Gönderi

2023~Şubat
"Okumak obsesif bir eylemdir öte yandan. Okumaya düşkün hemen herkesin kendine göre bir ritüeli vardır, önerilenler dışında çoğu zaman farkında bile olmadığı güdülerle kitap seçer"Ayfer Tunç-#78310879 1.
Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi
Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi
~
Fernando Baez
Fernando Baez
: Bütün yok edilen kitaplara ağıt!Kil tabletlerin kıyımından 2000'lerde Irak'taki kütüphanelerin yok edililişine kadar... Kitapla bağ kurmuş her okurda olacağı gibi beni de yaktı geçti. Meğer sandığımdan ne çok kültürel kaybımız varmış! Kitap özelinde insan kötülüğünün bir tarihi gibi olmuş. O kadar büyük bir emek ürünü ki son 70 sayfa kaynakça ve dizin idi. Ayrıca yazarı bu kitabı yazmaya iten sebepler de çok kıymetli. Ömrümce unutamayacağım kitaplardan biri. 2.
Konuş, Hafıza
Konuş, Hafıza
~
Vladimir Nabokov
Vladimir Nabokov
: Nabokov'un alışılmışın dışında tarihlerin, mekanların değil anılarla duyguların peşinden gittiği otobiyografisi. Farklı çalışan aklını, bilim insanı bakışını, şair duyarlığını burada da görüyoruz. Dört yaşından otuz yedi yaşına; Rusya'dan, Avrupa'ya oradan da Amerika'ya uzanan bir tarihi yolculuk bu. 3.
Burası Radyo Şarampol
Burası Radyo Şarampol
ve 4.
Çatıkatı Aşıkları
Çatıkatı Aşıkları
~
Şükran Yiğit
Şükran Yiğit
: Ülkemizin yaşadığı zor günlerde bir hafta kitap okuyamadım. Odaklanamıyordum. Her zaman kitapların stresle baş edebilen gücüne inandığım için farklı kitaplar denedim. Şükran Yiğit'in bu iki romanı beni kitaplara döndürdü. Yiğit, bence bu kadar kitap bolluğunda çok mühim bir şeye sahip : Kişisel imzaya. Kaybetme- yeniden bulma, bellek gibi temaları tekrar ediyor. Araya serpiştirilen diğer sanatsal lezzetler metni zenginleştiriyor. Duygulu bir anlatımı var. Roman sanatı açısınan belki güçlü değil ama okuru memnun ediyor. 5.
Toplu Şiirler 2
Toplu Şiirler 2
~
Gülten Akın
Gülten Akın
: Bu ciltte "Seyran Destanı" gibi çok güçlü toplumcu şiirler var. İlk cilde göre daha gür sesli bir şair görüyoruz. 6.
Günlerin Köpüğü
Günlerin Köpüğü
~
Boris Vian
Boris Vian
: İkinci kere Çatıkatı Aşıkları 'ndaki bir duyguyu yakalamak için okudum. İyi ki okumuşum, ilkinde kitabı neredeyse hiç anlamamışım. Değişik, deneysel-eleştirel- fantastik tarafları olan bir metin. Okurla bu kadar ince kafa bulmak kolay mesele değil. Ayrıca nilüfer motifine bayıldım. Çok sevdiğim bir çiçektir. 7.
Sevme Sanatı
Sevme Sanatı
~
Erich Fromm
Erich Fromm
: Beni olumsuz anlamda şaşırttı. Beklediğimden daha sığ ve beylik fikirlerle karşılaştım. 8.
Miras
Miras
~
Vigdis Hjorth
Vigdis Hjorth
: Kimi kitap vardır. Hakınnda uzun uzun sohbet etmek isterim. Kimi kitap vardır sadece susmak isterim. Miras, insanda derin bir karanlık hissi uyandırıyor. Miras burada ailemizin bize verdiği her şey maddi-manevi... Elli yaşlarında bir kadının en büyük mirası olan acısı beni susmaya sevk etti. 9.
İnsanın Türeyişi
İnsanın Türeyişi
~
Charles Darwin
Charles Darwin
,: Evrim okumalarına benim gibi daha yakın tarihli eserler okuyarak başlayanlar için heyecan verici bir kitap değil. Çünkü çoğu fikre aşinaydım. (Keşke daha sistemli ve kronolojik bir okuma yapsaymışım!) Yine de gerek Darwin'in araştırmaları, gerek düşünme tarzı, gerek kendinden önceki ve çağdaşı eserlere atıfı konusunda yararlı bir eser. Bir de bu eserden evvel mutlaka Türlerin Kökeni okunmalı çünkü çoğu tezini orada açıkladığı için burada hızlı geçmiş. 10.
Çıplak ve Yalnız
Çıplak ve Yalnız
~
Hamdi Koç
Hamdi Koç
:Çok büyük bir beklentiyle başlamadım ama içine çekti beni kitap. Kusurları var. Misal, konuyu çok dağıttığı için sonda aceleye getirmiş ve tam toparlayamamış. Ama ülkemizde beni çok cezbeden polisiye kitaplarına denk gelemiyorum, o yüzden sevdim.İsmi ise tam bir fiyasko. Bence dikkat çeksin diye konulmuş. 11.
Didem Zamanı
Didem Zamanı
~
Mahmut Temizyürek
Mahmut Temizyürek
: Didem Madak'ın şairliği ve şiirleri hakkında özellikle Grapon Kağıtları üstüne yazılar... Çıkarımları sevdim ama biçimce dağınık bir eser olmuş. Belli odak noktaları derlenip toparlansaymış daha verimli bir metin ortaya çıkabilirmiş. Bu olumsuzluğa rağmen " Didem Madak hakkında her şey okunur" güdüsüyle hayli zevk aldım. 12.
