden koruma eğilimlerini hissederler bu durumda genellikle ebeveynlerin korkularını devralırlar be ancak sınırlı bir kendine güven geliştirebilirler.
  Amigdalada alarm seviyesi
  Harvard üniversitesinde bir grup psikolog psikiyatrist carl schwartz yönetiminde çekingenliğin nedenlerini ortaya çıkartmak için 22 genç üzerinde sonuçlarını 2003 yılında açıkladıkladıkları uzun süreli bir araştırma yaptılar.
  Bu araştırmada yer alan denekler yirmi yıl önce çoçuk yaşlarında bir deneye tabi tutulmuşlardır. Çocukların tanımadıkları cisimlere örneğin konuşabilen oyuncak robot vs çekingen ve girişken tepkileri tespit edildi. Yetişkin yaşa geldiklerinde ise deneklere tanıdıkları ve tanımadıkları bazı kişilerin yüzleri gösterildi ve bu sıralada beyinleri tomoğrafi cihazıyla tarandı. Sonuçta deneklerin tomografi kayıtlarında tek nokta dışında beyin fonksiyonlarında herhangi bir farklılık tespit edilemedi. Sadece beynin amigdala kısmında bir farklılık gözlemlendi. Şekli bademe benzeyen beynin bu bölgesi korku anlarında uyarıldığında beyindeki korku merkezi olarak da anılır. Çoçukken de korkak ve çekingen olarak tespit edilen deneklerin amigdalası tanımadıkları kişilerin yüzlerini gördüklerinde diğer deneklere göre daha fazla uyarılıyordu bu utangaçlığın kısmende olsa doğuştan bir özellik olduğunu tespit etti.
  Harvard üniversitesinin bu araştırması zamanla başka araştırma sonuçlarıyla da teyit edildi.Çekingenliğin kısmende olsa genetik bir özellik olduğuna dair tereddüt yoktur. Genetil mirasın etkisi araştırmalarda farklılık göstersede %24ile % 51 arasında olduğu tahmin ediliyor.
  Yanlız değilsin
  Şaşırtıcı gelebilir ama çekingen insanların sayısı azımsanamayacak kadar yüksektir. Sosyal psikolog bernardo carducci Almanyada ki çekingenlerin sayısının 2005 yılında nufusun yarısı olarak tahmin ediyordu.
  Çekingenlik bir hastalık mı ?
  Çekingenlik ve korkuda yaşanan reakson mekanizması aynı olduğundan amigdala aşırı uyarılması çekingenlik aralarındaki sınır yumuşak
  Çekingenlik , mağdur kişi yanabcılarla ilişkişerinde sürekli güvensizlik ve korku hisseder ve hayat kalitesi bundan büyük oranda olumsuz etkilenirse hastalık olarak kabul edilir.
  Çekingenliğin olumlu yanları
  Çekingen insanlar genellikle güvenilir kabul edilir. İyi bir dinleyicidir.Sessiz sakin yapıları ile dinginlik yayarlar.Son derece halden anlayan empati kuran yardımsever insanlardır.
  Çekingen bir insan olarak zaman zaman korkularının üstüne git Tamda korktuğun şeyi yap gibi ifadeler duymuşsunuz bu haklı bir uyarıcıdır. Zira araba kullanmayı nasıl kendinizi güvensiz hissetiğinizde direksiyonun arkasına geçip sürerek öğreniyorsanız. Özgüvenli bir şekilde davranmayı da ancak güvensiz ve korku hissetmenize rağmen tercihen kaçınacağınız her ortama girerek öğrenebilirsiniz.
  Ancak bilmediğiniz sulara atlamadan önce Kendinizi alıştırmalarla pratik tavsiyelerle bu duruma alıştırabilirsiniz.
  İleri ki bölümde korkularınızdan ve güvensizliklerinizden kurtulmanıza özgüveb artırmanıza yardımcı olacak pek çok tavsiye bulacaksınız.
  Kuruntulara dur de!
  Sadece düşüncelere mi dalıyorsun yoksa kuruntu tuzağına mı düşüyorsun ayırt etmekte zorlanıyorsanız küçük bir test yapın.
  Başta müdahele etmeden düşüncelerin gelmesine izin verin . İki dakika sonra kendinize şu soruları sorun çözüm bulmaya biraz olsun yaklaştım mı? Bazı noktaları daha iyi ankadım mı. Kendimi daha iyi hissediyor muyum. Bu soruların hiçbirine evet demiyorsanız kuruntularınıza karşı aktif önlem almanız gerek.
  Kuruntu tuzağından kurtulmak!
  Düşüncelerin dönüp dolaştığı yer genellikle neden sorularıdır? Bay A bana bazen eleştirel tavırla bakıyor bu tür sorulardan kurtulamadığınızı fark ederseniz. Neden kelimesini ne amaçla ile değiştirin. Böylelikle düşüncelerinizi bir hedefe yönlendirmiş olursunuz.Bay A ın eleştirel bakışının amacı ne , ne yapmamı istiyor böylelikle kendine acımak yerine olası bir çözüme yaklaşırsınız.
  Zihnimizi meşgul eden şeyleri sadece birer düşünce olarak kabul etmek kendi kendimizi suçlamanın önüne gecebilir.
  Ve bunun sebep olduğu yıkıcı etkiyi ortadan kaldırabilir
  Kuruntuları yazabilirsiniz. Böylelikle uzun süre zihninizi meşgul etmek yerine kısa süre eder.
  Çok güvendiğiniz biriyle bu kuruntularınızı konuşabilirsiniz böylelikle kısmen beraber çözüm üretmiş olursunuz.
  Kulağınıza küpe:)
  Olumsuz düşüncelerin dönüp durduğu zihni sürekli meşgul etmesini engellemek için dikkatin dağıtılması genel anlamda iyi bir yöntemdir.
  Bu yapmanın en iyi yolu fiziksel aktivitedir. Özellikle temiz havada küçük adımlarla koşmak zihni boşaltmanın yanı sıra muhtemelen yeni çözümler bulmak için ideal faliyettir. Koşarken hem yaratıcılık hormonu dopamin hemde mutluluk hormonu serotonin salgılanır.
  ALIŞTIRMA 1
  Geçmişte uygun olmayan bir izlenim bıraktığınız durumu düşündüğünüz bir durumu hatırlayın. Şimdi de iyi tanıdığınız ve özgüvenden ötürü takdir ettiğiniz bir kişiyi düşünün. Bu kişinin benzer durumda nasıl davranacağını düşünün. Bu düşünce kafanızda billurlaşınca zihnen bu kişiye adım adım yaklaşmaya çalışın. Ta ki kendinizi onun yerinde hissedene kadar yavaş yavaş rahatladığınızı ve özgüven kazandığınızı hissedebiliryor musunuz. Bu his gelecekte benzer bir durumda daha kontröllü davranmanızı sağlayabilir.
  Korkuları yenmek.....
  Kuruntunum bir dostuda korkudur. Burada kast edilen gerçek bir tehdit altında korku değil gelecekte olası bir olayla ilgili yaşanan endişedir.
  Kötü senaryo
  Zihniniz sıkça kötü senaryolarla meşgul oluyorsa bu olumsuz inançlarınızı Bu durumun olumlu sonuçlarının ihtimali gerçekten de hiç mi yok sorusu ile sorgulayın. Bu soruya net bir evet cevabınızın olmadığını göreceksiniz.Sadece bu bile var saydığınız inançlarınızın kaygan zeminde durduğunu gösterir.
  Yinede kurtulamıyorsanız Başka bir test yapın kötü senaryolarınızı zihninizde olumlu bir şekle dönüştürün.
  ALIŞTIRMA 2
  Gözlerinizi kapatın ve endişe duyduğunuz bir olaya konsantre olun. Özellikle bu olayın ne zaman nerede ve kimlerin dahil olabileceğini düşünün. Ardından olayı zihninizde canlandırın . Bunu yaparkende olay akışına en fena düşüncelerinizi katmak yerine hayali senaryonuzu olu lu bir sonla bitirin. Olayların gelişmini olabildiğince canlı bir şekilde hayal edin Sonuç gercekleşmişcesine sevinin.
  KORKULARDAN NEFES YOLUYLA KUTTULMAK
  Alıştırma3
  Sırt üstü uzanın ve kıyafetlerinizi gevşetin. Vucudunuzdaki nefes hareketlerini hissedebilmek için bi elinizi karnınıza diğer elinizi göğsünüze koyun.
  Şimdi 3 saniye boyunca burundan nefes alarak öncelikle göğsünüzü ardından karnınızı şişirerek nefes alın. Bu hareketi bilinçli olarak ancak hafifçe devam ettirin.
