Serkan ALTINBAŞ, bir alıntı ekledi.
22 May 17:39 · Kitabı okuyor

Hemen her istasyonda durdurulan tren, Selanik'e gecikerek vardı. İstasyon büyük bir izdaham vardı. Enver kompartımanın önünde çiçeklerle karşılandı ve o günün en kıymetli hediyesini Talât Bey'den aldı: Kırmızı cildli bir Kanun-i Esâsi, yani anayasa!
...Talât Bey, Enver'in önce elini sıktı, sonra kucakladı ve peronda bekleyen kalabalığa dönerek Enver'in kolunu kaldırıp "Yaşasın Hürriyet Kahramanı Enver Bey! Yaşasın Hürriyet" diye haykırdı.

Enver, Murat Bardakçı (Sayfa 99)Enver, Murat Bardakçı (Sayfa 99)
salih, Püf Noktası'ı inceledi.
 20 May 15:27 · Kitabı okudu · 1 günde

Ya ol! Ya öl..
Necip Fazıl'ın ”OL”amayanların “ÖL”mesi gerektiği ya da hayatın onları oraya getireceğini vurguladığı sözüdür bu. İlk kez 1959 yılında Büyük Doğu dergisinin kapağından yayınlamış bunu Adnan Menderes için, Mustafa Yürekli'nin dediği gibi. “O dergide Necip Fazıl, Menderes’in ya bir anayasa değişikliğiyle CHP düzenini yıkacağını ya da CHP’lilerin darbesiyle yıkılacağını, hatta ipe gideceğini anlattı. Dediği gibi de oldu, bir yıl sonra 27 Mayıs darbesi oldu. Menderes, değiştirmediği 1924 Anayasası’nı değiştirip çiğnemekten dolayı darağacında can verdi..”
Neden "Ya ol! Ya öl.." ile başladım? Çünkü okuduğum bu piyeste baş karakterimiz Recep Kafdağlı bu yanlış, saçma ve boş düzende var olmadığını düşünüp ölmek isteyen birisi. Ama bir türlü ölmeyi beceremiyor ve eser boyunca “ol”makla “öl”mek arasında gidip geliyor ama “öl”meyi başaramayınca çaresiz “ol”mayı deniyor. Bu denemenin sonucunda ise Recep, “ol”maktan da mutlu olmuyor.
Toplumsal ironi ve komedi barındıran piyes, yazarında bu türdeki ender eserlerinden. 1965 yılında yazıldığı düşünülen oyun, öldükten çok sonra 2000 yılında yayınlanmış anca. Her insanın bir Püf noktası olduğunu, önemli olan onu yakalayabilmek olduğunu anlatıyor üstad.

Sena Ç, bir alıntı ekledi.
20 May 14:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Japoncadan soğumak:)/harbi iç kanama
Hangi dilde söylenirse söylensin bir iç kanama
: NAZE ANAYASA WATASHİ WO AISHITEINAKATTA /beni neden sevmedin?

İzdiham Sayı: 28, Kolektif (Sayfa 39)İzdiham Sayı: 28, Kolektif (Sayfa 39)

Toplumsal Sözleşme ve Anayasa
.
Bir Anayasamız, yüzyıldan fazla bir süredir, öyle yada böyle hep oldu ama; bir "toplumsal sözleşmemiz" hiç olmadı...

saerdem

ercanscgn, bir alıntı ekledi.
20 May 11:29 · Kitabı okudu · İnceledi

Tevfik Paşa ve Ali Kemal gibi Babıali kodamanları, anayasa tarafından sınırlanmış bir monarkın egemenliği altında kendilerinin, yani yüksek bürokratların iktidarı elde tuttuğu ıslah edilmiş bir geleneksel düzenin sürdürülmesi için İngiliz desteğine dayanmışlardı. Böyle bir formül, ekonomik ve siyasi bakımdan İngiltere'ye bağlı olmak demekti. Tıpkı, ekonomik düzende, ülke dışına çıkarılan Hristiyan azınlıkların yerini almaktan memnun olan burjuvazi gibi, onlar da bunu kabul etmeye hazırdılar. Bu Türk!!! grupları, aynı dönemde Hint Milli Kongresi'ndeki, İngiliz İmparatorluğu'nun mandası altında olmayı tam bağımsızlığa yeğleyen liberal hizbe benziyorlardı.

