Pierre Loti

Yazar 7,2/10 · 34 Oy · 14 kitap · 100 okunma ·  11 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

11 okur beğendi.
34 puanlama · 39 alıntı
0 haber · 2.161 gösterim
100 okur kitaplarını okudu.
74 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Pierre Loti'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Pierre Loti'nin Biyografisi

Pierre Loti, asıl adı Louis Marie Julien Viaud (d. 14 Ocak 1850 - ö. 10 Haziran 1923), Fransız romancı. Pierre Loti isminin yazara, kimi kaynaklara göre öğrencilik yıllarında; kimi kaynaklara göreyse, 1867 yılında yaptığı Okyanusya seferi sırasında, Tahitili yerliler tarafından verildiği söylenir. "Loti", egzotik iklimlerde yetişen egzotik bir çiçeğin ismidir.

1850 yılında Fransa'nın Rochefort kentinde Protestan bir ailenin en küçüğü olarak doğdu. 17 yaşında Fransız Deniz Kuvvetleri'ne girdi. Denizcilik eğitimini tamamladıktan sonra 1881'de yüzbaşı oldu ve ilerleyen yıllarda da terfi ederek albaylığa kadar yükseldi. Ortadoğu ve Uzakdoğu'da bulundu. Bir deniz subayı olarak romanlarında konu ettiği yabancı kültürünü pek çok yer gezerek tanıma fırsatını buldu. Bu yolculuklarında edindiği deneyimlerini ve gözlemlerini daha sonra kitaplarına yansıttı.
1879'da ilk romanı olan ve o dönemin Osmanlı Türkiye'sinden kesitler veren Aziyadé 'nin (Aziyade) yayınlanmasının ardından 1886'da Pécheur d'Islande'la (İzlanda Balıkçısı)'nı yayınladı. Loti, kendini edebiyat çevresine kabul ettirmiş bir yazar oldu. Daha sonraki yıllarda her yıl bir kitabı çıktı ve kitapları geniş kitlelerce okundu. 1891 yılında Fransız Akademisi'ne seçilen yazar 1910 yılında Légion d’Honneur nişanını aldı. İzlenimci bir yazar olan Pierre Loti'nin oldukça yalın bir dili vardı. Edebiyattaki bu izlenimciliği kişiliğini de derinden etkiledi. Derin bir umutsuzluğu dile getiren yapıtlarında aşkın yanı sıra ölüm duygusu da geniş yer alıyordu. Bütün bu umutsuzlukla birlikte içinde duyduğu insanlığa karşı şefkat ve acıma duygusunu yapıtlarına yansıttı.
Asiye-Serkan, bir alıntı ekledi.
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne var ki tasvirler gerçek insanlardan daha uzun ömürlü olur.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 12 - can)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 12 - can)
Asiye-Serkan, bir alıntı ekledi.
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öğrendiklerini hayat ona tesadüfen ve gelişigüzel ayırt etmeksizin sunmuştu.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 26)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 26)
Bahar K., bir alıntı ekledi.
28 Kas 2017

İnsan kendi içinde olduğu gibi etrafında da her şeyin ne kadar güzel olabileceğini, hayatla saadetin hürriyet sayesinde nasıl tek şey olabileceğini hissetmektir!

Bezgin Kadınlar, Pierre Loti (Sayfa 149)Bezgin Kadınlar, Pierre Loti (Sayfa 149)
Bahar K., bir alıntı ekledi.
28 Kas 2017

Ölen bir aşk ne kadar ıstırap veriyor! Ah, hiç değilse birdenbire ölse! Fakat hayır mücadele ediyor, boğuşuyor. Zalim olan, işte bu can çekişmesidir.

Bezgin Kadınlar, Pierre Loti (Sayfa 179)Bezgin Kadınlar, Pierre Loti (Sayfa 179)
Hilâl, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 08:20

O benim sevgilimdi; bütün ruhumla kendimi ona verdiğimi, yaşadıkça ve sonsuzlukların ötesinde süreceğini sanıyordum; ona ilişkin hiçbir şey bilmiyorum artık.

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 6 - undefined)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 6 - undefined)
Süleyman S, bir alıntı ekledi.
05 May 17:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Hepsinde o kadar gülümseyen bir selam ve hürmet vaziyeti vardı ki,insan daralmaya cesaret edemiyordu.

