• Çok Acil Her Gruptan Trombosit Kan İhtiyacı Vardır. 🚨💉❣️

  İstanbul Yeni Yüz Yıl Üniversitesi, Özel Gaziosmanpaşa Hastanesinde ilik nakli olan talasemi majör hastamız Umut Basut için çok acil;

  AB (Rh) - negatif
  A (Rh) - negatif
  B (Rh) - negatif
  0 (Rh) - negatif

  Trombosit Kan ihtiyacı vardır. Duyarlı vatandaşlarımızın babası ile irtibata geçmesini rica ediyoruz. Aile Şırnak'tan gelmiştir ve çok mağdur durumda...

  İletişim; Yunus Basut - 0543 873 73 40
 • AŞK MAHKUMU
  Onu ilk kez gördüğümde kanadı kırık bir kelebeğe benzetmiştim. Uçmaya çalışan ama uçarken de acısını içinde yaşayan bir kelebeğe… Sanki acısını kabullenmiş gibiydi. Güçlü görünmeye çalışıyordu. Ama bu konuda pek de başarılı değildi.
  Ortak bir arkadaşımızın evinde verdiği doğum günü kutlamasında karşılaşmıştık. Dikkat çekici bir güzelliği vardı. 40’lı yaşlarda ve oldukça bakımlı bir kadındı. O da benim gibi davete yalnız gelmişti. Belli etmeden onu izliyordum. En olmadık konulara bile gülüyordu. Gülmek ona çok yakışıyordu ama kahkahaları o kadar sahteydi ki. Sıkılıyordu bu ortamdan, bunu hissediyordum.
  Bir ara sigara içmek için balkona çıktı. Tüm cesaretimi toplayarak peşinden gittim. Kibarca selam verdim. Selamıma karşılık verdi. Bir süre havadan sudan konuştuk.
  --Çok eğleniyor olmalısınız. En çok sizin kahkahalarınızı duyuyorum. Bulunduğunuz ortama neşe katıyorsunuz.
  Bir süre anlamsızca yüzüme baktı. Sonra da soğuk bir ses tonuyla cevap verdi.
  --Çok mu gülüyorum sahiden.
  “Evet, çok gülüyorsunuz. Üstelik de o kadar sahte bir gülüşünüz var ki. Sanki bu ortamdan sıkılıyorsunuz. Sanki kaçıp kurtulmak istiyorsunuz.” demek istedim. Ama diyemedim.
  --Siz gülmeye devam edin. Gülmek size çok yakışıyor.
  Hiçbir tepki vermedi. Sigarasından derin bir nefes alp gökyüzüne doğru üfledi. Bir şeyler söylesin diye bekliyordum. Sohbetin devamı buna bağlıydı. Oysa o sadece yıldızları seyrediyordu. Biraz önce salonda kahkaha atan kadından eser yoktu. Sonra da bir sırrı açıklar gibi fısıltı şeklinde konuştu.
  --Burada boğuluyorum. Nefes alamıyorum.
  Böyle düşündüğünü tahmin ediyordum. Yine de şaşkın bir ifade takınarak konuştum.
  --Oysa sizin çok eğlendiğinizi sanıyordum.
  Bana öyle bir baktı ki o an söylediğim bu cümle için pişman olmuştum. Kendimi hemen toparladım.
  --Gitmek ister misiniz?
  --Anlamadım?
  --Buradan birlikte çıkıp bir başka yere gitmek ister misiniz?
  Bunu nasıl söylediğimi bilemedim. O an öylesine ağzımdan çıkmıştı. Zaten kabul edeceğini de sanmıyordum ya…
  --Olur.
  Sadece olur, dedi. Yüzünde hiçbir duygu belirtisi yoktu. Heyecanımı gizleyerek sordum.
  --Nereye gitmek istersiniz?
  --Buradan götürün beni. Neresi olursa olsun fark etmez.
  Kısa bir zaman sonra kimseye haber vermeden oradan ayrılmış, gecenin karanlığında yol alıyorduk. Arabada ikimiz de konuşmuyorduk. Bir şeyler söyleme ihtiyacı içindeydim.
  --Ben, Adnan…
  O an içinde bulunduğu ortamdan sıyrıldı.
  --Efendim?
  --Benim adım, Adnan.
  --Çok affedersiniz, Adnan Bey. Sanırım oradaki gürültüden başım şişti. Ben de Sibel…
  --Memnun oldum.
  Cevap yerine yarım ağızla gülümsedi.
  Salaş bir meyhaneye geldik. Fazla kalabalık değildi. Boş bir masaya oturduk.
  --Ne içersiniz?
  Hiç düşünmeden cevapladı.
  --Rakı…
  Garsonu çağırıp siparişi verdim.
  Genelde çevremde konuşmayı bilen ve seven biri olarak tanınırım. Ama bu kez hiç de öyle değildi. Konu bulmakta zorlanıyordum. En kolay olanını seçtim.
  --Mehmet benim üniversiteden arkadaşım. Hiç kopmadık. Her kutladığı doğum gününe beni de çağırır.
  --Benim de iş arkadaşımdı. Uzun zaman birlikte çalıştık.
  --Ama ayıp oldu. Hiç haber vermeden oradan ayrıldık. Yarın arar özür dilerim.
  Cevap vermedi.
  Sağ elinin yüzük parmağındaki alyans dikkatimi çekmişti.
  --Sanırım evlisiniz.
  Laf olsun diye söylediğim bir cümleydi. Uzun uzun yüzüğüne baktı. Sonra sol eliyle yüzüğü parmağında çevirmeye başladı. Bir şeyler söylemek istiyordu ama söze nasıl başlayacağını da bilmiyordu. Bir süre yüzüme baktı. Hüzün dolu bir gülümseme vardı dudaklarında.
  --Nişanlıydım.
  --Şey… Ayrıldınız mı yoksa?
  Hemen cevap vermedi. Yüzüğüyle oynamaya devam ediyordu. Biliyordum, o an aklı bir başka yerdeydi. İçinde değişik şeyler yaşıyordu. Sessizce onu seyrediyordum. Bedeni yanımdaydı ama aklı çok uzaklarda gibiydi. Farkında olmadan bir yarasına dokunmuş, canını yakmıştım. İçinde bir şeylerin kırıldığı o kadar belli oluyordu ki artık saklama gereği bile duymuyordu.
  --Hayır, öldü o.
  En üzgün tavrımı takınarak;
  --İnanın çok üzüldüm. Başınız sağ olsun.
  Başını salladı sadece…
  --Bu konuyu açarak sizin de canınızı sıktım. Gerçekten çok üzgünüm.
  Bir an yaşadığı duygusallıktan sıyrılıp karşılık verdi.
  --Bırakın numara yapmayı. Benim yalnız bir kadın olduğumu öğrendiğinizde içten içe mutlu bile oldunuz. Yalan mı? Kendinizi de beni de kandırmayın.
  Şaşırmıştım. Ondan böylesi bir tepki beklemiyordum.
  --Ama ben…
  O ise kendinden emindi. Cümlemi bitirmeme bile izin vermedi.
  --Bakın, Adnan Bey… Evli ya da nişanlı değilim. Ben 45 yaşında, bekar bir kadınım. Rahat olun. Boşuna da üzgün pozlar takınmayın.
  Sözlerini hiç esirgemeden konuşması garibime gitmişti. Ama haklıydı. Yüzüğünü gördüğümde biraz canım sıkılmıştı. Yalnız olduğunu öğrendiğimde ise içten içe sevinmiştim.
  Yine de konuyu değiştirmeye ihtiyacım vardı.
  --Nasıl öldü? Şey, yani bir hastalık falan mı?
  Cevap vermedi. Bir süre boş gözlerle etrafa baktı. Sonra da gülümsedi.
  --Sizi de eğlencenizden ettim.
  Bir anda değişmişti. Konuyu değiştirmek istiyordu. Haklıydı.
  --Öyle demeyin, Sibel Hanım. Ben de sizin sayenizde o ortamdan kurtuldum.
  --Yalan söylemeyi hiç bilmiyorsunuz. Bence siz orada çok daha fazla eğlenebilirdiniz.
  --Doğrusunu söylemek gerekirse bu gece evde kalmayı çok istiyordum. Mehmet çağırınca mecburen gitmek zorunda kaldım. Bu gece evde yapacak işlerim vardı.
  --Bu gece ben de evde kalmayı düşünüyordum. Balkonumda yemek yemeyi ve bir iki kadeh içki içmeyi hayal ediyordum.
  --Desenize ne kadar plan yapsak da hayatın planlarına karşı koyamıyoruz.
  Bir süre sonra birbirimize iyice ısınmıştık. Bunda içtiğimiz içkinin de payı vardı. Sürekli konuşuyorduk. Üstelik de abartısız kahkahalar atıyorduk. Zaman çok çabuk geçiyordu ve biz çok fazla içki içmiştik. Birbirimize en özelimizi de açmıştık. Yaklaşık 20 sene önce birini çok sevdiğimi, onunla 3 yıl evli kaldığımı ama kısa zaman sonra anlaşamayıp boşandığımı ve bir daha da hiç evlenmediğimi bile anlatmıştım.
  Sadece dinledi. Hiçbir soru sormadan dinledi. Ama yüzünde bir hüzün sezmiştim. Benim durumuma üzüldüğünü sanmıyordum. Bu başka bir şeydi.
  --Trafik kazası…
  --Anlamadım?
  --Hani sormuştunuz ya… Bu yüzüğün sahibi… Trafik kazasında öldü.
  Şaşırmıştım. Bu konuyu açacağını beklemiyordum. Bir süre bekledi ve sonrasında anlatmaya başladı.
  Lise yıllarından beri arkadaşlarmış. Arkadaşlıkları giderek aşka dönüşmüş. Üniversite yıllarında da ilişkileri sürmüş. Sonrasında her ikisi de çalışma hayatına başlamış. Her gün ama her gün birbirlerini görmek için bir sebep yaratıyorlarmış. Derken sevdiği adam Sibel’e evlenme teklif etmiş. Hiç tereddütsüz kabul etmiş. Kısa bir zaman sonra da nişanlanmışlar.
  Düğün günü o kadar heyecanlıymış ki. Sevdiği adamla evlenmek bu hayatın ona verdiği en güzel hediyeymiş. Hayatı boyunca mutlu olacağına inanıyormuş. Gelinliğini giymiş, kuaför, fotoğraf çekimi derken düğün salonuna doğru yola çıkmışlar. İkisi de arabanın içinde sevinç çığlıkları atıyormuş. Mutluluk şarkıları söylüyorlarmış. Görmemişler önlerine çıkan sarhoş adamı…
  Sibel o günleri anlatırken yüzünde değişik ifadeler oluşuyordu. Bazen gülümsüyor, bazen de cümlelerine coşku katıyordu. Tane tane konuşurken bile heyecanını belli ediyordu.
  Son cümleyi söylediğinde gözlerini sımsıkı kapattı. Sanki o anları yeniden yaşıyor gibiydi. Dudakları titriyor, ağlamamak için kendisini zor tutuyordu.
  İçkisinden büyükçe bir yudum daha aldı. Bir süre sessiz kaldı. Onun her hareketini izliyordum. Sonra sesine belli bir ayar verip anlatmaya devam etti.
  Nişanlısı direksiyonu kırmış ama bariyerlere çarpmaktan da kurtulamamışlar. O anlarda ikisi de hafif yaralıymış. Ama arkadan gelen araç fren yapmakta geç kalınca arabanın sürücü tarafına büyük bir hızla çarpmış.
  Bir süre sonra etraftan yetişenler ikisini de araçtan çıkarmışlar. Ama nişanlısının durumu çok kötüymüş. Sürekli kan kaybediyormuş. Ona sarıldığında gelinliği kan içinde kalmış. Kısa bir süre sonra ambulans gelmiş ve ikisini de hastaneye götürmüş. Kendisine ayakta müdahale yapılmış, nişanlısı ise uzun bir ameliyat geçirmiş. Sonrasında günlerce yoğun bakımda kalmış ama kurtulamamış…
  Sibel yaşadığı bu olayı anlatırken sanki o anları yeniden yaşıyordu. Sanki sevdiği adamın kanlar içerisindeki görüntüsü gözlerinin önündeydi. Sesinin titremesi artmıştı. Bir başka kadın olsaydı belki de ağlardı. Ama o metanetini koruyordu. Zaaflarını belli etmek istemiyordu. Güçlü görünmeye çalışıyordu.
  Geçmişte yaşadığı çok acıklı bir hikayesi vardı. Bu durumda onu nasıl teselli edeceğimi bilemiyordum. Aslında ne diyeceğimi de bilemiyordum ya… Konuyu değiştirecek cesaretim bile yoktu.
  --Çok üzüldüm. En azından siz yaşıyorsunuz. Allah sizi sevdiklerinize bağışlamış.
  Gözleri uzaklara bakarken buz gibi bir ses tonuyla konuştu.
  --Keşke o kazada ben de ölseydim.
  Cevap veremedim.
  --Ben iyice sarhoş oldum, Adnan. Artık kalkalım istersen.
  Bana Adnan, demişti. İsmimle hitap etmişti.
  --Tamam, Sibel. Şu hesabı ödeyeyim, kalkarız.
  Kadehimde kalan son içkiyi bir yudumda içip garsonu çağırdım. Hesabı ödedikten sonra Sibel’in oturduğu semte doğru yola çıktık.
  --Umarım polis bizi çevirmez. Yoksa içkili araç kullanmaktan ceza yazar.
  Şanslıydım. Hiçbir çevirme olmadan Sibel’in evine gelmiştik. Arabadan inip kapısını açtım. Onun inmesine yardım ettim. Çok sarhoştu. Yürürken yalpalıyordu.
  Apartmanın kapısında elimi uzattım.
  --Güzel bir gece sayende çok daha güzel geçti. Her şey için çok teşekkür ederim, Sibel.
  Yüzüme huzur dolu bir gülümsemeyle baktı.
  --Ne o…? Hemen gidiyor musun? Bence gitme. İçkilisin.
  Böylesine içten bir teklifi reddedemezdim.
  Asansöre doğru yürürken koluma girdi. Yukarı çıktığımızda çantasından anahtarı çıkarıp bana verdi. Kapıyı açıp içeri girdik.
  --İşte benim sarayım. Ya da tabutum mu demeliyim. Burada yaşıyorum.
  Oldukça mütevazı bir evdi. Ama çok da düzenliydi.
  Salona geçtiğimizde bir kanepeye yığılır gibi oturdu.
  --Kahve içer misin? Hemen yaparım.
  Oysa ayakta duracak gücü bile yoktu. Başını yastığa koyup gözlerini kapattı. Kendinden geçmişti.
  --Deli kadın… Ne vardı bu kadar içecek. Aslında kabahat benim… İzin vermeyecektim.
  Bir süre evin içinde dolaştım. Sonra da Sibel’i kucakladığım gibi yatak odasına götürdüm. Hiçbir tepki vermiyordu. Yatağına uzatıp pantolonunu ve gömleğini çıkarttım. Sonra da pikeyi üzerine örttüm. Çok güzel uyuyordu. Gözlerimi alamıyordum bu manzaradan. Odasından çıkamıyordum bir türlü... Burada saatlerce kalabilirdim. Öylesine huzur dolu bir ortamdı ki...
  Büyülenmiş gibiydim. Yatağın yanındaki sandalyeye ters oturup bir süre seyrettim onu. Saçları yastığın üzerinde dağılmıştı. Gözaltlarında kırışıklıklar vardı. Yüzündeki yorgun ifade hayatın tüm yükünü tek başına üstlendiğini belli ediyordu.
  Uzun zaman kaldım yanında… Sonra istemeye istemeye ayağa kalkıp ışığı kapattım. Son bir kez daha baktım. Onu karanlığa hapsettiğimi düşündüm bir an. Sonra da ağır adımlarla odadan dışarı çıktım.
  Kafamda değişik düşüncelerle balkona yürüdüm. Yaz mevsimini fırsat bilen tüm yıldızlar gökyüzünde kendilerini gösterme yarışındaydı sanki. Aşktan ümidini kesen insanlar gibi yine de hepsi tek başınaydı.
  Sadece içindeki aşktan ümidini kesen insanlar hayatın sunduğu her türlü güzelliğe uzaktır. Daha bir savunmasızdır, onlar. Daha bir kırılgandır. Kaybolmuşluğa yakındır.
  İnsan içindeki aşktan ümidini kestiğinde kendisine daha bir uzaktır. Hareketleri daha bir abartılıdır, daha bir duygusaldır. Bu duygusallık, zayıflığı da beraberinde getirir. Zayıflığını gizlemek için sert bir profil çizme ihtiyacı duyar. En tepkisel cümleleri hiç çekinmeden kullanır. Başkalarını kırmaktan, incitmekten çekinmez. Bu sayede kendisini gizlenmiş sayar. Oysa o kadar belirgin izler bırakır ki geride… Bunları da en çok kendisi gibi aşktan ümidini kesen insanlar farkına varır.
  O yüzden bu tür insanlar birbirlerini çok kolay bulurlar. Kendileri yaralıdır, çünkü. Yaralı insanlar acı çekenleri kolay tanırlar. Bu insanlar yarımdır, çünkü. Eksiktir. Susuz kalmıştır ve çoğunlukla tek başınadır.
  Bir battaniye alıp kanepeye uzandım. Birkaç metre ötemde güzel bir kadın uyurken kendimi evrende tek başıma olduğumu hissediyordum. Bu düşüncelerle uykuya daldım.
  Sabah uyandığımda Sibel’in odasının kapısını açtım. Hala derin bir uykudaydı. Uyandırmaya kıyamadım. Bir süre onu seyrettikten sonra sessizce evden ayrıldım.
  xxx
  Aradan birkaç gün geçmiş ve ben Mehmet’i aramayı unutmuştum. Telefonla beni aradığında yaptığım kabalığı hatırladım.
  --Merhaba, Mehmet. İnan ben de seni arayacaktım. O gece habersizce ayrıldığım için özür dileyecektim.
  --Bunun için özür dilemen gerekmez, Adnan. Sanırım Sibel’le birlikte çıkmışsınız.
  --Evet, beraber ayrıldık. Sonra da bir yerde oturup bir şeyler içtik.
  --Adnan. Ben de seni bunun için aradım. Sibel benim çok değer verdiğim bir arkadaşım. O çok hassas biri…
  Sözünü kestim.
  --Merak etme. Kalabalıktan bunalmıştık. Uzun uzun sohbet ettik.
  Mehmet’in sesinde bir endişe sezmiştim.
  --Aslında o çok zor bir kadındır. Üstelik de özel konulara kolay kolay girmez.
  --Bana anlattı ama…
  --Nasıl yani…?
  --Bana her şeyini anlattı. Çok zor bir dönemden geçmiş. Durumuna çok üzüldüm.
  --Haklısın. Hala da unutmuş değil. Sana bu konuları açmasına şaşırdım. Demek ki güvendi. Aslında insanlara kolay kolay güvenmez. Sen nasıl başardın ki bunu?
  Mehmet’e ikimiz de yaralıyız. Birbirimizin dilinden anlarız, demek isterdim. Ama beni anlamazdı ki. Yıllardan beri mutlu evliliği olan biri aşktan ümidini kesmiş insanların duygularını bilemezdi.
  --Sorunun cevabını sen verdin ya. Bana güvendi.
  Telefonu kapattığımda Sibel’in yataktaki halini düşünüyordum. Nasıl da huzur içinde uyuyordu. Yıllarca yüreğinde acısını saklayarak yaşamıştı. Demek ki çok sevmişti. Ve sadece o kişiyi sevmişti. Yüzüğünü bile parmağından çıkarmamıştı. O ölünce de yüreğini herkese kapatmıştı.
  Acısını benimle paylaştığında dudakları titriyordu. Ne de olsa sevgiliyi kanlar içinde görmek hiç de kolay bir şey değil. Zavallı Sibel… Kim bilir bu acıya nasıl dayandı.
  Kana bulanmış gelinliği içerisinde haykıran bir kadın olarak gözlerimin önündeydi. Cenneti yaşamak için imza atmaya giderken cehennemde tutuklu kalmıştı. Ona sahte kahkahalar attıran da demek ki bu mahkumiyetti.
  Kendimle baş başa kaldığımda Sibel’i düşünüyordum artık. Elimde olmadan yapıyordum bunu. Onu düşünmek bana eskilerden kalma tanıdık bir duyguyu hatırlatmaya başlamıştı. Etkilendim, diyordum. Yatak odasında onu seyretmek içime tatlı bir huzur vermişti. Bu yüzden etkilendiğimi düşünüyordum. Daha doğrusu buna inanmak istiyordum. Ama yüreğimin derinlerinden gelen bir duygu uyanmış ve beni rahatsız etmeye başlamıştı.
  Bir kez daha Sibel’le buluşmak ne iyi olurdu.
  Mehmet’ten Sibel’in telefonunu istedim. Kendisi için bir mahsuru olmadığını ama yine de onun izni olmadan bunu yapamayacağını söyledi.
  --O zaman telefonumu Sibel’e ver. Kendisiyle konuşmak istediğimi söyle.
  Kısa bir süre sonra telefonun diğer ucunda Sibel vardı ve benim hafta sonu randevumu kabul etmişti.
  Cumartesi akşamı belirttiğimiz saatte Sibel’in kapısındaydım.
  --Bu akşam nereye gitmek istersin?
  --Bilmem… Tercihi sen yap ama sakin bir yer olsun.
  Gülümsedim sadece…
  O kadar güzeldi ki. Bu akşam için hazırlandığı belli oluyordu. Benim için hazırlanmıştı. 45 yaşında olduğunu söylemişti ama bu hiç de inandırıcı değildi. İçimden bu gecenin güzel geçmesi için dua ediyordum.
  Yol boyunca fazla konuşmadık. Ben kendi adıma oldukça heyecanlıydım.
  Bir süre sonra müzikli şık bir restorandaydık. Fazla kalabalık değildi. Şef garson bizi iki kişilik bir masaya yönlendirdi. Sonra da siparişi aldı.
  Sibel’i yeniden karşımda görmek beni heyecanlandırmıştı. Hiç konuşmadan yüzüne bakıyordum.
  --Merhaba.
  Gülümseyerek merhaba dedim.
  --Bir daha aramazsın, diye düşünüyordum. Benim için sürpriz oldu.
  --Aslında sürekli aramak istiyordum. Sürekli aklımdaydın. Ama telefonunu bilmiyordum.
  --Tabi o gece ben sızınca telefon numaramı alamadın.
  --O gece biraz fazla içmiştin. Seni engellemeliydim. Kabahat benim…
  Karşımda sürekli gülümseyen hoş bir kadın vardı. Onun bu hali huzur veriyordu bana.
  --O gece içimde bir yangın vardı. İçkiyle söndürmeye kalktım.
  --Neyse ki yalnız değildin. Neyse ki yanında ben vardım.
  Sanki bir şey hatırlamış gibi sordu,
  --Sen beni yatağıma kadar taşıdın mı?
  Oldukça sakin bir ses tonuyla cevap verdim.
  --Evet.
  --Bir şey daha soracağım. Yatağa yatırdığında üzerimdeki elbiselerimi…
  Devam edemedi. Garson gelmiş, siparişlerimizi masaya dizmeye başlamıştı. Sonra da içkilerimizi doldurup ayrıldı.
  Yüzüne bakıyordum.
  --Sorunu sormanı bekliyorum?
  --Sen anladın.
  Anlamıştım ama yine de sormasını istiyordum.
  --Beni sen mi soydun?
  --Evet. Bu sıcakta elbiselerinle yatmanı istemedim.
  Şaşkın bir şekilde yüzüme bakıyordu. Bir şeyler daha soracaktı ama nasıl soracağını bilemiyordu. Yanlış anlaşılmaktan korkuyordu. Ben de onun yüzüne hafifçe gülümseyerek bakıyordum. Sanırım bakışlarımdan soruların cevabını almış görünüyordu ki sormaktan vazgeçti.
  --Ne diyordum? Ha… Bir daha aramazsın sanıyordum?
  --Senin için de uygunsa bundan sonra sürekli olarak aramak istiyorum. Ne dersin?
  --Neden? Yarım bıraktığın işi tamamlamak için mi benimle görüşmek istiyorsun?
  Hınzırca gülümsüyordu. Ama ben bu sorudan hoşlanmamıştım. O da sorduğuna zaten pişman olmuştu.
  --Bozulma hemen. Sadece geleceğe dair planlar yapmayı sevmem. Hem zaman ne gösterir, bilinmez ki.
  Bir şey vardı, Sibel’de… Tam olarak açıklayamadığım bir şey... Bazen övgü dolu sözlerle beni bulutların üzerine çıkartıyor sonra da ters bir cümleyle beni çıkardığı yerden aşağı fırlatıyordu. Bazen de canımı sıkıyor sonra da yüreğimi okşayarak kendini affettiriyordu. Yaramaz bir çocuk gibi davranıyordu.
  Bir ara dansa kaldırdım onu… Orkestra romantik bir müzik çalıyordu. Biz de herkes gibi klasik dansımızı yapıyorduk. Sonra bana daha bir sokuldu. Başını omzuma yasladı. Beni dişiliğiyle etkilemek için yapılmış bir hareket değildi bu. Sanki sığınmak istiyordu. Sanki kaçmak, kurtulmak istiyordu bu hayattan. Tepesindeki kara bulutları dağıtmak için benden yardım istiyordu.
  Kendime iyice bastırdım. Saçlarını hafifçe okşuyordum. O kadar huzurlu bir andı ki, hiç kimse umurumuzda değildi. Zaten o an etrafımızda insanlar bizi ilgilendirmiyordu. Gözlerimiz kimseyi görmüyordu.
  Çok mutluydum. Müzik hiç bitmesin istiyordum.
  Aniden başını kaldırıp yüzme baktı.
  --Oturalım mı?
  Bu sözü emreder gibi söyledi.
  --Elbette.
  Özgürce uçan bir güvercin gibi davranıyordu. Uçtuğu anlarda tüm gökyüzünün sahibiydi sanki. Ürktüğü zamanlarda ise kafese girerek herkesten saklanmaya çalışan bir güvercin…
  Yüreğim belki bir kafes değildi. Ama orada bir fidan açmak üzereydi.
  Sonraki günlerde fırsat buldukça telefonda görüşüyorduk. Çoğunlukla ben arıyordum, o da uygun olduğunda karşılık veriyordu.
  Hafta sonlarını iple çekiyordum. Çünkü hafta sonu Sibel demekti.
  Yine bir restoranda beraberdik. O kadar güzeldi ki. Ve o kadar savunmasız duruyordu ki karşımda. Yine de bunca kırılgan yapısını abartılı saldırganlıkla kapatmaya çalışıyordu. O ne kadar tepkisel davransa da ben olabildiğimce sakin davranıyordum. Gülümsüyordum ona. Benden sana zarar gelmez, dercesine gülümsüyordum.
  Bol bol konuşuyordum onunla. Konuşurken gözlerin içine bakıyordum. Hiç kaçırmıyordu gözlerini. O an iç dünyasında neler yaşadığını bilmiyordum ama ben oldukça heyecanlanıyordum.
  Sonra dudaklarımın arasından istemsizce o iki kelime döküldü.
  --Seni seviyorum.
  Sadece dik dik baktı bana. Sanki yaramazlık yapan bir çocuğu bakışlarıyla cezalandırır gibi baktı. Bakışları rahatsız etmişti beni.
  Bir süre hiç konuşmadı. Tedirgin bir bekleyiş içindeydim. Ağzından çıkacak cümleleri merak ediyordum. O an ters bir cümlesi bile hiç önemli değildi. Yeter ki bir şey söylesin… Yeter ki bu ızdırap bitsin. Oysa o duyarsız davranıyordu. Belki benden böyle bir itiraf beklemiyordu. Belki de harika devam eden bir ilişkiyi böylesine bir duyguyla berbat ettiğimi düşünüyordu, kimbilir. Konuşmuyordu ki… Yüzüme bile bakmıyordu.
  Sonra sinir bozucu bir ses tonuyla konuştu.
  --Bende ne buldun ki? Neyimi sevdin?
  Böyle bir söze nasıl cevap verilirdi. Tam bir şeyler söyleyecektim ki;
  --Üstelik de ben bile kendimi hiç sevmezken sen nasıl oldu da sevdin beni?
  Alay ediyordu sanki. Ama gülmüyordu, gülümsemiyordu bile…
  Canım sıkılmıştı.
  --Bilmem. Sevdim işte…
  Zaten sevgime kayıtsız kalmıştı. Bu sözümle de sevgim onun gözünde tamamen önemsizleşmiş gibi oldu.
  --Bu dünyada en çılgın şey nedir, bilir misin, Adnan?
  Sonra da cevabını kendisi verdi.
  --Sevmek zaten başlı başına bir çılgınlık… Ama en büyük çılgınlık karşılık bulamayacağını bildiğin halde hala sevmeye devam etmek. Ve ısrarla beklemek…
  Sesinde bir hüzün vardı. Bir şeyler daha söyleyecekti ama sonra vazgeçti.
  --Peki, beni ne kadar tanıyorsun?
  Bir an çok kötü hissettim kendimi. Sanki bir boşluğa düşmüş gibi oldum. Bu sorunun içinde o kadar çok birbirine bağlantılı bilinmeyenler vardı ki. Haklıydı. Onu o kadar da iyi tanımıyordum. Sadece bana anlattığıyla tanıyordum. Biraz da gönül gözümle gördüklerimle… Bunlar bir kişiyi tanımak için yeterli değildi. Üstelik de bu soruyu sorarken “sen beni hiç tanımıyorsun” ifadesi, yüzünde net bir şekilde kendisini belli ediyordu. Yine de dik durmalıydım karşısında. Sözlerim esneklik göstermemeliydi.
  --Sende kendimi görüyorum. Sen benim eksik yanlarımı tamamlıyorsun. Sende huzur buluyorum ben. Seni düşündüğümde heyecanlanıyorum.
  Söylediklerim o kadar sıradan cümlelerdi ki. Sanki acemi aşığın bir kadına kompliman yapmak için ezberlediği beylik cümleler gibiydi. Üstelik de dudaklarımdan dökülürken bir o kadar da inandırıcılıktan uzaktı. Daha önce hiç bu kadar aciz duruma düşmemiştim.
  Beni kandıramazsın, der gibi baktı.
  --Adnan. Beni yeterince tanımış olsaydın inan ki hiç sevmezdin.
  Bana hiç yardımcı olmuyordu. Üstelik de alay eder gibi konuşuyordu benimle. Bir an içimden “gönül bu, nereye konacağını bilmiyor ki” demek geçti.
  --Zamanla daha fazla tanırım seni, Sibel. Tanıdıkça daha fazla severim.
  --Ya da daha fazla nefret edersin benden.
  --Bunu bilemezsin ki. Yeter ki sen bana bu fırsatı ver.
  Vermedi.
  Bana kendisini daha fazla tanıtacak o fırsatı vermedi.
  Bir daha görüşmedi benimle. Ne zaman telefonla arasam bir mazeret gösterdi.
  xxxxx
  Aşkın da giriş, gelişme ve sonuç gibi evreleri var. Sonuca, o kalıcı mutluluğa ulaşmak için daha çok yolumun olduğunu biliyordum. Ama henüz yolun başında, daha giriş bölümünde tıkanıp kalacağımı da hiç düşünmemiştim.
  Kendisini tanımadığımı söylüyordu. Bir insan yeterince tanımadan sevilmeyeceğini iddia ediyordu. Kim bilir belki de haklıydı. Kendimi bu düşünceye inandırmaya çalışmaktan başka yapacak bir şeyim yoktu. Nasılsa gitmişti. Nasılsa bir daha görüşmek istemiyordu benimle. Nasılsa bundan sonra uzaktan bakacaktım ona… Kendimi daha fazla küçültmenin anlamı yoktu.
  Her ne kadar böyle düşünsem de ondan uzak duramıyordum. Belki de reddedilmenin verdiği travmayı üzerimden atamamıştım. Bu ilişkinin yürümemesinin nedenini kendimde arıyordum. Onun karşısında yetersiz kalmıştım. Sürekli olarak kendimi hırpalıyordum. Duygularımı tam olarak ifade edememiştim. Onun beklentilerine cevap verememiştim. Acemice davranmış, bunun sonucunda da terkedilmiştim.
  Canım yanıyordu. Hem de hiç olmadığı kadar… Geçmişte de canım yanmıştı. Hem de pek çok kez… Kaburgam kırılmış, uzun zaman istediğim gibi yatamamıştım. Ayak bileğim kırılmış, uzun zaman acısını çekmiştim. Diş ağrım yüzünden sabaha kadar uyuyamadığım günlerim de olmuştu. Şimdi düşünüyorum da bir tanesinin etkisini bile beynimde canlandıramıyordum.
  Ama şimdi yüreğim daralıyor, kendimi hiçbir yere sığdıramıyordum. Alışacaktım.
  Bu acıyla yaşamaya alışacak, zamanla onu unutacaktım.
  Geçmişte bir kez daha yaşamıştım bu duyguyu. Onun da acısını yüreğimin derinlerinde zaman zaman hissederken Sibel’i unutmak hiç de kolay olmayacaktı.
  xxxxx
  Telefon çaldığında evde yalnızdım. Arayan Mehmet’ti. Bir yerde yemek yediğini ve tek başına olduğunu söyledi. Beni davet ediyordu.
  Bu davete hayır diyemezdim. Bir saat sonra yanındaydım.
  Mehmet kolay kolay dışarı çıkamazdı. Daha doğrusu ailesi olmadan bir yerde oturup yemek yiyip içki içmeyi sevmezdi.
  --Sen burada ve tek başına… Demek ki eşini ve çocuğunu kayınvalidene gönderdin?
  --Valla doğru tahmin ettin. Yaz bitmeden bir hafta onunla beraber olsunlar istedim.
  --İyi yapmışsın. Sen de bu fırsatı değerlendirip özgürlüğünü yaşıyorsun.
  Biraz işten, biraz siyasetten bahsettik. Ama konunun bir şekilde Sibel’e gelmesini istiyordum. Mehmet beni fazla bekletmedi. Konuyu kendisi açtı.
  --Sibel’le hala görüşüyor musun?
  Yüzüne dikkatli bir şekilde baktım. Sibel’le aramızda geçenlerin ne kadarını bildiğini merak ediyordum.
  --Biz bir süre arkadaşlık yaptık ama sanırım uyum sağlayamadık. Şu an görüşmüyoruz.
  --Böyle olacağını tahmin etmiştim. Sibel’in zor bir kadın olduğunu sana söylemiştim. Kolay kolay kimseyle anlaşamaz.
  --Zor demeyelim de belki farklı bir kadın demek daha doğru.
  --Amma da yaptın, ha… Her kadın farklıdır.
  --Haklısın. Aslında doğru kelimeyi bulamadım. Sibel sürekli içinde fırtınalar yaşayan bir kadın. Sürekli gel-gitleri olan biri… O yüzden sürekli değişkenlikler gösteriyor. Bir bakıyorsun harika davranışlar… İnsanı mutlu ediyor. Kısa bir zaman sonra da canına okuyor.
  --Öyledir, o… Onun bu huyundan herkes şikayet eder. Ama bana ve eşime karşı çok çok iyidir. Biz onun en yakınındaki dostları sayılırız. Onu bizden daha iyi kimse anlayamaz. Hele de sevdiği adamdan ayrıldığında çok zor günler geçirdi. Bizler o zaman da Sibel’in yanındaydık.
  --Haklısın. Çok zor günler geçirmiş. İnan ben de çok etkilendim. Günlerce onun kanlı gelinliği içindeki görüntüsü gözlerimin önünden gitmedi.
  Mehmet şaşırmıştı.
  --Kanlı gelinlik mi? Ne dediğini anlamadım?
  Şaşırma sırası bana gelmişti.
  --O kazadan bahsediyorum. Sevdiği adamın öldüğü kazadan…
  Mehmet bir süre yüzüme baktı.
  --Bu konuyla ilgili Sibel sana ne anlattı, Adnan?
  Kazayı ayrıntısına kadar anlattım. Mehmet dinledikçe değişik tepkiler veriyordu. Ben de ne olduğunu tam olarak anlayamamıştım.
  --Adnan. Öyle bir kaza olmadı. Sibel’in sevgilisi bir başka kadın için onu terk etti.
  --Ne…!
  Mehmet ciddiyetini koruyordu.
  --Şaka yapmıyorsun?
  --Elbette yapmıyorum.
  Anlamaya çalışıyordum. Sibel’in bu davranışını çözmeye çalışıyordum.
  --Ama nasıl olur. Öyle üzgündü ki… Dudakları titriyordu o kazayı anlatırken.
  --Sibel o adamı yani Ali’yi çok sevdi. Gerçekten sevdi. Birlikteyken kendisini dünyanın en şanslı kadını olarak değerlendiriyordu. Ondan bahsederken bile gözleri ışıldıyordu. O kadar coşku doluydu ki. Yalan yok, Ali de Sibel’i seviyordu. Hatta evlenme teklifinde bulunduğunda hep birlikteydik. Sürpriz bir teklifti. Üstelik de oldukça romantikti. Nişanlarında da yanlarındaydık. İkisi de mutluluktan uçuyordu. Sonra ne oldu, aralarında ne geçti, bilmiyorum. Bir de baktık ki ayrılmışlar. O zamanlar çok şaşırmıştık. Ama kısa süre sonra Ali bir başka kadınla görünmeye başladı. Sonra da onunla evlendi.
  --Aman Tanrım… Bu kadarı da olamaz.
  Mehmet anlattıkça boğazıma bir şeyler düğümleniyordu sanki. Belli etmemeye çalışıyordum ama oldukça huzursuzdum.
  --Haklısın. Ali’nin evlendiğini Sibel’den saklamaya çalıştık ama yine de bir yerlerden öğrendi. Günlerce kendisini evine kapattı. Hiç kimseyle görüşmedi. O dönemlerde ne yedi, ne içti kimse bilmiyor. Üstelik bu konuyla ilgili hala da kimseye tek kelime etmedi. Bir gün kapısını çilingir yardımıyla açtığımızda salonun köşesinde yerde büzülmüş şekilde otururken bulduk. Bize anlamsız gözlerle bakmaya başladı. Çok kötü bir durumdaydı. Ne verdiğimiz suyu içti, ne de yemek yedi. Sonra doktora götürdük. İlaç, serum takviyesi derken biraz olsun kendine geldi. Ama hiç konuşmuyordu. Sadece boş gözlerle bir yerlere bakıyordu. Bu durumu bizi çok korkutmuştu.
  Kendimi bir mengeneye sıkışmış gibi hissediyordum. Mehmet, Sibel’in durumunu anlattıkça içten içe terliyordum. Geçmişimle ilgili bir şeyler gün yüzüne çıkıyor ve beni çok daha fazla rahatsız ediyordu.
  --Keşke profesyonel yardım alsaydınız.
  --Almaz olur muyuz. Bizzat eşim o dönemlerde hiç yanından ayrılmadı. Psikoloğa götürdü. Ama orada da konuşmadı. Psikoloğun sözlerini ne duyuyor, ne de tepki veriyordu. Tepkisiz bir vaziyette boş boş bakıyordu sadece. Uzman; yalnız bırakmayın, sevdiği şeyleri yapmaya çalışın, dedi ama Sibel bize hiç yardımcı olmuyordu ki. Bazı geceler ben de eşimle birlikte Sibel’in evinde kalıyordum. Benim de orada olduğum bir gece ağlama sesleriyle aniden uyandık. Koşarak odasına daldık. Öyle kötü bir durumdaydı ki. Kendisini paralarcasına ağlıyordu. Canım yaa... Onun o an ki halini hiç unutamıyorum. Saatlerce teskin etmeye çalıştık, yüzüne soğuk sular serptik. Güç bela kendine getirdik. Uzun zaman sonra o gece konuştu bizimle.
  --Ne dedi?
  --“Ben yaşamak istemiyorum.” Bunu söyledi. Hem de gözlerimizin içine bakarak… Biliyor musun, Adnan… Umudu tükenen bir insanın ölüme ne kadar yaklaştığını ben Sibel’de gördüm. Ama hiç bırakmadık onu. O da bize güvendi. Bizim samimiyetimize inandı. Sonraki günlerde kendi isteğiyle psikoloğa gittik. Psikolog; istediğiniz gibi yasınızı yaşayın. Ama bunu da sürekli olarak devam ettirmeye çalışmayın, dedi. Bu olayın herkesin başına gelebileceğini, artık bugünü yaşamasını ve geçmişi yaşamaktan kurtulması gerektiğini söyledi. Kolay olmadı. İnan bana Adnan, hiç kolay olmadı eski durumuna geri dönmek… Ama Sibel güçlü kadındır. Bu sorunun da üstesinden geldi.
  --Tam olarak değil.
