Fırat Mişe, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

Ben onun her zaman yaptığı duayı yapıyorum;

"Ey Rabbim, korkaklıktan sana sığınırım, hayatın en aşağılık dönemlerinden sana sığınırım. Yaşamın hilelerinden ve ölümün işkencesinden sana sığınırım"

Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 127)Ebuzer, Ali Şeriati (Sayfa 127)

Rabbim Kudüs ağlarken bize gülmek haramdır.Biz müslümanları birlestir ki uğruna can verelim o mabedimizde.

Tükeniyoruz bazen, iç çekmelerimiz hep ondan, incinmişlikten. Şikayet sayma Rabbim. Mecalimiz olanı en iyi sen bilirsin.

Toma, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İpeksi bir sessizliğe büründük, Bir hayat, mahçup ve duru. Rabbim gülleri ve sessiz harfleri koru...!

Uçurtma Avcısı, Khaled HosseiniUçurtma Avcısı, Khaled Hosseini
., İlmin Fazileti'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Hayırlı Ramazanlar.
‎Evet elimde yine mükemmel bir eser .
Kütüphanede rafların karşısına geçtiğimde, iyi ki izin vermişim kitabın beni seçmesine... Kitabın çok az okunmuş olması dikkatimden kaçmadı. Neden kimse böyle eserlerin farkında değil ? Gerçi bende fark edemeyebilirdim.Demek ki ihtiyacıma binaen seçmiş beni.. ;)
Kitabın içeriğini yazmak için bir kitap daha yazmak gerekecek.Ama kısaca değinmek istiyorum.
İmam Gazali'nin İhya-u Ulum'id-din , adlı eserinin ilk cildinde yer alan İlim Kitabı , bu eserde verilmiş.
İlmin fazileti , Farz-ı Ayn / kifaye olan ilimler , Makbul olan olmayan ilimler , Ahiret , mantık , ilahiyat , tabiat ilimleri , Tartışma ve Çekişmenin zararları , Öğrenci ve öğretmenin görevleri , Alim kişinin taşıması gereken vasıflar ve ve sayamadığım bir çok konuda ayetlerle açıklayıp İslam Âlimlerinden ve Hadislerden örnek vererek kavramamızı kolaylaştırıyor...
Ne çok bilmediğimiz şeyler var , ne çok bilmediğimizi kabullenmediğimiz şeyler.
Kitabı her kapattığımda " Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin" duâsı dilimde.Önemini nasıl vurgulayacağım bilemiyorum onun için mutlaka fark edilmesi, okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.

Hayırlı geceler . Bol okumalı saatlere ...

Rumeysa FINDIKLI, Teneke'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cümleleri nasıl toparlayacağımın karmaşası içerisindeyim yine. Direk: YAŞAR KEMAL YAA, İŞTE BİZİM YAŞAR KEMAL, BİLİYORSUNUZ, deyip, noktayı koy diyor düşüncemin birisi. Lakin, kelimelerini topla ve yaz! gelişmen için bu şart diyor ikincisi ve galip geliyor.

TENEKE; Türkiye'de 1950'li yıllarda idealist ve iyi insanların uğurlamanın öyküsüdür. Hazin bir öykü.

YAŞAR KEMAL = ÇUKUROVA
ÇUKUROVA = YAŞAR KEMAL

Çeltik; pirinç yetiştirilen sulak tarla demek. Çukurovada uzun seneler önce çok ekilen bir üründü.(yerini mısıra bıraktı) Çeltik=Sivrisinek=Sıtma muhteşem üçlü yani. Sağlıkçı ve Çukurovalı olarak azıcık da değinmek istiyorum. Sıtma endemik bir hastalıktır. Yani sivrisineklerin çok olduğu yerlere has bir hastalık. Seneler evvel birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Günümüzde devlet kontrolünde ekilen bir üründür.

Sazlıdere köyü... Ağaları... Çeltik... Kanunlar... Kaymakam... Köylü...

Kanunları dikkate almadan çeltik ekmek isteyen ağalar ve henüz mezun olmuş genç bir kaymakamın kanunlara uygun iş yapmanın, ülkeyi daha iyi hâle getirmenin çabaları içerisindeki idealist duruşunu, köylünün içler acısı halini anlatan bir kitap. Hem roman hem tiyatro şeklinde kaleme almış Yaşar Kemal.

Geleyim kitabın diline.. Bir Çukurovalı olarak, Yaşar Kemal'in buraların ağzıyla anlattığı kısımları hem çok beğendim hemde çok yadırgadım açıkçası. Böyle mi konuşuyoruz gerçekten dedim kendi kendime güldüm, eleştirdim. Yaşar Kemal'i bir kez daha sevdim.

Ağalar mı sorunlu desem.. açgözlülük mü desem.. sistem mi hatalı desem bilemedim..

Kemal SUNAL'ın bir filmindeki replik geliyor aklıma 'İŞÇİ KARDEŞ PATRON KALLEŞ'. Bu repliği 'KÖYLÜ KARDEŞ AĞALAR KALLEŞ' diye de değiştirebiliriz TENEKE'yi okuyunca.

Hemşehrisi olduğum için, ülkemin böyle bir değere sahip olduğunu bildiğim için gerçekten onur duyuyorum. Rabbim mekanını cennet eylesin İnşaAllah.

Sıla Şekerli, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Rabbi innî limâ enzelte ileyye min hayrin fakîr.
Rabbim, katından gönderdiğin her hayra muhtacım

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 47)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 47)

Elhamdulillah :)
Ayet ayet yaşat bana dünyayı Rabbim.
Sana secde secde yürüyeyim,
Dua dua kabul et beni,
Sana en yakın olan yerde öleyim..

inci, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce

Fakat kalbim Rabbim'in sağır olmadığından emindi ,bir karıncanın bile ayak seslerini işiten O, benim kırık dökük kalbimi de duyar.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 38)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 38)
•Muhayyîr•, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Münâfikûn, 10.Ayet

Birinize ölüm gelip de: “Rabbim! Beni (ecelimi) yakın bir vakte (kadar) erteleseydin de sadaka verip sâlih kimselerden olsaydım!” demesinden önce, sizi rızıklandırdığımız şeylerden (Allah yolunda) sarf edin!

Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Ümit Şimşek (Sayfa 201 - İFAV)Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Ümit Şimşek (Sayfa 201 - İFAV)