Mümin Sekman

Mümin Sekman

YazarEditör
7.8/10
3.355 Kişi
·
15.598
Okunma
·
802
Beğeni
·
17777
Gösterim
Adı:
Mümin Sekman
Unvan:
Türk Yazar, Kişisel Gelişim Uzmanı
Doğum:
İstanbul, Türkiye
Mümin Sekman kişisel gelişim ve sosyal başarı türünde kitapların yazarıdır.

Sıfırdan zirveye çıkanların başarı öykülerinin anlatıldığı ‘İnsan İsterse: Azmin Zaferi Öyküleri’ kitap dizisinin danışmanlığını yapmaktadır.

İstanbul’da doğan yazar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ama hukuk alanında hiç kariyer yapmadı. Başarılı insanları inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatmayı meslek ve misyon olarak seçti. ‘Başarı öğrenilebilir ‘düşüncesini yaygınlaştırmaya çalıştı.

Bir dönem Çocuklar Duymasın dizisinin senaryo danışmanlığını da yapan yazar, Kişisel Gelişim Merkezi’nin (Kigem.com) kurucusudur. Kigem.com Türkiye’nin kişisel gelişim içerikli ilk internet sitesidir ve Türkiye’de “Beyin Haftası” kutlamalarını yürütmektedir.

Türkiye’de ‘kişisel gelişim uzmanı’ titrini kullanan ilk kişi olan Sekman, Londra merkezli The Success Think Tank’ın da kurucusudur. Yazar dünyanın metrekaresine düşen başarılı insan sayısını artırmayı kişisel misyonu saymaktadır.
İnsanlar sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için.
Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.
Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten çekindiği için.
Duygularını ifade etmekten korkuyor, reddedilmekten ürktüğü için.
Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğinin kıymetini bilmediği için.
Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.
Ve ölmekten korkuyor, dolu dolu yaşamadığı için.
İnsanların kanatlara bakış açıları farklıdır.Bazıları başkalarının kanatları altına sıgınarak yaşamayı sever,bazıları kendi kanatlarıyla uçmayı.Bazıları başkalarına kol kanat germeyi sever,bazıları başkalarının kanatlarını kırmayı.
"Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse,Michelangelo'nun resim, Beethoven'ın beste veya Shakespeare' in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, herkes durup, " Burada işini çok iyi yapan bir çöpçü yaşıyor' desinler."
Eğer güzel gözlerin olsun istiyorsan,
İnsanlara iyilikle bak.
Eğer saçların güzel olsun istiyorsan,
Bırak çocuklar ellerini geçirsin saçlarından.
İnce bir bedense istediğin,
Ekmeğini açlarla bölüş.
Ve güzel dudaklara sahip olmak için,
Sadece güzel sözler söyle...
|Audrey Hepburn
130 syf.
·2 günde·10/10
Bu hayat hikayesini inceleme yapmamın nedeni insan hangi zorluklar görürse görsün, hiç bir şey onu arzu ve isteklerinden, doğru yolundan alıkoyamaz...

7 yaşındayken babasını kaybetti ve yetim kaldı.
8 Yaşında okııldan alındı ve köyde yaşadı.
10 Yaşında yüzü kanlar içinde kalacak şekilde, yeni okulundaki
hocasından dayak yedi.
17 Yaşında hayalindeki okulun istediği bölümü için gerekli not
ortalamasını tutturamadı.
24 Yaşında tutuklandı, günlerce sorguya çekildi ve 2 ay tek başına bir hücrede hapis yattı.
25 Yaşında sürgüne gönderildi.
27 Yaşında kendisinden bir yaş büyük meslektaşı kendisinin de
üyesi bulduğu derneğin çalışmaları ile kahraman ilan edilirken,
kendisi hiç önemsenmiyordu. Doğduğu şehrin merkezinde rakibi
törenlerle karşılanırken, o kalabalık arasında yalnız başına olanları
izliyordu.
30 Yaşında kendisi başka şehirleri düşman elinden kurtarmaya
çalışırken, doğduğu şehir düşmanların eline geçti.
30 Yaşında amiri, onu kendisinden uzaklaştırmak için başka göreve atanmasını sağladı. Yeni görevinde fiilen işsiz bırakıldı. Aylarla boş kaldı.
37 Yaşında böbrek hastalığından Viyana da 2 ay hasta ve yalnız halde yattı.
37 Yaşında komutan olarak yeni atandığı ordu, dağıtıldı.
38 Yaşında Savunma Bakanı tarafından görevinden atıldı.
38 Yaşında bir toplantıda giyebileceği bir tek sivil elbisesi bile
yoktu ve başkasından bir redingot ödünç aldı. Ayrıca cebinde sade-
ce 80 lirası vardı.
38 Yaşında kendisi için tutuklama kararı çıkarıldı.
38 Yaşında en yakın beş arkadaşından üçü, onun Kongre temsil heyetine üye olmaması için oy kullandı.
39 Yaşında idam cezasına çarptırıldı.
Sonra ne mi oldu?
42 yaşında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu!