  --Nasıl yani?
  --Sibel belki o travmadan sizlerin sayesinde kurtulmuş ama kendine de başka bir geçmiş yaratmış. Farklı bir gerçek yaratmış. Bana Ali Bey’in öldüğünü söyledi. Hem de trajik bir şekilde… Ama öyle bir anlatışı vardı ki kendisi de bu yalana inanmıştı. Bunu gözlerinden anlıyordum. Çok inandırıcıydı.
  --Belki de böylesi bir son işine gelmiş de olabilir. Ne de olsa terk edilmeyi hazmetmek zordur. Herkes için bu böyledir. Nişanlısının öldüğünü söylemesi egosu açısından daha iyi bir son. Belki de bu şekilde bir son yaratarak ondan intikam almaya çalışıyordu. Sibel gerçekten çok iyi bir kadındır. Onu gerçek anlamda tanısan inan bana çok seversin.
  Mehmet’in bu sözüne karşı gülümsedim. O an Sibel’in; “beni tanımış olsan hiç sevmezdin” sözü aklıma gelmişti.
  Bir süre sonra Mehmet kalkmak istedi. Ben biraz daha oturacağımı söyledim. Çünkü benim içimde bir yangın başlamıştı ve bu yangın sönecek gibi değildi. Huzursuzdum. Hem de çok… Mehmet; Sibel’in gerçek hikayesini anlatmaya başladığında ben de gerçek kimliğimden sıyrılmıştım. Kendimi Ali’nin yerine koymuştum.
  Çünkü Ali’nin Sibel’e yaşattığı dramı ben de yıllar önce bir başka kadına yaşatmıştım.
  Karıma… Dünya tatlısı o güzel insana…
  Leyla’ma…
  3 yıllık evliyken onu aldatmıştım. Hem de kendi evimde…
  Hem de birkaç kez…
  Sonunda yakalanmıştım.
  Leyla bizi uygunsuz vaziyette gördüğünde hiçbir şey söylemeden evden ayrılıp annesine gitti. Üstelik evden tek bir eşyasını bile almadan… Telefonlarıma çıkmıyordu. Kaldığı eve gidip yüz yüze görüşmek ve af dilemek istiyordum. Gerekirse eve dönmesi için yalvaracaktım. Ama benimle konuşmaya bile tenezzül etmedi. Ne kadar konuşsam da cevap vermedi. Karşımda dimdik durdu ve hiçbir tepki göstermedi. İstiyordum ki bağırsın, bana hakaret etsin. Gerekirse yüzümü gözümü parçalasın ama konuşsun benimle. Onun bu sessiz tavrı beni daha fazla delirtiyordu. Kısa zaman sonra da boşanmak için mahkemeye başvurdu.
  Deli gibiydim. Elbette ki yaptığım hatanın farkındaydım. Gençtim, dahası tecrübesizdim. Kendimi frenleyememiştim işte… Pişmandım, hem de çok pişmandım. Annesine, babasına aramızı yeniden düzeltin diye yalvardım ama onların da yuvanızı yıkmayın telkinlerini dinlemedi. Bana bir şans daha vermedi. Üstelik de ayrılma nedenimizi hiç kimseye söylemedi. Şiddetli geçimsizlik yüzünden tek celsede boşandık.
  Yine de Leyla’nın peşini bırakmadım. Her yerde karşısına çıkıyordum. Ne kadar yalvarsam da benimle hiç konuşmuyordu. Hiç aşağılamadı, bana hiç bağırmadı. Vakur tavrını hiç bozmadı. Sadece gözlerinden anlıyordum bana olan tepkisini, nefretini. Çünkü iğrenerek bakıyordu bana.
  Oysa o gözler bir zamanlar bana karşı o kadar sevgi doluydu ki.
  Bir gün; “eğer beni rahatsız etmeye devam edersen karşıma çıkan ilk erkekle evleneceğim. Bana bunu yaptırma” dedi. Gözlerindeki kararlı ifadeyi görmüştüm. Yapardı. Bu yüzden karşısına çıkacak cesaretim hiç olmadı. Sonra bir başka şehre taşındığını öğrendim. Bir daha da ne gördüm, ne de ondan bir haber aldım. Leyla’nın bu durumu nasıl karşıladığını, neler yaşadığını hiç öğrenemedim. Ben çıldırasıya bir pişmanlığı yaşarken o ne halde diye hep merak ettim. Yalnız kaldığında neler düşünüyor, neler yapıyor, hiç bilemedim. Mehmet, Sibel’in çektiklerini anlatırken aklımda Leyla vardı. Sibel’i bir an onun yerine koydum. O an boğulacak gibi oldum. Sanki bir bataklığın içerisindeydim ve debelendikçe dibe doğru çekiliyordum. Üstelik de karşı koyamıyordum. Yirmi yıl önce yaşadığım ve neredeyse unuttuğumu sandığım bu olay yeniden gün yüzüne çıkmıştı.
  Masada tek başımaydım ama iç dünyamda o kadar kalabalıktım ki. Sanki bir başka boyutta gibiydim. Bir an Leyla’yı gördüm karşımda. Bana gülümsediğini… O an öyle tuhaf bir duygu yaşadım ki içimde. Sanki yüreğimi tatlı bir esinti okşamıştı.
  Her akşam işten benden önce gelirdi. Sürekli kapıda karşılardı beni. Sanki uzun bir yoldan gelmişim gibi bana hararetle sarılırdı. Beni mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapardı. Çok da duygusaldı. Beni başkalarının yanında her zaman yüceltirdi. Canım benim… Ne kadar da sevgi doluydu.
  Peşpeşe içiyordum. İçimde öyle büyük bir yangın vardı ki, dayanamıyordum. Geçmiş sürekli karşımdaydı.
  Beynim bana sürekli oyunlar oynuyordu. Bu sefer de Leyla’yı ağlarken görmeye başladım. Hem de hıçkıra hıçkıra… Üstünü paralarcasına ağlıyordu. Sanki günlerce yemek yememiş, uyumamış gibiydi. Üstelik de zayıflamıştı. O güzel gülümsemesinden eser kalmamıştı. Sonra Sibel göründü. Leyla’yı oturduğu yerden kaldırdı ve bana doğru dönerek “hepsi senin suçun” diye bağırdı. İkisi birden üzerime yürüyorlardı. Sanki karanlık bir yola girmiştim. Sanki içimde yıllardır uyuyan kabusum kendine gelmiş, benden hesap soruyordu.
  --Affedersiniz beyefendi. Geç oldu artık kapatmak zorundayız. Hesabı alabilir miyim?
  Garsonun sesiyle kendime geldim.
  Bir de gece tüm günahların üzerini örter, derler. Oysa benim günahlarım o kadar net bir şekilde ortadaydı ki. Yalpalıyordum. Doğru düzgün bile yürüyemiyordum. Ne kadar içtiğimi bilmiyordum. İçim yangın yeriydi ama aldığım alkol beni daha da yakmıştı. Ağlamak istiyordum. Hem de hıçkıra hıçkıra ağlamak…
  Arabaya bindiğimde bir süre gözlerimi kapatıp arkama yaslandım. Aklımda sadece Leyla vardı. Onunla ilgili anılar… Balayındaydık. Sahilde yürüyorduk. Birden uzakta mavi bir cisim gördü. O kadar neşeliydi ki, o kadar da coşku doluydu. Birden oraya doğru koşmaya başladı. Gördüğü şey onu şok etmişti. Bağırarak beni yanına çağırdı. Merak etmiştim. Öylesine aşırı tepki gösteriyordu ki. “Ölüyor. Ölüyor. Lütfen bir şey yap, ne olur kurtar onu” diye haykırıyordu. Kurtulmasını istediği şey, sahile vurmuş mavi bir deniz anasıydı. “Ölüyor Adnan… Kurtaralım bunu, ne olur ölmesin” diye telaşlı bir şekilde söyleniyordu. Kahkahalarla gülmüştüm onun bu haline. “Bence sen buna suni teneffüs yap” dediğimde bozulmuştu bana. Oysa o; “her canlının yaşamaya hakkı var” demişti.
  “Her canlının yaşamaya hakkı var”. Bu sözü şimdi kulaklarımda çınlıyordu.
  Dudaklarımda acı bir gülümseme vardı.
  --Leyla. Özür dilerim.
  Sanki karşımdaydı. Sanki vicdanım dile gelmişti.
  Arabanın içinde boğuluyordum. Kendimi dışarı atıp yürümeye başladım. Temiz hava biraz olsun beni kendime getirir diye düşünüyordum ama o kadar kaybolmuştum ki bu çok zor olacaktı.
  Xxx
  Birkaç gecedir Sibel’in oturduğu evin çevresinde dolaştım. Ama onunla karşılaşacak cesareti bir türlü kendimde bulamadım. Sürekli olarak oturduğu eve bakıyordum. En azından balkona çıktığında görmek istiyordum onu… Evinin tüm ışıklarını kapattığında ise oradan ayrılıyordum.
  Sibel’i görmek ve onunla konuşmak istiyordum. Bu benim için çok önemliydi.
  Bir hafta sonu akşamı telefon açtım kendisine… Aşağıda, arabada olduğumu söyledim. Biraz sonra elinde telefonuyla balkona çıktı. Bir müddet hiç konuşmadı. Sonra yukarı gelmek ister misin, dedi. Nasıl hayır diyebilirdim ki…
  Yukarı çıktığımda hiç beklemediğim kadar sıcak karşıladı beni. Sımsıkı sarıldı.
  --İyi ki geldin. Seni çok özledim.
  --Buradan geçiyordum. Sana uğramadan gitmek istemedim.
  Kime neyi ispat etmeye çalıştığımı bilmiyordum.
  --Saçmalama. Kaç gecedir burada beklediğini bilmiyor muyum sanıyorsun. Hatta bir gece arabanın yanından geçtim, beni fark etmedin bile… O kadar dalmıştın ki. Kim bilir, o an ne düşünüyordun.
  Her zaman ki gibi lafını hiç esirgemiyordu. Ne düşünüyorsa anında söylüyordu.
  --Aç mısın? Kendime bir şeyler hazırlıyordum. Birlikte yeriz.
  --Ben de seni alıp dışarıda yeriz diye düşünmüştüm.
  --Hiç kusura bakma. Bu gece evimde kalmak istiyorum.
  Muzır bir şekilde yüzüme baktı.
  --Yoksa sen benim yemeklerimi yemekten mi korkuyorsun? Ben iyi bir aşçıyımdır. Sana bir masa hazırlayacağım şimdi, ne demek istediğimi anlarsın. Hem içkim de var.
  Çok doğaldı. Oldukça rahat davranıyordu. Sanki bunca zaman ayrılığı yaşayan biz değildik. O kadar huzur dolu bir yüzü vardı ki. Sanki bunca acıları yaşayan o değildi.
  --Mutfakta sana yardım etmek isterim. İzin verirsen tabii…
  --Bak buna sevinirim işte.
  Mutfakta ikimiz de mutluyduk. Çocukça espriler yapıyor, neşeli kahkahalar atıyorduk. Sanki farklı bir dünyaya adım atmıştık. En basit espriye bile gözlerimizden yaş gelinceye kadar gülüyorduk. Geçmişin tüm acılarından kurtulmuştuk sanki. Bize eskiyi hatırlatan her şeyden arınmış gibiydik.
  Kısa süre içerisinde harika bir masa hazırladı. Çok becerikliydi. Her şeye aşırı özen gösteriyordu. Masaya mum koymayı bile ihmal etmedi.
  --Bu güzel masa müziksiz olmaz.
  Ben sadece onu izliyordum. Çok seri hareket ediyordu. Biraz sonra hafif bir müzik tüm salonu doldurdu.
  --Ne dersin? Hala dışarıda yemek yemeyi düşünüyor musun?
  --Bu masayı gördükten sonra mı? Elbette ki hayır... Ama hemen oturalım, çünkü çok acıktım.
  --Tamam, sen otur. Ben şimdi geliyorum.
  Yaklaşık 10 dakika sonra geldi. Hafif bir makyaj yapmış ve elbisesini değiştirmişti. Sibel’i hayranlıkla seyrediyordum. Kendisi de oluşturduğu etkiden dolayı mutluydu.
  Yemek oldukça neşeli geçiyordu. Bol bol konuşuyorduk. Sanki aramızdaki o görünmez duvar kalkmıştı.
  Bir ara geriye yaslanıp yüzüme baktı.
  --Neden aşağıda bekliyordun? Neden haber vermiyordun bana?
  Gülümseyerek cevap verdim.
  --Bilmem. Belki de senden çekindim.
  --Benden mi çekindin? Ben adam yemem ki.
  --Şey… Uzun zaman senden bir randevu koparmak için aradım. Ama bana hiç olumlu cevap vermedin. Hep bir mazeret gösterdin. Benimle görüşmek istemediğini düşündüm.
  --Seninle görüşmeyi inan ki ben de çok istedim. Çünkü sen beni çok eğlendiriyorsun, çok güldürüyorsun.
  --O zaman sorun ne? Neden uzak duruyorsun benden?
  --Korkuyorum.
  Şaşırmıştım.
  --Korkuyor musun? Benden mi?
  Ne söyleyeceğini bilemedi. İçkisinden bir yudum aldı. Zorlandığı belli oluyordu.
  -- Ben sana asla zarar vermem. Ben seni…
  Sustum. Sözlerimin devamını getiremedim. Tekrar cesaret edemedim sevgi sözcüğünü söylemeye. Sonra gözlerinin içine baktım.
  --Sibel, sen benim için çok değerlisin. Ne olur, benimle alakalı olumsuz düşüncelerinden vazgeç.
  --Korkumun nedeni sen değilsin. Bunu sana nasıl anlatabilirim ki. Hem anlatsam da anlamazsın ki.
  --Dene. Anlatmayı dene, Sibel.
  Bir süre gözlerini kapattı. Sanki kendi kabuğuna çekilmiş gibiydi. Sessizce onu izliyordum.
  --Bana çok benziyorsun. Ben kendimden kaçtıkça sen bana o eski beni hatırlatıyorsun. Senden korkmamın nedeni bu. Senden uzaklaşmamın nedeni bu. Sen benim unutmak istediğim yıkıntılar içindeki gölgem gibisin.
  --Söylediklerinden hiç bir şey anlamadım.
  --Sana demiştim. Beni anlamayacağını söylemiştim.
  Bir anda ciddiyeti bir yana bırakıp işi şakaya vurmaya başladı. Ayağa kalktı.
  --Bu dansı bana lütfeder misiniz beyefendi?
  Sonra da gülmeye başladı.
  --“Lütfeder misin”. Lafa bak. Amma da komik… Tıpkı Yeşilçam Filmleri’ndeki gibi oldu.
  Sonra gözlerimin içine baktı.
  --Benimle dans eder misin, Adnan?
  Gülümsedim.
  --Sana hayır demesini bilmiyorum ki.
  Uzattığı eli tutup ayağa kalktım. Salonun ortasına geldiğimizde iki kolumla bedenini sardım. O da kendisini bana yaslayarak kollarını bana dolamıştı. Bir süre birbirimize bakıp gülümsedik. Müziğin ritmine göre hafifçe hareket ediyorduk. Sonra başını omzuma koydu. Sımsıkı sarıldım ona. Kollarımla daha bir sıkı sardım. Öyle huzurluydu ki. Öyle mutluydum ki.
  Sibel kendisini anlamadığımı düşünüyordu. Oysa yanılıyordu. Mehmet’in bana verdiği bilgiler sayesinde onu daha iyi gözlemliyordum. Sanki ikiye bölünmüştü. Bir yanıyla acılarını benimle dindirmek istiyordu. Bunu hissediyordum. Kanayan duygularını benimle sarmak istiyordu. Ama diğer yanı korkuyordu. Tekrar sevmekten, tekrar sevilmekten korkuyordu. Tekrar acı çekmekten, tekrar terkedilmekten korkuyordu. O yüzden elinde kalan son sevgiyle de kendine çizdiği sınırlar içinde yaşamak istiyordu.
  Beni seviyordu, bunu biliyordum. O kadar güzel bakıyordu ki bana. Gözlerdeki bakışın anlamını biliyordum. Bazen sesinin tınısını yumuşatıyordu. Ruhumu okşayan bir müzik nağmesi dinler gibi etkileniyordum. Hele de dans edişimiz… Başını omzuma yaslayıp bana sarılışı…
  Beni gökyüzüne çıkartıp sonra da acımasızca aşağı bırakışını izledim şimdiye kadar. Bütün bunlar beni kendisinden uzak tutmak içindi. Belki de kendisini benden uzak tutmaya çalışıyordu. Kendisine olan tüm güveni kaybolmuştu. O yüzden bana olan duygularını saklıyordu. Sevgisini bir kez açığa çıkardığında bir daha da geriye dönemeyeceğini düşünüyordu. Gökyüzünden beni aşağı bırakmasının nedeni buydu. Yeniden sevmek korkutuyordu, Sibel’i. Geçmişte yaşadığı acıları düşündükçe benden uzaklaşmasının nedeni buydu. Sonrasında beni düşman olarak görmesinin nedeni de buydu.
  Oysa benim Sibel’in dostluğuna ihtiyacım vardı. Yaşama biraz olsun tutunabilmem için Sibel’in sevgisine ihtiyacım vardı.
  Geçmişimdeki o büyük günahtan kurtulabilmem için Sibel’in gözündeki düşman imajını silmem lazımdı.
  --Biliyor musun, şimdiye kadar göğsüne yaslanıp da dans ettiğim ikinci erkek sensin.
  Bu sözleri başı omzumdayken söylemişti. Yumuşak bir dille… Eminim, gözleri de kapalıydı. Sanki istemsizce dökülmüştü dudaklarından.
  --Birincisi kimdi?
  Biliyordum, kim olduğunu. Derinlerden gelen bir ses tonuyla cevapladı.
  --Ali.
  --Ali…?
  --Nişanlım. Sana bahsetmiştim.
  --Evet, hatırlıyorum. Birlikte kaza geçirdiğinizi söylemiştin.
  Başını kaldırıp yüzüme baktı. Öfkeyle bağırdı.
  --Öldü, o… Öldü.
  Saçlarını okşadım.
  --Sibel. Ben buradayım, senin yanında…
  Kollarımdan kurtulup kendini birkaç adım geriye attı. Yüksek bir ses tonuyla konuştu.
  --Bir gün sen de gideceksin. Sen de beni terk edeceksin!
  Avucumun içiyle yanağını okşadım.
  --Ben seni hiç bırakmayacağım, Sibel. Ben her zaman yanında olacağım.
  --O da öyle söylemişti. O da bırakmayacağım, demişti.
  --Ama ölüme çare yok ki, Sibel. Eminim şu an gökyüzünde seni izliyor.
  --Sus, Adnan. Yeter, konuşma!
  Tekrar masaya oturdu. Kadehinde kalan içkiyi tek yudumda içip yeniden doldurmam için bana uzattı.
  --Özür dilerim. Sana bağırmak istememiştim.
  Sesi yumuşamıştı. Üstelik de titriyordu. Benim canımı yaktığında, biraz olsun sesini yükselttiğinde hemen özür diliyor, gönlümü alıyordu. Bakışlarıyla ben seni incitmek istemiyorum, ben seni asla kırmak istemiyorum, diyordu. İçindeki duygusallığı öfke maskesiyle kapatacağını sanıyordu.
  İnsanlarla yüzleşmekten hep korkmuştu. Kendisiyle yüzleşmek bile istemiyordu. Öylesine korunaksız bir hayatı vardı ki, evinde bile kendisini savunmasız hissediyordu.
  Sadece bana gösteriyordu tepkisini. Sadece bana sesini yükseltebiliyordu. Sadece benden korkuyordu. Çünkü sadece beni seviyordu. Bunu hissediyordum.
  --Biraz yavaş iç. Sarhoş olmanı istemiyorum.
  --Neden? Sarhoş olunca çirkinleşiyor muyum? Yoksa sarhoş olduğumda beni beğenmiyor musun?
  Sibel’in duyguları yeniden kanamaya başlamıştı. Yaşadığımız birazcık duygusallık bile onu geçmişine sürüklemeye yetmişti.
  --Sadece seni yeniden yatak odana taşımak istemiyorum, o kadar.
  Hafifçe gülümsedim. Bir süre yüzüme baktı. İçindeki fırtınalarla başa çıkamıyordu. Sınırlarını zorladığı belli oluyordu. Bir yanında ben vardım, diğer yanında geçmişi. İçkisini doldurdum ve kendisine uzattım. Kadehi eline aldı ama içmedi. Dalgın gözlerle kadehin içine bakıyordu. Sonra başını kaldırıp gözlerini bana dikti.
  --Ali ölmedi. O bir başka kadın için beni terk etti.
  Abartılı bir tepki verdim.
  --Ama nasıl olur? Sen daha önce…
  --Daha önce onun öldüğünü söylemiştim, değil mi. Ölmedi. Ama ölmesini çok istedim. Bana çok acılar çektirdi, o. Çok canımı yaktı.
  Sandalyesine sırtını iyice yaslayıp elindeki kadehi dalgın gözlerle çevirmeye başladı. Dudaklarında acı bir gülümseme vardı.
  -- Neden sevgiyi özgür bir şekilde yaşamak isteyen insanlar en fazla zarar görenler oluyor? Neden en büyük acıları onlar çekiyor? Sence başkalarının sevgisini ezerek, yok ederek yeni sevgilere koşanlar gerçekten mutlu olabilirler mi?
  Yüzüme o kadar dikkatli baktı ki bir an ne söyleyeceğimi bilemedim. İçkimden bir yudum aldım ve cevap verdim.
  --Sanmıyorum. Çünkü bir sevgiyi yok ettiğinde kendini de yok etmiş sayılırsın. Yok olan insanların mutlu olmaya hakları yoktur.
  Verdiğim cevap hoşuna gitti.
  --Sen iyi bir insansın, Adnan. Ama bazen iyi olmak yetmiyor. Sen beni kolaylıkla çözdün, değil mi. Çünkü ben her şeyimi anlatıyorum. Ağlıyorum, sızlıyorum ve içimdeki nefreti, kini boşaltabiliyorum. Sen ne kadar da konuşmasan, her şeyini içine atsan, gizlemeye çalışsan; ben de seni görüyorum. Ben senin içindeki karanlığı görüyorum, Adnan. O karanlık dünyada yaşadığın gerçekleri görüyorum. Bana anlattıklarınla, anlatamadıklarınla görüyorum seni.
  Bir anda panikledim. Ne diyeceğimi bilemedim. Elime çatalı alıp masadaki mezelerden ağzıma attım.
  --Demek benim içimde de bir karanlık var, ha?
  Kendinden oldukça emindi.
  --Evet, var. Senin karanlık dünyanın aynısı kendi içimde de var. Ben ne kadar tutsaksam senin de tutsaklığın var.
  İkimiz de geçmişimizle ilgili birbirimize yalan söylemiştik. İkimizin de zamanla kendimize bir gerçek yaratmıştık. Etrafımızda kim varsa bu yalana inandırmıştık. Ama her ne kadar da başlangıçta itiraf etmesek de ikimiz de birbirimize yalan söylediğimizi biliyorduk. İkimiz de yaralıydık çünkü. İkimizin de sakladığı acıları vardı. Birbirimizin dilinden anlıyorduk.
  Sibel’in benim hakkımda bu kadar isabetli tespitlerde bulunması şaşırtmıştı beni. Yine de konuyu değiştirmeyi istiyordum. Sigara yakarken söylendim.
  --Çok sigara içiyorsun.
  Gülümsedi.
  --En iyi dostum… Bir diğeri de bu...
  Kadehi eline aldı ve havaya kaldırdı.
  --Haydi, aşka içelim. Sonra da ihanete içeriz.
  --Aşka içelim sadece. Bu gece masamızda ihanet olmasın.
  --Aşk varsa ihanet de vardır. Her ikisi de insanlar içindir.
  --Anlatsana, Sibel. O anları anlatsana bana. Neler yaşadığını…
  Hiç nazlanmadı. Hafifçe gülümseyerek anlatmaya başladı.
  --Benim hayatta hiç kimsem yok sayılır. Babam öldüğünde lisedeydim. Birkaç yıl sonra da annem öldü. Bir erkek kardeşim var. Üniversite okumak için yurtdışına gitti ve orada birini bulup evlendi. Şimdi orada yaşıyor. O yüzden Ali’ye dört elle sarılıyordum. O da gitmesin istiyordum. Üzerine titriyordum. Tüm sevgimi, tüm ilgimi ona veriyordum. Ali benim her şeyimdi. Onsuz yaşayamam, diyordum.
  --Yaşadın ama…
  Yüzüme öyle bir baktı ki, gözlerinden ne demek istediği anlaşılıyordu.
  --Neler yaşadığımı sen bilemezsin. Hiç kimse de bilemez.
  İçkisinden büyükçe bir yudum aldı. Sonra da sigarasından derin bir nefes çekip dumanını yukarı doğru üfledi.
  --Sen hayatındaki en özel kişiyle yaşadığın tüm güzel anların gereksiz bir kağıt parçası gibi çöpe atılmasının ne demek olduğunu biliyor musun? Tüm o mutlu anların hiç yaşanmamış gibi yok sayılmasının ne demek olduğunu? Ben bunları yaşadım işte.
  Sibel sadece kendine sakladığı gerçekleri uzun zaman sonra ilk kez açığa çıkarma cesaretini gösteriyordu.
  --Terk edilmek çok kötü bir şey, Adnan. Hele de canın kadar sevdiğin birinin bir anda hayatından çıkması… Ölümden bile daha korkunç bir şey. Oysa her şey çok güzel başlamıştı. Çok mutluyduk. Aynı yöne bakan, aynı şeylerden tat alan iki sevgiliydik. Onun yanında kendimi çok güvende hissediyordum. Hele de nişanlandığımız gün… Dünyanın en mutlu, en şanslı kadını bendim.
  Oldukça rahat görünüyordu. Sakindi. Ama bu sakinlik birazdan bir fırtına çıkacağının da habercisiydi.
  --Anlaşamıyoruz, dedi. Bir şey eksik hayatımızda, dedi. Ne kadar uyumsuz bir çiftiz, değil mi, dedi. Şaşırmıştım. Oysa eskiden çok daha neşeliydik, dediğinde hala şaka yaptığını düşünüyordum. Sonra “Hayatımın geri kalanını seninle birlikte geçirmek istediğimden pek emin değilim” dedi. Yüzüne baktım, ciddiydi. Sen ne demek istiyorsun, dedim. “Lütfen böyle konuşma. Şakanın hiç sırası değil”. Şaka yapmıyordu. Galiba sana olan aşkım bitti, dedi. Kekeliyordu. Sonra da o cümleyi söyledi. “Ben bu ilişkiyi bitirmek istiyorum. Birbirimizi daha fazla tüketmeden dostça ayrılalım.” Bir şey söyleyemedim ki. Hem öyle bir durumda ne söyleneceğini bilmiyordum. Sadece yüzüne bakıyordum. Bir umut arıyordum gözlerinde. Sonra parmağına baktım. Yüzük yoktu. Nişan yüzüğümüzü çıkartmıştı. Gururla, büyük bir neşe ve mutlulukla parmaklarımıza taktığımız yüzüğü benden habersiz çıkartmıştı. O zaten benden çok önce ayrılmış ve benim bundan haberim bile olmamıştı. Nefes alamıyordum. Dahası konuşamıyordum. Dudaklarım kilitlenmiş gibiydi. O da bu sözlerinden sonra ayağa kalktı ve sessizce arabasına doğru yürüyüp gitti. Beni orada tek başıma bıraktı. Sanki herkes bana bakıyordu. Sanki dünya üzerime yıkılmış gibiydi. Yüzüstü bırakılmıştım. Düne kadar el üstünde tutulan ben, istenmeyen kişi ilan edilmiştim. Gururum kırılmıştı. Sanki büyük bir trafik kazası geçirmiş gibi hissediyordum kendimi.
  Çaresizce dinliyordum. Acılarını beynimde resmediyordum. Fırtına çıkmıştı artık. Pek çok şeyi yıkıp, parçalamadan da dinmeyecekti.
  --Sana anlattığım gibi bir kaza yaşamayı o zamanlar o kadar çok istemiştim ki. Ama o kazada ikimiz de ölmeliydik. İkimiz de yok olmalıydık bu hayattan.
  --Senin ne günahın var ki.
  --Sonra koşarak eve geldim. Paramparçaydım. Sanki hayatımdaki her şey bir anda anlamsızlaşmış gibiydi. Kendimi o kadar değersiz görüyordum ki… Saklanmak istiyordum. Bir mezar bulup içine girmek istiyordum. Cesedimi bile kimsenin bulmasını istemiyordum. Onun adını söyleye söyleye ölmeyi istiyordum. Kimse bilmeyecekti ayrıldığımızı, kimse bilmeyecekti terk edildiğimi. Kullanılmış kağıt mendil gibi bir kenara atıldığımdan kimsenin haberi olmayacaktı. Ama yapamadım. Belki geri dönerdi. Tabii ya, dönecekti. Bensiz yapamazdı, o. Beni seviyordu. Ortak o kadar çok hayalimiz vardı ki. Kısa bir zaman sonra pişman olup benden özür bile dileyecekti. Beni çok seviyordu. Öyle söylüyordu.
  Sessizce dinliyordum. Kendini kaybetmişti. Gözlerindeki yaşları silmesi bir şeyi değiştirmiyordu, çünkü göz pınarları sonuna kadar açılmıştı. Kesik kesik ağlıyordu. Donup kalmıştım. Teselli edecek tek bir cümle çıkmıyordu ağzımdan. Sadece seyrediyordum, Sibel’i. Salonun bir kenarında da Leyla vardı. Leyla’yı da acı çekerken görüyordum.
  --Ama gelmedi. Günlerce bekledim, gelmedi. Evde tek başımaydım ama evin her yerinde Ali vardı. Onun eşyaları, onun nefesi, kokusu… Hayali vardı. Delirecek gibiydim. Günlerce evden dışarı adım atmadım. Günlerce hiçbir şey geçmedi boğazımdan. Uyuyamadım. Her şeyden korkmaya başladım. Sesten, sessizlikten… Karanlıktan, aydınlıktan… Hatta aynadaki görüntümden bile korkuyordum.
  Sonra ayağa kalktı. Bir an düşecek gibi oldu. Masaya tutundu. Sonra da kanepeye yığılırcasına kendini bıraktı.
  --Neden, ha… Neden tüm sevdiklerim beni terk ediyor? Annem, babam, kardeşim… Ali… Ya da neden kimi seversem benden gidiyor?
  Hıçkırarak ağlamaya başladı. Kendini tamamen bırakmıştı. Gözlerinden akan yaşlara aldırış etmiyordu artık. İçim parçalanıyordu ama oturduğum sandalyeye yapışmış gibiydim. Yerimden kımıldayamıyordum.
  --Ben günlerce anne diye ağladım. Yanımda yoktu. Herkesin annesi babası yanındayken, benim sesimi duyacak kimsem yoktu.
  --Özür dilerim Sibel.
  Ama özür dilediğim kişi Sibel değildi.
  Ben de ağlamamak için zor tutuyordum kendimi. Yine de gözyaşlarım çoktan yüreğime akmaya başlamıştı bile. Yavaşça yerimden kalkıp Sibel’in yanına oturdum. Onu kollarımla sardım. Birden kollarını boynuma dolayıp hıçkırığa boğuldu. Yüzüm boynum gözyaşlarıyla ıslanmıştı. Sus, diyemedim, ağlama diyemedim. Sadece sarıldım. Sadece saçlarını okşadım.
  Leyla’nın beni bu durumda görmesini o kadar çok isterdim ki… Neler çektiğimi, ne kadar pişman olduğumu ancak bu görüntüyle inanabilirdi.
  Sibel uzun zaman ağladı. Hiç kıpırdamadım. Sadece hafifçe saçlarını okşadım. Sonra kesik kesik ağlamaya başladı. Sonra da sustu. Uzunca bir süre sustu. Yüzünü boynuma yaslamış bir vaziyette kollarıma bırakmıştı kendini. Hiç kımıldamadım. Rahatsız olsun istemedim. Uzun zaman sonra kollarını boynumdan çözdü.
  --Yatağına uzanmak ister misin?
  Sesini çıkarmadı.
  Biraz yüzünü seyrettim. Islak olan yerlerini elimle okşarcasına silip yanağına hafif bir öpücük kondurdum. Sonra da kucaklayıp yatak odasına götürdüm. Sımsıkı sarıldı boynuma. O an ikimiz de konuşmadık ama ikimiz de sessizliğimizle birbirimize pek çok şey söyledik.
  Yavaşça yatağına yatırıp üzerini örttüm. Bir süre seyrettim. Sonra rahat uyusun diye ışığı kapatmak istedim.
  --Lütfen ışığı kapatma. Bu gecenin karanlığından korkuyorum.
  --Peki.
  Korkma, diyemedim. Ben yanındayım, diyemedim. Sadece duvara yaslanarak bir süre ayakta bekledim. Sibel yataktaydı, gözleri kapalıydı ama uyumuyordu. O da geçmişiyle hesaplaşıyordu. Yine de şanslıydı. Yaşadığı aşkın bedelini fazlasıyla ödemişti. Oysa benim için her şey daha yeni başlıyordu.
  Yeniden sandalyeye oturdum. Sibel’i seyrediyordum. Belki de yataktaki kadın Leyla’ydı. Her şey o kadar değişmişti ki. Oda aydınlıktı ama benim dünyam zifiri karanlıktı. Camlar açıktı ama havasızlıktan boğuluyordum. Kimse yoktu yanımızda ama kalabalığı hissedebiliyordum. Çok sessizdi ama ben gürültüden kendi iç sesimi bile duyamıyordum. O kadar duygusal bir ortam vardı ki, yine de ihanet tüm güzelliklerin üzerini örtmüş gibiydi. Hıçkırıklar yüzünden aşk sözcükleri duyulmuyordu.
  En masum ile en günahkar bir aradaydı. İkimiz de o eski yitik aşklarımızı özlüyorduk.
  Uzun zaman sonra ilk kez kendimi bu kadar kirlenmiş hissediyordum. Bunca zaman sonra kendimi acımasız biri olarak görüyordum. Sanki sevgiye karşı işlenmiş tüm kötülüklerin sebebi bendim. Biraz olsun iyilik arıyordum yüreğimde. Biraz olsun günah çıkartabileceğim, beni teselli edebilecek, geçmişimdeki herhangi bir kişiye yaptığım herhangi bir iyilik… Aklıma hiç biri gelmiyordu. Ben yine saklanacaktım herkesten, her şeyden. Yine her zaman ki gibi iyiyi, güzeli oynayacaktım. Ama bir daha asla kendimden saklanamayacaktım. Her yalnız kaldığımda Leyla’nın o canhıraş feryatlarını duyacaktım.
  En kötüsü de, Sibel’i her gördüğümde aklıma Leyla gelecekti. Geçmiş peşimi asla bırakmayacaktı.
  --Benim dünyamda bir daha aşk olmayacak. Çünkü ben bir günahkarım. Oysa sen o kadar masumsun ki. Yeniden sevebilirsin.
  Bu sözler dudaklarımdan fısıltı şeklinde çıkmıştı. Kendiliğinden, öylesine…
  Bir suçluydum. Hem de sevgiye, aşka ihanet etmiş bir suçlu… Yıllarca kaçmıştım. Herkesten, her şeyden, hatta kendimden bile saklamıştım kendimi. Alışıyor insan… Her şeye alışıyor. Zamanla bir suçlu gibi yaşamaya da alışmıştım. Sonrasında unutmuştum tüm günahlarımı.
  Sibel’i karşıma çıkaran tesadüf müydü, yoksa geçmişimde bir türlü hesabını vermediğim o günahım mı?
  Leyla’ya ne kadar büyük acılar çektirdiğimin farkına ancak yirmi yıl sonra gerçek anlamda varıyordum. Benden sonra birini sevdi mi, ona aşık oldu mu, dahası beni unuttu mu, hiç bilemedim. Hiçbir zaman çığlıklarını duymadım. Eğer duygularının kanı aktıysa o kan elime hiç bulaşmadı. Ama şimdi kan gölünün tam da ortasında hissediyordum kendimi.
  Daha fazla kalamazdım. Kendimi dışarı atmak istiyordum. Gecenin karanlığıyla bütünleşmek istiyordum. Ne de olsa dışarıda akıp giden bir hayat vardı. Benim için kirli de olsa, eksik de olsa bir hayat vardı.
  Üstelik de bu kirli hayat bizim gibilerin yüzündendi. En güzelini, en kolayını yaşamak varken kendimiz zorlaştırıyorduk bu hayatı.
  Sandalyeden yavaşça kalktım. Her yerim uyuşmuştu. Son bir kez Sibel’e baktım. Kapıya doğru yönelmiştim ki yattığı yerden doğruldu.
  --Gitme. Lütfen gitme. Lütfen biraz daha kal.
  --Tamam. Merak etme, buradayım. Hemen yanındayım.
  Yatağının yanına oturdum. Yüzünde hafif bir gülümseme vardı. Sanki fırtına sona ermiş, yerini hafif bir dinginlik almıştı. Gözlerini gözlerime dikerek ani bir hareketle parmağındaki yüzüğü çıkarıp komidinin üzerine koydu.
  Yıllardır parmağından çıkarmadığı yüzüktü bu.
  Şaşkınlıkla Sibel’in yüzüne bakıyordum. O ise gururluydu. Üstelik de daha bir rahatlamış gibi duruyordu. Dudaklarındaki gülümseme artmış, yıllardır çektiği azap son bulmuş gibiydi.
  --Sibel…?
  O kadar güzel baktı ki bana. İlk kez onu bu denli huzurlu görüyordum. Sanki yüzü aydınlanmıştı.
  --Sibel…
  --Senin içindeki karanlık, benim geçmişimi aydınlattı, Adnan. Umarım sen de kendi karanlığından kurtulursun.
  Gözlerimdeki yaşları durduramıyordum. Kendi umutsuzluğum en azından değer verdiğim birine can olmuştu. Ben kendimden uzaklaşırken, bir başkası kendine dönüyordu. Sibel’in içindeki savaş nihayet sona ermişti. Prangasından kurtulmuştu.
  --Haydi git.
  --Efendim…?
  --Git, Adnan. Kendini bulmak istiyorsan gitmelisin. İçindeki karanlıktan kurtulmak için gitmelisin. Ben sana sadece ızdırap verebilirim.
  Bana sevgiyle bakıyordu. Elimi tuttu.
  --Merak etme. Eğer seveceğim gibi biri karşıma çıktığında kapılarımı hemen yüzüne kapatmayacağım.
  Elini iki elimin arasına alıp öptüm. Sarılmak istiyordum aslında. Son bir kez sarılmak… Ama gidemem diye korktum. Bir daha ayrılamam, bırakamam korkusuyla sarılmaktan vazgeçtim.
  --Sen harika bir kadınsın. İyi ki seni tanıdım.
  Dilim kurumuştu. Sözler güçlükle çıkıyordu dudaklarımın arasından.
  Yavaşça ayağa kalkıp kapıya doğru yöneldim. Son bir kez baktım ona.
  --Hoşça kal.
  --Güle güle.
  Işığını kapatıp yatak odasından dışarı çıktım. Bir süre salona, yemek masasına baktım. Gecenin tüm izleri görünüyordu. Sonra evden ayrıldım.
  Asansörü bekleyemedim. Yavaş adımlarla merdivenlerden inmeye başladım. Bir ara sanki tüm gücümün tükendiğini hissettim. Bir merdivene oturdum. Bir daha bu eve asla giremeyecektim. Bir daha asla Sibel’i göremeyecektim.
  Apartmandan dışarı çıkıp gecenin karanlığında ilerlerken son günlerdeki yaşadıklarımı düşünüyordum. Büyük bir suç işlemiştim. Hayatımdaki en özel kadına çok büyük acılar çektirmiştim. Ama bunun bedelini biraz geç de olsa ödemeye başlamıştım. Üstelik de vicdanım vardı. Yaptığım bir hatanın bedelini ödeyecek cesaretim vardı.
  Yine de düşünmeden edemiyordum;
  Yeniden sevebilecek miyim acaba. Yeniden insanların içine özgürce, saklanmadan çıkabilecek miyim. Aynaya baktığımda kendimden utanmadan yaşayabilecek miyim. Ben, o eski ben olabilecek miydim her şeyden önce.
  Bunu zaman gösterecekti.
  Sibel’e söylediğim o söz kulaklarımda çınlıyordu.
  “Bir sevgiyi yok ettiğinde kendini de yok etmiş sayılırsın. Yok olan insanların mutlu olmaya hakları yoktur”.