  Ardından 3 saniye boyunca sakince ve olabildiğince tam nefes verin. Gerğinliğiniz bu sayede azalacağından içerdeki havayı olabildiğince boşaltmanız önemlidir. Bu nedenle nefesimi veriyorum ve rahatlıyorum diye motive edin.
  Bu nefes çalışmasını günde bir iki defa yaklaşık on dakika terrarlayın.
  Alıştırma 4 dudak freniyle nefes
  Alıştırma 3 teki gibi rahat bir şekilde sırt üstü yatın. Bir eliniz göğsünüzde diğeriniz karnınızda olsun.
  Yine 3 saniye boyunca burundan nefes alın ve önce gögsünüzün sonra karnınızın şiştiğini hissedin.
  Nefes verirken ise sadece gevşekçe kapalı tuttuğunu dudaklarınızın arasından hava sızmasına izin verin. Bu havayı tamamıyla boşaltmanıza yardjmcı olacaktık. Nefes verme süresi nefes alma süresine göre olabildiğince uzun olmalıdır.
  Nefes vermeyi kaslarınızla da destekleyebilmek için karnınızı önce son noktaya kadar şişirebilir ve ardından iyice çekebilirsiniz. Bu alıştırmayı günde iki defa birkaç dakikq tekrar edebilirsiniz
  Yatarak kolaylıkla yapabiliyorsanız oturarak da deneyebilirsiniz.
  Alıştırma 5
  Bir masaya oturun ve önünüzde bir tabak sıcak çorba olduğunu hayal edin. Hafifçe öne eğilin ve çorbayı sogutur gibi hayali tabağa üfleyin. Havayı dengeli bir şekilde üflemeye dikkat edin.
  Sosyal fobisi olanlar ne yapmalı
  Profesyonel destek gerektiren ansikiyete bozukluğu olduğu bilinmektedir kitabın u kişilere yönelik olmadığını daha önce belirtmiştik.
  Öz eleştiri
  Öz eleştiri hatalarımızdan birşey öğrenmemizi sağladığı sürece kötü bir şey değildir. Malesef insanların çogu kişisel gelişimine katlı sağlamak yerine cesaretlerini fazla kıran aşırı bir özeleştireye eğilimlidirler.
  Bu olumsuz öz değerlendirme temelleri çoğunlukla çoçukluk dönemine dayanır.
  Çoçuklara daha doğru davranış kalıplarını öğretmek için yıllarca azarlama ve kınama yöntemlerine başvuruldu. Yetişkin yaşa geldiğimizde bu tarz azarlamalar bilinçaltında olumsuz inançlar olarak taşımaya devam ederiz.
  Bu yüzden içimizde ki eleştirmenle yüzleşip bu yıkıcı inançlarımızı kişisel gelişimimizi olumlu etkileyen yapıcı inançlarla değiştirmeye çalışmalıyız.
  KULAĞINIZA KÜPE YAPICI ÖVGÜ
  Başarıyla yerine getirdiğiniz her görevde kendinizi övün.
  İyi yaptın böyle devam et vb. Başkalarının övgülerinide uygun bir şekilde kabul edin.
  Gereksiz bir alçak gönüllülük göstermek yerine ( boşver hiç önemli değil vb)
  Takdirin bana iyi geliyor teşekkür ederim bende başarımdan dolayı mutlu oldum gibi cevaplar verin. Böylelikle dikkatleri zayıflıklarınız yerine başarılarnıza çeker kişisel gelişimizde kendi kendinizi motive edersiniz.
  Alıştırma 6 eleştiriden çözüme
  Bir süre içinizde ki eleştirmeni gözlemlediyseniz size sürekli fısıldadığı olumsuz eleştirileride biliyorsunuz. Boş bir safya alıp ortadan iki bölün sol tarafta eşeştirmenden duymaya alışık olduğunuz cümleleri yazın örneğin sen zaten ezelden beri beceriksizsin. Her eleştiri cümlesinin karşısına çeşitli görevleri başarıyla yapabildiğiniz ifade eden motive edici bir cümle yazın . Bu cümleleri özümseyene kadar hergün sesli olarak tekrar edin. Bu sayede konuşmaya başlar başlmaz eleştirmene itiraz edebilirsiniz.
  Olumlama kendini onaylama
  İçinizdeki sabotajcıya karşı etkili bir şekilde karşı çıkmak istiyorsanız son derece destekleyecek bir araçla tanışmalısınız. Olumlama olumlama kendini kendini onaylamaya yarayan mantra benzeri bir cümledir.
  Olumlamada gerçekleştirmek istediğiniz gerçekleştirebileceğiniz hedef ve arzularınızı dile getirirsiniz. Olumlama bir türlü kendi kendine telkin olsada kendini kandırmak değildir.
  Olumlama pozitif bir dil taşımalı
  Bilinçaltına kolay yerleşebilen kısa ve basit cümleler olmalı
  Şimdiki zamanda kurulmalı şimdi ve buradayı ele almalıdır.
  Ben özgüvenli ve konuşkan olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve saygı duyulmayı hak ediyorum.
  Objektif olan ve olmayan eleştiriyle baş etmek
  Hepimizin zayıflıkları ve kusurları vardır.
  Ancak yetersizliklerimizi sessizce kendi içimizde çözmeye çalışmamız bunları başkaları tarafından dile getirilmesi aynı şey değildir. Keyfimizi kaçıracağı veya özgüvenimizi tehdit edeceğinden çogunlukla başkalarının eleştirilerinden uzak durmaya çalışırız.
  Kulağınıza küpe önce bir sorun:
  Hazırlıklı olmadığınız bir anda eleştiriye maruz kalırsanız hemen cevap vermeyin. Anında cevap verme arzunuzu bastırın öncelikle eleştirel ifadenin tam nasıl anlaşılması gerektiğini sorun. Muhatabınız sorunuzu cevaplarken siz o süreyi sakinleşmek ve ardından söyleyeceğinizi düğünmek için kullanabilirsiniz.
  Yapıcı eleştiri sanatına çok az insan vakıftır zira çoğu kişi kendini net ve objektif bir şekilde ifade etmeyi hiçbir zaman öğrenemez. Konuşmaya başından beri yapıcı yön vererek ideal koşullar yaratmanız sizin lehinizedir.
  Sohbete somut sorular sorarak dahil olunuz. Hangi özelliğim davranışım iyi hangisini düzeltebilirim nasıl düzeltebilirim özellikle nasıl sorusu konuşmanın şikayette tıkanıp kalmamasını olası çözümler bulmayı sağlar.
  Simdi cevap verme sırası muhattabınızdadır eleştimeninizin sözünü kesmeden dinleyin sadece açıklamalarınızdan anlamadığınız birşey olursa sorun ancak bu şekilde eleştiriyi doğru anlamanız mümkündür.
  Karşınızdaki açıklamaları bittikten sonra kendi kelimelerinizle anladıklarınızı tekrar edin ve görüşünüzü söyleyin.
  Hemen cevap verecek durumda hissetmiyorsanız kendinize net bir sonuca ulaşana kadar düşünmek için zaman tanıyın. Muhattabınza zaman ayırdığı ve geri bildirim yaptığı için teşekkür edin.
  Eleştiri haddini aşarsa
  Böyle durumda eleştiriyi yapan kişinin kişiliğini daha dikkatli incelemekte yarar var Davranışlarını örnek alıyor musun? Değerli buluyor musun ? Bulmuyorsan neden aynı fikirde olasın ki görmezden gelme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.
  Alaya nasıl karşılık vermeli;
  Mesnetsiz eleştiri sıkça alayla ifade edilir kendilerini daha az savunabildikleri için çekingen insanlar bu bağlamda tercih edilen kurbanlardır. Özellikle hedef tahtası haline gelen bu insanların utangaçlığı yer alıyorsa ^^ kıpkırmızı oldun yine , Tanrım bu gün yine çok sohbet canlısısın , açılın dostlar sahnelerin Yıldızı geliyor.
  Böyle durumda hazır cevap olmak en çok arzu edilen şey.
  Maruz kaldığınız alaya bak sen gibi bir cevap verip etkilenmeden işinizi sürdürmek başlangıç için iyi bir çözüm yolu olabilir.Böylelikle konuya çok anlam yüklemediğiniz mesajı verirsiniz ve karşınızda alaydan zevk alan kişinin önüne geçmiş olursunuz.
  Uygun olmayan tepkiler
  Başkalarının saldırıları veya kırıcı davranışlarıyla herkes kendi meşrebince baş eder. Sıkça aşagıda uygun olmayan tepkiler verir.
  Kırılan kişi küser köşesine çekilir.Saldırganı görmezden gelir veya onunla ilişkisini tamamıyla keser.
  Sessiz kendi yaralarını iyileştirmeya çalışır.