Okuduğunuz öykü efsanevi lider Mustafa Kemal Atatürk'e aittir.
Şimdi düşünün, sizin başarılı olmanızı engelleyen ama
Aratürk'ün karşısına çıkmamış bir engel var mı?
240 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kişisel gelişim alanında yazılmış kitapların en iyilerinden. Başarısızlıkların korkuların temeline inerek anlatmış. Güzel mesajlar veriyor Rehber olarak kullanabileceğiniz bir kitap...
240 syf.
·4 günde·Puan vermedi
NOT : Kişisel gelişim üzerine yazılmış güzel bir kitaptır.

NOT : U/mutsuz vakaların ve kendini tükenmiş hissedenlerin ve en önemlisi de ikna olması mümkün olmayanların uzak durması gerekir.


Harika bir kitaptı. Çok beğendim. Öğrenilmiş çaresizlik , atalet gibi kavramlardan yola çıkıp güzel örnekler sunmuş yazarımız. Haklı ve doğru konulardan bahsediliyor. Çoğu kişisel ortak duyguların resmini güzel yaymış eserine. Dünya çapından kültürleri düşünceleri ele alıp karşılaştırma yapmış. Veriler anketler kullanmıştır. Milletimizi ayrı olarak ele almış olması ve davranışlarımızdaki komik bulunan nitelikler mükemmeldi. Özellikle Doğu ve Batı kültürü arasındaki düşüncelerini okumanızı tavsiye ederim. Akılda kalıcı yerleri çoktu , düşündürdü , güldürdü ve hep üstesinden gelinmesi göstermiş oldu. Teşekkür ederim yazarımıza bu güzel eser için... Denemek isteyenler için tavsiye edilir. Keyifli okumalar dilerim.
154 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Mümin SEKMAN'ın okudugum üçüncü kitabı.Yazarın dilini işlevini çok seviyorum bizi sıkmadan nasıl başarılı olabilecegimizi,nasıl davranacagımızı,olaylar karşısında neler yapmamız gerektigini vb. anlatıyor.Kitabı okudukça her cümlede kendimi buluyorum ve yanlış davrandıgımı düşünerek yanlışımı düzeltiyorum.Gerçekten bana ve hayatıma bir çok bilgi kattı diyebilirim bu kitap için.Mümin SEKMAN'ın diger kitaplarını da okuyacagım günü sabırsızlıkla bekliyorum.Okunmasını da tabi ki de tavsiye ediyorum.
197 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı bir tavsiye üzerine okudum ve çok begendim.Kitabı okudukça insan kendisiyle yüzleşiyor.Evet bende böyle yapıyorum diyor.Belkide gerçekleri anlamak ve birazda olsa hayatımıza çeki düzen vermek için okunmalı.
160 syf.
·10/10
Azmin Zafer Öyküleri ...

Büyük hayalleri ve küçük hayatları vardı. Hayallerinin verdiği umutla yola çıktılar. Başlangıçta tek sermayeleri cesaretleriydi. Paraları yoktu , çevreleri yoktu , zorluklar ise çoktu...

Kitap , küçük imkanlarla büyük işler başaranların hikayelerini anlatıyor.

* Simit tablasını taşıyarak başladığı hayat mücadelesini , ASRIN GÜREŞÇİSİ unvanıyla tamamlayan Hamza Yerlikaya...

* Yeteneksiz olduğu için iş verilmedi ve kurduğu 2 şirkette battı. İlk filmi tutmayan ve yılmayıp 30 Oscar alan Walt Disney ...

* Bir gün dayak yedi ve dünyaya dövüş sanatını öğretti.
Bruce Lee...

