Fuat Sevimay

Fuat Sevimay

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.3
408 Kişi
okuyor-dolu
916
Okunma
v3_begen_dolu
67
Beğeni
goz
3.253
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Yazar
Doğum
Zonguldak, 8 Mart 1972
Yaşamı
8 Mart 1972’de, Zonguldak’ta doğdu. 1989 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü 1993 yılında bitirdi. Mezuniyet sonrası aralarında Ekinciler Holding, Koç Holding, Total, Reysaş ve Remaş’ın bulunduğu şirketlerde, satış ve yöneticilik görevleri üstlendi. Halen, Aksa Jeneratör / Anka Makine firmasında satış müdürü olarak çalışmaktadır. Evli, iki çocuk babasıdır. Derneğimiz eski yöneticilerinden Mahir Sevimay ve Şerife Sevimay (Maşlak)’ın oğludur. Edebiyatla, okumaya yazmaya başladığından beri ilgili olan Sevimay, birkaç yıldır yoğun olarak yazmakta. Mimarlar Odası’nın düzenlediği “2. Mimarlık Öyküleri” yarışmasında, “Aras ile Meriç” isimli öyküsü üçüncülükle ödüllendirildi. Aynı yarışmada “Borç” isimli öyküsü de, yayımlanmaya değer bulundu. Başka öyküleri de edebiyat sitelerinde, bazı kitaplarda yer aldı ve beğeni topladı. “ Aynalı ” ilk romanıdır. Edebiyatla birlikte, seyahat, spor ve tarihle ilgilenen Sevimay, aynı zamanda amatör boyutta yağlı boya resim de yapıyor. 8 Mart 1972’de, Zonguldak’ta doğdu. 1989 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü 1993 yılında bitirdi. Mezuniyet sonrası aralarında Ekinciler Holding, Koç Holding, Total, Reysaş ve Remaş’ın bulunduğu şirketlerde, satış ve yöneticilik görevleri üstlendi. Halen, Aksa Jeneratör / Anka Makine firmasında satış müdürü olarak çalışmaktadır. Evli, iki çocuk babasıdır. Derneğimiz eski yöneticilerinden Mahir Sevimay ve Şerife Sevimay (Maşlak)’ın oğludur. Edebiyatla, okumaya yazmaya başladığından beri ilgili olan Sevimay, birkaç yıldır yoğun olarak yazmakta. Mimarlar Odası’nın düzenlediği “2. Mimarlık Öyküleri” yarışmasında, “Aras ile Meriç” isimli öyküsü üçüncülükle ödüllendirildi. Aynı yarışmada “Borç” isimli öyküsü de, yayımlanmaya değer bulundu. Başka öyküleri de edebiyat sitelerinde, bazı kitaplarda yer aldı ve beğeni topladı. “ Aynalı ” ilk romanıdır. Edebiyatla birlikte, seyahat, spor ve tarihle ilgilenen Sevimay, aynı zamanda amatör boyutta yağlı boya resim de yapıyor.

