Marlo Morgan

Yazar 8,4/10 · 948 Oy · 2 kitap · 3535 okunma ·  126 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

126 okur beğendi.
948 puanlama · 300 alıntı
0 haber · 6.712 gösterim
3.535 okur kitaplarını okudu.
1.309 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
43 okur kitaplarını şu anda okuyor.
51 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Marlo Morgan'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Marlo Morgan'ın Biyografisi

Marlo Morgan (doğum Eylül 1937) uluslararası bestseller "Bir Çift Yürek" adlı kitabın yazarı metafizikçi.

Kariyeri
Marlo Morgan İova'da Eylül 1937'de doğdu. St. Agnes High School'a yazıldı ve daha sonra, Barstow İletişim Kolejine geçti, Missouri Üniversitesi, ve Cleveland Kolejinde biyokimya ve doğal ilaçlar alanlarında doktora yaptı.

Daha sonra Kansas şehrine gitti, Missouri şehrinde evlendi ve iki çocuk sahibi oldu.

Sağlık dalında profesyönel bir kariyere başladı. evlendikten yirmi beş yıl sonra istifasını verip yazarlığa başladı.

İlk kitabı, Mutant Message Downunder (Türkçe'ye Bir Çift Yürek ismiyle çevirildi), Aborjinlerle yaşadığı gerçek hikâye üzerine kurulu olduğu not edilmişti.

Kitap gerçekten çok tutuldu. Harper Collins şirketine 1.7 milyon dolara yayın hakları verildi (1994).

United Artist şirketine film için yayın hakları veririlince Aborjinler protesto ettiler. Bir grup Aborjin 1996 yılında ABD'ye gelip film çekimlerini engellemek istedi. Başarılı da oldular.

Morgan bu protestocularla tanıştıktan sonra hikâyenin aslında uydurma olduğunu itiraf etti. Daha sonraki baskılarında bu not halinde verildi.

Marlo Morgan'ın Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (906 Oy) ·  3.400 Okunma
Çiğdem Aksoy Kahraman, bir alıntı ekledi.
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan yüreğinden akan tek şeyin kan olmadığını öğrenmiştim.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 63)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 63)
Mucizee, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2014

Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra... Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Mehmet Serhat Ercan, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu

Babam bana hep söyle derdi: "Insanlar bir şirket için değil, başka insanlar için çalışırlar."

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Mehmet Serhat Ercan, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu

Ne ellerim bagliydi, ne de agzima bir sey tikanmisti ama kendimi gene bir tutsak gibi hissediyordum.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Çiğdem Aksoy Kahraman, bir alıntı ekledi.
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek gerçektir. Sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın. Birine yardım edersen, kendine yardım edersin. Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir. Mutantlar bunun sadece bir insan ömrü boyunca geçerli olduğunu, bireysellik ve ayrımcılık anlamında düşünürler. Gerçek insanlar bunun sonsuzluğa dek süreceğini bilirler. Atalarımız, doğmamış torunlarımız, her yerdeki tüm yaşam, bunların tümü 'birdir'.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 167)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 167)
Beyza Akdağ, bir alıntı ekledi.
15 Şub 2015

Çok sonra anlayacaktım ki, maddi nesnelerden ve bazı ön yargılardan kurtulmak “var olmaya” doğru yapacağım o yürüyüşün gerekli ve vazgeçilmez bir adımıydı.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
yağmur, bir alıntı ekledi.
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her şeyin bir amacı vardır. Hiçbir şey raslantısal, anlamsız ya da yanlış değildir. Sadece yanlış anlamalar ve ölümlü insana henüz açıklanmamış sırlar vardır."

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
Mehmet Serhat Ercan, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu

Hiç kimse bir sey konusmuyordu ama yüzlerinde dikkatli bir anlatim vardi.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
deniz demirsoy, bir alıntı ekledi.
21 May 13:08

Değişik seçenekleri hazırda tutmanın gerekliliğini, azımsamayacak denli çok hayal kırıklığı ve utanç verici durumla karşılaşarak öğrenmiştim.

Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 13)Bir Çift Yürek, Marlo Morgan (Sayfa 13)
Bütün Alıntıları Göster
Muhayyelll, Bir Çift Yürek'i inceledi.
07 Oca 09:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aslında yaşam hepimiz için bir yürüyüştür. Başladığımız nokta doğumumuz ve yolun sonu ölümümüz olan, çok uzun görünen ama kısacık bir yolda yaptığımız yürüyüş..
İşte biz mutant insanlar o yolda yürümeyi unutmuş hatta o yürüyüşü ve yürürken elde edilenleri ilkel sınıfına sokmuşuz.
Sanırım ilkel olan bir şey varsa, o da  düşüncelerimiz..

