Asena, bir alıntı ekledi.
15 Mar 17:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden aklıma geliyor istasyon büfesindeki duruşun.
Hava soğudu kasımın son günleri.
Kar yağacak,
Bembeyaz olacak unutulmuşluğum.

Ben Ruhi Bey Nasılım, Edip CanseverBen Ruhi Bey Nasılım, Edip Cansever
Roquentin, Kalbim Unut Bu Şiiri'yi inceledi.
 14 Mar 11:11 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

- Şair misiniz ?
- Evet
- O zaman siz işkence çekmek zorundasınız. Bu ülkede şaire, yazara, aydına böyle muamele ederiz biz.

Sanırım ülkede demokrasinin işleyişi böyle oluyor. Nazım Hikmet'ten Sabahattin Ali'ye, Yaşar Kemal'den Aziz Nesin'e Ahmed Arif'e .. (liste uzar) işkence çektirmediğimiz, eserlerini yok etmediğimiz, zorlamadığımız bir sanatçı yok gibi geliyor. Sebep ? Dünyayı daha eşitlikçi daha yaşanabilir bir yer yapmaya çalışmaları ki bu asla affedilemez.

Ahmet Telli'den buraya nasıl geldim bilmiyorum ama muhteşem şairlerimiz var onu biliyorum. Ve her birinin her bir satırının anlamına bakınca bu adamlara neler yaptığımızı görüyorum. Bir sürü sapkına dolandiriciya verilen müsamahaların hıncı iki satır yazanlardan alınıyor ya dayanılır bir mantık değil.

Her satırı o kadar anlamlı ve güzel ki. Adamı 71 yaşındayken keşfetmiş olmama gerçekten utanıyorum. Tabi hiçbir şey için geç değildir diyor yine kendimi rahatlatiyorum. O zaman onun romantik satırlarıyla satırlarıma son vereyim:)

"Ey gülün pembesiyle
bir gülümseyişi paylaşan
kar yağıyor yatağıma
avuçlarım kutuplara döndü
gün kararmasın geldiğinde."

Anıl, Hayalperestler'i inceledi.
 09 Mar 19:51 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Kitabı, bitirdikten sonra hiç zaman yitirmeden eser üzerine bir şeyler karalamak istedim. Şayet yazmasam bir girizgâh için saatlerimi harcayacağımı biliyordum. Zannediyorum ki bir ürün ortaya koyanların en zorlandığı yan, girizgâh olsa gerek. Christopher Nolan’ın İnceptionında yaptığı gibi sonu, başa da koyabilirdim ama bu yazmaya çalıştığım tür ile bağdaşmazdı öyle ki siz okurlara, kitap hakkında bilgi vermem, okurken duyumsadıklarımı yahut hissiyatımı aktarmam aynı zamanda yazımımda sohbet havası oluşturmam gerek. Aksi halde henüz yazımın başında sıkılır okumaya bile lüzum görmezsiniz değil mi? Neyse ki bu girizgahı da böylelikle atlatmış olduk. (Rahatlamış Smayli)

Hayalperestler’e gelmeden evvel muhakkak Robert Musil üzerine konuşmak lazım gelir. Öyle ki kimi karakterler yazarın hayat izlerini bırakıyor satır aralarına. Söz gelimi Thomas’ı göz önüne alalım. Bir üniversite profesörü olmasına mukabil bilim kariyerini reddediyor bir zamanlar Musil’in yaptığı gibi. Yahut Stader. O da Musil’in bilimsel yönü olsa gerek. Google’un kuşları da; “Öğrenci Törless'in Bunalımları " eserinin askeri öğrenim hayatının yansıması olduğunu fısıldıyor meraklılarına.