Çevirdiği kitaplar

Tümünü Gör
kamera
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
kamera
Oscar Wilde
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
İyi Yürekli Yaşlı Adamla ...
kamera
Italo Svevo
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Gözünü Kapat ve Gör
kamera
James Joyce
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Finnegan Uyanması
kamera
James Joyce
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Pandora
kamera
Henry James
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
Eleştiri ve Deneme Yazıla...
kamera
James Joyce
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
Daha Fazla
512 syf.
·
28 günde
·
Beğendi
James Joyce... Pek çok okurun korkulu rüyası. Bir çok edebiyatçının okunamaz, okunsa bile anlaşılamaz, çevirilmesi zor hatta okuyabilmek için bir rehbere, kitap için hazırlanmış bir sözlüğe ihtiyaç var dediği. Meşhur Ulysses'in, Dublinliler'in, Portre'nin, Finnegan Uyanması'nın yazarı. 1941'de Zürih'te gömüldüğü ebedi istirahatgahından kalkıp 16 Haziran 2013 İstanbul'unda Taksim'de, tam da Gezi Direnişi'nin orta yerinde tekrar dünyaya gözlerini açarsa. Olabilecekleri varın siz düşünün. Hatta düşünmeyin bu güzel hikayeyi Joyce'u bir kez daha Türkçe'ye kazandıran Fuat Sevimay'ın Bendeniz James Joyce adını verdiği romanından okuyun. Fuat Sevimay Bendeniz James Joyce'da Joyce'u okuyucuyla öyle bir buluşturmuş ki Joyce artk bizden bir olmuş. Ete kemiğe bürünüp tekrar aramızda dolaşmaya, kitaplarını anlatmaya, nasıl ve neden yazdığından, derdinin ne olduğundan bahsetmeye başlamış. Artık o Türk okurunun Joyce emicesi, Joyce abisi olmuş. Tabii Joyce'u ve yazdıklarını anlatmak, bunu bir de muhteşem bir kurgu içinde yapmak kolay değil. Ama orada da Çevirmen Fuat Sevimay görevi yazar Fuat Sevimay'a devretmiş ve çok bizden, eğlenceli, bir o kadar da Joyce okumalarına rehberlik edecek harika bir kitap ortaya çıkmış. Bendeniz James Joyce çok severek okuduğum kitaplar arasında yerini daha onu okurken aldı. Öyle ki kitabı okurken Ulysses'i de paralel okumaya başladım. Varın gerisini siz düşünün. Kitap sayesinde Joyce ve Ulysses bana artık o kadar tanıdık ki keyifle okuyorum. Bunun için yazara büyük bir teşekkür borçlandım sanırım. Yoksa ben de pek çok okur gibi Ulysses'i kitapçılarda görüp, rafından alıp, sevip okşayıp bırakıp gidenlerden olacaktım. Bendeniz James Joyce 'da tabii ki sadece Joyce ve eserleri yok. Gezi'de gözünü açan Joyce'la birlikte Çevirmen ve onun edebiyata, ülkeye, gündeme, kendi yazdığı kitaplara, toplumsal belleği tazeleten hatırlatmalara dair dokunuşları da yer alıyor. Şunu da söylemeden geçmeyeyim. En güzel ve en eğlenceli dipnotları bu kitapta okudum. Seni çok sevdim Çiçek. Harika fikir. Bu kitapla ben kendim için bir Joyce ve Fuat Sevimay hareketi başlattım. Belki sizde bu harekete katılırsınız. Joyce okuyacaklara kesinlikle önce bu kitabı okumaları naçizane tavsiyemdir. Kitabın sonunda şöyle bir soru var ben de size sorayım ve öyle de bitireyim. "Sahi sarmaşık olsan hangi duvara sarılırdın?" Keyifle okuyun...
kamera
Benden'iz James Joyce
kamera
Fuat Sevimay
ucnokta_yatay-1
yildiz
9.0/10 · 42 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
52 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
Yaz tatilinde evde canı sıkılan küçük kahramanımız kitaplıktan gelen "Hişt hişt!" sesiyle irkilir. Kitapların arasından "Hişt hişt!" diye seslenen Sait Faik'ten başkası değildir. Bayıldım ben bu kitaba. Her yıl tatil yaptığım yerdeki küçük arkadaşım Defne için almıştım oysa ki kitabı. Fuat Sevimay +7 yaş ve tüm büyümeyen çocuklar için o kadar güzel bir öykü yazmış ki adeta mini bir İstanbul Gezi Rehberi Hişt Hişt. Fuat Sevimay çok güzel yazmış Gökçe İrten'de çok güzel resimlemiş bu güzel öykü kitabını. Edebiyattan mimariye, şiirden arkeolojiye, tarihten resime, müzikten heykele ve tiyatroya sanatın pek çok dalından o kadar güzel bahsetmiş ki okumanız lazım. Kitapta kimler kimler, neler neler yok ki. Pek çok tanıdık isim, İstanbul'lular için şehrin sembolü mekanlar ve eserler var. Hişt hişt diye seslenen Sait Faik, İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı diyen Orhan Veli, Anadolu'dan Istanbul'a gelenlerin ilk ayak bastığı yer olan Haydar Paşa , Kadıköy'ün simgesi Boğa heykeli, dile gelen Ayasofya ve Sultanahmet Camileri, İstanbul Modern müzesi, Arkeopark ve vapurda müzik yapan Neşet Ertaş türküsü söyleyen müzisyen abi.Ve tabii dalgalı denizi, martıları ve boğazda süzülen vapurları ve tüm güzellikleriyle canım İstanbul. Ben çok keyifle okudum Hişt Hişt'i. Sokaklara çıkıp İstanbul'un sesini dinlemek istedim. Siz de dinlemek isterseniz okuyun Hişt Hişt'i sonra da bir çocuğa hediye edin.
kamera
Hişt! Hişt!
yildiz
8.9/10 · 31 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;