  Özcan KIYICI
 • _Doğada özgürlük yoktur. Akıl, iradeyi kontrol ettiği için yasaya bağlılık özgürlüktür. Ödev yasaya uymaktır.
  _İnsanın akıllı varlık olması onu hayvanlardan üst bir seviyeye çıkarmaz.
  _Anlayış eğitime, eğitim de anlayışa bağlıdır.
  _Cömertliğin üç belirtisi vardır: Sözünün eri olmak, övünmemek ve sorgusuz sualsiz bağışlamaktır.
  _Kurnazlık zeka değildir.
  _Umut, mutluluğun tomurcuğudur.
  _Böcek olmayı kabul edenler, ayaklar altında kalıp ezilmekten yakınmamalıdır.
  _İnsanlar ışığı görmez, ışıkla görür.
  _Bizler sırlarla dolu bir evrende bir rüyanın rüyasını görmekteyiz.
  _Hayvan sevgisi, insanların kişiliğinin ele verir.
  _Kategoriler evreni anlamamızı sağlar.
  _Neden sonuç ilişkisi aklımızın eseridir.
  _Her kuruntu metafiziğin nesnel sayılmasından ortaya çıkmıştır.
  _Zihnimizin sınırlarını aklımızla belirleyebiliriz.
  _Her şey zihnin kanunlarına göredir. Aristoda ise varlığın kanunlarına.
  _Anlamanın en iyi yolu yapmaktır.
  _Ruhu bilemeyiz ruhtan çıkan davranışla anlayabiliriz. Bu nedenle ruh bilimi değil davranış bilimidir.