  Yada tersi saldırganından intikam almak için saldırıya geçer.
  Bu davranışlar maduru bir yere götürmez.
  Tam tersi kin kendine acıma duyguları yaşanan acıyı sürekli canlı tutar fikirleri zehirler ve sakinleşmeyi engeller.
  Bu çıkmazdan tek çıkar yol vardır. Oda bu bölümde sıkça bahsedeceğimiz kendini affetme yoludur.
  Öfke kızgınlık vb duygularla ne yapmalı?
  Alıştırma 8
  Bir kişi sizi kırdıysa öncelikle aranıza mesafe koyun. Sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere geçin gözlerinizi kapatın ve birkaç defa derin nefes alın. Tüm dikkatinizi duygularınıza yogunlaştırın iç dünyanızı olabildiğince tarif eden bir kavram bulun ve diger kişinin sizde oluşan bu duyguyu nasıl yarattığını bulmaya çalışın. Ardından kızgınlığınızın nasıl sonlanabileceğiniz düşünün ve bunu bir dilek veya rica olarak ifade edin. Duygu yoğunluğu azalır azalmaz fikir ayrılığını görüşmek için sizi kıran kişinin karşısına geçebilirsiniz.
  Alıştırma 9 ayakta dik durun ve ayaklarınızı çapraz bir şekilde yere basın. Kollarınızı gögüs hizasında ileriye uzatın ve el ayalarınızı dışarıya çevirin. Kollarınızı da çaprazlayın ve ellerinizin iç kısımlarını kavuşturarak parmaklarınızı içi içe geçirin. Şimdi dirseklerinizi büketek ellerinizi kalbinize yaklaştırın birkaç dakika bu pozisyonda kalın. Kırıldığınız anı düşünün Düşünürken ortaya çıkan duygularınıza izin verin. Elleri ve ayakları çaprazlama genellikle sakinleştirici ve bazen de çözüm yolları bulmaya yardımcı bir alıştırmadır. Buna benzer çaprazlama hareketleri genel olarak vucudun sol ve sağ taraflarını dengelemek için faydalıdır. Bu aynı zamanda ruhsal ve duygusal hissiyatı rahatlatır.
  Alıştırma 10
  Rahat bir şekilde oturun ve uzanın ve gözlerinizi kapatın sol ve sağ elinizin baş parmağınızı ve orta parmağını alnınızın üst kısmında bulunan kemik çıkıntılarına koyun. Düzenli bir nabız hissedene kadar bu noktalara iki parmağınızla hafif baskı uygulayarak basın. Yaklaşık 30 saniye ile 5 dakika arasında bu şekilde kalın. Alnınızdaki bu noktalara hafifçe bastırırken zihninizdeki kırgınlık ve yaşadığınız olayı tekrar tüm tedaylarıyla gözden geçirin. Aklınızdan geçenleri sesli olarak ifade edebilirsiniz. Ardından aynı olayı başka türlü davransaydınız nasıl yönetebilirdiniz düşünerek farklı versiyonlarını zihninizde canlandırın. Bu alıştırma çözüm yolları bulmanıza ve duygusal gerginliği azatmanıza yardımcı olur.
  Kin ve intikam düşüncelerinden kurtulmak için
  Affetmek zayıflık değil güç göstergesidir.
  Afetmek ilgilinin sizi kıran davranışı onayladığınız anlamına gelmez. Ancak onun neden bu şekilde davrandığını anlamak için olayı onun bakış açısıylada değerlendirebildiğinizi gösterir.
  Birini kırdığınızı ve o kişi tarafından affedildiğinizi bir olayı hatırlayın. Bu affı sizin karşı tarafa sunduğunuz bir hediye olarak kabul edin.
  Affetmeyle ilgili tavrınızı şöyle bir olumlama ile güçlendirin KİNİMİ SERBEST BIRAIYORUM SERBEST BIRAKABİLDİĞİM İÇİN HUZUR DUYUYORUM.
  ALIŞTIRMA 11
  Size zamanında haksızlık yapan bir kişi düşünün . Olayın sizde yarattığı duyguları hatırlayın utanç öfke çaresizlik moral bozukluğu o zaman sizi bu kadar üzen neydi? Bu insanı o davranışa ne itmiştir diye düşünün. O şekilde davranmasına neden olan sebepleri ve kişisel koşullarını kısmen de olsa anlayabiliyor musunuz? Olaya sizinde bir katkınız olup olmadığını sorgulayın. Söz konusu kırıcı davranışının o kişiyle yaşadığınız tüm güzel tecrübeleri yok edecek nitelikte olup olmadığını tartın. Şimdi karar verin affetmeye hazır mısınız cevabınız Evet ise o kişiye sizi duygusal olarak etkileyen herşeyi anlattığınız bir mektup yazın. Mektubu yollamanız gerekmez.Kininizi serbest bırakmanın özgürleştirici etkisiyle yazdıklarınızı yırtıp atın.
  Hayır diyememek
  Başarılı bir şekilde hayır diyebilmek için küçümsenecek kadar önemli bir etkende zamandır. Başkaları ricada bulunduğunda bunu genellikle beklenmedik ve planlanmadık bir anda yaparlar. Genellikle supriz taleplerin olumlu cevaplandırılma ihtimalli daha fazladır.
  Bunun nedeni cevap verme refleksidir. Bu refleks çogunlukla insanların çoçukluklarında öğrendikleri bir davranış şeklidir. Ebeveynleri tarafından kibar olmaları yönünde eğitilmişlerdir. Buda soruların cevapsiz bırakılmamasını gerektirir. Bu davranış şeklini benimsemiş insanlar ön göremedikleri düşünmeye vakit bulamadıkları ricayı reddetmekte zorlanır. Çünkü düşünmeye vakit bulamadan ağızdan evet cevabı çıkmış olur.
  Bu nedenle cevap verme refleksinizi devre dışı bırakmaya çalışın. Bunu yapmanın yolu konuşmayı başka bir zamana ertelemektir. Şu an karar veremiyorum önce mümkün olup olmadığına bakayım sonrasında sana haber veririm. Böylece hangi kararı sakince bir şekilde düşünecek zamanınız olur.
  Konuşmayı o anda kesmenin nazik olmayacağı gibi bir endişeniz varsa şu soruyu sorun bunu neden özellikle benden istiyorsun? Muhattabınızın gerekçesini dinledikten sonra şöyle diyebilirsiniz seni anlıyorum ricanı düşüneceğim ve en geç ... gününe sana cevap vereceğim.
  Şiddetsiz iletim kurmak
  Şiddetsiz iletişimle sadece diğer insanların isteklerini etkin bir şekilde algılamaz aynı zamanda kendi ihtiyaçlarımızında farkına varır. Bu iletişim modeli özellikle çekingen insanlar için özalgı ve hakkını arama için mükemmel bir araçtır.
  Rosenberg tarafından gerçekleştirilen şiddetsiz iletişim yöntemi değer bilen bir birlikteliğin oluşmasını sağlayan üç becerinin birleşimine dayanır.
  Empatik dinleme karşısındakine tamamen odaklanmak söyledikleriyle birlikte duygularınında anlamaya çalışmak
  Öz empatik kendi duygu ve ihtiyaçlarıyla bağlantı kurabilmek için kendi içini dinlemek
  Kendini ifade ederken karşılıklı suçlamalardan vazgeçmek ve istekleri dengelemeyi hedeflemektir.
  Anlaşmazlıklarda şiddetsiz iletişimin ilkeleri 4 adımda uygulanır
  En başta anlaşmazlığa neden olan olay değer yüklenmeden ve tarafsız bir şekilde tarif edilir.
  Ardından konuşmacı olayın kendisinde yaratmış olduğu duyguyu tarif eder.
  Sonrasında bu duygunun ardında yatan ihtiyacını açıklar.
  Son olarak durumla ilgili isteğini dile getirir.
  Örnek konuşmamı 3. Defa bölüyorsun tarafsız tarif tahammülün tükendiğini hissediyorum duygu çünkü hikayemi sonuna kadar anlatmak istiyorum ihtiyaç lütfen biraz bekle ve konuşmamı bitirmeme izin ver istek.
  ALIŞTIRMA 14
  Şiddetsiz iletişimin dördüncü adımında yani istediğinizi ifade ederken başarılı olabilmek için bazı kriterleri yerine getirmelisiniz isteğiniz olumlu ifade edilmiş ve gerçekleştirilebilir olmalıdır Ayrıca isteğinizin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin tespit edilebilir olması gerekir.
  Örnek cümleleri yukardaki özelliklere uygun olacak şekilde yeniden yazın.
  Lütfen o kadar bağırma.