İttihatçılıktan Kemalizme, Feroz Ahmad (Sayfa 221 - Kaynak Yayınları)İttihatçılıktan Kemalizme, Feroz Ahmad (Sayfa 221 - Kaynak Yayınları)
Hilâl, bir alıntı ekledi.
 20 May 02:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ne iş yapıyorsun sen?"
"Dokumacıyım."
"Yani işçi. Senin neyine kitap, roman, şu bu?"
"Kahvelerde tavla, iskambil oynamak, meyhanelerde içki içmekten nefret ederim. Boş zamanlarımda kendimi geliştirmek için kitap okuyorum. Üstelik anayasa ve kanunlar da vatandaşın kitap okumasını yasaklamaz!"

Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 216)Arkadaş Islıkları, Orhan Kemal (Sayfa 216)
Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
16 May 01:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

... Rauf (Orbay) Bey ise, 1 Kasım 1923 tarihinde yayımlanan demecinde, "Cumhuriyet'in aceleye getirildiği"ni söylemiştir. Bu "aceleye getirilme"den kastettiği şey ise, cumhuriyet kararının, yeni bir anayasa yapılmadan önce, oldubitti biçiminde ortaya çıkmasıdır. Yani bazıları, "hilâfet devleti"nin içini dolduracak yeni bir anayasa beklerken, birdenbire Cumhuriyet'le karşılaşmışlardı.

#Tarih Dergi 18. Sayı, Kolektif (Sayfa 43)#Tarih Dergi 18. Sayı, Kolektif (Sayfa 43)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
14 May 17:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Abdülbamid, amcası Sultan Abdülaziz döneminde gözden düşmüş bulunan Namık Kemal'i Şura-yı Devlet üyeliğiyle ödüllendirir ve Anayasa Hazırlama Komisyonu'na davet ederken, Namık Kemal ne yapar biliyor musunuz? Sultan aleyhine, onun anlayacağı dilden bir tehdit beyti yazıp gittiği bir mecliste okur. Bu ikinci mısrası Arapça olan beyitte, 'iki defa tekrarlanan üçüncü defa niye olmasın?' denilmekteydi. Tabi bundan çıkan sonuç, 'Abdülaziz ve V. Murad'ı nasıl tahtından indirdiysek üçüncüyü, yani Abdülhamid'i de öyle indiririz' oluyordu.

II. Abdülhamid, amcasını katleden taifeyi, yani devletin başına tüneyen darbeci çekirdeği dağıtmakla meşgulken, Vatan Şairi'nin kalkıp da aba altından sopa göstermesi bardağı taşıran son damla oldu.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
14 May 17:52 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sultan Abdülhamid daha tahta çıkmadan önce Namık Kemal, Ziya Paşa, Ebüzziya Tevfik gibi kendilerine "Genç Osmanlılar" diyen aydınları ve hürriyet, anayasa, meşrutiyet hakkındaki fikirlerini yakından tanıyordu. Tahta çıkınca anayasayı birdenbire kucağında buluyor gibi görünse de, aslında, amcası Abdülaziz'in tahttan indirilmesinden ve ağabeyi Şehzade Murad henüz tahta çıkmadan önce sözkonusu ekiple temas halinde olduğunu ve onları bir nevi yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz. Hatta ağabeyi Murad'ı içkiye alıştıran kişinin Namık Kemal olduğunu, hususi doktoru Atıf Hüseyin Bey'e defalarca söylemiş, kendisinin buna nasıl engel olmaya çalıştığını da ilave etmiştir.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Duygu, bir alıntı ekledi.
14 May 14:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hepimiz birbirimize benzemeliyiz. Anayasa'nın dediği gibi, herkes hür ve eşit doğmaz ama herkes eşit hale getirilir.

Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 79 - İthaki)Fahrenheit 451, Ray Bradbury (Sayfa 79 - İthaki)