Mutant insanlar ve gerçek insanlar ayrımı yapıyor kitap.
Mutant yani biz. Taştan kentlerde yaşayan, alabildiğine mutsuz, sevgisiz, kirli düşünlerle dolu, çoğunlukla yaşama amacı olmayan, yıllarca çalışsa da yol katedemeyen insanlar. Mutantız çünkü özümüzle olan bağlarımız kopmuş. Maddi güzellikler peşinde koşarak tükettiğimiz hayatımız bizi gerçeklikten soyutlamış..
Gerçek insanlar var birde. Yurtları çöl olan, doğayla iç içe, her zaman mutlu ve güler yüzlü, sevgi dolu, saklayacak bir şeyleri olmayan, geçici eşyalara bağlanmayan, boşa yaşamayan insanlar. Gerçek insan onlar evet. Gerçekler çünkü özleriyle iç içeler..

50 yaşında olan bir kadın, kendisine ödül verileceğini zannederek çıkıyor yola. En pahalı giysileri giyiniyor, güzel takılara bürünüyor, son modaya uygun yapıyor saçlarını ve makyajla kendini güzel hissediyor.
Umduğu gibi bir ödül vermiyor oysa onu yanlarına çağıran Aborijinler, ona umduğundan kat be kat büyük bir ödül veriyorlar. Ve 50 yaşına kadar gerçekten yaşamamış olan bu kadın, 3 dolunay sürede gerçekten yaşamanın tadına varıyor..

Kitapta yer alan Aborijinler gerçek mi bilmiyorum ama kitap o kadar gerçekçi bir dille yazılmış ki.. Ama bir o kadar da hoş bir tat bırakan hikayemsi bir havası var. Ve bu ikisi çok güzel dengelenmiş. Gerçek ile hayal arasında..
Sanırım Aborijinler gerçek olsa aralarına katılmak isterdim. Yolculukları, dansları, şarkıları, düşünceleri, yaşam tarzları çok hoşuma gitti. "İşte gerçek insanlık bu." dedim. Ama tabii solucan, yılan ve daha neler neler yemeye hiç özenmedim. Öyk!

Kitaba yapılan yorumlarda kitap kişisel gelişim kitabı gibi gösterilmiş. Hayır efendim. Bu kişisel gelişim kitabı değil, nasıl insan olabileceğimizi gösteren bir kitap. Evet biz çöllerde yaşayamayız, aylarca yürüyemeyiz yani onlar gibi yaşayamayız ama onlar gibi düşünebiliriz. Şu dünyadaki herkes onlar gibi düşünse, dünya harika bir yer olurdu..
Ah keşke...

Bana kalsa bu kitabı alıp okumaz ve bu muhteşem dünyayla tanışamazdım. O yüzden kitap kardeşim Selcen Çarkanat'a çok teşekkürler. ^^

Okunulacaklar listenize almanız gereken ve kesinlikle okumanız gereken bu harika kitabı göz ardı etmeyeceğinizi umuyorum.

Yüreklerinize iyi bakın.
Yüreğiniz ne kadar güzel olursa, o kadar gerçek bir insan olursunuz...

Keyifli okumalar.. ^^

Orta yaşlarını hafifçe geçmiş bir kadın, ve onun bir aborjin kabilesini ziyareti, onlar arasında bir müddet yaşayışını anlatan çok güzel bir kitap. Modern dünyadan ilkel bir yaşama yolculuk öyküsü. Düşündürücü, kör noktaları açıcı, yaratılan her şeyle bütünleştirici bir felsefesi ve enerjisi var kitabın. Tavsiye olunur :)

gökçe c., Bir Çift Yürek'i inceledi.
24 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en rahatlatıcı, en iyi hissettiren kitap oldu benim için.Daha evvel erteleme üzerine ertelediğim "Bir Çift Yürek" hakkında spekülasyonların yapıldığı bir kitap aslında. Yazarın bunları gerçekten yaşadığımı yoksa yaşamış gibi mi yaptığı tam bilinemiyor.

Yazarı Marlo Morgan aslen bir metafizikçi. Dolu dolu eğitim almış Amerikalı bir kadın. Avustralya'da Aborijin kabilesiyle yaşadığı serüveni tuttuğu notlar sayesinde kitaba çevirmiş. Okurken realist tarafım yarı inanmazken, diğer maceracı tarafım neden olmasın olmuştur dedi hep. Yani anlattıkları şu bizim taş kafalı, meta hedefli dünyamızın o kadar fersah fersah uzağında bir yaşantı ki! Çölde kalıyorlar, su yok, yemek yok, barınacak birşey yok. Her şey doğadan ve telepati yoluyla, şükrederek elde ediliyor.Evet sezgileriyle yemek için hayvan buluyorlar, kumun içinde su buluyorlar. Hayvanların mesanelerinden matara yapıyorlar, kanlarını kurutup saklıyorlar. Aborijinler, kadını aralarına kabul etmek için, bir sürü testten geçiriyorlar. Onlar için kadın bir Mutant. (Yani onların gözünde hepimiz bir Mutantız) Bu dünyanın esiri olan bizler.