  Biraz daha çaba sarf edemez misin?

  Keşke bana karşı biraz daha nazik olsan !

  Keyfimi kaçırma !

  Beni anlasana !

  Özgüven
  ALIŞTIRMA 16
  Kendinizi rahat hissettiğiniz bir yer seçin kıyafetlerinizi gevşetin ve rahatça oturun uzanın Gözlerinizi kapatın ve sakin bir şekilde nefes alıp verin yüzünüzde birisine sevgiyle bakarcasına hafif bir gülümseme olsun
  Bu bakışı şimdide kendinize vucudunuza yöneltin kendinizi incelerken dikkatinizi önce ayaklarınıza verin oradan da yavaşçA tüm vucudunuzda gezdirin vucudunuzun her bir kısmına sevgi dolu gülüşünüzü hediye edin ta ki ruhunuz kendinizi kabul etme eylemine doyana kadar bu hissin tadını çıkarın ve günlük yaşamınıza aktarın.
  Farkındalık nasıl kazanılır
  Farkındalık geçmişe veya geleceğe odaklanmak yerine ilginin tamamıyla şimdiki zamanda kalması demektir. Esas olan değer biçmeden veya değiştirmeden şimdiyi dikkatlice algılamaktır.

  Alıştırma 17 sağlam kök salma
  Ayaklarınızın altını hissedebilmek için yalın ayak veya çorapla dik bir şekilde ayakta durun. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık dizleriniz hafif bükük ve beliniz dik olsun. Gözlerinizi kapatın ve bir süre nefes alışverişinizi gözlemleyin.
  Aktif bir değişiklik yapmadan nefesinizin akışına izin verin.
  Şimdi vucudunuzun tamamına dikkat edin. Nasıl hissediyorsunuz gevşek veya gergin rahat veya rahatsız herşeyi olduğu gibi bırakın. Dikkatinizin dağıldığı ana geri dönün
  Sonra ayak tabanlarınızdan aşağı doğru köklerinizin uzadığını sağlamca yere kök saldığınızı hayal edin. Vucudunuzun tamamını bir ağaç olarak hayal edin bacaklar ve kalçanız gövdeniz olsun üst gövde ve kollarınız tepesini oluştursun.
  Ağacın kökleri yani vucudunuzun kalın gövdesi sayesinde ne kadar güçlü olduğunuzu hayal edin. Aynı zamanda dalları fırtınadan kırılmayacak kadar esnek. Bir süre bu pozisyonunuzu koruyun. Ardından esneyip gerinin ve gözlerinizi açın.
  Bu alıştırmayı düzenli olarak haftada 3 defa tekrarlayın. Başlangıçta 10 15 dakika sonra ki zamanlarda 1 dakika ile sınırlı tutabilirsiniz. Düzenli çalışırsanız ilk etkilerini bir kaç hafta içinde hissedebilirsiniz. Bu alıştırma ile kendinize odaklanmayı öğrenirsiniz. Bunun sonucundada başka insanlarla yaşadığınız zor durumlarla daha iyi başa çıkarsınız.
  Baskı yerine esneklik
  Kendi ihtiyaçlarına önem vermek
  9 insani temel ihtiyaç
  Yaşam güvencesi
  Güvenlik koruma
  Sevgi ilgi
  İletişim anlayış
  İştirak
  Boş zamn oyun
  Yaratıcılık
  Kimlik
  Özgürlük
  Kendinize gösterdiğiniz özen doğal olarak başkalarınıda ilgi göztermenizi ve empati yeteneğinizin artmasını sağlar.
  Bunun için aşağıdaki alıştırmayı düzenli olarak yapın.
  Alıştırma 19
  Son zamanlarda yaşadığınız sevimsiz bir olayı hatırlayın
  Ve aşağıda ki dört adımda gözdrn geçirin
  Durumu tarafsız kelimelerle anlat
  O durumu yaşadığın hisleri ifade eden kelimeleri bul.
  O hisslerle ilgili olarak hangi ihtiyacınızın tatmin edilmediğini düşünün.
  Bu ihtiyaçlarımızın olabildiğince tatmin edilmesi için ne yapacağınızı bulmaya çalışın.
  Güçlü yönleri fark etmek
  1990 lı yılların başında depresyon araştırmacısı martin seligman ilk defa insanların zayıflıkları ve psikolojik hastalıkları yerine güçlü yönlerine odaklanan bir bilim dalı olan pozitif psikolojiyi yarattı.
  24 güçlü karakter özelliği
  İnsanların kendilerini iyi hissetmesini ve mutlu tatminlar bir hayat sürmesini sağlayan nedir? Martin seligman bu soruya şöyle cevap bulur insanın güçlü karakter özellikleri
  Psikolog 6 erdem olarak katagorize ettiği 24 güçlü karakter özelliği tespit eder.
  -bilgelik bilgi : merak,öğrenme iştahı, muhakeme gücü, fikir zenginliği, sosyal zeka , bakış açısı
  - cesaret: yiğitlik, dayanıklılık, dürüstlük .
  - İnsanlık ve sevgi : nezaket, sevgi
  - Adalet : toplum bilinci , adalet , liderlik
  - Yatışma: kendine hakim olma kabiliyeti, serinkanlılık, mahremiyet ihtiyat, tevazu alçakgönüllük ,
  - Aşkınlık : güzelliğe değer verme , minnettarlık umutlu, iyimser ileriye odaklı olmak, maneviyat, affedici merhametli olmak, oyuncu esprili olmak , çoşku tutku heves .
  Seligman bir test aracılığıyla sahip olduğumuz güçlü karakter özelliklerini tespit etmeyi ve bunları günlük hayatımıza olabildiğince kullanmayı tavsiye eder.
  Test age s343 vd yer alır
  Seligmana göre bu sayede aşırı gecici bir mutluluk yerine kalıcı ve özgün bir mutluluk elde edilir.
  Cesaret güçlü bir özellikten fazlası
  Cesaret özellikle çekingenlikle bağlantılı olarak önem arz eden bir konudur. Cesurum çünkü korkularımı aşıyorum
  Alıştırma 20
  Sizi korkutan bir niyetle ilgili karasızsanız niyetinizin sizin için önemini sorgulayın. Not alın..
  yaparsam, özgüvenim,kişisel gelişimim, ilişkilerim mesleğim, konumum için şu avantajları elde ederim.
  Yapmazsam özgüvenim kişisel gelişimim ilişkilerim mesleki konumum için şu avantajları elde ederim.
  Alıştırma 21
  Kendinize biraz zaman tanıyın ve kendinizle ilgili farkedebildiniz tüm güçlü yönleri bir deftere kayıt edin bunu yaparken iş hayatına özel ilgi alanlarınıza hobilerinize kadar tüm yaşam alanlarınızı gözden geçirin. En çok hangi karakter özelliklerinizi seviyorsunuz?
  Çekingenliğinizle ilgili de fark ettiğiniz bazı olumlu yanlarınız var mı?
  Güçlü yönleriniz hangileri özellikle aile yaşantınızda ön plana çıkıyor?
  Hangileri arkadaş ve iş arkadaşlarınızla ilişkililerinizde ön plana çıkıyor?
  Hayatınızla ilgili özellikle gurur duyduğunuz başarılarınız nelerdir?
  Hangi konulara özellikle heveslisiniz?
  Hangi konularda engin bilgi birikiminiz var?
  Meslek hayatınızda hangi yeteneklerinizi takdir alıyorsunuz?
  Hobilerinizde hangi güçlü yönlerinizi kullanıyorsunuz?
  Bu sorulara ilaveten arkadaşlarınıza da sizi takdir ettikleri özellikleri sorabilirsiniz.
  Güçlü yönlerinle hedeflerine ulaşmak
  Alıştırma 22
  Hedeflerinizi tespit etmek için anlamsız bir kısır döngüye yol açan olumsuz sorularla zaman kaybetmemelisiniz. Örneğin neden herkesin durumu benden iyi gibi kendinize sadece cevabı yeni bir hedef için fikir verebilecek sorular sorun?
  En çok kiminle birlikte çalışmak isterdim?
  Benim için idael iş yeri nasıl olmalı?
  Çoçukluğumdan ve gençliğimden kalan hangi hayal ve planlarımı gerçekleştirmeyi çok isterdim. ?
  Dileğim gerçek olacak olsa hayalimde ki meslek nedir?

