Ahmet gurbuz, bir alıntı ekledi.
26 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erich Auerbach Kötünün Zaferi Denemesi
Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur , en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır . Gücü olmayan adalet acizdir , adaleti olmayan güç ise zalim . Gücü olmayan adalete mutlaka karşı çıkan olur , çünkü kötü insanlar her zaman vardır .Adaleti olmayan güç ise töhmet altında kalır . Demek ki adaletle gücü bir araya getirmek gerek , bunu yapabilmek içinde adil olanın güçlü , güçlü olanın ise adil olmasi gerekir .
Adalet tartışmaya açıktır . Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır . Bu nedenle gücü adalete veremedik , çünkü güç , adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti . Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık .

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 416)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 416)
Seda Günebakan, bir alıntı ekledi.
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Auerbach,Kötünün Zaferi
Adalet tartışmaya açıktır.Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır.Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç,adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti.Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli

"Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur, en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır. Gücü olmayan adalet acizdir; adaleti olmayan güç ise zalim. Gücü olmayan adalete mutlaka bir karşı çıkan olur, çünkü kötü insanlar her zaman vardır. Adaleti olmayan güç ise töhmet altında kalır. Demek ki adalet ile gücü bir araya getirmek gerek; bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü, güçlü olanın ise adil olması gerekir.
Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık." (Eric Auerbach- Kötünün Zaferi/Pascal Üzerine Deneme)