* Düşünmeye vakit ayır , düşünce güç için kaynaktır ,
Eğlenmeye vakit ayır , eğlence gençliğin sırrıdır ,
Okumaya vakit ayır , okuma bilginin pınarıdır ,
Duaya vakit ayır , dua güç anlarda direnmenin desteğidir ,
Teşekküre vakit ayır ,teşekkür yaşam pastasının kremasıdır , diyen Bolu'nun Babası İzzet Baysal ...

* 7.sınıfta okuldan alındı ama o çalışıp kız kardeşlerini okuttuktan sonra ÖSS de rekor kırdı .
''Azimli Ali'' ...

* Beni Öldürmeyen Darbe Beni Güçlendirir , diyen Nietzsche ...

Başarı azim gerektirir , azim ise irade. Bazı hedefler uğruna başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı , başarısız olma korkusunu yenebilmektir.
240 syf.
·4 günde·9/10
Klavuz niteliğinde bir kişisel gelişim kitabı. Birçok kişinin başucu kitaplarından olacağına eminim. Kendi kendinizle muhasebe yaptıracak türden. Kalemine sağlık Mümin Sekman.
240 syf.
·Beğendi·1/10
Aç mısın gardaş? çare belli
-gülümse
işsiz misin?
-dert etme gülümse
sürünüyor musun?
-salla mutlu ol
başarısız mısın?
-çalış düzelir..
evlenmek mi istiyorsun?
_nefes alsın yeter gülümse o gelir
Boğazici bilgisayar mühendisliği mi kazanmak istiyorsun?
_sayisalci olabilirsin hadi ac kitabı.ve gülümse...

Yukardaki diyalog tam da bu tür kitap ve türevlerini barındırıyor size yabancı gelmesin :)durduğumuz yerde level kasma çabası veren kişisel geliştirmeyen kitaplardan üstelik serisi olanlardan biri daha..

Kendimi geliştirmek için zihin ve ruh dünyamı hayatımı da daha düzenli hale getirmek için ve yaşadığım sıkıntılardan mütevellit lisede özellikle cok fazla kişisel gelişim kitapları okurdum. Açıkçası sizlere bol bol kandırıldığımı itiraf etmeliyim.Bol bol (kalk, yap, başar, zıpla, koş,gel )seanslarindan nasibimi oldukça aldım ve para tuzağına da düştüm.Sirf bu yazılanlara inanıp kendime yüklendiğim,kızdığım durumlara bugün bakınca üzülüyorum açıkçası üstelik bana anlık mutluluk verip ertesi gün depresyona daha çok soktukları için ×2 kızgınım.Hayatimdan hem birçok insanı çıkarmamı bile sağladı çoğu..En sevdiğim dostlarımın affedilebilir hataları dahil biranda silebildim.genelde bu tarz kitaplarda anlatılan pozitif düşün,harekete geç, anı yaşadır zaten. bir an gaza gelirsin ama hemen sönersin. çünkü sıkıntılı bir hayatta anı yaşamak olmuyor. yaşamın düzelmesi için tabi harekete geçmek lazım , pozitif düşünce önemli ama bazılarımiz gerçekten şanssız hayatta öyle bir kitap okuyup olumlu düşünüp hayatı değiştiremiyor kötü bir insanı iyi yapamıyorsunuz,ders çalışacak vaktiniz/ortamınız yoksa yine suçlu değilsiniz paranız yokken kurdurulan hayaller yeterli olmuyor herşeye mutluluğa bile sahip olamayabiliyorsunuz.Ustelik kendinizi çok kastiginiz için psikoloji ve sağlıktan bile olabiliyorsunuz.