  Hep bunu yapmak istemiştim:
  Yapmayı çok isterdim diye düşünen ve hemen ardından arzularınızı susturan insanlardan mısınız? Öyleise bunun neden böyle olduğunu düşündünüz mü belki isteklerinizi uygunsuz buluyorsunuzdur yada anlayış görmeyeceğini düşündüğünüzden endişe ettiğiniz için isteklerinizi dile getirmekten çekiniyorsunuzdur?
  İstemenin özgüvenle fazlasıyla ilgisi vardır. Özgüvenli kişiler beklentilerinin farkında olan insanlardır. Arzularını açıkça tereddüt etmeden ifade ederler ve genellikle istedikleri gerçekleşir. Buna karşın istediklerini fazla korkak ve çekingenlikle dile getiren veya insanların beklentilerini bir şekilde tatmin etmesini bekleyen kişiler hayal kırıkşığına uğrar.
  İstemenin öz farkındalık yanİ kendi ihtiyaçlarının farkında olmakla da ilgilisi vardır. Özellikle kadınlar bu konuda zorlanır.
  Bu güne kadar istekkeriniz konusunda başkalarına yük olma
  Endişesiyle fazla çekingen davrandıysanız bu bakış açınızı değiştirmenizde fayda var. Bir istekte bulunmak dünyanın en normal şeyidir.
  İSTEKLERİMİN GERÇEKLEŞMESİNİ HAK EDİYORUM.
  İsteklerinizin gelecekte daha iyi anlaşılması ve gerçekleşmesini şöyle sağlayabilirsiniz.
  İsteğinizi nazik ve sevecen bir ses tonuyla ifade edin.
  İsteğinizin sebebini kısa ve açık bir şekilde ifade edin.
  Muhattabınızdan ricada bulunurken ret niteliğinde bir cevabı sorunuzun başına dahil etmeyin örneğin: Büyük ihtimalle hayır diyeceksin ama gibi
  Israr etmek ve sızlanmaktan vazgeçin. Bununla sadece isteksizlik yaratırsınız. Onun yerine açık ve dolanmadan gönlünüzde yatanı ifade edin.
  TEŞEKKÜR ETMEK VE ŞÜKRETMEK
  Teşekkür ederken bir kuralı yerine getiririz ancak üzerinde fazla düşünmeyiz bu tarz bir teşekkür boş laftan başka birleyen değildir. Oysa bugün bize olağan gelen birşey artık ona sahip olmadığımızda bir anda yirilmiş olabilir.
  Şükran duymak hayatımızı zenginleştiren bir tutumdur. Şükran duyan kişiler olumlu olaylarla daha fazla mutlu olabilir ve asabiyet ve kıskançlık gibi duyguları daha az yaşar.
  ALIŞTIRMA 24 :
  Teşekkürünüzü kıymet bilerek ifade etmeyi deneyin bunu neden şükran duyduğunuzıda açıklayarak yapabilirsiniz.
  Bir meslek taşınız sizin yerinize işinizi üstlendiyse bu işi üstlendiğin için teşekkür ederim sen olmasaydın zamanında izin alamazdım.
  Bir arkadaşınız sizinle görüşmek için zaman ayırdığında beni dinlediğin için teşekkür ederim şimdi kendimi daha iyi hissediyorum.
  Örneğin tutku duygunuz bir konuyla ilgili bir araştırma veya sunum hazırlayabilir arkadaşlarınıza sunabilirsiniz. Böylelikle daha korunaklı bir alanda hitabet sanatınızı geliştirebilir ve zamanla özgüven kazanabilirsiniz. Aynı zamanda dinleyicilerin samimi takdirini toplayabilirsiniz.
  KENDİMŞ ORTAYA KOYUYORUM VE SÖYLEYECEKLERİM VAR
  insanlarla iletişimin kurduğumuz her ortamda sadece sözlerimizle değil tüm vucudumuzla iletişim kurarız. Tek bir söz söylemezsekte karşımızda kiler duruşumuzu hareketlerimiz ve miniklerimizden ne durumda olduğumuzu anlar olumlu özgüvenli korkak çekingen...
  VUCUT DİLİNİ KULLANMAK
  Vucut dili genellikle bilinçli işleyen birşey değildir. Kolaylıkla kontrol edilmediğinden tek başta anlaşılacak şekilde iç dünyamızı yansıtır. Güvensiz hissettiğimizi ellerimizi ovuştururarak kıyafetlerimizi çekiştirerek ayakta dururken sallanarak veya ayaklarımızı üst üste atarak gösteririz.
  Postüre dikkat lütfen
  Ancak iç dünyamızın duruşumuzu etkilemesi gibi vucut dilimizde düşüncelerimizi ve bakışlarımızı etkiler . Omuzlarımızı ve başımızı öne düşürdüğümüzde kendimizi küçük ve korkak hissederiz.
  Buna karşın dik ve bakışımız yukarda durduğumuzda kendimizi daha büyük ve güçlü hisseder ve öyle görünürüz. Dolayısıyla vucut dili daha güçlü bir özgüven duygusu için önemli bir anahtardır. Aşağıdaki alıştırmayı ayna karşısında deneyin.
  ALIŞTIRMA 25 oturma postürü
  Aynanın önüne bir sandalye yerleştirin ve ucuna gelecek şekilde oturun. Omuzlarınızı öne düşürün ve başınızı içeriye çekin.Bacaklarınızı üst üste atın ve sıkıca birbirine kenetleyin. Bu duruşta kendinizi nasıl hissettiğinize dikkat edin ve kendinizi aynada inceleyin
  Şimdi sandalyeye tam oturun arkanıza dik bir şekilde yaslanın ve başınızı ve üst gövdenizi dik tutun. Üst üste atmış olduğunuz bacaklarınızı gevşetin şimdi kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Aynada ki yansımanız nasıl görünüyor.?
  ALIŞTIRMA 26 ayakta duruş
  Aynanın karşına geçin başınızı omuzlarınızı düşürün . Üst gövdeniz eğik olsun vucudunuzun ağırlık merkezini sağ veya sol bacağınıza aktarın . Duruşunuzun ne kadar dengesiz hale geldiğini hissedebiliyor musunuz. Bunu aynadaki yansımanızdanda fark edebiliyor musunuz?
  Şimdi başınızı ve omuzlarınızı kaldırın. Üst gövdenizi dik tutun. Ağırlığımzı iki bacağınıza eşit dağıtın. Şimdi uçurumdaki kaya gibi sağlam ve dik duruyorsunuz. Bu sizi nasıl hissettiriyor? Aynada nasıl görünüyorsunuz?
  Etkileyici vucut postüre için ilk adım farkındalıktır. Olmak istediğiniz gibi durmayı öğrenin.
  Çalışmanızı uygun bit olumlamayla destekleyin.
  DİK DURUYORUM VE KENDİME GÜVENEREK İLERİYE BAKIYORUM.
  Kulağınıza küpe
  İster tek başınıza ister çift olarak her dansın temel kuralı dik bir postürdür. Örneğin bilindik bir bale kuralı görünmeyen bir ipin başının arka tarafını yukarıya çektiğini düşün der. Bu duruşu çalışırken bu görüntüyü gözünüzde canlandırabilirsiniz. Size başınızı doğru pozisyonda tutmanızı sağlatır.Genel anlamdada dansın çok faydası vardır hareket kabiliyeti kondisyonu dengeyi desteklerken vucut farkındalığınızı ve özgüvenizi artırır.
  ALIŞTIRMA 27
  Ayna karşısında dik durun ve yansımanıza bir sunum yapın. Ellerinizi vucudunuzun önünde açın ve sözlerinizi doğal el hareketleriyle destekleyin. Eller bu esnada çogunlukla bel hizasindadır.
  Özgüvenli göz teması
  ALIŞTIRMA 28
  Muhattabınıza ilginizi gösterdiğiniz göz temasıda her iletişim sürecinde önemlidir. Gözleri kaçırmak güvensizliği yansıtan önemli bir göstergedir.
  Yaklaşık 50 cm mesafe ile bir aynanın önünde durun aynadaki yansımanızda bir gözünüze odaklanın hangi gözünüz olduğu önemli değil. Önemli olan gözleri sabit bir noktaya odaklamanız.karşınızdaki yansımayla göz temasınızı en az 1 dk süreyle sürdürmeye çalışın. Ardından yansımanızdaki diğer göze odaklanmaya başlayabilirsiniz. Bu alıştırmayı yenisine geçmeden evvel bi kaç hafta boyunca hergün tekrarlayın.
  ALIŞTIRMA 29
  Bir vesikalık fotoğraf ile göz temesı kurmak tıpkı aynada yaptıgımız çalışmayı yapın önce bir göz sonra diğer göz son olarak bakışınızı en az 1 dakika resimde ki kişinin burun köküne odaklayın.bu alıştımayı her iki hafta boyunca her gün tekrarlayın.
  ALIŞTIRMA 30
  Artık gerçek bir kişiyle yapacağınız üçüncü ve en zor göz teması alıştırması için hazırsınız. Bunun için güvendiğiniz ve geri bildirimine önem verdiğiniz bir kişi seçmeye özen gösterin. Karşınızdaki kişinin burun köküne odaklanarak göz temesı kurmaya başlayın. Bu esnada ağzımızda değil sadece gözlerinizle gülümsediğini düşünün. Eğer bunu başarırsanız bakışınız daha yumuşak ve sempatik olur. Yaklaşık 1 dakika sonra göz temasını kesin geri bildirim isteyin. Bu alıştırmayı göz temesınızı muhattabınızla sohbet ederek de sürdürebilirsiniz.
  Ses tonu
  Ses tonunuzunda başkalarında yarattığınız etkide önemli bir payı vardır.
  Aşagıdaki alıştırmalar sesinizin sizi önemli anlarda sizi ortada bırakmamasını sağlayabilirsiniz.
  ALIŞTIRMA 31:
  Rahat bir yere oturun veya uzanın rahat nefes alacak verecek şekilde kıyafetlerinizi düzenleyin. Dudaklarınızı fazla sıkmadan ağzını kapan ve birkaç defa derin nefes alıp verin. Sonra nefes alışınızdaki süreye dikkat edin nefes alma süreniz yaklaşık 4 saniye olmalıdır.ardından sesli bir şekilde mmmmmm sesini çıkartırken havanın burnumuzdan çıkmasına izin verin. Nefesinizin yettiği kadar ses çıkarmaya devam edin. Nefes verme süreci alma süresinin yaklaşık iki katı kadar olmalı alıştırmayı bir kaç defa tekrarlayın.
  Uzun süre çalışıldığında bu alıştırma acil durumlarda değil genel anlamdada sesinize derinlik rezonans sıcaklık katarak ses tonunuzu daha çekici hale getirir.
  YENİ TEMASLARA AÇIK OLMAK
  Şİmdiye kadar daha çok özelliklerini az veya çok bildiğiniz aile arkadaş ve iş çevrenizden kişilerle daha verimli nasıl iletişim kurabileceğiniz üzerinde durduk.
  Ancak hergün yabancı insanlarla karşılaşıyorsunuz bir organizasyon bir seminere veya kutlamaya katılmak farklı birşeydir. Bu tarz durumlarda etrafınızda hiç tanımadığınız çok sayıda insan olabilir. Böyle durumda olmak herkes için kolay olmasada çekingen insanlar için daha zordur.
  Yabancı bir insanla karşılaştığınızda ve iletişime geçtiğinizde yada geçmek zorunda olduğunuzda nasıl hissediyorsunuz?Uygun bir giriş yapmayı başarabiliyor musunuz?
  Cevabınız hayır ise ayaküstü sohbet etmeye ilişkin bazı kuralları öğrenmenizde fayda var . Belkide hoşbeş etmeyi fazla yüzeysel bulduğunuz ve hoşlanmadığınız için red ediyorsunuzdur. Ancak şunun bilincine varmalısınız ayaküstü sohbetler yeni insanlarla temas kurmak için önemli bir araçtır.
  Giriş başarıyla yapılmış temas kurulmuşsa iletişim uzun vadede zaten derinlik kazanacaktır.
  Ayaküstü sohbetlerde ilk sözü açmak tanımadığınız biriyle ayaküstü sohbet edebilmek için karşılaşmanın konusuyla ilgili açık uçlu soru sormaktır . Sadece evet veya hayırla cevaplandırılamayan bir soruyla başlayın.
  İşte birkaç örnek
  Bir partide siz ev sahibiyle nereden tanışıyorsunuz
  Tiyatroda oyunu nasıl buldunuz
  Okul toplantısında sizin çoçuğunuz hangi sınıfa gidiyor
  Bir eğitimde en çok ilginizi çeken kısım veya seniner hangisi?
  Giriş sorunuzda karşınızdaki sahışla ilgilendiğinizi işareti eder ve kendinden bahsetmesi için ona imkan tanımış olur.
  Dinlerken ve sorular sorarken muhattabınızla ortak noktalar bulmaya odaklanırsınız konuşma doğal birşekilde sürecektir.
  ALIŞTIRMA 33
  - [ ] Günlük hayatınızda yabancılarla iletişim kurmaya çalışın. Bu markette kasa kuyruğunda alışveriş merkezinde olabilir. Açık uçlu sorular ile başlayın karşınızda ki kişinin bu soruya nasıl tepki vereceğini bekleyin. Yukardaki alıştırmadaki prosedürüleri uygulamaya çalışın. Ayaküstü sohbetler yapmak için karşınıza çıkan fırsatları ne kadar çok kullanırsanız bu konuda o kadar çok başarılı olursunuz.
  - [ ] İçinizdeki mizahı ortaya çıkarın eskiler güne gülümseyerek başlayan güne galip başlar der. Güçlü bir mizah duygusu şanssızlıkların trajik özellikleri ni yok eder içten gülümsemenin insanı ne denki canlandırdığını rahatlattığını fark etmişsinizdir. Bu nedenle aksaklıklar ve sorunla karşılaştığımızda espiriyüel bir şekilde ele almasını bilirsek çok daha kolay aşılabilmesi bir mucize değildir.
  - [ ] Bunun en iyi yanı mizah duygusu ve neşe bir ölçüye kadar çalışılarak edinilebilen özelliklerdir. Aşağıda ki alıştırmaları bir deneyin
  - [ ] ALIŞTIRMA 37 eğlenceli notlar koleksiyonu
  - [ ] Hergün başınıza gelen eğlenceli olaylara dikkat etmeye çalışın. Her olayı bir not kagıdına yazın.
  - [ ] ALIŞTIRMA 38 kızgınlıktan neşeye
  - [ ] Örneğin önünüzdeki sürücü son park yerini kapması gibi gerçekleştirilen sinirlendiğiniz bir durumu hayal edin. KıZyınlığınızı olabildiğince mimiklerle ifade edin. Birkaç saniye boyunca kızgınlık duygusunu hissetmeye çalışın.
  Şimdi kaşlarınızı olabildiğince yukarı çekin. Duygunuzun nasıl değiştiğine dikkati edin. Kaşlarınız yukardaykrn kızgın olamadığınız için yüzünüz aydınlanır ve keyfiniz yerine gelmeye başlar.
 • Zihnini ve vucudunu geliştirmek için sıkı çalış ruhunu besle.korktuğun şeyleri yap . Dizgin vurulmamış enerji ve sınırsız bir istekle yaşamaya başla . Güneşin doğuşunu izle . Yağmurda dans et. Olmayı düşlediğin kişi ol.herzaman yapmak istediğin ama çok genç,çok yaşlı,çok zengin yada çok fakir olduğuna inanarak kendini kandırdığın için yapmadığın şeyleri gerçekleştir.Keyifli capcanlı bir yaşama hazırlan.
 • Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

