En basit ifadeyle bir yerde sanat varsa onun sanatkârı da vardır, kitap varsa katibi de vardır, resim varsa ressamı da vardır ve saray varsa mimarı da vardır. Kendiliğinden mükemmel, planlı ve hikmetli hiçbir şey vücuda gelmez.
Karanlık günler yaşanıyordu, Bütün millet, saray da dâhil, bir tek nefes halinde savaşmayı bekliyor, bütün ümitler, bütün dualar Mustafa Kemal'in varlığında toplanıyordu. Türklüğün kaderi hiçbir zaman böylesine bir kahramın ellerine verilmiş değildi.
Sayfa 115 - Sakarya Muharebesi
Osmanlı Devleti 9.padişahı Yavuz Sultan Selim han döneminde yaşanan bir hadise… Borçlarından bir türlü kurtulamayan bir ihtiyar herkesin yattığı bir saatte kalkar. İki rekat namaz kılar ve Allah’a dua ve niyazda bulunur. Borçlarını ödeyebilme gücü ister, korkusu kul hakkını ödeyemeden
Tepede beyaz bir saray Sarayda soytarı bir kral Kara haber onun işi, sıra kimde Kanlı resimler ressamı Sergide insan mezarı Satılık olan karanlıktır çerçevede -Barış Akarsu-
1. Mehmed tahtta kaldığı süre boyunca, Osmanlı devletini eski durumuna getirmek ve pekiştirmekle uğraştı. Oğlu II. Murad döneminde (1421-1444 ve 1446-1451) önemli ve büyük değişiklikler gerçekleşti. Yeni topraklar ele geçirildi ve Avrupa'da Sırplar, Macarlar, Yunanlılar ve Haçlılar karşısında büyük zaferler elde edildi. Anadolu'da ise daha önce Bayezid tarafından fethedilen yerlerin çoğu bir kez daha alındı. Sonrasında barış ve güçlenme dönemine girildi. Bu dönemde Osmanlılar gerçek anlamda bir İslam saray yaşamı oluşturdular ve yazarları, şairleri, Müslüman bilginlerini desteklediler. Bu dönemde, edebiyatta Türk milli bilincinin ortaya çıkması dikkat çekici bir gelişmedir. Sultan Murad bu bilinci teşvik etmiş, şiir bile yazmıştır. Sultan Murad zamanında Oğuzlar'ın tarihi ve efsaneleri araştırılmıştır. Osmanlı hanedanını Türk aşiret geleneğine ve efsanelerine bağlayan, kökenini Oğuz Han'a kadar vardıran araştırmalar yapılmıştır.
Sayfa 139
Saray içinde.Hayret içinde Kristaller.Mahzene sızmış fısıltılarda Eski hayatlar yaşıyor hâlâ ve kapalı Dudak ısırmış gibi iç odalara bakan kapılar
Yaşlı saray eşyaları yalnızlıktan eskiyor.
83 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
17 günde okudu
GÜZEL BİR EMEK VAR BURDA AMA NEYSE KEYİFLİ OKUMALAR DİLERİM ^_~
Kitap bir geminin limandan hareket etmesiyle başlar. Ünlü dünya şampiyonu Mirko Czentovic gemiye binmiştir. Öykünün kahramanı, arkadaşının uyarmasıyla şampiyonu farkeder ve O’nunla tanışmak belki de bir maç yapmak için çeşitli denemelere girişir. Bu denemelerin ortasında iş rayından çıkar.
Satranç
SatrançStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020224,9bin okunma
Tepede beyaz bir saray Sarayda soytarı bir kral...
Ve... Büyük ekran bir televizyon!.. Ergenekon iftiraları ile Silivri’de yatanlar için bunlar rüya! Onların tabakları, bırakın insanı, hiçbir canlının bile içinde yemeğini yiyemeyeceği şekilde adi plastik. Kaşıklar, yanları keskin bıçak gibi ağızları yara içinde bı­ rakıyor. Tayyip saray gibi bir melikânede kalırken, Ergenekon if­ tiraları ile cezaevlerini dolduran yurtseverler niye böyle bir zulme maruz kalıyor?
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.