Aldığım notlara bakıyorum yazıma ne ekleyebilirim düşüncesiyle ama benim notları çözmek kitabı çözümlemekten daha karmaşık geliyor şu haliyle. Bu sebeple notlardan gitme fikrini geri dönüşüm kutusuna gönderiyorum. Dursun orada ya geri dönmek istersem. (Uyanık Smayli) Zihnimi kurcalarken dalıyorum ve arkada açık kalan şarkının sözlerine odaklandığımı fark ediyorum; “Bir nedeni mi var bir sebebi mi var ara sıra dolu yağar ara sıra kar…” Hiç alakası da yok buradan bir yere varamayacağımı anlıyorum… Kapa kapa (Kararlı Smayli)Rica ederim durun biraz gerçekten çok zor bir kitaptı acelenizi anlıyorum ama o kadar kolay değil böylesine bir kitabın bende uyandırdıklarını toparlamak.

Kitabın bir yerinde “İnsana yabancı gelen her bilinmezlik gözünde büyür.” Minvalinde özlü bir söz vardı. Sanırım şu an bana olanda bu: Yazarın sorgulamalarının, insanın çıkmazlarının yahut çelişkilerinin anlatımı, düzenin kör noktalarının bilimsel vaziyette açıklığa kavuşmasının yabancılığı gözümde büyüyor.

Tiyatro olarak kaleme alınmış olan Hayalperestler 3 perdeden oluşuyor. Hikâye çok yavaş ilerliyor ama düşüncelerin gidişatı tam aksi vaziyette. Musil, diyaloglarla, aforizmalarla edebi anlamda çıtayı da stratosfere kadar çıkartıyor. Yukarıda bahsini ettim ya hani “insanların çıkmazlarını anlatıyor” diye işte bunu yaparken zorluyor evet, kabul ama şahsına münhasır anlatımıyla ve yaklaşımıyla bu kulvarda bir baş yapıta imza atmış olduğunu da altını çizerek belirtmekte fayda görüyorum. Franz Kafka gibi. Marcel Proust gibi.

Karakter analizlerine girmeyeceğim çünkü yazımın amacı detaylıca bir inceleme değil bu sebeple Anselm’i tanıdıktan sonra şu sözlerimle sizlere veda ediyorum. (Üzgün Smayli)

Kendi doğruların olmazsa, bir gün yalanların doğrun olur ve ona inanarak yaşarsın. (Alıntı değildir şikâyet etmeyiniz.)

Kendine güvenen hemen alsın okusun. Okumama sebep olan Hakan S. Hocama da şükranlarımı sunuyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Atatürk, Mutfak Projesi ve Türk Kadının Önemi. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
Herkesin malumu böyle bir kurucuya sahip olmak insani değerleri yükseltmek için çalışan bir Ulu Önder'e sahip olmak başka kimselere kısmet olmamıştır Türk'ten başka. Avrupa ülkeleri kadın hakları ve eşitlik kazanmak için senelerce uğraştı hatta kan döktüler lakin biz şanslı olanlardandık. Türk kadını'na ve gücüne olan güveni ile bunu başaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 93 harbiden beri Rusların elinde olan Bitlis'i geri aldığımız 1916'da başlatmak istediği ve işgal altındaki İstanbul'a kurtuluş'un sembolu olan bir proje. Özellikle kadınlar için dönüm noktasi olmuştur. İşte o proje ve Zekiye Hanım'in önemi;