Grapon Kâğıtları
Grapon Kâğıtları
~
Didem Madak
Didem Madak
: Didem Zamanı isimli incelemeye denk gelince tekrar okumak istedim. (Ki zaten bahene aramaktaydım!) Sadece iki sene geçti üzerinden ama sanki yepyeni şiirler karşısındaymışım gibi heyecanlandım. Şiirler içimde dinlenmiş, demlenmiş, derinleşmiş... Kimbilir bir daha ki karşılaşmamızda neler olacak! 13.
Pulbiber Mahallesi
Pulbiber Mahallesi
~
Pulbiber Mahallesi
Pulbiber Mahallesi
: Grapon Kağıtlarının dizelerinde kaybolunca Pulbiber Mahallesi'ne de bir uğrayayım dedim. İki kitaptan sonra tek ve uzun bir şiir okumuşum gibi hissediyorum. Madak, insana sanatçı değil okul hissi veren şairlerden. Şairanelik var, özgünlük var, zeka var, duygu var, kadın eli var... 14.
Sakın Kımıldama
Sakın Kımıldama
~
Margaret Mazzantini
Margaret Mazzantini
: Hayatının en zor saatlerini yaşayan bir adamın iç döküşü, hesaplaşması şeklinde kaleme alınmış. Kolay akan duygulu bir eser. Yüzeyde aşk gibi görünen bir hikaye... Yoksa travmaların gün yüzüne çıkması mı? Edebi manada güçlü değil. Ama İtalyan atmosferini yansıtan bu sorunlu öykü beni kendine çekti. 15.
Meliha Nuri Hanım
Meliha Nuri Hanım
~
Zabel Yesayan
Zabel Yesayan
: Bir Osmanlı Ermesini olan Yesayan'dan hümanist bir novella. Birinci Dünya Savaşı atmosferini bir kadının ve çevresindeki hastane atmosferinin etrafından görüyoruz. Bazı eserlerde bir öz oluyor, yazar yaklaşıyor yaklaşıyor ama sanki tam ulaşamıyor. Bu eserde onu hissettim. Ama bir Osmanlı kadın yazarın kalemiyle tanışmak çok güzeldi.
··1 alıntı·
2.087 görüntüleme
Gönül. okurunun profil resmi
10. Edebiyatımızda Karadeniz civarına pek rastlamıyorum. Bu yüzden ayrı bir sevdim. "Anlaşılan, insan, hayatında en az bir kez doğduğu yere dön­mek zorunda kalıyordu. Ya orada, geride kalan şeyleri almak için ya da kendisinden geriye kalanı da verip bitirmek için."#197147198
Gönül. okurunun profil resmi
11. Didem Madak hakkında her detay beni cezbediyor. "Kendi acısıyla baş edebilme yolu ironik bilgeliktir: çocuksuluğunu asla yitirmeyen ironik bilgelik."#197450194
Gönül. okurunun profil resmi
1."Bosnalı şair Goran Simic 1993'te Vijecnica'ya Ağıt'ı ka­leme aldı: Ulusal Kütüphane üç gün boyunca yandığında kent si­yah bir karla boğuldu. Özgür kalan roman kahramanları kentin sokaklarında dolaşıp gelip geçenlere ve ölmüş askerlerin ruhuna karıştı."
Gönül. okurunun profil resmi
3. Bazen de bir kitap bir şarkı kazandırır: youtu.be/fregObNcHC8 "Yıllar sonra, David Bowie'nin "The Man Who Sold The World" parçasında neyi anlatmak istediği sorusuna, "İnsan gençken ve benliğine ait eksik bir parçanın var olduğunu ama henüz kimliği ile birleşmediğini biliyorken, kendisini nasıl his­sedebileceğini anlatmak istedim," cevabını verdiğini okudu­ğumda hemen Arkadyus'a yazmıştım."#196273246
Gönül. okurunun profil resmi
4."Mercan yüzünde, sadece elindeki o kitabı okumuş olanlara görünen, okumamış talihsiz ölümlüler için ise, görünmez olan bir gülümsemeyle başını baktığı ki­taptan kaldırdı."#196296087
Gönül. okurunun profil resmi
6. Yine nilüfer... Bir çiçek bu kadar güzel metafora dönüşebilir.
Gönül. okurunun profil resmi
12. Didem Madak'ın bazı şiirleri ben yaş aldıkça daha da güzelleşiyor. "Hani her çocuk zaman zaman Kendini mor bir zambağın içinde düşler ya Sonra iki çocuk birbirine gülümser, sonra Zambağın içine bir çiy tanesi düşer."#197309392
Gönül. okurunun profil resmi
13. "Dünyaya bir kadının eli değse Zeyna! Şöyle ağır bir halı gibi çırpılsa Tozlar havalansa..."
Gönül. okurunun profil resmi
15. Bu ayın yeni yazar kazanımı: Zabel Yesayan. "Acaba acı bir hakikatin yükünü taşımaya muktedir misiniz? diye sordu." #197859424
Gönül. okurunun profil resmi
2. "Hafızanın gösterdiği sapkınlıklardan en beteri şu ki, bu hafı­zanın hem sahibi hem de kurbanı olan ve bir otobiyografi yazmaya hiç yeltenmemesi gereken bendenizin, geriye dönük ola­rak, yaşıyla asrını eşit saymaya meyletmesine sebep oluyor."
15 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.