Alyoşa, bir alıntı ekledi.
48 dk. · Kitabı okuyor

Auschwitz'de öldürülen insanların satışa yollanan ayakkabıları arasına gizlenen bir esir, kaçmayı başarır ölüm kampından. Adı bilinmeyen ama saçlarının renginden dolayı "Kızıl saçlı adam" olarak adlandırılan katliam tanığı, uzun ve korku dolu bir yolculuk sonrasında İstanbul'a ulaşır. Bu kentte, Auschwitz'de yapılan zulmü, işkenceyi ve gaz odalarını Filistin'den gelen temsilcilere anlatır. Böylelikle İstanbul, toplama kamplarının gerçek yüzünün ilk kez anlatıldığı kentlerden biri olarak tarih sayfalarındaki yerini alır!

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 50 - Çınar Yayınları - 8. Basım)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 50 - Çınar Yayınları - 8. Basım)

Seni sevmeyene asla sabır gösterme.
Çünkü sabrının adı yüzsüzlük,
Fedakarlığın adı eziklik,
Sevginin adı kişiliksizlik olur.

Boris Vian

S. Ali, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

1941’de dünyanın en büyük petrol şirketi, adı sonradan Exxon olarak değiştirilen, New Jersey’deki Standart Oil’di. ABD petrol piyasasının %84’üne hâkimdiler. Büyük bölümün Rockefellerların sahibi olduğu bu şirketin bankası Chase Bank’tı. Rockefeller ailesinden sonra en büyük hisse sahih I.G.Farben’dı. Bu petro-kimya devi o zamanın Alman, savaş endüstrisinin önemli bir yapı taşıydı. Rockefeller ve I.G.Farbci ilişkisi 1927’ye, Rockefeller Vakfı’nın soy arıtım çalışmaların! kuvvetle desteklediği döneme dayanmaktaydı.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 92 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 92 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)
Serkan, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Kalyalev, Vuanarovski ve ötekiler yaşamların eşdeğerliliğine inanırlar. Öyleyse, düşünce için öldürmekle birlikte, hiçbir düşünceyi insan yaşamından üstün tutmazlar. Düşünceyle tamamı aynı düzeyde yaşarlar. Ölünceye dek, düşünceyi kendi varlıklarında cisimlendirerek doğrularlar. Dinsel olmasa da doğaötesi bir başkaldırı anlayışı karşısındayız hala. Bundan sonra, aynı kemirici inançla coşmuş başka insanlar gelecek, bu yöntemleri duygusal bulacak, herhangi bir yaşamın yine herhangi bir yaşamla eşdeğerde olduğunu yadsıyacaklardır. O zaman da, adı tarih bile olsa, soyut bir düşünceyi insan yaşamının üstüne çıkaracaklar, kendileri bu düşünceye önceden boyun eğmiş olduklarından, durumun saymacılığına bakmadan, başkalarına da boyun eğdirtmeye karar vereceklerdir.

Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 205 - Can Yayınları)Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 205 - Can Yayınları)
Özgür Ö., Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 14 günde · 10/10 puan

Bir kitabı ilk defa okuyorsunuz. Çok detaylı olmasa da karakterleri, mekanları ve geçen olayları biliyorsunuz. Hatta kitabın sonunu bile biliyorsunuz. Böyle bir kitabı okurken keyif alır mısınız? Çoğu kitap için birçok kişinin vereceği cevap "Hayır!" olsa da benim bu kitap için vereceğim cevap "Evet!".

Okumak için çok geç kaldığım bu harika kitabı okumayı 18 Mart gibi anlamlı bir günde bitirdim. Benim için çok geç kalınmış bir kitap biliyorum ama hayatımın son bir buçuk senesinde Polatlı'da yaşadığım için iyi ki kitabı şimdi okudum diyebiliyorum. Kitapta anlatılan Kurtuluş Savaşı'nın geçtiği bu coğrafyayı bilmek, kitabı daha da yaşayarak ve özümseyerek okumama sebep oldu.

Kitabımız kısa bir genel durum özetinden sonra 1 Nisan 1921 tarihli Kütahya-Eskişehir savaşlarının hazırlıkları ile başlayıp ve 11 Ekim 1922 tarihli Mudanya Barış Antlaşması ile sona eriyor. Kitaba başlamadan önce kitabı, tarih ders kitabı gibi ilerleyen, isimleri, tarihleri ve mekanları karıştıracağım bir kitap olarak düşünmüştüm. Kitaba başladığımda tamamen yanıldığımı gördüm. Evet isimler, mekanlar ve tarihler çok ama aralara serpiştirilen bazen hüzünlendiren bazen de tebessüm yaratan güzel anılar kitabı romanlaştırarak sıkılmadan ve yorulmadan okumama sebep oldu.

Kitap ayrıca "Neden 30 Ağustos'u kutluyoruz" sorusunun cevabı gibiydi. 30 Ağustos gibi 29 Ekim'in, 23 Nisan'ın, 18 Mart'ın, 19 Mayıs'ın ve vatanımız için nice önemli günün sadece bir günde olup biten olaylardan olmadığını ve başta Atatürk olmak üzere, erinden komutanına, köylüsünden şehirlisine, gencinden yaşlısına kalbi vatanı için atan herkesin yıllarca emek verdiği ve kan döktüğü bir mücadelenin sonucu olarak kutlanıldığını ve anıldığını unutmamalıyız.

Turgut Özakman'ın diğer kitaplarını ve kitapta adı sıkça geçen Halide Edib Adıvar'ın kitaplarını okuma listeme ekledim ve kısa zamanda okuyacağım. Sizlere de kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evet, umutsuzluktan delirmislerdi, cünkü konusuyorlar ama birbirlerini anlamiyorlardi, sanki sagir gibiydiler, giderek daha yüksek sesle bagiriyorlardi ama bir ise yaramiyordu. Farkli diler konusuyorlardi ; sanki her birinin digerinkinden daha ahenkli ve güzelmis gibi, kimi durumlarda birbirlerine gülüyor ve alay ediyorlardi.
Dogudan gelip buraya yerlestigimizde hepimiz ayni dili konusuyorduk. Adi neydi dilinizin, diye sordu kabil, ögrenmek istiyordu. Baska dil olmadigindan ada da ihtiyaci yoktu, dildi, hepsi bu.

Kabil, José Saramago (Sayfa 70 - Kirmizi Kedi Yayinevi)Kabil, José Saramago (Sayfa 70 - Kirmizi Kedi Yayinevi)

Ziya Gökalp
Ergenekon yurdun adı,
Börteçine kurdun adı,
Dört yüz sene durdun haydi,
Çık ey yüz bin mızrağımız.

Halime Uçar, Efruz Bey'i inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Efruz Bey, Ömer Seyfettin'in Don Kişot'u "der Pertev Naili Boratav.Haklıdır da.Yedi hikayeden oluşuyor; Hürriyet'e Layık Bir Kahraman,Asiller Kulübü,Bilgi Bucağı'nda,Açık Hava Mektebi,Beyaz Serçe,İnat ve Tam Görüş.Bu hikayelerin başkahramanı Efruz Bey'dir o yüzden kitabın adı Efruz Bey.Bariz olarak yer yer mizah unsuru var.