Bu yazarın da hemen hemen çoğu kitabını okudum kesinlikle bağımlılık oluşturuyor ( hadi sen yaparsın, harikasin, mikemmelsin) gazlariyla az daha ölecektim zaten bu eserini de ondan seri olarak yazmış.
Bugün bakınca o zamanki koyun oluşuma icerleniyorum ama okuyup öğrenmiş oldum en azından.İse yaramayan hede hödüler arasında bocaladım baya anlayacağınız.popülizm örneği sadece bu tür kitaplar kapitalist dünyanın vazgeçmeyin temalı dayatmalarıni içeriyor
gerizekalı ve bağımlı, kölelik biçimlerinin vücut bulmuş hali olan günümüz aşklarının altında da bence bu hal yatıyor. bu kitap yazarları veriyorlar gençlere hapı. gençlerin zaten gerçekleri, freud, fromm gibi insanlardan öğrenip beyinlerini yorma kaygıları olmalı.

kişisel gelişim kategorisi içinde insana katkı sağlayan bir sürü kitap var tabiki oranlarsak bütüne belki sayıları çok az..
Bizim gibi milletlerin doğrusu genetiğine uymayan tespitler barındırıyor çoğu
oysa hayat çokta karışık değildir ve izin verirsek bizi belki zaten olgunlaştıracaktır.
bunu belki Ayse teyzenin öğüdü ile belki ahmet amcanın " geçer evladım, hele bir günler harman olası ile yapar ama yapar sabırla öğreniriz belki de o engeller bizi daha çok insan kılmak için gerekli..
bazen vazgeçmek, teslim olmak muzaffer olmaya başladığımız an olur, bunu öğretir bu topraklar aralarımız böyle öğretti tevekkülü..insanların duyguları, çaresizlikleri ve çıkmazlarından faydalanmaya çalışan dolandırıcıların ekmek kapısı bu kitaplar bana göre özellikle günümüzde spirituel,kuantum zirvaliklariyla da donatilinca iyi kazık atılıyor.

ille de kendi toprağında, özündedir şifa zannımca , zira Amerika da biten ot burada yetişmezken amerikalının hayatıyla yazilan ve gerçekleştirilebilen hayaller bize nasıl şifa olsun?Bir kere kültür hayat farkı var onu geçtim onların dolarları var bizim sadece Allahımız eee böyle diyor bizi yönetenler:)Gözlerimde silivri hasreti çekiyorum değil mi söyleneni yazınca?

en çok okunanlardan 2 tanesini alıp okumak kafi, diğerleri dön dön aynı şeyi anlattığı için pek birşey katmıyor açıkçası.Bana (Martin eden,dönüşüm,haycan çiftliği )daha çok katkı sağladı.

Bu tur kitaplar da kişisel gelişim hikayeleri vardır bide. birisi çıkar yok elon musk bill gates yok einstein gibi adamlardan örnek verir. lan kaç milyar nüfusta zaten bu adamlardan kaç adet çıkmıç. o kadar kolay bill gates,elon musk olunuyorsa sen olsaydın gardas ???

kendinizi tanımaya çalışın kendinizi hayatınızı gözlemleyin çevrenize duyarlı olun o zaman kendinizi bulursunuz zaten bence..Ben okudum vakit kaybettim hiç gelişmedim üstüne baya şişen bir balona döndüm gecmiste tavsiye etmiyorum 7/24 dışarda gülümseyen ama içten ağlayan biri de oldum o zamanlar çünkü niye gülümseyince oooo dertler geçerdi değil mi böyle evrene mesaj gönderiyordum :)))

Hatta yazarımız sayfa 232 de ne diyor ?

"Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük."

Bütün yikikligimla dertlerimle bir kere daha gülümsedim:)Bildiğim bütün sözleri tekrar görüp okudukça kendimi ringdeki muhammed ali gibi hissettim ...

"Afrika'da her sabah bir ceylan uyanır.
En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa ona yem olup öleceğini bilir. Afrika'da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylan­ dan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa açlıktan öleceğini bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın önemi yok, yeter ki her sabah kalktığınızda koşmanız gerektiğini bilin.''

Söz ağam bugün diplomam var işsizim ama deli gibi kosucam aslan ya da ceylan olucam :))

"Kadınların hayatının aşkını arama serüveni de genellikle öğrenilmiş çaresizlikle biter. Aşkın mutluluk getireceği inancıyla, aşka
açık yaşarlar. Birinci, üçüncü, dokuzuncu sevgilide de 'mutluluğu bulamayıp' ayrıldıktan sonra, "Bunların hepsi aynı," deyip,'aşka tövbe' ederler. "Prensimi bulmak için daha kaç kurbağa öpmem
lazım!" diye söylenirler. Hayatlarını aşka kapatırlar.."(105)

Vayy be biz kadınlar neymisiz böyle öpmedik kurbağa bırakmayıp test edip üzerine de dünyadan aşktan el,etek çekiyormuşuz erkeklere zehir bir hayat yasatiyormusuz:)

Offf anam yazarımız durur mu?Bide facebook sözlerini ekledik mi ha bide filozoflarin birkaç sözünü kopyaladık mi iyi keriz silkeriz ha :))

"Gelecek güzel günlere gebeydi, kürtaj ettiler."