Kitapta insanı Aborijinleri sevmeye iten bir çok olay mevcut. Örneğin; aldıkları her şeyi doğaya iade ediyorlar, hiç bir şey israf edilmiyor, sadece yetecek kadar yiyorlar, yedikleri hayvanları onurlandırıyorlar, iletişim için zihinsel telepatiyi kullanıyorlar, her kötü durumun bir öğreti olduğunu biliyorlar, kötülük, kıskançlık, hırs gibi duyguların anlamlarını bile bilmiyorlar, herkesin kendi kişiliğinde istediği takdirde her türlü değişikliği yapabileceğine inanıyorlar, iyi niyetli ve iyi yürekli olmanın gücünü biliyor ve öyle yaşıyorlar...

Yazarın Onlardan ayrılıp, normal hayata döndüğü zamanki özlemlerini dile getirişi çok hoştu; şilte, tuvalet kağıdı, jilet gibi basit nesnelere mutlulukla sarılıyordu. Ben okurken, kendimi çok iyi hissettim. Sayfaların içi ruhsal rahatlama sağlayan cümlelerle dolu. Onların mutlu olmak için ne paraya, ne mala mülke, ne hırsa başarıya ihtiyaçları vardı. Kafka'nın sözü'de bir nevi Aborijinlerin mutluluk anlayışlarına ışık tutuyor gibi; "Az eşya, az insan"

Selvi Karabayır, Bir Çift Yürek'i inceledi.
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı iki yıl önce okumuştum.Okurken aslında bende bi mutand olarak girmiştim.Aborjinlerin hayatı özendirmişti beni.Onlar o kadar samimi ve doğaldıki belki de çevremde ve kendimde aradığım özgünlüğü onda bulmuştum ."Müzisyenin müzik aletine ihtiyacı yoktur çünkü o müziğini kendi içinde taşır" Kendi içindekiyle var olmak kendin olmak.

Portakal Çiçeği, Bir Çift Yürek'i inceledi.
18 Nis 16:00 · Kitabı okudu · 13 günde · 4/10 puan

Kitapla alakalı çok kaliteli inceleme yapan arkadaşlar var. Bu sebeple, tekrara düşmeden, kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Öncelikle, bu kitap bir deneyimi aktarıyor. Her ne kadar yaşanıp yaşanmadığı konusunda spekülasyonlar olsa da; ben böyle insanlar olduğuna ve bu yaşam biçimine canı gönülden inanıyorum.

Nasıl bir yaşam biçimi mi? Doğayla uyumlu bir yaşam biçimi.

Nasıl insanlar mı? Sürekli şükreden, ellerindekiyle yetinen, her şeyin olması gerektiği gibi olduğuna inanan, doğaya ve hayvanlara saygı duyan, iletişim için telapatik yolları kullanan, her bireyin farklı özellikleri olduğunu ve bu özellikleri yüzünden dünyaya gelip, yine bu sayede topluma ve dünyaya katkı sağlayacağını kabullenip onları teşvik eden, asıl mutluluğun bir arada, rekabet etmeden, değerli değersiz iş gücü ayrımı yapmadan, saygı duyarak, severek, destekleyerek elde edilebileceğine inanan insanlar.

İnsanlar doğayla uyumlu bir şekilde yaşayabilir mi? Yoksa doğayla savaşarak onu yenmeli ve galip mi olmalıdır? Şimdiye kadar, yüzyıllar boyunca insan ırkının hayatta kalmasının sebebi doğayla savaşmasından değil, ona uyum sağlamasındandı. Ne zamanki insan doğayla savaşmaya başladı, o zaman geri dönülemez yollara girdi. İşte tam da o zaman, yeni ve insanoğlunun şimdiye kadar hiç düşünmediği sorunlarla yüz yüze geldi. Hava kirliliği, susuzluk, küresel ısınma, sağlıklı gıdanın azalması, enerji kaynaklarının tükenmesi, hayvan ırklarındaki azalış, buna bağlı olarak ekolojik dengenin bozulması ve yine yeniden yılan hikayesi gibi aynı sorunların katlanarak artması.

