Şura, bir alıntı ekledi.
14 dk. · Kitabı okuyor

En işe yaramaz ama hayatta olan bir baba, en ünlü ama ölmüş bir babadan bin kere daha iyidir.

Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Ötüken Neşriyat)Gün Olur Asra Bedel, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Ötüken Neşriyat)
Ceren Acer, Pasifik Bulvarı'ı inceledi.
57 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kalemi eşsiz bir ilhama sahip olan yazar, bu sefer okurlarını Pasifik Bulvarı 92 numarada ağırlıyor. Bu yazar sayesinde senelerce görmediğim arkadaşlarımla buluşmuş gibi hissettim kitabın ilk sayfasından itibaren... Çünkü kitaplar seri olduğu için karakterlere aşina olmanız kaçınılmaz. Bir süre sonra yazarın yeni kitabını arkadaşlarınızla buluşmak için bir vasıta gibi görmeye başlayabilirsiniz. Dinlenmek için ideal bir romandır. Yazarın kafa karışıklığına sebebiyet verecek üslubu yok. Oldukça yalın ve sımsıcak bir anlatımı olduğundan emin olabilirsiniz. Kitapta fedakarlık, dostluk, sevgi, yardımseverlik, anne kız ilişkisi, baba ve kız ilişkisi, umut, aşk konularına değinilmiştir. Bu tür konular yazarın vazgeçemediği temel konularıdır bir bakıma. Kitabı okurken kendinizi Cedar Cove kasabasında yaşıyormuş gibi hayal edin ve elinize kahvenizi alıp okumaya başlayın. O zaman kitaba daha çok kapıldığınızı şaşırtıcı bir şekilde hissedeceksiniz.

Beyhakî, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Âşık Paşa'ya gelince, yaşadığı dönemde henüz toplumsal, siyasal ve dinî çalkalantıları atlatamamış Anadolu'nun genel konumu içinde düşünüldüğünde, onun çok ilginç bir tasavvuf adamı olduğunu söylemek gerekir. Bir kere o, 1240'ta Anadolu Selçuklu iktidarına karşı ayaklanmış Baba İlyas'ın neslinden geliyordu ve bir Türkmen sufisiydi.

Ortaçağlar Anadolu'sunda İslam'ın Ayak İzleri, Ahmet Yaşar Ocak (Sayfa 177 - Kitap Yayınevi)Ortaçağlar Anadolu'sunda İslam'ın Ayak İzleri, Ahmet Yaşar Ocak (Sayfa 177 - Kitap Yayınevi)

"Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun, “ dedi baba. “ Karısının elinden kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.” (bana göre) kitabı özetleyen cümle.

Fatih Karakuş, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Onu kestiler bile, baba; benim küçük şekerportakalı fidanım kesileli bir haftadan çok oluyor.”

Şeker Portakalı, José Mauro De Vasconcelos (Zezé)Şeker Portakalı, José Mauro De Vasconcelos (Zezé)

Osman Öztunç
Bu ezan hangi selaya çıkar baba
Nefesim acıyor.
Sözlerim gözde kaldı artık
Kaşlarım sual.
Duymasın güzellerin gülü can birazdan gideceğimi
Birikmesin gözlerinde intihar yüklü bulutlar
Ben de yolculuk telaşı var.
Bu ezan hangi selaya çıkar baba.

Sevcan Erdoğan, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu

Bir ailenin hayatı ne kadar kötü gitse, gene de ana baba insana düşman, yabancı olmaz.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiYeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Mimozasu, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Sorun , Baba'nın dünyayı siyah - beyaz görmesiydi. Ve neyin siyah neyin beyaz olduğuna karar verişinde.

Uçurtma Avcısı, Khaled HosseiniUçurtma Avcısı, Khaled Hosseini
BestReader, Babaya Mektup'u inceledi.
7 saat önce · 6/10 puan

Kafka'nın babasına gönderdiği ağırlıkla babasını eleştiren mektubunu okuyoruz bu kitapta. Kendi zihni ve psikolojik gelişiminde babasının rolünü anlatmış. Ataerkil bir ailede baba otoritesi altında nasıl ezildiğini anlatmış. Bardağı taşıran son damla ise nişanlanmak istediği kişiyi babasının reddetmesi olmuş.
Sonuçta Kafka'nin kendi ailevi meselesi karışmak ne kadar doğru bilemiyorum. :) Ancak bence babasına bir miktar haksızlık etmiş. Kitapta ara ara bunun farkına varıp geri adım attığıda olmuş.
Kitabın sonundaki ekler kısmı da oldukça önemli orayı da okuyun derim.

Nisan Başar, Umut'u inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

1960ların 70 lerin hem sosyal tutumları hem dönemin olayları üzerine eğilen arasında da kendi hayatını konu edinen baba sevgisini içimize işleten okunabilecek bir son dönem romanı :)