yıl 1916. Bitlis cephesi komutanı Mustafa Kemal Bitlis cephesinde çökmekte olan bir cepheyi kurtarıyor ve çadırına geliyor, yaveri İzzettin çalışlar´ı çağırıyor ve eline bir not veriyor. Notta ne yazıyor biliyor musunuz? "Savaştan sonra ilk işimiz Türk kadınına serbestîsini vermek, onu erkeğinin yanında eşit haklara sahip kılmak". yıl 1916, Türk kadının değil adı, değil kimliği, hiçbir şeysi yok. Sokağa çıkma hakkı olmayan bir Türk kadını.
Çünkü Atatürk bu savaşta Ayşe Hatunu tanımıştır.
Ayşe Hatun kimdir?
Sekiz aylık kızı kucağında omuzun da mermi ve cepheye cephane götürüyor. Sekiz aylık kız dinler mi düşmanı, ağlamaya başlıyor. Ayşe Hatunun korkusu, ya düşman fark ederse ele geçirirse silahlar bu korkuyla, çocuğunu göğsüne yaslar, düşman biraz geç gider, indirdiği zaman kendi elleriyle çocuğunu şehit ettiğini görecektir. Ayşe hatun ya da diğer adıyla Tayyibe Hatun. Çocuğunu koyar üzerini bayrakla örter ve aynen şunları söylemiştir "sen yüzlerce binlerce yıl sonra doğacak Türk çocukları için şehit oldun. Bu benim için de senin için de bir şereftir. Yeter ki vatan sağ olsun" omzuna alıyor cephanesini ve yola koyuluyor.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
Kurtuluş Savaşı'nda Kütahya sırtları, eksi 30, eksi 40. ve 75–80 yaşlarında bir nine. Bütün yorgan battaniye ne varsa cephanenin üstüne örtmüş kendisi pazen elbiseyle. Aynen şunları söyler Paşa: "nine kar sepeliyor hava çok soğuk bari şu yorganı alsan sırtına" dendiğinde verdiği cevap "dokunma ona, o millet malıdır, nem kapmasın. Ben bir ölürüm ama onunla binler doğacak binler. Hayır, oğlum hayır hiç üşümüyorum, soğuğu hiç duymuyorum ki. Düşman bu topraklara girdi gireli benim içim yanıyor içim a oğul" diyen bir nineyi tanıdı Mustafa Kemal.
Çünkü Atatürk bu savaşta,
albay Hulusi Atağ´ın kafilesinde olan genç bir kadınımız hastadır ve cephane taşırken yere düşmüştür, ölmek üzeredir. Hulusi Atak sorar "bacım bana adını söyle seni tarihe yazdıracağım" dediğinde aldığı cevap "adımı ne yapacaksın a oğul yaz benim adım Anadolu" diyen kadınımızı tanıdı
çünkü Atatürk bu savaşta ,
dünyaya adı tek geçen Zekiye Hanım'ı tanıdı. 10 aralık 1919 öğretmen okulu bahçesine 3000 kadını toplamış, 3000 kadın, yapımcısı, dinleyicisi, konuşmacısı. Kadın olan dünyada ilk mitingdir bu, onun için dünyaya ilk geçmiştir. Peki, Zekiye Hanım nasıl toplamıştır, cep telefonu yok faks yok, hiçbir araç yok. Hadi bunlar oldu farz edelim. Kadının sokağa çıkma hakkı yokken 3000 kadın nasıl organize oldu dersiniz. Zekiye Hanım'ın "Mutfak Projesi", inanılmaz bir proje mimarını tanıdı,
Atatürk, Zekiye hanım'ı, nakiye hanımı tanıdı bu savaşta.
Atatürk Melek Reşit´i tanıdı,
Atatürk Şukufe Nihal´i tanıdı ve
Atatürk ekmek pişirerek askere götüren ama bu düşmanlar tarafından tespit edilip askerimizin yerini öğrenmek için çok işkence gören ama söylemediği için ekmek pişirdiği fırına atılarak yakılan Nazife kadını tanıdı bu savaşta.
Bu savaşta Atatürk Taccülcalala Hanımı tanıdı Atatürk Üsteğmenlerimizi, Binbaşı hanımlarımızı tanıdı,
bu savaşta Tuğgeneral rütbesi verilmesi öngörülen 8 yaşındaki, evet yanlış duymadınız 8 yaşındaki Nezahat kızımızı tanıdı. İşte Nezahat kızımızın yanında şehit olan bir erimizin cebinden çıkan bir mektubunda annesine şöyle yazmış "anne Nezahetle babasının arasındaki konuşmayı duyaydın benim burada niye olduğumu anlardın" demiş ve bu arada şöyle yazmış" biz Mehmetçik Nezahet´e türklerin Jan Dark'ı diyoruz" demiş. Jan Dark'ı ortaokuldan beri tanıyoruz ama Nezahat´i yeni duyuyoruz.
Ve nihayet şöyle tanımladı Türk Kadınını Atatürk.
"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakâr, o ilahi Anadolu Kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."
Tarih, Türk Kadınının kahramanlığına çok kez şahit olmuştur.
—Erzurum da düşmana karşı kahramanca savaşan Nene Hatun´un bir örneği var mı acaba?
—1919 yılında İzmir´imiz işgal edildiği zaman Konyalı kadınlarımız düzenli bir mitingle bunu protesto etmişlerdir, bu dünya´da bir ilktir.
—Ya da mermi taşıyan Kara Fatma´ların, dağlarda düşman kovalayan Ayşe Çavuş´ların, Defterdarın Hanım´ının, maraşlı kadın´ın bir örneği dünyada var mı acaba?
—ya da eşini, oğlunu damadını şehit verip, "vatan sağ olsun" diye haykıran başka bir milletin kadını var mı acaba?
ve daha niceleri...
"Ey kahraman Türk kadını! sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın"
Nazım Hikmetten kadın:
kimi der ki kadın
uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
kimi der ki kadın
yeşil harman yerinde
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
kimi der ki ayalımdır
boynumda taşıdığım vebalimdir...
kimi der ki hamur yoğuran
kimi der ki çocuk doğuran,
ne o, ne bu, ne köçek, ne ayyal, ne vebal
o benim kollarım, bacaklarım, başımdır,
yavrum, annem, karım, kardeşiz
hayat arkadaşımdır.