  _Tanrı, evren, ruh deneyimde olmayan saf aklın ideleridir. İnsan aklı çözemeyeceği sorunlarla doludur. Bunlar safa aklın yapısının gereğidir. İnsan bilgisini genişletmek istemiş ve saf aklın idelerini pratik akla yükleyerek metafizik denen boş inançlar doğurmuştur. Her tez bir anti tez üretir. Evrenin sınırları yoktur. Evrenin sınırları vardır.
  _Disiplinden yoksun insanlar her hevesi takip etmeye yatkındırlar. Bu soylu bir özgürlük duygusu değil, fakat bir tür barbarlık, deyiş yerinde ise hayvanlık, henüz geliş¬memiş insani tabiattır.
  _Kantın dünyası matematik, yolu fizik, ulaşmak istediği yer metafiziktir.
  _Ahlak bir şahsiyet meselesidir. Dürüstlük en mükemmel politikadır. Espri, ince zekalıları ve avanakları ortaya çıkarır.
  _Her şeyin nedeni vardır. Yalnızca özgürlüğün nedeni yoktur. Özgürlüğün temeli akıldır. Özgürlük ahlak yasasının koşuludur. Özgürlük, olanaklı saf bilgi olabilecek tek ideadır. Kendisini mümkün kılan ahlak yasası olduğu gibi, ahlak yasasını da mümkün kılan da bizzat özgürlüğün deneysel olmayan nedenselliğidir.
  _Kritik üçlemesi ile idealist felsefeyi temellendirir. Newton fiziğini yöntem olarak felsefesine taşır.
  _Bilim olarak metafizik, saf sentetik akıl ile olanaklıdır der. Metafizik güvenilir olmak istiyorsa sentetik priori olmalı. Hem akılla hem deneyle kanıtlanabilmeli.