  * Dünyada asıl marifet, çok para kazanmak değil, çok sevap kazanmaktır.

  * İnsanın ilmi arttıkça, Allah’a sevgisi arttıkça, nefsinden soğumaya, nefret etmeye başlar. Bu hâle kavuşmak, Allahü teâlânın lütuf ve ihsanıdır. O kulunu sevdiğinin alametidir.

  * İman çarşıda satılmaz, miras kalmaz. İyiliğe elverişli olmayan kişi Peygamberi görse de Müslüman olamaz.. Allahü teâlâ seçiyor. Buna verdim diyor. Seni dost edindim diyor Cenab-ı Hak… Müslüman demek, Cenab-ı Hakkın seçtiği, dost edindiği insan demektir, ona göre hareket etmeli.

  * İnsanın eline diken bile batsa bir günah sebebi iledir. Günahın karşılığı dünyada veriliyorsa büyük nimettir. Ahirette verilirse felakettir. Suç varsa ceza vardır.

  * Bir günah işleyen hemen bir iyilik, bir hayır işlemeli. Sevap gelir, günah gider. Birbirini dengelemeli.

  * Cömertlik, Allahü teâlânın büyük bir nimetidir. Siz cömert için üzülmeyin, çünkü o düşerken Allahü teâlâ elinden tutar, kaldırır onu.

  * Çok şey isteyin, isteyenin değil verenin azametine bakın. Namazda şehitlik evliyalık isteyin.

  * Tarla ve bahçenin, hasıl olan nimetin şükrü uşurla verilir. Malın, paranın şükrü, zekatıyla olur, aynı zamanda malı, parayı temizler. Zekatı vermeyen iki suç işlemiş olur:
  1- Emre itaatsizlik,
  2- Fakirin hakkını gasp.
  Namazın kabulü için de, zekat gereklidir, namaz imanla gitmeye vesile olur.

  * Herkesi kuyunun dibinde gören kimse, kendisi kuyunun dibindedir.

  * En büyük düşman nefs ve işlediğimiz günahlardır. En yakın dost da, namaz ve tevbe istiğfardır.

  * Bilerek pek küfre düşülmez fakat bilmeyerek küfre düşülebilir. Bunun için (Ya Rabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre sebep olan bir söz söylediysem, bir iş yaptıysam nadim oldum, pişman oldum, beni affet) duasını çok okumamız lazım. Küfür sigorta gibidir. İrtibatı keser. Bir kimse küfre düşmüş ise, ne yaparsa yapsın, ne kadar çok ibadet ederse etsin hiçbir faydası yoktur. Çünkü sigorta atmıştır, ampul, tesisat ne kadar sağlam olursa olsun, elektrik gelmediği için fayda olmaz.

  Nice sarhoşlar vardır ki, yaptığından pişmanlık duyar tevbe eder, imanla gider. Nice dervişler, müritler vardır ki, kibirlidir, günahları için tevbe etmez, imansız giderler. Cüneyd-i Bağdadi hazretlerine bir papaz gelip, ben mi üstünüm sen mi üstünsün diye sorar. O da bir hafta sonra gel, der. Bir hafta sonra geldiğinde vefat ettiğini görür. Bugün bana cevap verecekti diye söylenince, tabutu göstererek, işte orada git sor, o boşuna konuşmaz derler. Tabutunun başına gidip aynı soruyu sorar. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri Allahü teâlânın izniyle başını kaldırıp, şöyle cevap verir; Geçen hafta sonumun ne olacağını bilmediğim için sana cevap veremedim. Ben imanla gidip kendimi kurtardım, senden üstünüm. Sen kendine bak. Papaz, ağlamaya başlar, kelime-i şehadet getirir Müslüman olur.

  * Peygamber efendimize bir yahudi gelip, selam verir gibi yaparak Es sam aleyküm yani, ölesin, yok olasın der. Peygamber efendimiz de, ve aleyküm sam diye cevap verir. Gittikten sonra, Hazret-i Âişe validemiz, Allah belanızı versin, sizi kahretsin... gibi bazı şeyleri sıralamaya başlayınca, Peygamber efendimiz durdurup, fazlaya hakkımız yok, bize ne yaptıysa ancak o kadarını yapabiliriz, buyurdu. Kâfir de olsa yaptığından fazlasını yapmak caiz değildir.

  * Allahü teâlâ suç işleyenin cezasını verir, ancak istiğfar edenleri affeder. Müjdeler çok, Rabbimizin merhameti geniş. Seksen sene kilisede papazlık yapmış, İslamı yıkmaya uğraşmış kişiyi bile bir kelime-i şehadet söylemekle affediyor. Allahümme inneke afuvvün, kerimün, tuhibbül afve fafu anni (Ya Rabbi sen madem ki affedicisin, ihsan edicisin, affetmeyi seversin öyleyse beni de affet) demektir. Bunu her namazdan sonra okumalı. Bunlar hep, âsi kullara Allahü teâlânın müjdesidir.

  * Nefs Allahü teâlânın düşmanıdır. Nefsimize uyarsak Allahü teâlânın düşmanına itaat etmiş oluruz.

  * Zeka başka akıl başka. Akıllı olmak demek, ahirette işe yarayacak iş yapmak demektir.

  * Mevcuda şükretmeli, kanaat etmeli. Mevcutla devam etmeli. İsraf, küfran-ı nimet, hep "Bu bana lazımdır” diyerek başlar. Bir kere bu bana lazımdır deyince onun ardı gelir, bu da lazım, şu da lazım diye devam eder. Lazım dediğine kavuşmak için dinin dışına çıkar da haberi olmaz.

  * Namaz kılmamanın ne büyük bir suç olduğunu anlamak için çok sevdiğinizi mesela evladınızı kapının dışına çıkarıp, ben çağırınca gel deyin. Çağırın çağırın gelmesin. Siz defalarca çağıracaksınız da o duyduğu halde gelmeyecek. Ne yaparsınız siz ona? Allahü teâlâ günde 5 defa kullarını çağırıyor. Üstelik bu davetin faydası bize. Davete icabet edenlere yaptığı ihsanlar da ayrı. Buna rağmen yüce Rabbimiz ne kadar sabırlı, ne kadar merhametli, günde 5 defa çağırdığı halde gelmeyen kullarına bir şey yapmıyor, rızkını kesmiyor ve mühlet veriyor.

  * Kılmak isteyene namaz, insanın önüne engel çıkarmaz.

  * Kalb dünya arzularından birine bağlı kaldığı ve geçici lezzetlerden birinin peşine takılıp gittiği müddetçe, ahireti nasıl sevebilir?

  * Dertlerinizi kullara değil, Allahü teâlâya arz edin. İstisnalar hariç, dert ve belanın tamamının kendi kusur ve kabahatlerimizden dolayı olduğunu unutmayalım.

  * Yumuşak ve mülayim olan kazanır.

  * Size dininizi imanınızı öğreten ana babanız sizden razı olmadıkça Allahü teâlânın sevgili kulu olamazsınız. İhsana kavuşma sebebi anne baba duasıdır.

  * Çölde kalmış insanın suya hasreti gibi, herkesten dua almaya bakın. Üç kişinin duası kabul olur red olunmaz: 1) Anne babanın 2) Misafirin 3) Mazlum olanların.