SEVERMİŞİM MEĞERyıl 62 Mart 28
Prag-Berlin treninde pencerenin yanındayım
akşam oluyor
dumanlı ıslak ovaya akşamın yorgun bir kuş gibi inişini severmişim meğer
akşamın inişini yorgun kuşun inişine benzetmeyi sevmedimtoprağı severmişim meğer
toprağı sevdim diyebilir mi onu bir kez olsun sürmeyen
ben sürmedim
Platonik biricik sevdam da buymuş meğer


meğer ırmağı severmişim
ister böyle kımıldanmadan aksın kıvrıla kıvrıla tepelerin eteğinde
doruklarına şatolar kondurulmuş Avrupa tepelerinin
ister uzasın göz alabildiğine dümdüz
bilirim aynı ırmakta yıkanılmaz bir kere bile
bilirim ırmak yeni ışıklar getirecek sen göremeyeceksin
bilirim ömrümüz beygirinkinden azıcık uzun karganınkinden alabildiğine kısa
bilirim benden önce duyulmuş bu keder
benden sonra da duyulacak
benden önce söylenmiş bunların hepsi bin kere
benden sonra da söylenecek

gökyüzünü severmişim meğer
kapalı olsun açık olsun
Borodino savaş alanında Andırey’in sırtüstü seyrettiği gök kubbe
hapiste Türkçeye çevirdim iki cildini Savaşla Barış’ın
kulağıma sesler geliyor
gök kubbeden değil meydan yerinden
gardiyanlar birini dövüyor yine

ağaçları severmişim meğer
çırılçıplak kayınlar Moskova dolaylarında Peredelkino’da kışın
çıkarlar karşıma alçakgönüllü kibar
kayınlar Rus sayılıyor kavakları Türk saydığımız gibi
İzmir’in kavakları
dökülür yaprakları
bize de Çakıcı derler
yar fidan boylum
yakarız konakları
Ilgaz ormanlarında yıl 920 bir keten mendil astım bir çam dalına
ucu işlemeli

yolları severmişim meğer
asfaltını da
Vera direksiyonda Moskova’dan Kırım’a gidiyoruz Koktebel’e
asıl adı Göktepe ili
bir kapalı kutuda ikimiz
dünya akıyor iki yandan dışarda dilsiz uzak