  _Çok var ki bu topraklar adam yetiştirmiyor. Hasbelkader yetişmiş olanlara da dünya dar ediliyor.
  _Boğa yılanı gibi yaşamışsın! O da bir kerede karnını doyurur ve bir ay boyunca ağır yüküyle ölü bir kütük gibi yatar.
  _Bir yara durduğu yerde neden kangrenleşir? Hekim adıyla ortada dolaşan kendini bilmezlerin destursuz müdahaleleriyle…
  _Suçlama, sığ kafaların en kolay bulunur aracıdır. Sorunun özüne inecek gücü olmayanlar için, en kolay yol, suçlamalardır. _Savaş öldürdüklerinden daha fazla neden olduğu şeytanilikler yüzünden kötüdür.
  _Plan yapmak, insana yaratıcı deha havasını vermesinin yanında, lüks, farfaralı bir tinsel uğraştır. Bu uğraşıda insan kendi yapamadığını talep eder, kendisinin daha iyi yapamayacağı şeyde kusur bulur ve nerede bulunabileceğini bilmediği şeyi önerir. "
  _Nasıl oluyor da kurguda ketegorilerin duyu üstü kullanımına özgü nesnel gerçeklik yadsınabiliyor; öte yandan salt pratik usun nesneleri bakımından bu gerçeklik onaylanabiliyor?
  _Hiçbir çıkar gözetmeksizin hoşlanma beğeni yargısıdır. Hoşlanmanın nesnesine güzel denir. Beğeni öznel bir yargıdır. Yüce zihinde ortaya çıkar.