  * Çocuklarımıza çok ihtimam göstermeli. Kur’an-ı kerim okumalarına, ehli sünnet itikadını ve ilmihal bilgilerini öğrenmelerine, ehli sünnet âlimlerini tanımalarına ve sevmelerine çok ehemmiyet vermeli.

  * Düşmanını tanımayan dostunu bulamaz.

  * Ehli sünnet itikadından bir mesele öğretmek, onlarca nafile hacdan daha sevaptır.

  * Bir talebe, dinini öğrenmeye ve dine hizmet etmeye, Müslümanlara ve insanlara faydalı olmaya niyet ederse, bu niyetle okursa, her nefesi zikir olur.

  * Edebe riayet etmeyen hiç kimse, Allahü teâlâya kavuşamaz, yani veli olamaz. Din büyüklerinin yolu baştan sona edeptir. Namazın sünnet ve edeplerinden birini gözetmek ve tenzihi bir mekruhtan sakınmak; zikir, fikirden (tefekkürden) üstündür.

  * İslamiyet bir ağaç gibidir. Kökü iman, gövdesi ibadet, meyvesi ihlas.

  * Dinimizin 4 kelimeyle özeti: İnanmak, muhabbet, yapmak, sakınmak.

  * Tatlı dilli, güler yüzlü olun. Hiç kimseyle münakaşa etmeyin. Bölünmeyin, tefrikaya düşmeyin. Tefrika fitnedir, sakın düşmeyin.

  * Haram yiyenlerin, bütün azaları istese de istemese de, günah işler. Helal yiyenlerin azaları ise, ibadet eder.

  * Edeplere riayet etmeden yapılan hizmetlerin, faydası yoktur.

  * Dünyadan sonraki yolculuk çok uzundur. O uzun sefer için, yol azığı hazırlayınız!

  * Kendisinin ve çoluk çocuğunun geçimini temin etmek için çalışmak farzdır.

  * Dünya ve ahirette iyilik, sabır ile ele geçer.

  * En faziletli amel; nefsin istediğinin tersini yapmaktır.

  * İnsanların müptela olduğu bela ve musibetlerin en büyüğü, ahiret ve dünya işi ile meşgul olmayıp, boş oturmaktır.

  * Din; insanları ebedi saadete götürmek için, Allahü teâlâ tarafından gösterilen yol demektir.
  * Bir insan için, en kötü beş şey; imansızlık, kibir, şükür azlığı, kötü ahlak ve cimrilik.

  * Allahü teâlâ, başkasına acımayana merhamet etmez, af etmeyeni af etmez, özür kabul etmeyenin özrünü kabul etmez.

  * Mal cimrilerde, silah korkanlarda, idare de zayıflarda olursa, işler bozulur.

  * Din bilgileri; dünya ve ahirette huzuru ve saadeti kazandıran bilgilerdir.

  * Dünya malı için üzülmek, kalbe zulmet; ahiret için üzülmek ise, kalbe nurdur.

  * Uğraşmadan ve çalışmadan, Cennete kavuşacağını zanneden, hayale kapılır.

  * Şerefli ve asil kimse, sözünde durur. Akıllı olan yalan söylemez. Mümin olan, gıybet etmez.

  * İlmi olmayan kimsenin, dünyada da, ahirette de hiç kıymeti yoktur.

  * Her fenalıktan uzak kalmanın yolu, dili tutmaktır.

  * Kızdığı zaman, kendisine emanet edilen sırları ifşa edenler, aşağı kimselerdir.

  * Çalışmayıp, herkese muhtaç kalanların, dini ve aklı noksan olur.

  * Kötülerle düşüp kalkan ve onları müdafaa edenler de kötülerdendir.

  * Kibir ve öfke, insanın başına çok felaketler getirir.

  * Başkasını düzeltmek istiyorsan, önce kendini düzelt!

  * Âlim ve velilerin kabirlerini ziyaret ediniz! Zira, o büyükler ziyaret edenlere şefaat ederler.

  * Güzel sözler, petekten damla damla sızan bala benzer. Bunlar, insanın ruhuna tat verir.

  * Üç huy vardır ki, kimde bulunursa, onun zararınadır; Sözünde durmamak, hile yapmak ve zulmetmek.

  * Hesaba çekileceğini bildiği halde, haram mal toplamaya devam eden kimseye şaşılır.

  * Müslümanların hayırlısı, insanlara yardım eden ve faydalı olanıdır.

  * Ehli sünnet alimlerinin, Allah rızası için yazdıkları kitapları okumak saadettir.

  * Şükrün esası, nimetin sahibini bilmek, bunu kalb ile kabul etmek ve dil ile de söylemektir.

  * İlmin evveli niyet, sonra anlamak, daha sonra yapmak, ondan sonra muhafaza, en sonra da yaymaktır.

  * İlim maldan hayırlıdır. İlim seni korur, sen ise malı korursun. Malın bekçileri ölür, ilmin bekçileri ise gönüllerde yaşar.

  * Herkes seni, Allah’ı sevdiğin kadar sever. Allah’tan korktuğun kadar, senden korkar. Allah’a itaat ettiğin kadar, sana itaat eder. Allahü teâlâya hizmet ettiğin kadar, sana hizmet ederler. Her işin, Onun için olsun! Yoksa, hiçbir işinin faydası olmaz. Hep kendini düşünme, Ondan gayriye güvenme, çok ibadet etsen de, amelinle övünme!

  * Ahirette azabın ve mükafatın devamlı olduğunu bilen, sonsuz rahata sebep olduğu için birkaç günlük bela ve sıkıntı ona rahat gelir.

  * Bir söze sabredemeyen, çok söz işitir.

  * İlim gıda gibidir. Ona her zaman ihtiyaç vardır. Faydası da herkesedir.

  * Gözü harama bakmaktan ve başkalarının ayıplarını görmekten korumalıdır!

  * Kıyamet gününde nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız!

  * Allah korkusu, ibadetlerin süsüdür.

  * Çalışmadan ele geçen şeyler, devamlı ve kalıcı olamaz.

  * Vücuduna haram lokma karışmış bir kimse, namazlarından tat alamaz.

  * Allahü teâlânın merhameti vardır diyerek, isyana kalkışma!

  * Helal ve haramdan her bulduğunu korkusuzca yiyenlerden olma!

  * Ya Rabbi! Dostlarını ve evliyanı öyle gizledin ki, onları bulan sana kavuşuyor ve sana kavuşmayan, onları tanımıyor.

  * Tasavvuf, son nefeste imanla gidebilmek yani Allah diyebilmek ilmidir.
  * Sabrın alameti, şikayeti terk, sıkıntıları ve musibeti gizlemektir .

  * Ölümü hatırlamak, Allahü teâlânın sevgisinin işaretidir.

  * Edep; söz dinlemek, itiraz etmeden, yorum getirmeden peki demektir.

  * İnsan çalıştırmanın temel şartı, heves kırmamaktır.

  * Başarılı olmak için 4 şart vardır:
  İman, Adalet, Doğruluk, Fedakârlık

  * İman, mümin ile ateş arasında büyük bir perde gibidir. Mümini ateşten korur. İmanı olmayan kurumuş demektir. Kurumuş ağaç ne yapılır, kesilip yakılır. Dünyada bile yakıyorlar. Ahireti siz düşünün.

  * Kadı [hakim] karşısında sultan ve çoban aynı saftadır, aynı muameleyi görür. Bu adaletin gereğidir.

  * Bize kalana bakın siz. Bizde olana değil. Bize kalan Allah rızası için verdiklerimizdir.

  * Sabır acıdır, fakat mutlak şifadır.

  * İyilik görmenin yolu, iyilik yapmaktan geçer.

  * Önce istişare sonra istihare.

  * Bedbahtlığın alametleri: Halinden şikayetçi olmak, ilmiyle amel etmemek, yaptığı amelin ihlastan mahrum olması.

  * Peygamber efendimizin yoluna uygun olmayan her şey seraptır.

  * İslam âlimlerine her gün bir Fatiha oku, hediye et. Onlar da hediyene karşılık verirler. Bu karşılık, seni dünyada ve ahirette saadete kavuşanlardan edebilir.

  * Büyüklere dua eden, onların şahsında kendisine dua etmektedir.

  * Öfkenin başı geçici cinnet, sonu ise ebedi pişmanlıktır.

  * Firavunlar ben ben diye ömür sürmüşlerdir.

  * Her kim sıkılıyorsa, dünya işleri içindir, o kişinin dünyayı sevdiğini gösterir.

  * Cehennemdekilerin çoğunun zenginler ve kadınlar olduğu bildirilmiştir. Bu, hakaret değil, ikâzdır. Kaldı ki, ilk mümin kadındır. (Hazret-i Hatice annemiz) İlk şehid de kadındır. (Hazret-i Sümeyye)

  * İhlas, Allahü teâlâyı çok sevmektir ve sevdiği her şeyi de Allah için sevmektir.

  * Ehli sünnet âlimlerinin hayatının esası üçtür:
  Öğrenmek
  Öğrendiğini öğretmek
  Birlik ve beraberliği sağlamak.

  * İlim müminin dünyadaki feneridir. İlim için iki tane ölçü var, öğrenmek ve öğrendiğini öğretmek. Nereden öğrenecek? Ehli sünnet âlimlerinin kıymetli kitaplarından. Neyi öğretecek? Bu kıymetli kitaplardan öğrendiğini. Bu çok önemlidir, kendi kafasından, kaynaksız konuşandan kaçmalı. Çünkü kendinden söyleyen mutlaka hüsrana uğrar ve kendisi ile beraber dinleyenleri de helak eder.