İnsanlar bu kadar iyi olabilir mi peki? Ya da bu kadar anlayışlı? Ya da bu kadar farkındalığı yüksek? Fikrimce, olmuştur ve olabilir. İnsanların, kendilerinin en kötüsü olabileceğini, en kötü şeyleri yapabileceğini düşünebiliyorsak; neden kendilerinin en iyisi olabileceklerini ve en iyi şeyleri yapabileceklerini düşünemeyelim ki?

Belki de bu umut dolu değerlendirmeler, Yaşar Kemal'in dediği gibi, yaradılışımın karanlıktan çok aydınlığa, acıdan çok sevince meyilli olmasından mütevellittir. Bilemiyorum..

Kitapla ilgili daha yüzeysel incelemeleri sona sakladım bu sefer. İlk olarak, kitabın Dharma Yayınlarından olan çevirisini okudum, çeviriyi beğenmedim. Düşük ve anlaşılmaz cümleler var. Noktalama işaretlerinin yanlış yerde kullanımları da oldukça rahatsız edici. İkincisi, yazarın üslubu çok, nasıl demeli, basit. Zaten yazarın edebi yönü olmasını beklememek lazım; deneyimlerini, dili döndüğünce anlatmış. Mesleğinin sağlık uzmanlığı olması da, edebi yönünün zayıf olmasına neden olmuş olabilir.

Ve son olarak, bu tarz kitapları önceden okumuştum, takip ettiğim sayfalar da vardı. Ancak, özellikle Batılılar tarafından yazılmış bu tarz "ruhsal aydınlanma", "ruhsal değişim", "ruhsal deneyim" hikayeleri inandırıcılıktan çok uzak geliyor bana. O samimiyeti, o ruhsal değişimin etkilerini hissedemiyorum. Batılılar gibi yazan Doğulu yazarlarda da benzer bir durum mevcut. Bu kitapta da aynısı oldu. Dolayısıyla, kadının yaşadıklarından ziyade, Aborijinlerden aktarılan cümlelere daha fazla odaklandım ve bu şekilde kitaptan en yüksek faydayı sağlamaya çalıştım.

Okumayı düşünen herkese iyi okumalar dilerim.

Mizgin tatlı, Bir Çift Yürek'i inceledi.
 26 Nis 01:17 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Bir muhteşem kitabın daha sonuna geldik. bu kitap için ne söylesem az kalır.Okurken ara ara durup düşünüyorsunuz. İçinizi, yaşantınızı, düşüncelerinizi, yaşam tarzınızı, duygularınızı tek tek düşündürtüyor. Gerçek insanlar olan Aborjinler keşke bu dünyayı onlar yönetselerdi.

Kitap ve Kahve Delisi, Bir Çift Yürek'i inceledi.
06 May 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok şey öğrenebileceğiniz bir gezi yazısı. Aborjinlerin yaşam tarzı, gelenekleri ve doğal yaşama sağladıkları uyum kimi zaman şaşıracak kimi zamanda modern dünyadan uzak insanların doğaya uyumuna imreneceksiniz. okunması gereken ütopik bir kitap. Keyifli okumalar...

Her okunan kitap bize bir şeyler verir... Bu kitap size sizi yeniden verecek....Modern dünyanın ne kadar yanıltıcı olduğunu, belkide varlıklarından haberdar olmadığınız insanlardan öğreneceksiniz...herkes mutlaka okumalı.

sedef ekinci, Bir Çift Yürek'i inceledi.
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerçek gerçektir.
Sen birinin canını acıtırsan,kendi canını acıtırsın.Birine yardım edersen,kendine yardım edersin.Kan ve kemik bütün insanlarda bulunur.
Farklı olan yürek ve niyettir.

ENES GENÇ, Bir Çift Yürek'i inceledi.
26 Şub 11:55 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Marlo morgan emekli bir sağlık uzmanıdır. Lee’s summit, Missouri’de yaşamaktadır. İlk kitabı “ Bir Çift Yürek” Amerika’da otuzbir hfta boyunca New York Times Bestseller listesinde zirvede kalmış ve yirmidört dile çevrilmiştir. Bu kitap insanın, günümüz toplumun gereği olarak getirdiği roller ve görevler nedeni ile unuttuğumuz kaybettiğimiz değerleri hatırlatıyor. Ayrıca dünyamızın günden güne azaln kaynakları ve bozulan doğanın dengesi nedeni ile önlem almazsak gelecekte bizi bekleyen sonada dikkat çekmektedir. İyi niyetin insanı yücelttiğini nesnel şeylerin peşinde koşmamamız gerektiğini; insanı farklı kılanın yürek ve niyet olduğunu açıklayan; hayat felsefemizi tekrar gözden geçirmemize etkili olan bir öykü olarak görüyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

Bütün İncelemeleri Göster