Mülkiyet Nedir?

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
435 gösterim
Pierre-Joseph Proudhon (1809-1865): Anarşist tezleri ile tanınan ünlü Fransız düşünürü. 1840'da yayımlanan Mülkiyet Nedir? adlı ilk eserinde mülkiyeti hırsızlık olarak tanımlamasıyla ün kazandı. Bugünün toplumlarının da, hiyerarşik ilkel toplumların da varoluş koşulunun anarşi olduğunu öne süren Proudhon, 1848'de
Kurucu Meclis'e seçildi. 1849'da karşılıksız kredinin mümkün olacağını göstermek üzere halk bankasını kurdu. Ne var ki bu kurum çalışamadı. Daha sonra iktisadi konular yerine sosyal ve siyasi konularda çalışmaya yöneldi. Federasyon İlkesi Üzerine adlı eserini yayımladıktan bir süre sonra öldü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9789944888554
 • Çeviri:
  Devrim Çetinkasap
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 46 Alıntı

Ruhbanlar ezelden beridir hükümdarın hizmetinde olmuşlar ve tanrılar daima siyasetçilerin istedikleri şekilde konuşmuşlardır.

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 83 - İş Bankası)Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 83 - İş Bankası)

Terra, et aqua, et aere, et igne interdicti sumus.

"Topraktan, sudan, havadan ve ateşten men edildik."

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 93)Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 93)

Günün birinde kendi kendime, toplumda neden bunca acı ve sefalet var diye sordum. İnsan ebediyen mutsuz olmaya mahkum mu? Reform girişimcilerinin kurnaz açıklamalarıyla yetinmedim; kimi gene sefaletten hükümetin gevşekliğini ve beceriksizliğini, kimi genel yozlaşmayı ve cahilliği sorumlu tutuyordu. Mahkemelerde ve basında sürüp giden sonu gelmez kavgalardan bıkıp meselenin derinine bizzat inmek istedim. İlim erbabına danıştım, felsefe, hukuk, siyasal iktisat ve tarihle ilgili yüz cilt kitap okudum: Bunca okumanın gerekmediği bir çağda yaşamış olmayı diledim! (...) Fakat söylemem gerekiyor ki, daha en başından, adalet, eşitlik, özgürlük gibi sıradan, ama kutsal kelimelerin manasını hiçbir zaman anlamamış olduğumuzu fark ettim. Tek tek bu kavramların her birine dair fikirlerimiz son derece bulanıktı. Ve aslında bu cehalet, hem bizi yiyip bitiren sefaletin ve hem de insan türünün üstüne çökmüş bütün felaketlerin tek sebebiydi.

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 17 - 18)Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 17 - 18)

Tanrı yeryüzünü insan türüne bahşetti: Peki bana neden bir pay düşmedi? Tanrı doğayı ayaklarımın altına serdi, ama benim başımı sokacak yerim yok!

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 73 - İş Bankası)Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 73 - İş Bankası)

Her yandan seslerin yükseldiğini duyuyorum: Yaşasın emek ve endüstri! Herkese yeteneğine, her yeteneğe yaptığı işe göre diyorlar. Ve insanoğlunun dörtte üçünün yine soyulduğunu görüyorum: Sanki bir kısım insanın emeği, diğerlerinin emeği için musibet oluyor.

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 90)Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 90)

Kalbimdeki tüm enerji ve üzüntüyle söylüyorum; kendinizi sizden kopmuş olanlardan ayırın. Ayrılık yoluyla kazanacaksınız, temsilci yok, aday yok.

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph ProudhonMülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon

"...Salt hoşgörü demiyorum, saygı diyorum; zira bir hakkı hoş görmek değil, ona saygı göstermek gerekir."

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 67 - Victor Cousin)Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon (Sayfa 67 - Victor Cousin)

İstisnasız tüm partiler, iktidar peşinde koştukları için, mutlakiyetçiliğin çeşitlemeleridir.

Mülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph ProudhonMülkiyet Nedir?, Pierre - Joseph Proudhon