hiç kimseyle hiçbir zaman böyle yakın olmadım
eşkiyalar çıktı karşıma Bolu’dan inerken Gerede’ye kırmızı yolda ve yaşım on sekiz
yaylıda canımdan gayri alacakları eşyam da yok
ve on sekizimde en değersiz eşyamız canımızdır
bunu bir kere daha yazdımdı
çamurlu karanlık sokakta bata çıka Karagöz’e gidiyorum Ramazan gecesi
önde körüklü kaat fener
belki böyle bir şey olmadı
….
çiçekler geldi aklıma her nedense
gelincikler kaktüsler fulyalar
İstanbul’da Kadıköy’de Fulya tarlasında öptüm Marika’yı
ağzı acıbadem kokuyoryaşım on yedi
kolan vurdu yüreğim salıncak buluklara girdi çıktı
çiçekleri severmişim meğer
üç kırmızı karanfil yolladı bana hapishaneye yoldaşlar 1948
yıldızları hatırladım

severmişim meğer
gözümün önüne kar yağışı geliyor
ağır ağır dilsiz kuşbaşısı da buram buram tipisi de
meğer kar yağışını severmişim

güneşi severmişim meğer
şimdi şu vişne reçeline bulanmış batarken bile
güneş İstanbul’da da kimi kere renkli kartpostallardaki gibi batar
ama onun resmini sen öyle yapmayacaksın

meğer denizi severmişim
hem de nasıl
ama Ayvazofki’nin denizleri bir yana

bulutları severmişim meğer
ister altlarında olayım ister üstlerinde
ister devlere benzesinler ister ak tüylü hayvanlara

ayışığı geliyor aklıma en aygın baygın en yalancısı en küçük burjuvası
severmişim
yağmuru severmişim meğer
ağ gibi de inse üstüme ve damlayıp dağılsa da camlarımda yüreğim
beni olduğum yerde bırakır ağlara dolanık ya da bir damlanın
içinde ve çıkar yolculuğa hartada çizilmemiş bir memlekete gider
yağmuru severmişim meğer

ama neden birdenbire keşfettim bu sevdaları Prag-Berlin treninde
yanında pencerenin
altıncı cıgaramı yaktığımdan mı
bir eski ölümdür benim için
Moskova’da kalan birilerini düşündüğümden mi geberesiye
saçları saman sarısı kirpikleri mavi

zifiri karanlıkta gidiyor tren
zifiri karanlığı severmişim meğer
kıvılcımlar uçuşuyor lokomotiften
kıvılcımları severmişim meğer
meğer ne çok şeyi severmişim de altmışında farkına vardım bunun
Prag-Berlin treninde yanında pencerenin yeryüzünü dönülmez bir
yolculuğa çıkmışım gibi seyrederek

NÂZIM HİKMET

Kerem, Kar Kurdu'yu inceledi.
06 Mar 09:07 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Polisiye türündeki kitaplara dair çok eskiye dayanan bir geçmişim olduğu söylenemez ama son yıllarda okuduğum her 4 kitaptan 1'inde Polisiye tercihim oluyor. Genelde Grange'ın kitaplarını okudum, hepsini bitirmek üzereyim diyebilirim. A.Fawer ve J.Verdon kitapları da seriyi tamamlamış şekilde elimde. Mazzanti ve Dan Brown da unutmayacağım yazarlardan. Gerritsen'in seçili kitaplarını edinmeyi düşünüyorum ama kendisi hakkında olumlu eleştiriler duyduğum Meade'in kitabını ilk kez elime aldım. En çok önerilen ve sevilen kitabı da Kar Kurdu'ydu ve büyük bir beğeniyle okudum. Kitaplığımda Grange'dan sonra şimdi Meade geliyor okunması gereken yazarlarda.

Grange kitaplarıyla karşılaştırdığımda bambaşka bir tür olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Tarihsel öğelerin yoğunluğunun yanında gerçek karakterlerden yararlanması kitaba daha çok bir Tarih kitabı havası katmış. Gerilim boyutunun çok fazla olduğunu söyleyemeyeceğim ama polisiye ve aksiyon tadı bir hayli fazla. Merak uyandırıcı sürprizleri kitap boyunca sizin gözünüze sokmuyor ama kitabın sonunda her Polisiye gibi size büyük bir sürprizi oluyor. Kitabın hafif yumuşak bir Polisiye romanı olduğunu açıkça yazabilirim. Ben bu nedenle kitabı Cinayet-Gerilim türünden çok Tarih-Aksiyon romanı olarak görüyorum.

