1000Kitap Logosu
Ekrem Buğra Ekinci
Ekrem Buğra Ekinci
Ekrem Buğra Ekinci

Ekrem Buğra Ekinci

Yazar
Derleyen
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
192 Kişi
594
Okunma
137
Beğeni
3.353
Gösterim
Unvan
Türk ve İslam Hukuk Tarihi Profesörü
Doğum
Ankara, 1966
Yaşamı
1966 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamladı. Ekrem Buğra Ekinci, 1987’de Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık stajı yaptı.Ankara’da başladığı kariyerini İstanbul’da sürdürdü. Doktorasını İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Hukuk Tarihi doktoru oldu. Ürdün Üniversitesi’nde bir yıl araştırmalarda bulundu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde profesördür. Hukuk Tarihi dersleri vermektedir. Arapça ve İngilizce bilir.Osmanlı Mahkemeleri, Osmanlı Hukuku, İslâm Hukuku, İslâm Hukuku Tarihi, Hukukun Serüveni başta olmak üzere çok sayıda ilmî kitap ve makalesi neşredilmiştir.Yıllardır radyo ve televizyonlarda popüler tarih ve kültür tarihi üzerine programlar yapıyor. Gazete ve dergilerde de bu mevzularda yazıları yayınlanmaktadır.
Şevval'
Ebedî Seâdet Yolunda Bir Ömür Hüseyn Hilmi Işık'ı inceledi.
489 syf.
·
164 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Böyle güzel bir kitabı bitirip, inceleme yazmamak olmazdı diyor ve başlıyorum ... Bu kitap bir tarafta kimya ile alakalı çalışmalar yapan bir fen adamı, diğer taraftan yılmadan, usanmadan insanlara dini doğru anlatmaya çalışan bir rehber olan Türkiye'nin ilk Kimya Mühendisi Hüseyin Hilmi Işık'ın 'rahmetullahi aleyh' hayatını anlatıyor. Adı üstünde Ebedî Seâdet yolunda bir ömür... Kendisi Seyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri tarafından yetiştirilmiş büyük bir âlim. Başarılı bir çocukluk ve gençlik geçiriyor ardından Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ile tanışıyor, uzun yıllar ders görüyor, zorluklar çekiyor.Türkiye'nin dört bir yanında çeşitli vazifelerini titizlikle yerine getirip, sayısız talebe yetiştiriyor. Ve 9 Şaban 1422 ve 26 Ekim 2001 Cuma günü vefat ediyor... Hayatını ilim öğretmeye, Ehli Sünnet itikâdını anlatan kitaplar neşretmeye adamış büyük bir şahsiyet. Bittabi bunları yaparken bir çok zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Lafı çok uzatmak istemiyorum, genel anlamda kitap üç kısımdan oluşmaktadır; Birinci Kısım HAYÂT ve HÂTIRÂTI Ikincisi Kısım SÛRET, SÎRET ve ÂDETLERI NEŞRETTIĞI ESERLER, VESIKALAR ve HAKKINDA YAZILAN ŞIIRLER... Hazırlayan Ekrem Buğra Ekinci ağabeyimizin kalemine sağlık... Elhamdülillah ki hocamızı tanımak nasip olmuş, Rabb'im şefaâtlerine nâil eylesin inşaAllah.
1
15
funda cengiz
Ebedî Seâdet Yolunda Bir Ömür Hüseyn Hilmi Işık'ı inceledi.
489 syf.
·
28 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ekrem Hoca'nın kalemi, belgeler ve baskısıyla bir araya gelince eşsiz bir kitap olmuş. Bilmediğim, eksik kalan bilgilerimi bu kitap sayesinde tamamladım. Hüseyin Hilmi IŞIK Efendi' nin zorlu hayatı ve ehli sünneti yayma çabasını ve karşılaştığı zorlukları okuyoruz. Kitabın sonunda hatime de yazıldığı gibi; "dini hayatın zayıfladığı zor bir zamanda, bir yandan sahih kaynaklardan elde ettiği dini bilgisi ve sağlam Ehl-i sünnet itikadi, öte yandan tavizsiz duruşu ve gayreti ile son devir ilim hayatında müstesna bir yeri olan din ve fen alimidir. Rumeli muhaciri bir ailenin çocuğu olarak Eyüb'de dünyaya gelmiş; genç yaşta babasını kaybetmiştir. Maddi vaziyeti parlak olmayan zeki çocukların hep yaptığı gibi askeri mekteplerde okumuş; ailesinden aldığı dini terbiyeyi her zaman muhafaza etmiştir." İlk Yüksek Kimya Mühendisi, Eczacı, Subay, Kimya Öğretmeni ve din adamı. Saymakla bitmez aslında. Hazırladığı kitaplar dünaynın dört bir yanı gönderilmiş ve oralarda da çok seçilmiştir. Hüseyin Hilmi IŞIK Efendi; Ehl-i sünnet yolunun sesi ve ilme vakfedilen bir ömür. Ekrem Hoca'nın emeğine yüreğine sağlık. Böyle bir kitap hazırladığı için teşekkür ederim.
10