  _Saf aklın eleştirisi__Aklın sınırlarını belirlemekte, metafiziğin olanaklılığını araştırmakta. Zaman mekan transendental kategorilerdir. Kendinde şey numendir ve kategorilerle bilinemez. Bugünkü bilimle birlikte kantın Newton ve Öklid temelli terorisi önemini kaybetmiştir. Newton fiziğine göre zaman mekan, evrenin değişmez koşullarıdır. Modern fiziğe göre değişmez değildir ve numenlerin bilinemeyeceği görüşü çürümüştür. Kendinde şey saf aklın ürünleri tanrı ruh hala modern felsefenin konusudur. Sentetik yargının izafiliğini aşmak için sentetik apriori yargıyı geliştirmiştir. Her şeyin bir nedeni vardır. Doğru çizgi 2 noktanın en kısa yoludur. Sezgi için zaman mekan gereklidir. Zaman iç duyum üzerinden sezgiyi şekillendirirken, mekan dış duyum üzerinden sezginin koşullarını biçimlendirir. Sezgi anlama yetisinin sınırlarını belirler. Duyu, zaman mekan zorunluluğunda algıya taşınır ve sezgiye dönüşür ve görüngü olur. Anlama yetisi bu görüngüyü sentezler ve yargıya varır. Transandantal algı, insan bilgi alanının en üst ilkesidir. Algı sezgiden farklıdır. Düşünmek tam algının özgür etkiniğidir. Sezgi düşünceden önceki veridir. Anlama yetisi kategorilerle algının priori birliğini sağlar. Kategoriler, sezgide belirmiş görüngüyü, bilgiye, nesneye dönüştürmek için aklın kullandığı düşünce biçimleridir. 4 tür kategori vardır…Nicelik= birlik çokluk 2.Nitelik=gerçeklik 3.Kiplik=varlık zorunluluk 4.Bağlantı. nedensellik

  _Pratik aklın eleştirisi_Pratik akıl hem numeni hem fenomeni bilir ve daha üstündür. Ahlak, güdüye bağımlılıktan kurtarılmalı ve saf akıldan ortaya çıkan yasayı insana ödev kılmalıdır. İhtiyaçtan ortaya çıkan buyruk pratik kural olabilir ama ahlak yasası olamaz. Ahlak dünyanın koşullarından alınmamalı saf akıldan alınmalı. Özgürlük ahlak yasasının koşuludur. Biricik idedir. Fenomenler dünyasına ait değildir. Özgürlük olmasa ahlak yasası, varlık zeminini bulamazdı. Saf ideler özgürlük zemininde imkan bulur ve görüngüsü bilinmeyen ama düşünülen olmalarıyla varlık kazanır. Ahlak yasaları saf aklın yasalarıdır. İrade akla bağlı değil güdülere bağlı ise raslantısallık oluşur. İlgi, eğilimlere bağlı aklın iradesidir. Saf akıl, ahlak yasası ile idelerine nesnel gerçeklik veren pratik akla dönüşür.
  _Ahlak metafiziğinin görevi, rastlantısal olmayan, deneyim ve güdülere dayanmayan, saf aklın düşüncesinde ortaya çıkan idelerin, iradeye yansımasını araştırmaktır. Ahlak yasasına bağlılık ile ortaya çıkan yükümlülük, saf aklın iradeyi yönlendirmesi olduğu için akıl sahibi varlıkta ortaya çıkan özgürlüktür.
  _Ödev en yüksek ahlaki değerdir. İyilik yapmak ödevdir. Alışkanlıklarından dolayı ilik yapan kimse ahlaklı olmaz bu ben sevgisidir ve yıkıcı olabilir. Ahlaki eylem 2ye ayrılır. Ödevden doğan ve ödeve uygun.. ödevden.doğan saf akıldan çıkan. Ödeve uygun ihtiyaçlardan çıkan. Buyruklar koşullu ve kesindir. Eylem kendi başına iyi ise kesin, amaç için araç olarak iyiyse koşulludur.
  _Aydınlanma, insanın insanlığı, herkes için bir amaç olarak görecek şekilde eylemde bulunmasıdır. İntihar aklın yasalarını reddedip, kişisel amaçlara göre hareket eder.
  _Ahlak yasasının amacı sevgi değil saygıdır._ Ahlaklılık saf aklın pratik talebidir. _İde ahlak yasasıyla kendini görünüşlere sunabilir ve pratik aklın gerçekliğine dönüşebilir. Düşünce olmadan yasa olmaz. Düşünceden bağımsız ahlak boş bir kuruntudur
  _Arzu doğanın iradesidir ve özerk değildir. Ahlak iradenin özerkliğini şart koşar. Ahlak yasası nesneldir. Maksimler öznel. Ahlaklılık yasaya uygun olarak kendine yöne veren akıldır. Mutluluk ve ahlaklılık arasında ayrım yapılamaz. Mutluluk isteği, doğa yasalarınca iradeyi belirlerken, ahlaklılık doğa yasalarından bağımsız olarak kendi iradesini özgür kılar. Arzu, payını almak için iradeyi yönlendirir. Ahlaklılık ise ideye gereksinim duyar. Mutluluk, hayat şartlarından bağımsız olarak bilinçtedir ve buna entelektüel mutluluk denir. bu yetkinliğe ulaşmak çok zor ve idealdir. İde=deneyle kanıtlanamayan düşünce.
  _Tanrı, ruh…din tanrıdan gelen ahlaktır. İnsan ise kötü bir varlıktır ve din insana ahlaki buyruklar verir. Fakat doğasındaki kötücül irade karşısında insanın aşkın iradeye yönelmesi, onu kötülük eylemlerinden uzakşaltırmaz ve din yetersiz kalır. İnsan saf özgürlük idesine yönelmedikçe, kesin ahlaki buyrukların sorumluluğunu almadıka kötülük kendini yeniden üretecektir. Pratik aklın ahlak yasası: ben başkası olandır. Empati…saf akıl insanı evrensel ahlaki eylemin hem özne hem de nesnesi olarak araç kıldığı için başka öğelerin varlığını ve iyiliğini gözetmekle yükümlü kılacaktır….
  _Ahlak kanunu, mutluluktan çok insanı mutluluğa layık hale getirmeyi emreder. Fazilet hayatta kazanılmaz ise onu kazanabileceğimiz başka bir hayat olmalı. Bu durumda ahlak kanunu imkansızı emreder. Bu sorunu kant: tanrının varlığı ile çözmeyi ortaya koyar. Tanrının varlığını varsaymaksızın en yüksek iyinin gerçekleşme imkanı yoktur….
  _Kişiler kendileri yasa koymaları ile krallığın başı olabilirler….
  _Özgürlük kutsallık değildir ama iradeyi belirlemesi ve kendisini duyumların etkisinden uzak tutabilmesi bakımından kutsallığa yakındır.
  _En yüksek iyi olan tanrı 2 farklı anlam taşıyabilir. 1 en üstün 2 en yetkin. En üstün: kendi koşulsuz olan koşuldur. En yetkin. Bütünün bir parçası olmayan daha büyük bütündür. ..tanrının varlığının kabulü sonlu varlık için ihtiyaçtır ve umut ilkin din ile başlayabilir.

  _Aristoya göre akıl nesnesin formunu alır. kantta ise zihin nesneyi şekillendirmektedir.
  _Deney konusu her şey fenomendir.
  _İnsanları kasvetli yapan bir din sahtedir; çünkü biz Tanrı'ya zoraki değil, neşeli bir yürekle hizmet etmeliyiz.
  _İnsanın daha atılgan, daha cüretkar olması değil, tersine önce kendisini sonra etrafını durup dinlemesi, temkinle hareket etmesidi.
  _Farkında mısınız ayağımızın altındaki zemin her gün biraz daha kayıyor. Tutunmak için sarıldıklarımız bir bir elimizde kalıyor.
  _Dogmalar, insanın doğal yetilerinin kötüye kullanılmasının araçları, olgunlaşma için sürekli bir ayak bağı olurlar.
  _Eğer gerçekten özgürleşmiş olsaydı insan, özü gür olması gerekirdi, şimdiki gibi cılız, mecalsiz, takatsiz, hakikatsiz değil. Bu bağın bu kadar açık görünebilmesinden ötürü Türkçe ile ne kadar övünsek azdır.
  _Göğün bize çalışmak zorunda kalmaksızın bütün ihtiyaçlarımızı sunarak büyük alicenaplık göstermiş olup olmayacağı sorusu kesinlikle olumsuz cevaplanmalıdır, çünkü insan meşguliyete ihtiyaç duyar, bu belli ölçüde bir sınırlama gerektiren bir meşguliyet olsa bile.
 • 72 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Kitabın ilk sayfalarında şöyle bir cümle geçmekte; "Daha ben istemeden yerine getirilmiş her şeyim." bu giriş, Albert Camus'un ilk yapıtı olmasına karşılık, gençliğinin başlarında bir yazarın hayatını şekillendiren bir açılıma sahiptir. İlk eseri Tersi ve Yüzü kendisinin felsefi aklının derinliklerini, edebi kaleminin doyurucu becerisiyle birleştirilip gözler önüne serilen bir tuval dersek yanlış olmayacaktır.