Tarihsel olarak Stalin'in daha çok kötü ve zalim zamanlarını anlatıyor. Taraf olabilecekler bu konudan rahatsız olabilirler. Ben iki büyük güç arasında her türlü pisliğin rahatlıkla yapıldığını algılayabiliyorum. Zaman zaman Amerikancı romantik dünyayı kurtaran terimlerin kullanıldığını gördüm ama beni etkilemedi.

Başlarda kafa karıştırıcı olsa da kitabın dili ve anlatımı oldukça sade. Gerçek olmayan karakterlerde bile okuyucunun aklında kalacak isimler seçilmiş. Coğrafi olarak Tüm Sovyetler hakkında neredeyse size bilgi veriyor ve kentlerin isimleri geçiyor. Dönemin büyük gücünü gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz. Sadece rahatsız olduğum ufak bir detay var ki beni gerçekten irite etti. Yazarın veya çevirmenin "Hayır anlamında başını salladı." ifadesini yerli yersiz kullanması kitabı hayal ederek okuyan beni çileden çıkardı. Birçok yersiz yerde kullanılmış, hala kulaklarımı tırmalıyor.

Genel olarak yazarın gerçek Tarihsel olaylardan ve kişilerden yararlanıp böyle bir Aksiyon (ya da Polisiye) kitabı bu denli ilgi çekici ve başarılı bir şekilde ortaya koyması takdire şayan. Çok beğendim.

Meade'in diğer kitaplarını da okumaya devam edeceğim. Belki bir gün onun da tüm kitaplarını kitaplığımda toplamış olurum ve çok sevdiğim yakın Tarih konusunda benim için ideal yazarlardan biri olur Meade bir Romancı olarak.

Arabadayım. Kar yağıyor. Dışarıya baktığımda aklıma 'If I Stay' geliyor. Şuan 'Say Something' dinliyorum. Yazara teşekkür ediyorum, unutulmaz bir kitap yazdığı için...

İbrahim Ethem Hazretleri, tâcı tahtı terk ediyor, Seneler sonra Kendi YAPTIRDIĞI camide yatsı Namazı kılıyor, Dışarıda kar var, hava çok soğuk, "Şurada kıvrılayım da sabah olunca giderim” diye düşünüyor, Caminin bekçisi geliyor...

Bekçi: “Ne yapıyorsun burada” diyor...
İ. Ethem: “Müsaade et şurada yatayım, Sabah Namazından sonra gideceğim” diyor,
Bekçi bacağından tutuyor onu ve “İBRAHİM ETHEM SENİN GİBİ ÇULSUZLAR İÇİN YAPTIRMADI BU CAMİYİ” diyor ve bacağından sürükleye sürükleye, kafasını merdivenlere vura vura atıyor onu dışarıya...

İbrahim Ethem “Ben bu camiyi yaptırdım” diyemiyor KİBİR olur diye, Çaresiz şehre gidiyor, Her taraf kapalı, sadece bir yer açık, bir ekmek fırını.... Kapıyı çalıyor ve sabaha kadar oturma müsaadesi istiyor, Orada çalışan işçi “Geç otur” diyor, Aradan bir-iki saat geçiyor, Sabah ezanı okunmaya başlıyor, Okunduktan sonra işçi dönüyor...
“Hoşgeldiniz nereden gelip nereye gidiyorsunuz isminiz ne?" diyor
İbrahim Ethem de
“Ben iki saattir burada oturuyorum şimdi mi geldi aklına sormak” diyor...

Fırıncı “Ben bu fırında işçiyim, İki çocuğum var, iki de yetime bakıyorum, Ben onlara şimdiye kadar HARAM LOKMA YEDİRMEDİM, Senin geldiğin vakit benim mesai saatim dahilindeydi, Ezan okundu mesaim bitti, Seninle istediğin kadar konuşabiliriz, şimdi KAZANCIMA HARAM karışmaz” diyor...

