kitap okumanın faydaları
1. Düzenli kitap okuyan birinin sıkılması söz konusu olamaz. Evde, otobüste, metroda canınızın sıkıldığını hissettiğiniz bir anda, bir kitabın kapağını açmak sıkıntınızı gidermeye yetecektir.2. Vizyona girmemiş filmler hakkında, ahkâm kesebilirsiniz. Çünkü siz kitabını okumuştunuz.3. Düzenli olarak kitap okuyan birinin kelime dağarcığı gelişecektir.4. Ayrıca hafızanızda her duruma uygun düşen alıntılara sahip olursunuz.Tabii kitabı okumadan kimi düşünürlere/yazarlara/şâirlere atfedilen ama aslında onlara ait olmayan alıntıları da sosyal medyada paylaşmazsınız. Bu da bir fayda olarak değerlendirilebilir...

5. Her kitap size başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler hakkında yeni bakış açıları kazandıracak. Böylece empati yetiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir insan olacaksınız.6. Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek.7. İyi bir okur olmak yalnızlık ile ilgili kötü düşüncelerinizi ortadan kaldıracaktır. Bilakis yalnızlığınızı sevmeye başlayacaksınız. Çünkü kitaplar varken aslında yalnız değilsinizdir...8. Bilgi birikiminizin derinleşecek ve genişleyecek olması en önemli faydalardan...9. İnternet mi yok ya da daha kötüsü elektrik mi? Böyle durumlar sizin için sorun olmaktan çıkmıştır. Mum ışığında dahi kitabınızı okuyabilirsiniz.


10. Hediye alması kolay bir insana dönüşeceksiniz. İnsanlar size kitap alacak ve siz de son derece mutlu olacaksınız.11. Hayatın gerçekleri ve rutini sıkıcı olabilir ancak, kitapların sizlere kurduracağı düşler çok canlı olacaktır...12. Kitaplar dekorasyon malzemeleri değildir fakat ben kitaplardan daha dekoratif bir nesne de düşünemiyorum. Dolayısıyla evinizi dekore etmek için başka ürünlere ihtiyaç duymayacaksınız.13. Kitap okumak hiç şüphe yok ki, yaratıcılığınızı arttıracaktır.14. İlk kez biriyle buluştunuz ve birbirinizi tanımaya çalışıyorsunuz. Karşınızdaki "kitap okumam/okumayı sevmem" derse, daha fazla zaman kaybetmeye gerek yoktur. Testi geçememiştir...15. Çok okumanın getirisi olarak sohbet açabileceğiniz bir dünya konu başlığı olacak.16. Hayatınızda ne istediğinizi -veya en azından ne istemediğinizi- daha iyi biliyor olacaksınız.17. Kitap okurken belki evinizdeki küçük bir odadasınız. Fakat zihninizdeki hayal diyarlarında belki kıtalar aşıyor olacaksınız. Belki de zamanı...Geçmişte veya gelecekte bilinmez uygarlıkları keşfedeceksiniz.18. Kitap okumak sizi daha duyarlı bir birey hâline getirecektir.19. Düzenli kitap okumak belki de normal şartlarda tanıma imkânı bulunamayacak farklı kültürleri öğrenme fırsatı verecektir.20. Kitap okumak odaklanmanızı güçlendirecektir.21. Eğitimini aldığınız ya da çalıştığınız belirli bir alanda düzenli okumak ise size uzmanlık kazandıracaktır.


22. Bu durum sizin daha çok para kazanmanızın da anahtarı olacaktır.23. Kitap okumak size hayatınızı değiştirmek konusunda yardımcı olabilir.


24. Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, düzenli olarak kitap okumak hafızayı güçlendiriyor.25. Düzenli okuma alışkanlığı sizi öz-disiplini daha güçlü biri yapacaktır.26. Yoğun ve yorucu bir günün ardından sevdiğiniz bir kitaptan bir pasaj ya da birkaç şiir okumak bile stresinizi azaltacaktır.27. Tüm bu saydıklarım gerçekleşmese bile, kitap okumak başlı başına şahane bir şeydir. Çünkü bizatihi kitaplar şahanedir!

kitap okumanın faydaları
1- Kitap okuyan birinin sıkılması söz konusu bile değildir. Evde, otobüste, metroda canınızın sıkıldığını hissettiğini bir anda, bir kitabın kapağını açmak sıkıntınızı gidermeye yetecektir.