  İnsan denilen canlının yaşamsal ve ebedi mutluluğu adına yoksaydığı, üzerini örttüğü bir kronik bilinç eksikliği vardır. Duyguların iç okşayan tınısına teslim eder kendisini. Bu görmezden gelinen şey, gerçek ve bilinçli olmaktır. Bilmek ama peki neyi bilmek ? Neyin bilincine varmalı?

  "Daha ben istemeden yerine getirilmiş her şeyim.."

  İnsan varlığının üzerinde bir hissiyat vardır; dünyaya fırlatılmışlık. Yaşama mecbur bırakılmışlık vardır. Yaşamın hükmünde esir olan insanı zaman eğip, büker. İnsan da gerçek maiyette nisyandan gelir. Unutmak, unutuş. Zaman sadece unutmaya tesir eden olgudur. Zamanın sadede anıları, yaşanmışlıkları ve yeri geldiğinde gerçeği bile yok etmekten başka anlamının olmaması acı bir ironi gibidir. Zaman denilen kavramın başka hiçbir özelliği yoktur. Niteliksiz soyutluktan ibarettir.

  Zaman bu denli sert bir diktatör iken, insan yeryüzüne fırlatılmışlığı kadar çaresiz durumda iken, hayat içerisinde bir anlam aramaya çalışılamayacak kısadır. Nihayetinde bir anlamın yer almadığı, hayatın bir anlamı olsa bile olmasının hiçbir şey değiştirmeyeceğidir gerçek olan. Tersi ve Yüzü'nde yazarın kaleme aldığı beş deneme yazısı bu düşüncelerden ileri gelir.

  Yoksullukta ve fakirlikte bir yalnızlık vardır, her nesneye minik değerlerin biçildiği bir yalnızlık. Zenginliğinde insana gösterişli gelen, yıldızlı gökyüzünü andıran hissi. Bunlar insanın yaşama kattığı tekil değerler, anlamlardır. Bu kalıpları kendiliğimizden soyutladığımızda ortaya çıplak bir gerçek çıkar; fırlatılmışlığın yalnızlığı. Hiçliğin varlığa zulmü.

  "Ölümsüzlük şuracıkta, bense onu umut ediyordum. Mutlu olmak değil artık dileğim, yalnızca bilinçli olmak."

  Yabancılığını duydukça acısının bilincine varır insan. Gerçeğin farkındalığı tamamen budur. Fırlatılmış varlığın yabancılığı.

  Tersi ve Yüzü; yaşamın keşmekeş boğucu havası, göğe başkaldıran varlığın acı isyanı ve pek tabii yalnızlık mülahazalarının otantiğinde gider gelir.

  "Ölüm herkesin başında ama herkesin ölümü kendine göre"

  Camus hayatın anlamsız olduğunu söyler, fakat bu anlamdan yoksun hayatı anlamsız yaşamak değildir. Bu bakışın açılımıda pek tabii ki Camus felsefesinde gizlidir. Hayat saçmadır, yaşam saçmadır, doğmak ve ölmenin gerçekliğinde olduğu gibi. Gerçek olanın içerisi absürtlüklerle doludur, fakat bu saçmalığın içerisinde bir başka absürt tepki değersizdir, anlamsızlığın içerisinde boşa bir uğraştır.


  Kitabın son sayfası şu söze yakın bir noktada son bulur;"Mutlu olmak değil artık dileğim, yalnızca bilinçli olmak."

  Yalnızca bilinçli olmak.. Bu hiçliği kabul etmektir. Hiçliğin fırlattığı bir hiç olarak
 • 164 syf.
  ·2 günde·9/10
  Bu incelemeyi resmi tanımlamalarla doldurma amacında değilim ama yine de konuya ve bu kavramlara yabancı, uzak olabilecek insanlar için Wikipedia'dan alıntıladığım şu tanımı sizlerle paylaşıp incelemeye geçmek istiyorum:

  Transseksüellik nedir?

  "Transseksüellik, kişinin atanmış cinsiyetine ait hissetmeyerek farklı bir cinsiyet kimliğini benimsemesi durumudur."

  https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Transseks%C3%BCellik

  Atanmış cinsiyetimiz doğum anında ya da çok daha öncesinde cinsel organlarımıza bakılarak karar verilen biyolojik tanımlamadır. Basitçe, vajinası olan biri için kadın, penisi olan biri için erkek deriz. Ama işin içinde bir de cinsiyet kimliği dediğimiz durum vardır, ki bu biyolojik göstergelerden çok insanın bilinçsel - algısal düzeyinde meydana gelen bir farkındalıktır. Bireyin kendi hakkında herhangi bir cinsiyete ait olduğunu veya olmadığını beyan etmesi cinsel kimliktir. Birçok insanın doğuştan getirdiği biyolojik, yani atanmış cinsiyeti ile cinsel kimliği yani kendi hakkındaki cinsiyet beyanı birbirine uyum gösterir. Fakat bazı bireyler vardır ki atanmış cinsiyetlerine uymayan bir cinsel kimlik tanımlamaları vardır. İşte tam da bu insanlara trans deriz. Toplumda çoğu insan transseksüellik durumunun sonradan seçilen, tercih edilen bir mesele olduğunu düşünür. Hatta bazı insanlar iyi niyetli olsa bile "cinsel kimlik veya yönelim hakkında 'tercihlere' saygılı olalım" diyerekten bir yanlışı devam ettirirler. Bazıları da bunu apaçık bir hastalık olarak görüp bu bireylerin "normal" hale döndürülmesini talep ederler. Ülkemiz maalesef son saydığım insan tipinden çokça barındırıyor. Gerek mühim çevrelerde gerekse de sokaktaki insan arasında bu anlayışta olan çok sayıda insan mevcut. Bunu din ile bağdaşlaştırmaya kalkandan tutun da, bunu "erkeklik" kavramına utanç getiren bir durum olduğunu düşünenlere dek. Toplumda da bu denli fazla anlayışsızlık ve saygısızlığa maruz kalanlardan biri de trans bireyler oluyor bu yüzden.

  Aslında uzun zamandır LGBTİ+ temalı araştırma - çalışma kitaplarını okuma planı yapıyordum ancak bir türlü fırsat olmadı. Bunun sebebi hem bu yayınlara ulaşma imkanının diğer eserlere nazaran biraz kısıtlı olması, hem de kimi derneklerin çıkardığı kitapların sayılı olarak basılması. Ancak yine de pdf formatında internet ortamında birçok LGBTİ+ konulu çalışma ve yayın var. Gelelim bu değerli çalışmaya. Çalışma gerek röportajlardan gerekse de çeşitli veritabanlarının yorumlanması ve gözler önüne serilmesinden meydana geliyor. Eserde büyük miktarda emeği geçmiş olan Kemal Ördek de bizzat translarla ilgili çok mühim çalışma yürüten Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği'nden biri. Aslında Türkiye'de gerek trans gerekse de genel olarak LGBTİ+ hakları bakımından birçok dernek, oluşum mevcut. Ancak bu sivil toplum kuruluşlarının yeri geliyor çok fazla önü kapatılıyor yeri geldiğinde de dernekleşmesine bile izin verilmeyebiliyor. Böyle olunca da toplumdaki LGBTİ+ bireylere ulaşmak daha da zor bir hal alabiliyor. Bu açıdan Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği'nin çalışmaları takdire şayan gerçekten de.

  Çalışma ilk olarak trans bireyler açısından eskiden-günümüz kıyaslaması yapılarak başlıyor. Eskiden ülke çapında bahsettiğimiz dernekler çok sınırlı olduğundan translar açısından durum oldukça kötü idi. Gerek haklarını öğrenememe durumu açısından gerekse de çeşitli resmi mecralardan bile transfobi görme konusunda. İnsanlar genelde bir dışlanmaya maruz kaldıklarında bunu istemsizce de olsa içselleştirmeye başlarlar. Bu, zulüm ve dışlanma gören her türlü insanda geçerlidir. Bu dışlanmanın kişi psikolojisinde normal hale gelmeye başladığı an kişinin dünyaya bakış açısı çok daha farklı, negatif ve pasif hale gelir. Örneğin insanların hakları olsa bile bunların ardından gitmek istememeleri örnek verilebilir bu duruma. Bilmiyorum, belki de insan psikolojisi ile ilgili bir durum bu, kişi dışlanmaya maruz kala kala kendi bilincinde bu dışlanmayı ağır psikolojik çöküşler yaşamamak için istemsizce de olsa doğal hale getiriyor. Hatta bu duruma bir başka örnek kocası tarafından yıllarca ezilen, haksızlığa uğrayan kadınları da örnek verebiliriz. O haksızlığa o kadar uzun süre maruz kalıyor ki onu normalleştirip, aslında olmaması gerek bir şey iken artık katlanılması gereken bir durum olarak görmeye başlıyor . Bunun bizzat canlı örneklerini kendi ailemde de eskiden beri sıkça gördüğümden bu denli emin olabiliyorum bu konuda. Hakikaten de insan bilinçlendikçe bu kabullenmeleri ve içselleştirmeleri içeren kabukların içinden de çıkabilir hale geliyor. İşte aynı şekilde trans bireylerin de bu şekilde oluşturdukları kendi kabuklarının içinden çıkabilmeleri için bilinçlendirme sağlayacak olan dernek ve oluşumlar eskiden oldukça sınırlı sayıda idi. Bu yüzden de trans bireyler haklarını arayamıyor, boyun eğmeyi ister istemez tercih ediyorlardı. Ama günümüzde dernek ve oluşumların sayısı artış gösterdikçe bu durum transların haklarını öğrenme ve bilinçlenme imkanını doğurdu. Bu sayede de translar önceye nazaran daha bilinçliler, nefret suçlarında haklarını cesur bir şekilde arayabiliyorlar.

  Çalışmada seks işçiliği konusuna sıkça değinilmiş. Bu gerçekten de oldukça mühim bir mesele. Çünkü bazı çevrelerde LGBTİ+ hakları sonuna kadar savunulurken seks işçiliği konusu göz ardı edilebiliyordu. Halbuki bu da diğer konular gibi yok sayılmaması gereken bir konu. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Ben şahsen bir trans kadın ve kimi LGBTİ+ oluşumlarının içinde bulunmaya çalışan biri olarak hiçbir trans kadının kendi keyfi, isteği ya da toplumun genel olarak iddia ettiği gibi "durdurulamaz cinsel güdülerinden" dolayı seks işçisi olduğuna veya olabileceğine inanmıyorum. Toplumda sanıldığı gibi seks işçiliği bir "sapıklık", "sarkıntılık" göstergesi değil tam aksine ekonomik ve mesleki imkansızlıklar dahilinde trans kadınları ittikleri bir çukurdur. Bu tabiri kullanarak seks işçiliğini öcü olarak gösterme niyetinde de değilim. Demek istediğim şey toplum hem trans kadınlara ekonomik ve mesleki imkanlar vermemek konusunda bu denli kararlı iken dolayısıyla onlar seks işçisi olmaktan başka bir çare bırakmamaları ve yine aynı hastalıklı toplumun yine aynı trans kadınları "sapkın", "seks manyağı" gibi tabirlerle toplumdan zaten halihazırda itmelerinin yanında onları bir kez daha dışlamalarıdır. Toplumun kolektif bilinci bu tür konularda öyle unutkandır ki, kendisinin yaptığı bu şeyi görmemeyi tercih edip rahatlıkla seks işçisi trans kadınlara çeşitli yaftalamalarda bulunabilir.

  Toplumun bu konulardaki aslında en başından beri kendisinden kaynaklanan bu ön yargısı toplumun her kesimine rahatlıkla yayılır. Hatta resmi mecralara bile. Hatta ve hatta insanların güvenliğinden sorumlu polislere kadar. Çoğu seks işçisi olmak zorunda kalan trans kadın tam da bu yüzden haksızlığa, darpa, tacize vb. uğradığında adalet ararken rahatlıkla suçlu konumuna itilirler. Çünkü onlar sözümona toplumun ahlakını bozup, insanlar arasındaki huzuru alt üst ediyorlardır. Bu yüzden de hiçbir mantıklı sebebi yokken para cezasına çarptırılan seks işçisi trans kadınların yine bu haksız borcu ödemek için seks işçiliği yapmaktan başka bir çaresi yoktur. İşte toplum tam da bu şekilde bir kısır döngü ile seks işçisi trans kadınları bünyesinden zaten en başta atmışken bir yandan da onları gerçek anlamda tüketmeye de çalışır. Polislerin darp ve umursamamazlıklarına maruz kalan onlarca trans kadın anlatılıyor çalışmada. Durum içler acısı...

  Transların resmi kimlik elde ederken maruz kaldıkları zorunlu şartlar da çalışmanın ışık tuttuğu bir başka konu. Trans kadın ve trans erkekler cinsel kimliklerini 'resmi' olarak kabul ettirebilmek için birtakım zorunluluklara maruz bırakılıyorlar. Bu zorunluluklara birkaç örnek verelim: Kişinin sürekli üreme yeteneğinden yoksun olması, bireyin cinsiyet 'değişikliğinin' ruh sağlığı açısından zorunlu olması, 18 yaşını doldurmuş olması gibi maddeler. Devlete göre bu "cinsiyet değiştirme" talebi için gerekenler bunun gibi katı kuralları içerir. Buna ek olarak yalnızca büyük şehirlerde bulunan cinsiyet disrofisi (yani kişinin atanmış cinsiyetine karşı duyduğu huzursuzluk, aitsizlik) üzerine yetkili psikiyatrlar da transları kısıtlayan bir başka etmen. Zaten en baştan ekonomik imkansızlıklara sürülen translar bir de 'resmi' olarak tanınmak adına bu büyük şehirlerdeki sözde uzman doktorlara başvurmak zorunda ve kendilerini onlara kanıtlamak zorundadırlar. Gelin bu kanıtlama sorununa biraz daha eğilelim. Şahsen bu kanıtlama sürecini bir nebze de olsa tecrübe etmiş bir trans birey olarak söyleyebilirim ki doktorların bir trans bireyden istediği ilk ve tek şey doktorun kendi kafasında oluşturduğu 'ideal' olarak gördüğü modele uygunluk gösterip göstermemesidir. Bu 'ideal' tanımlama beş-on yıl öncesinde, hatta şimdi bile toplumsal cinsiyet sınırlarına takılmış ve kalıplardan oluşan niteliklere dayanıyor. Örneğin kendisine gelen bir trans kadını, "madem kadınsın neden etek giyerek gelmedin?" diye tersleyen doktorlardan tutun da trans olmayı ille de heteroseksist bir düzen içerisine oturtmaya çalışan kimi sözümona uzmanlara dek birçok yanlış kalıplaştırma halen daha sürüp gitmekte. Bu bağlamda transseksüelliği atanmış cinsiyetinden olmayan cinsiyete atfedilen kıyafetlere bağlayan çok sayıda sözde uzman doktor mevcut. Hatta çoğu doktor sırf bu yüzden de cinsel kimlik ve yönelim ayrımını dahi bilmiyor. Başka bir deyişle trans bir birey heteroseksüel de olabilir, biseksüel de, homoseksüel de. Ancak doktorlarda (elbette ki toplumda da) hakim olan anlayış mesela bir trans kadının ille de erkeklere ilgi duyması gerektiğidir. Şahsen bir trans kadın ve lezbiyen olarak insanlardan duyduğum en sık tepkilerden biri "ee madem kadınlara ilgi duyuyorsun neden 'cinsiyet değiştiriyorsun'?" benzeri tepkiler oluyor. Ben de aynı şekilde onlara şu cevabı veriyorum; "kadınlara ilgi duymak ille de erkeklere mi mahsus?". Bahsettiğim gibi kendi doktor deneyimlerimde sıkça yapmak zorunda hissettiğim durum sırf bu algı yüzünden, gittiğim doktora karşı, sanki erkeklere ilgi duyuyormuşum gibi kendimi göstermeye çalışmaktı. Olmadığım birini oynamak zorundaydım yani. Aksi takdirde doktorlar rahatlıkla sizin "kendinizden emin olmadığınızı" iddia edip sizin cinsel kimliğinizi kabul etmiyorlar. Bu açıdan translar sırf kendini 'resmi' olarak kabul ettirmek için bahsettiğimiz kimi zorunlu dayatmalar yanında bu gibi kalıplara da sıkça maruz kalıyor. Trans bir birey zaten hayatı boyunca bu kalıplara mücadele etmek zorunda olduğundan bu durumda bile kalıplarla karşılaşmak feci derecede derin travmalara sebebiyet verebiliyor.