Madam Krizantem, Pierre Loti (Sayfa 9 - Işık matbaası R.K-1944)Madam Krizantem, Pierre Loti (Sayfa 9 - Işık matbaası R.K-1944)
Mehmet Reşit, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Puan vermedi

İnsanların ve gemilerin adlarının kendine özgü bir yüzleri, sanki anlamları vardır.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Lotiİzlanda Balıkçısı, Pierre Loti
kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
09 Şub 02:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ve zaman akıp gitmeyi sürdürecek, ikimizin adı da unutulacak - ayrı ayrı...

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 61 - Karınca Yayınları-epub)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 61 - Karınca Yayınları-epub)
Halil Yavuz KAYA, bir alıntı ekledi.
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Anılar renk değiştirmeye başladı, üstlerinde toz, üstlerinde mezar toprağı vardı sanki...

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 30)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 30)
Bütün Alıntıları Göster
Rukiye Eglence, İzlanda Balıkçısı'ı inceledi.
15 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap benim için neden önemli?..

Çünki bu kitap bende bir çeşit "zaaflar yıkımı" oldu. Ya da şöyle diyeyim, benliğimi hezeyanlara mahkum eden en büyük engelin bizzat kendi bencilliğim olduğunu ben bu kitapla fark ettim..

Kitabın dramatik bitmesine üzüldüm tabii ki. Ancak aradan geçen birkaç gün içinde, Pierre Loti'ye sonuna kadar hak verdim. Zira insanın hamuru bencillikle yoğurulmuştur. Sürekli sahip olmak, kazanmak ister. Oysa kitapta, emek verdiğin halde kaybetmenin, kaybetmeyi kabullenmenin ve hatta kaybedeceğini bile bile emek vermenin hikayesi anlatılıyor.

Bu bir aşk, arkadaşlık veya herhangi bir şey olabilir. Burada söz konusu olan aşkın çarpıcılığı değil, bir yenilginin doğuracağı travmatik sonuçlara benliğimizi hazırlayabilme becerisidir. En azından ben öyle bir çıkarsama yaptım.

Kitabın bende bıraktığı etkiyse, bir şeyi elde etme refleksi geliştirmeden emek vermeyi öğrenmek oldu. Bu, aşk için de geçerli. Aşk, çok sevince maşuku elde edebileceğimiz bir alış-veriş değildir. Aşk, alışveriş değildir zira.

Onu yaşarsınız. Ancak kural bu kadar basitken insanların analitik hesaplarına kurban gitmiştir ne yazık ki..

Sizlere -bu kitabı okuyacak olanlara- tavsiyem, başka hiçbir mühendislik hesaba meydan vermeden, aşkı sadece yaşayın. İnanın bu fazlasıyla yeter, yetecektir.

Halil Yavuz KAYA, Doğudaki Hayalet'i inceledi.
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Julien Vialud. Bizim bildiğimiz Pierre Loti. ( 14 Ocak 1850 _ 10 Haziran 1923 ) Asıl mesleği deniz subayı. Öldüğünde ardında 40 eser bıraktı.
Türkiye ye ilk gelişi 1970 ve İzmir olmak üzere muhtelif tarihlerde tam yedi defa daha gelir ve kalış süreleri de çok farklıdır. Ama hepsinde geldiği yer İstanbul dur. Onda İstanbul bir tutku olmuştur Kitabından anladığımız kadarı ile geldiği zamanlar bizlerden biri gibi yaşamayı tercih etmiş. Ama Payitaht ile de arası daima iyi olmuştur. Zaten diğer ülkelerle de yönetim bazında hep yakın ilişkiler içindedir.
Araştırmalara da konu olmuş bir husus vardı;r henüz netleşmiş olup olmadığını bilmiyoruz. Şöyle ki İstanbul'a geldiğinde Evli ve Müslüman bir kadın olan Aziyade ye aşık olur. İlk eserinin adı da Aziyade dir. Bu kitapta ondan da, bu aşktan da uzunca bahsedilmekte. O kitabı da kısmet olur okursak derinlemesine bilgi sahibi de olacağız. Loti Türkiye'nin uluslar arası sıkışıklığın da hep Türkiye den yana tavır almış. Padişah tarafından da madalya ile ödüllendirilmiştir.
Bu kitabını tarihlerini de düşerek bir hatırat gibi kaleme almış.
Zevk ile okunacak bir kitap olduğunu teyit etmeliyim.