  * Dört türlü evliya vardır:
  1- Evliya olduğunu kendi de bilir, başkaları da bilir.
  2- Evliya olduğunu kendi bilir, başkaları bilmez.
  3- Evliya olduğunu kendi bilmez, başkaları bilir.
  4- Evliya olduğunu kendi de bilmez, başkaları da bilmez.

  * Allahü teâlâ kullarını Cennetine davet ediyor. İslamiyet, Cennet davetiyesinin adıdır. Bu davet herkese var. Müslüman, bu davete icabet edene denir.

  * Asırlardır, başta Peygamber efendimiz aleyhisselam olmak üzere, bütün eshab-ı kiram, bütün ehli sünnet âlimleri, bütün evliyalar hep aynı şeyi söylemişler; Kendinize inanmayın, aklınıza güvenmeyin, eşinize dostunuza paranıza malınıza mülkünüze güvenmeyin. Allah’tan başkasına itimat etmeyin. Hepsi sonunda size sıkıntı verir diye bildirmişler.

  * Silsile-i aliyye büyükleri, başkasına değil kendimize düşman olmayı öğretmiştir. Düşmanı dışarıda aramayın, düşman içinizdedir buyurmuşlardır.

  * Hassas, nazik ruhlu kimse, fabrikadan yeni çıkmış olup, ambalajından kendisinin ayırdığı bir çocuk oturağı içine yemek koyup yiyemez. Onun benzerlerine necaset konulduğunu hatırlayarak tiksinir. Küfür alameti olan şeyleri kullanmak da böyledir. İmanı kuvvetli, dinine hassas olan, nasıl övülürse övülsün, onları kullanamaz.

  * Bedenin mütehassısları olduğu gibi dinin mütehassısları da var. Doktorun tavsiyesine uymak akıllılık olduğu gibi, din mütehassısının tavsiyesine uymak da akıllılıktır. Akıllı, doktorun dediğine tâbi olandır. Hangi doktora? Hangi doktorsa. Eğer bedenin doktoruysa, bedenin doktoruna peki denir, eğer dinin doktoruysa dinin doktoruna peki denir. Dinin mütehassısları, mezhep imamlarımız ve ehli sünnet âlimleridir.

  * Otur, talip olduğun şeyleri bir kontrol et, bir muhasebe yap. Neye göre? Sana talip olanlara göre: Ölüm sana talip, Cennet sana talip, Cehennem sana talip!

  * Nefs öyle yaratılmıştır ki katiyen hayırlı hiçbir şeyi istemez. Neden? Gıdası haramdır. Yani her şeyin bir gıdası vardır, nefsin gıdası da günahlardır, haramlardır.

  * Allahü teâlânın size nasıl muamele etmesini istiyorsanız, siz de Onun kullarına öyle muamele edin, eğer siz Onun kullarına iyilik yaparsanız, Cenab-ı Hakdan iyilik bulursunuz, eğer siz Onun kullarını kırar dökerseniz, Allahü teâlâ da sizi kırar döker. Af ederseniz, af edici bulursunuz.

  * Şeytan ancak Rabbimizin emir ve yasaklarına uyan kişilere musallat olamaz. Olursa da Cenab-ı Hak onları korur, onun tehlikesine düşmez.

  * Müslümanda 3 haslet bulunur: İhlaslı olur. Akıllı olur. İlmi siyaseti bilir.

  * Bu dünya ahiretin tarlasıdır. Burada tohumlarını ekmeyip yiyenler, böylece bir tohumdan kat kat meyve kazanmaktan mahrum kalanlar ne kadar talihsiz ve ahmaktır. Kardeşin kardeşten, ananın evladından kaçacağı o gün için hazırlanmıyorlar. Böyle kimseler dünyada da ahirette de aldanıyorlar ve sonunda pişman olacaklardır. Aklı başında olan bu dünyayı fırsat bilir.

  * Eğer dünya menfaati ile ahiret menfaati aynı anda insanın karşısına çıksa, ahiret menfaatini tercih ederse, dünyayı orda terk ederse, bu ehli dünya sayılmaz.

  * Nefsi en ziyade tahrip eden şey, başkasından gelen hak söze evet demektir.

  * Kalbe, ruha lezzet veren şey, nefse sıkıntı verir. Ruh lezzeti ile nefs lezzeti zıttır. Birinin zevk duyduğundan öteki elem duyar.

  * Dünyada nefse en hoş gelen şey, Mümin kardeşinin gıybetini yapmaktır. Nefs bundan haz duyar. Sabahlara kadar değil kırk sene oturtur adamı, uyku bile getirtmez. O öyle zevk verir ki, onu kötülemek, ondan bahsetmek onu alt etmek, felaket bir şey.. Ruh mahvolur, perişan olur gider. Onun için, siz siz olun, sakın din kardeşinizin aleyhinde konuşmayın, konuşanları da dinlemeyin.

  * Müslümanın ölümü hayattır, hem de sonsuz hayat.

  * Bir şey muhakkaksa onu olmuş bilmeli. Ölüm muhakkaktır, ona göre hazırlanmalı.

  * Dünyalığı kendinden az ve aşağı olanlara bakmalı. Böyle yapılırsa, elindekine ve haline şükreder. Ahiret için böyle değil, bunun tersi yapılır. Ahiret için çalışıp verdiğine şükretmekle beraber daha çok istemeli. Ahireti bizden yüksek olanlara, üstün olanlara bakıp onlar gibi olmaya çalışmalı. Bunlar, ehli sünnet âlimleridir. Böyle yaparsak, hem kendimizi bir şey zannedip kibre düşmeyiz hem de makbul olanların yolunda olmuş oluruz.

  * İmam-ı Ebu Yusuf hazretlerinin, Halife Harun Reşid’e tavsiyesi özetle şöyledir:

  Bugünün işini yarına bırakma, aksi halde işleri zayi etmiş olursun. Ecel emelin önündedir. Ecele, iş ve amel ile koş. Çünkü ecel geldikten sonra artık iş ve amel yoktur. İki işten, ahiret için olanı tercih et! Çünkü ahiret baki, dünya fanidir.

  Daima temkinli ol; temkinli olmak dil ile değil kalb iledir. Azabından korkarak ve rahmetini umarak Allahü teâlâya sığın, çünkü sığınmak ve korunmak korku ve ümit iledir. Kim Allah’a sığınırsa Allah onu korur. Daima iyi bir akıbet, zayi olmayacak bir iş, herkesin vardığı bir kaynak için çalış. Çünkü, eninde, sonunda varılacak yer, o kadar korkunç bir duraktır ki, orada yürekler hoplayacak, çok kimse zillet içinde olacaktır.

  Kıyamette, o korkunç yeri bilip de amel etmeyen, yararlı iş yapmayan kimsenin duyacağı hasret ve pişmanlık sonsuzdur. Şu âyet-i kerimeyi düşünmelidir!

  (Bugün [hak ile bâtılın, iyi ile kötünün, haklı ile haksızın ayrıldığı] bir gündür. Sizi de, sizden öncekileri de burada topladık.) [Mürselat 38]

  Telafisi imkansız olan bir ayak kayması, acı bir pişmanlıktır. Bu hayat, sadece gece-gündüzün nöbet değiştirmesinden ibarettir. Zaman her yeniyi eskitir, her uzağı yakınlaştırır, vaat edilen her şeyi getirir. Herkes ne yapmışsa, mutlaka karşılığını görür.

  Dünyadaki az bir zamandaki işlerin hesabını vermek çok çetindir. Dünya da, içindekiler de yok olacaktır. Ahiret ise devamlı kalma yeridir. Yarın Allah’a, âsi olarak mülaki olma! Şunu iyi bil ki Kıyamet gününün hakimi, kullarını evlerine, yerlerine ve mevkilerine göre değil ancak amellerine göre muhakeme edecektir. Allahü teâlâ ikaz ediyor, o halde dikkatli ol. Çünkü sen; abes olarak yaratılmadın, bu sebeple de başı boş bırakılmayacaksın. Şüphesiz Allahü teâlâ seni yaptıklarından ve içinde bulunduğun durumdan hesaba çekecektir. İyi düşün, nasıl cevap vereceksin? Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kıyamette herkes, şu dört suale cevap vermedikçe hesaptan kurtulamaz: Ömrünü nasıl geçirdi, ilmi ile nasıl amel etti, malını nereden, nasıl kazandı ve nerelere harcetti, cismini, bedenini nerede yordu, hırpaladı?) [Tirmizi]

  Bu soruların cevabını hazırla! Çünkü bugün dünyada yaptıklarının hesabı yarın sana sorulur. Gizli işlerin maskesinin düşeceğini de hatırla! Sana, vazifelerini Allah rızası için yapmanı tavsiye ederim. Tavsiyeme uymazsan; aslında yürünmesi kolay olan yol sana zorlaşır; gözlerin etrafı görmez, gerçekler kaybolur. O geniş yol sana daralır, orada bildiklerini tanımazsın; fakat tanımadıklarını bilirsin. Bu sebeple, nefsine karşı, muzaffer olmasını isteyen kimsenin gayreti ile, husumeti ile nefsine karşı koy!

  Şükrederek nimetin çoğalmasını iste! Zira Hak teâlâ buyurdu ki:
  (Şükrederseniz, nimetlerimi artırırım. Nankörlük ederseniz, azabım şiddetlidir.) [İbrahim 7]

  Allah katında ıslahtan daha iyi, fesattan daha kötü bir şey yoktur. Kötülük işlemek nimetlere karşı nankörlüktür. Nankörlük edenlerin çoğu, şereflerinden mahrum olmuş ve Allahü teâlâ, onlara düşmanlarını musallat etmiştir.