  Başka kimi ülkelerde 'resmi' cinsiyet meselesi insanın yalnızca beyanına bakıyorken ülkemizde bu hakka kavuşmak için bütün bu engel olarak rahatlıkla nitelendirilebilecek etmenlerin trans bireylerin önüne koyulması özellikle onları bu "kararlarından" caydırmaya yönelik gibi görünüyor. Çünkü ülkemizdeki çoğu insan maalesef, bahsettiğimiz gibi bu ve benzeri durumları halen daha sonradan karar verilen şeyler sanıyorlar. Heteroseksüel olan insanların heteroseksüel olarak doğmayı seçmemiş oldukları gibi LGBTİ+ bireyler de cinsel kimlik ve yönelimlerini seçmiyor. Çok kritik bir nokta da resmi kurumlara bağlı bütün birimlerin cinsel yönelim - kimlik hakkında eğitilmeleri gerektiği. Sırf bu eksiklik yüzünden birçok sıkıntı yaşayan trans bireylere rastlıyoruz. Bu gibi eğitimlerin insanlara verilmemesi daha en baştan toplumdaki heteroseksist düzenin kendi dışındaki tüm olguları görmezden gelmeye çalışmasından başka bir şey değil aslında. Cinsel kimlik ve yönelimleri görmezden gelerek onları yokmuş, ya da olmaması gerekenmiş gibi görmek son derece mantıksız bir anlayış. Bu, kimlikte yazan ismi ya da cinsiyeti farklı diye bir trans birey hakkında mühim, gerekli resmi işlemlerin yapılamamasından ya da o mühim işlerden sorumlu insanların bunları yapmayı reddetmesinden tutun da, atanmış cinsiyeti erkek veya kadın olan insanların birtakım resmi veya toplumsal zorunluluklara maruz bırakılmasına dek hepsi de heteroseksiszmin dışında kalan her şeyi yok etme isteğinden kaynaklanmaktadır.

  Sırf bu bahsettiğimiz üstünü kapatma politikası yüzünden cinsiyet kimliği zihinsel bir hastalık olarak nitelendirilir hale geliyor. Dolayısıyla bu anlayış yüzünden de herhangi bir LGBTİ+ bireyini bu anlayışa sahip kimi doktorlar ya da resmi kurumlar son derece mantıksız "tedavi" yöntemlerine maruz bırakıyor. Mesela bir gey erkek ailesi tarafından kabul edilmiyor ve sözde uzman bir psikiyatriye götürülüyor. "Tedavi" ettirme amacıyla. Uzmanlaşmış ve en şaşalı üniversiteleri bitirmiş psikiyatrimiz bu birey hakkında ne gibi bir karar veriyor dersiniz? Bu durumun onun düzensiz hormonlarından kaynaklandığını iddia ediyor! Bunun sonucunda gey olan birey hormon testine tabi tutuluyor ve hormon seviyeleri gayet de normal çıkıyor. Ama uzman doktorumuz bu sonuçların normalliğine tüm o uzmanlığı dahilinde tahammül edemeyip o bireye düzelmesi için erkeklik hormonu yani testesteron takviyesi vermeyi doğru buluyor. Çünkü onun uzman mantığına göre bu gibi "cinsel bozukluklar" insanın hormonlarının dengesizleşmesi ile oluşur ve mesela gey olan bir erkeğe daha fazla erkeklik hormonu vermek suretiyle o erkek, "adam gibi adam" olur ve "normale" döner. Daha sonra bu birey vücudundaki aşırı testesteron seviyesinden hiç umulmadık hastalıklara yakalanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 90'lı yıllardan sonra transseksüelliği, çok daha öncelerden de eşcinselliği hastalık kategorisinden kaldırdı. Hatta kimi global sağlık kuruluşlarının trans bireylere bedenen adapte olmaları konusunda özel olarak hizmet veren ayrı bölümleri dahi var. Adapte olmak demişken şu konuyu da açıklığa kavuşturalım; kavramsal olarak zaten üstte tek tırnakla 'cinsiyet değiştirmek' olarak adlandırılan bir durum söz konusu değildir. Olan şey kişinin varolan cinsiyetini değiştirmesi değildir çünkü. Bireye dair asıl cinsiyet tanımı onun kendi hakkındaki beyanı, kendini ne olarak hissedip hissetmediği olarak kabul edildiğinden bu süreç bir "cinsiyet değiştirme" olarak tanımlanamaz. Olan şey kişinin kendini ait hissettiği cinsiyete dair bir biyolojik uyumdur. Bu yüzden de trans bireylerin biyolojik değişim için, ülkemizdeki "uzman" doktorlara başvurmaktan başka çarelerinin olmadığı ama yurt dışında insanların harikulade şekilde yardımcı olan doktorlara başvurdukları süreç daha önceden isimlendirildiği gibi "cinsiyet değiştirme süreci" değil, "cinsiyet uyum süreci" olmuştur. Çünkü bahsettiğimiz gibi biyolojik bir değişme cinsiyet değişmesine işaret etmez. Kişi kendinin farkında bile değilse, farkına varacağı gün zaten kendisinin en başından beri beyan ettiği cinsiyette olduğunu fark edecektir.

  Yanlış yönlendirmelere aslında birçok örnek verilebilir. Ama belki de daha mühim bir mesele bireyin cinsel kimlik ve yönelim hakkında daha erken yaşlarda eğitim alması ya da ebeveynlerinin bu konu hakkında bilgi vermesidir. Çünkü heteroseksist ataerkil bir ortamda büyüyen çocuk tek olası şeyin heteroseksüelizm olduğunu gördükçe bunun gerçekten de olması gereken şey olduğuna kanaat getirir. Böylelikle de kimlik-yönelim bilgilerinden bihaber olarak büyüdüğünden belki de yetişkinliğinin sonlarına dek böyle bir zihniyetle büyür. Ama sonra bir anda biriyle ya da bilgisel aktarıma imkan verecek yazılarla karşılaşır ve tüm dünyası değişir. Çünkü o kişi bilgisizliği yüzünden asıl olduğu kişiyi fark edememiş ve hayatını heteroseksist bir yaşam biçimine göre düzenlemiş hatta heteroseksüel bir evlilik yapıp çocukları bile olmuştur. Bu açıdan baktığımızda insanların bu bilgilere erişip özenmesi de söz konusu değildir, olan şey bireyin kendisini artan bilgi birikimi dahilinde keşfetmesidir. Bu gibi birkaç insanla konuşma şansı elde etmiştim. İnsanın kendi cinsel kimliğini ve yönelimini keşfetmesi konusunda içgüdüler kadar bilgisel birikimin de etkili olduğunu düşünür oldum bu konuşmalardan sonra. Konuştuğum kişi 40'lı yaşlarının sonunda kendisinin aslında transseksüel cinsel kimliğine sahip olduğunu fark ediyor. Ama o zamana dek heteroseksüelizme dayalı bir hayat kurmuş ve artık o noktadan sonra her şeyi bırakıp gitmesi çok zorlaşıyor. Bunun yanında kişinin belli bir yaştan sonra bedensel uyumu da daha da zorluk çıkarabiliyor. Sırf bu yüzden kimi gelişmiş ülkelerde bilinçli olan ebeveynler çocuklarının trans olduğunu fark ettiklerinde erkenden işlemlere ve sürece başlıyorlar. Böylelikle biyolojik uyum da çok daha sağlıklı oluyor. Bu açıdan devlet nazarında bu "değişim" için 18 yaşını beklemek bile gereksizleşiyor. Çünkü bir birey 18 yaşından çok daha önce, hatta çok küçük yaşlarda bile trans kimliğini fark edebiliyor. Elbette ki bilinçli ebeveynler dahilinde.

  Çalışmada medyada translar hakkında kullanılan dil de eleştiriliyor. Hakikaten de her türlü medya yoluyla trans bireylere, özellikle de seks işçiliğine itilmiş trans bireylere halkın nefretle yaklaşmasını amaçlıyorlar. Bir trans kadın sanki dehşet-saçar hale getiriliyor. Ya da her defasında öncesinde asıl darp ve taciz edilen kendisi iken, çantası ile kendisini korumaya çalışan trans kadın imgesi toplumun zihnine kazınır hale geliyor. Bundan bir süre önce yine seks işçileri hakkında bir kitapta şöyle hazin bir tablo ile karşılaşmıştım: Bahsettiğimiz gibi seks işçiliğine itilen trans bireyler bu halde bile ekonomik imkansızlığın sınırında hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar, bu uğurda da müşterileri tarafından da öldürülme riski ile her daim karşı karşıya kalıyorlar. Akşam haberlerine "dehşet saçan travesti" haberini planlayan bir haberci bir seks işçisi trans kadına şunu teklif ediyor: "Eğer kamera karşısında dehşet saçıyormuş gibi hareketler yaparsan sana şu kadar para veririm" diyor, ekonomik açıdan sınırlarda yaşayan trans kadın da başka bir çaresi olmadığından, hatta o akşam evinde yiyecek yemeği olmadığı için istemese de bunu kabul etmek zorunda kalıyor. Sonra ne oluyor dersiniz? Akşam haberleri... Bugün Ankara'da bir travesti daha dehşet saçtı ve polis ekiplerine saldırdı, haberimizi izleyelim...

  Bunun dışında kimi yazılı medya kaynaklarında da seks işçisi trans kadınlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla, kamu düzenini bozucu durumlarla vb. ilişkilendirilirler. Böylelikle kamuoyunda translara karşı bir korku yaratılmış olunur. Hatta bazıları bunu doğal afetlerin bile bir nedeni olduğunu iddia edecek kadar ileri de gider. Ama trans bir birey için bu dışlanma bu kadarla da kalmaz. Trans bir birey çevresinden de daima olumsuz tepkiler alır. Bu olumsuz tepkiler sonucunda öğrenilmiş ve içselleştirilmiş bir çaresizlik içerisinde bulur kendini. Örneğin kendi cinsel kimliğini keşfeden bir trans daima "ileride ne iş yapacaksın, bu halde nasıl işe gireceksin, nerede çalışacaksın, kamuda çalışma imkanın yok ki" gibisinden tepkilerle karşılaşır. Böylelikle bu tepkilerle kendi içinde yine bahsettiğimiz gibi bir olumsuzlaştırmaya kapılır ve kendinin daha en başından şansı olmadığını düşünmeye başlar. Bu bağlamda da kimi şeyler için uğraşmak anlamsız hale gelir onun için, önünü her daim kapalı hisseder. Ancak bahsetmekte yarar var ki gerek resmi yerlerde çalışan gerekse de önemli mevkilere gelen trans bireyler ülkemizde de elbette ki var. Bu açıdan baktığımızda trans bireylere olumsuzlukları yüzüne vurarak değil onlara alternatif yollar sunarak yaklaşmak her zaman en doğrusu. Hatta bazı trans kadınlar sırf bu yüzden, "madem ileride hiçbir şekilde meslek icra edemeyeceğim" diyerekten seks işçiliğine bile yönelebiliyor.

  Çalışmada bunların yanı sıra mülteci LGBTİ+ bireylerin yaşadığı zorluk ve sıkıntılara da hakkı verilerek değinilmiş. Mülteci trans bireyler hem dil bilmediklerinden hem de cinsel kimliklerinden dolayı aşırı derecede ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Cinsiyet uyum süreçlerine devam edemez hale geliyorlar ya da edebilmek için açgözlü işverenlerin normalde olması gerekenden daha az verilen maaşlarına umut bağlamak zorunda bırakılıyorlar. Bunların yanı sıra "trans" kavramını kullanma şeklinin aklımızda canlandırdığı imge de çok önemli. Çoğu insan trans kadın veya trans erkek dendiğinde sanki onları cis-kadınlara ve cis-erkeklere (atanmış cinsiyeti kadın-erkek olan) nazaran 'daha az kadın' veya 'daha az erkek' gibi kabul ediyorlar. Bir kere her şeyden önce kadınlık ve erkeklik dediğimiz şey sosyal inşadan başka bir şey değil midir? Buna ek olarak 'daha çok kadın' olanı veya 'daha çok erkek' olanı neye göre ayırt etmeliyiz? Bu açıdan bakınca trans kadınları veya trans erkekleri sanki daha az kadınmış, daha az erkekmiş gibi görmek de bir transfobi haline geliyor. Görüntü açısından kadınlar veya erkekler için belirtilen normlara uymuyor diye bir trans kadını veya erkeği daha az kadın veya erkek olarak görmek ve böyle damgalamak bu açıdan da saygısız bir davranış haline geliyor. Hangi normlar ve hangi sebeple? Bu açıdan da "trans kadın" veya "trans erkek" kavramlarını kullanırken algımız o yönde ise, normlara dayanmış ilkelerle oluşturulan bu gibi anlayışları değiştirip doğru şekilde bakabilmek de gerekiyor. Hatta kimi ileri görüşlü oluşumlar trans kadın ve erkeklerin kendi cinsiyet tanımlarının önüne "trans" ön ekini getirmeyi bile gereksiz buluyor, ki ben de buna sonuna kadar katılıyorum. Yalnızca incelemede bazı şeyleri daha iyi ifade edebilmek için bu ön eki sıkça kullandım. Buna ek olarak sırf bu yüzden de kimi radikal feminist gruplar trans kadınları dışlar hale bile gelebiliyor. Sözde dayanakları ise trans kadınların "erkeklik deneyimleri"nin olması. Yani bir kadın kendine ait olmayan, kıyafet gibi çıkarıp atamadığı bir bedende doğuyor diye ille de patriarkal düzenin buyurduğu erkeklik tipine mi bürünmelidir? Bu hem trans kadınlara yapılan bir aşağılama hem de bu insanların dizginleyemediği transfobisinin bir göstergesi. İnsanların cinsel kimliklerini bile bilmeden, kendi kabul edip insanlara kendilerince yakıştırdıkları cinsel kimliklere göre onların anlayışlarını yargılamak da zaten başlı başına bir hata.

  Benim açımdan önemli olan bu eser hakkındaki incelemeyi sona erdirmeden önce söylemek istediğim son bir şey daha var: İnsanların kendi olabilmesi ne bir suç, ne bir günah, ne de bir hastalıktır. Bir insanın kendi olabilmesi en doğal hakkıdır.