Çağdaş altınarık, İzlanda Balıkçısı'ı inceledi.
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

İzlanda balıkçısı hem bir aşk romanı hem de denizcilerin yaşam öyküsüdür.Bu kitap Yann ile Gaudun yaşadığı aşkı ve aşkı için bekleyişi sabrı ögretir aynı zaman da Yvonne ninenin yaşam hikayesini ardı arkasını gelmeyen ızdırabı anlatıyor bize.Pierre loti bu kitapda insan yüreğinin en derin duygularına büyük bir ustalıkla seslenmiştir.

Mehmet durmaz, Aziyade'yi inceledi.
20 Nis 00:35 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlının son dönemlerinde yazılmış olan ve istanbulda görevli bir fransız subayın haremdeki aşkı. yasanmış bir hikaye ve çok etkileyici bir dille kaleme alınmış kesinlikle tavsiye ediyorum.

mihrunnisa ersöz, İzlanda Balıkçısı'ı inceledi.
08 May 20:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

İnstegramda bir sahaftan aldım kitabı 1951 yılında basılmış. Kitabın sarı sayfalarını koklaya koklaya okudum.
Aşk varsa hüzün mutlaka yanı başındadır ve evet denizlerin denizciye olan aşkı hep daha büyük olmuştur...

Süleyman S, Madam Krizantem'i inceledi.
 05 May 17:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Okuduğum eser 1944 basımı ve anlatılanlar 1880'lerde Japonya'da geçmektedir.Japonya'ya giden deniz subayı, orada evlenmek ister. Bunun için Mösyö Kanguru'nun klavuzluğuyla Kanguruyla ilk önce Madam Yasemin adında bir bayan için anlasirlar.Yine kangurunun öncülüğüyle Madam Yasemin ve ailesi subayı görmeye gelirler ama bizim subay bayanı beğenmez.Bu arada subayın arkadaşı olan yues kalabalıkta bir bayan görür ve gördüğü bayanı subaya gösterir,subay da bayanı beğenir ve mösyö kanguruya bunu iletir.Mösyö kanguruda durumu adı Krizantem olan bu bayana ve ailesine bildirir ve iş tatlıya bağlanır.Bizim subay da Madam krizantem'le evlenir; bir para karşılığında alınan bu kız tabi benim bayan dedigime bakmayın madam yasemin 18 yaşındaydı, Krizantem ise 14 yaşındadır.Bu aşk evlenmeside hasret çeken subayı tatmin etmez tabi. Bir süre sonra subay, sadık arkadaşı olan Yues'in Krizantem'le aralarında bir sevgi başladığını zanneder, kıskançlık ve hıyanete uğramanın ıstırabını çekmeye başlar sonra, bu düşüncesinde yanıldığını anlar ,tabi iş işten geçmiştir. Japonyadan ayrılacağı gün yine şunu söyler "Japon kadını paradan başka hiç birşey sevemez"
Eserde aynı zamanda manzaraları, şehri,şehir insanlarını âdetleriyle beraber çok acı bir dille anlatmıştır.Eser kısa ve akıcıydı.

Ekrem Özkara, Aziyade'yi inceledi.
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1876-77 yılları arasında Osmanlı hizmetine girmiş olan bir İngiliz bahriye tegmeninin not ve mektuplarından derlenen bir kitap.Türkiye'ye gelmiş ve "Türk dostu" diye tanınan Pierre Loti'nin en bilinen kitabıdır "Aziyade"...İyi okumalar..

Ertuğrul Erol, İzlanda Balıkçısı'ı inceledi.
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Mavilikleri dalıp gittigimiz o deniz manzarasının bir diğer yüzü.Hırçınlığı,acımasızlıgı iki sevgiliyi birbirinden ayıran masum görünen kurulmuş en büyük tuzak DENİZ..

Elif solmaz, Doğudaki Hayalet'i inceledi.
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Ben pek hoşnut olmadım ama son cümlesi beni okuduğum da değer dedim yabancı bir yazar guzel betimlemeleriye istanbulu anlatıyor ve de orda geçirdiği günleri

bookgardenn, Hayal Kadınlar'ı inceledi.
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Çokk eskilerden bir kitap o dönemlerde ki kadınların yaşantısını anlatıyor su an basımı yok sanırım ama ikinci el olarak bulunabilir.Eleştirenler olsada okunabilir.