2- Düzenli olarak kitap okuyan birinin kelime dağarcığı gelişecektir.

3- Ayrıca hafızanızda her türlü duruma uygun düşen alıntılara sahip olursunuz.

4- Her kitao size başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler hakkında yeni bakış açıları kazandıracak. Böylece empati yetiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir insan olacaksınız.

5- Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli olarak kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demek.

6- İyi bir okur olmak yalnızlık ile ilgili kötü düşüncelerinizi ortadan kaldıracaktır. Bilakis yalnızlığı sevmeye başlayacaksınız. Çünkü kitaplar varken asla yalnız değilsinizdir.

7- Bilgi birkiminiz derinleşecek ve genişleyecek.

8- Hayatların gerçekleri ve rutini sıkıcı olabilir ancak, kitapların sizlere kurduracağı düşler çok canlı olacaktır.

9- Kitap okumak hiç şüphe yok ki yaratıcılığınızı arttıracaktır.

10- Çok okumanın getirisi olarak sohbet açabileceğiniz bir dünya konu başlığınız olacaktır.

11- Hayatınızda ne istediğinizi - veya en azından ne istemediğiniz - daha iyi biliyor olacaksınız.

12- Kitap okurken belki evinizdeki küçük bir odadasınız. Fakat zihninizdeki hayal diyarlarında belki kıtalar aşıyor olacaksınız. Belki de zamanı... Geçmişte veya gelecekte bilinmez uygarlıkları keşfedeceksiniz.

13- Kitap okumak sizi daha duyarlı bir birey haline getirecektir.

14- Düzenli kitap okumak belki de normal şartlarda tanıma imkanı bulunamayacak farklı kültürleri öğrenme fırsatı verecektir.

15- Kitap okumak odaklanmanızı güçlendirecektir.

16- Kitap okumak size hayatınızı değiştirmek konusunda yardımcı olabilir.

17- Yine bilimsel araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak kitap okumak hafızayı güçlendiriyor

18- Düzenli okuma alışkanlığı sizi ön-disiplini daha güçlü biri yapacaktır.

19- Yoğun ve yorucu bir günün ardından sevdiğiniz bir kitaptan bir pasaj ya da bir kaç şiir okumak bile stresinizi azaltacaktır.

20- Tüm bu saydıklarım gerçekleşmese bile kitap okumak başlı başına bir şahanedir.

''ONEDİO adresinden alınmıştır."

Okumaya dair
Kitaplarla aramda sanırım şöyle bir ilişki rutini var son 3-4 yıldır:

"12 ay tempolu oku, 3 ay mola ver, başa dön ve tekrarla."

Bir çeşit "mental nadas" mı uyguluyorum zihnime artık, bilemedim. Sanırım daha bir verim alıyorum böyle. Her neyse.

Son 3-4 aydır elime basılı kitap alma imkanım olamadı ama artık yeter, silkinip kendime gelme zamanıdır. 400 sayfa/hafta okuma temposuyla sahalara geri dönüyorum.

Aslıhan, Sherlock Holmes El Kitabı'ı inceledi.
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir şelaleden kurtulmak istiyorsanız, hiç atlamamalısınız azizim!
Yeni yeni Şörlak okumaya başlayacaklara uyarımız olsun hemmencecik, Şörlak okumaya bu kitap ile başlanmaz.
Mamafih diyelim ki Şörlak hayranı olup çıktınız, kitapların hepsini olmasa da önemli bir kesimini okudunuz ve aklınıza bazı şeyler takıldı. Mesela nasıl arı yetiştirilir, nasıl ölü taklidi yapılır, nasıl kılık değiştirilir, nasıl nasıl nasıl. Şörlak'ın yaptığı bütün o belki saçma belki sapan belki gereksiz işleri öğrenmek istiyorsanız, bu minnak kitabı alın okuyun.
Tüm bu anlatımlar yapılırken ağır spoiler yiyeceğinizi belirtmeden geçmeyelim.
Hem de çok fazla.
Vallahi.
Yok sorun değil derseniz, Şörlak sevenler için okuması inanılmaz keyifli bir kitap idi.
Tipik bir roman okuma rutini olmayacağını da belirtelim.
Ama hani çanta da duruyo mesela, sıkılınca açıp eski dostların arasına katılıyorum gibi.
Sevilesi.
Canım Şörlak.