İbrahim Ethem “Sen ne güzel adammışsın, Sen ALLAH’tan bir şey isteyip de olmadığı vaki oldu mu..?” diye soruyor,
“Ben ALLAH’tan ne istediysem verdi, Fakat ALLAH’tan bir şey istedim, Onu bana vermedi, ALLAH’a yalvardım, bana İbrahim Ethem Hazretlerini göster diye, bana onu göstermedi” diyor...

“O ALLAH ÖYLE BİR ALLAH Kİ" diyor İbrahim Ethem Hazretleri “İBRAHİM ETHEM'İN BACAĞINDAN SÜRÜKLEYE SÜRÜKLEYE, KAFASINA VURA VURA GETİRİR SANA GÖSTERİR, SEN YETERKİ YÜREKTEN İSTE" diyor...

Sevenin sevdiginden istedigi tek şeydir DUA...
Ayrı bedenleri bir muhabbette birleştirendir DUA...

Kevser, bir alıntı ekledi.
27 Şub 21:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendinizi bir kar tanesinin yerine koyun.Bir şehre yaklaşıyorsunuz. Diyelim ki İstanbul'a. Tuz dolu yüzlerce kamyon sizi bekliyor. Homurdanan insanlar, fazla mesaiye bırakılmış belediye işçileri, greyderler vs. Siz olsaydınız gelir miydiniz? O geliyor.

Geldik Sayılır, İbrahim Tenekeci (Sayfa 94)Geldik Sayılır, İbrahim Tenekeci (Sayfa 94)
Esther. Sema, Cathay'ı inceledi.
25 Şub 00:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ezra Pound... İsmini pek bilmiyoruzdur. Ancak bir o kadar kıymetli Amerikalı bir şair. Amerika ile pek barışık olamamış. İtalya'ya yerleşen şair, Faşizmin savunucusu olmuş. Mussolini'yi desteklemiş. O katledilince de Amerikan askeri güçleri tarafından yakalanıp öldürülme tehlikesine karşı, dostu Hemingway tarafından yapılan tavsiye üzerine kendini deliliğe vurup, tımarhaneye kapattırmış. 13 yıl sonra yoğun desteklerle serbest bırakılmış.

Hayatından aktarılacak en önemli şey ise, hatta şaşırtıcı olan; dostları.
Dostlarına yön vermiş olan şair, bu kişilerin eserlerini desteklemiş. Kim mi onlar? Buyrun:
William Carlos Williams, T.S.Eliot, Robert Frost, Ernest Hemingway, James Joyce ve Richard Aldinton.

Ayrıca şair İmgecilik Akımını kuran kişidir. Gelelim asıl mevzuya yani kitabımıza;
" Raylarda süzülen tren ile
O gidiyordu yoluna heyecanla
Kahvesi yine elindeydi
Bir elinde de kitabı

Dışarıda kar vardı bembeyaz
Senle diyordu buluşmaya az kaldı
Vuslata az kaldı...

Kulaklık takılı kulağında
Hafif sakin müzik eşliğinde
Yazmaya devam ediyordu
Okurken bir yandan da kitabı.

Derken son istasyona gelindi
Ve yolculuk bitti.
Koşa koşa sana doğru geliyor
Sen de ona doğru.
Sarıldınız ilk önce,
Gözde iki damla gözyaşı..."

Daha bunu devam ettirebilirim ama yeterli. İşte bu benim yazmaya çalıştığım bu saçma şiir tadına yakındı şiirleri. Tabiki onun kadar başarılı değil benimki, sadece örneklendirme. Saçma olan da kesinlikle onun şiirleri değil yanlış anlaşılmasın.

Yazarla ilgili son ekleyeceğim şey ise ; Japon ve Çin şiirlerinden etkilenmiş olması.
Okuyacak olan dostlarıma keyifli şiirler diliyorum.:)