Cehennem başkalarıdır.(Keşke Sartre olduğunu yazsaydın agam)

Oooo ağamız bir yerde kendiyle çelişiyor

"Zaten insan hayatı kontrol edemez ki,”

Yaşadığın hayat yaşamak istediğin hayat mı, yaşamaya razı olduğun hayat mı?

Lütfen okumayın okutmayın bu tür kitapları zekâmızla dalga geçen üstelik çoğu uzman olmayan insanların sizi avucunuzun içine alıp kullanmasina cebinize ruhunuzu ele geçirmesine izin vermeyin çıkın yürüyüşe daha iyi emin olun..aslansin sen yaparsın gerektiğinde vazgecmelisin mottoları sizi öldürür yoksa benden söylemesi..

"iyimserlik mutluluk getirmez, mutluluk iyimserlik getirir." schopenhauer amcamızın sözünü unutmayalım

Illa okumak isterseniz ;

Ahmet şerif izgören hocanın kitapları ve yanında şu eserleri tavsiye ederim ;
1. stephen covey, etkili insanların yedi alışkanlığı
2. doğan cüceloğlu, içimizdeki çocuk/savaşçı
3.Kesfedilmemis benlik
Fromm da tavsiye ederim (Sevme sanatı en iyilerinden)

Kitabı lütfen okumayın okutmayın.
Iyi okumalar dilerim.
240 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu kitabın hakkınızda üç iyi niyeti var:
1. niyeti, cam tavanınızı yükselterek hayatınızı 'bir beden' büyütmek.
2. niyeti, içinizdeki öğrenilmiş çaresizlik enkazım kaldırmak.
3. niyeti, ataletinizi yenip hayat amaçlarınızı gerçekleştirmek için harekete geçmenizi sağlamak.
240 syf.
·4 günde·9/10
Bayılıyorum Mümin Sekman'a. Okuduğum kaçıncı kitabı bilmiyorum ama her kitabında beni etkilemeyi başarıyor. Evet kişisel gelişim kitaplarını çok seviyorum ama Mümin Sekman'ın yeri bende çok ayrı. Her kitabında olduğu gibi bu kitabında da bilmediğim birçok kavramı öğrendim ve hayatıma bir sürü olumlu bilgi kattım. Tabii ki önemli olan bunları bilmek değil; uygulabilmek. Hayatına olumlu şeyler katmak isteyenlerin okuması gereken kitaplardan. Şimdiden keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mümin Sekman
Unvan:
Türk Yazar, Kişisel Gelişim Uzmanı
Doğum:
İstanbul, Türkiye
Mümin Sekman kişisel gelişim ve sosyal başarı türünde kitapların yazarıdır.

Sıfırdan zirveye çıkanların başarı öykülerinin anlatıldığı ‘İnsan İsterse: Azmin Zaferi Öyküleri’ kitap dizisinin danışmanlığını yapmaktadır.

İstanbul’da doğan yazar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ama hukuk alanında hiç kariyer yapmadı. Başarılı insanları inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatmayı meslek ve misyon olarak seçti. ‘Başarı öğrenilebilir ‘düşüncesini yaygınlaştırmaya çalıştı.

Bir dönem Çocuklar Duymasın dizisinin senaryo danışmanlığını da yapan yazar, Kişisel Gelişim Merkezi’nin (Kigem.com) kurucusudur. Kigem.com Türkiye’nin kişisel gelişim içerikli ilk internet sitesidir ve Türkiye’de “Beyin Haftası” kutlamalarını yürütmektedir.

Türkiye’de ‘kişisel gelişim uzmanı’ titrini kullanan ilk kişi olan Sekman, Londra merkezli The Success Think Tank’ın da kurucusudur. Yazar dünyanın metrekaresine düşen başarılı insan sayısını artırmayı kişisel misyonu saymaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 802 okur beğendi.
  • 15.598 okur okudu.
  • 372 okur okuyor.
  • 4.442 okur okuyacak.
  • 309 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları