Habibe, Ruh Adam'ı inceledi.
16 saat önce · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Her işimin ters oluşu gibi Küçük Prensi bu yaşımda okuyan ben ATSIZ ile ortaokul yıllarımda tanışmıştım. Bir arkadaşım nasıl bilmezsin deyince hatırladım. Ama o zamanlar idrak etmek kolay değildi değerini.

Selim Pusat.. Bu iğrenç asırda yaşamaktansa Mete zamanında dünyaya gelmiş olmayı tercih eden,hayatını askerliğe adamış ve ondan ayrı geçirmek zorunda kalan, elim bir dava sonucu inzivaya çekilen, yıllarını yalnızlığın ellerinde insanlardan nefret ederek harcayan Selim Pusat.. Ne kadar da benziyor Tutunamayanların Selim Işık'ına. Nasıl da hüzünlü ve kaybolmuş onun gibi. Nasıl da sarılma isteği uyandırıyor insanın içinde.

Yazarla ilgili çok fazla bilgim olmadığından ötürü (bilgilendirmelere açığım) sadece kitabı değerlendirebileceğim. Hatta tartışabileceğim bir okur olsa hiç fena olmaz eminim benden çok bilgili ve ilgilisi vardır yazarın :) derinliğini anlamak isterim, sormak istediklerim var.

Askerlik mesleğini, hayatı, adaleti,insanları uzun uzun sorgulayan cümleler ve iç hesaplaşmalar oldukça yoğun fakat bunaltmıyor. Hissettirmeden ve naif bir şekilde yapıyor bunu ATSIZ.
O kadar nadide bir dili var ki şöyle kitabı karşıma alıp birkaç gün dalıp gidebilirim. Bütün hikaye kafamın içinde. Hiç mi yorulmaz sıkılmaz insan ? Ben sıkılmadım. Su gibi aktı gitti. Bilinmeyen kelimeler için kitap bitiminde mini bir sözlüğü bile var. Asla tahmin edemeyeceğiniz şekilde vuku buluyor olaylar. Bırakın sonunu diğer cümleyi tahmin edemiyorsunuz. Sıradışı olayların sıradışı anlatımı diye tasvir etsem yanlış olmaz diye umuyorum.
ATSIZ ! Büyüksün..
Oğuz Atay ve Chuck Palahniuk'tan sonra bütün eserlerini kitaplığımın en güzel rafında görmek istediğim yazar..

sinem, Grapon Kağıtları'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gözyaşları içinde bitirdiğim ilk şiir kitabı... İnsan bazen karşısına çıkan kelimelerle hayatına yön verebiliyor.Okuduğum kelimeler ve satırlar bana kaybolduğum bir yoldan nasıl çıkacağımı gösterdi.Grapon kağıtlarını kesinlikle kalbimi süslemek için kullanmayacağım.Okurken siz de öyle yapın.Keyifli(!)okumalar

Nur., Yatılı Düzlükleri'ni inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yatılı okulda kalan Doğu ve arkadaşlarının yaşadıkları ışığında yapılan bir toplum eleştirisi... Bir toplum eleştirisi olduğu için de eleştirdiği sistemin imlasını da kullanmayı reddediyor yazar. Kitapta hiçbir noktalama işareti yok. Cümlelerin nerede bitip nerede başladığı belli değil. Sadece sayfalarca dizilmiş kelimeler görüyorsunuz kitabı elinize ilk aldığınızda. Dolayısıyla başta afallıyor, bazen ucunu kaçırdığınız bir cümleyi anlayabilmek için tekrar tekrar okuyorsunuz aynı satırları. Kitabın tek eksiği ve bir puan kırmamın sebebi bu olmakla birlikte konusuyla ve anlattığı hikayeyle beni derinden etkileyen bir kitap oldu. Konu çocuk istismarı olduğunda içimden bir parça kopuyor sanki.

Doğu, Selim ve Kemik. Yatılı okulda okuyan ve birbirlerine sıkı sıkıya tutunmalarıyla gözleri yaşartan üç arkadaş. Yatılı düzlüklerindeki hakaret, şiddet, tecavüz gibi olaylara ayna tutuyorlar. Suskunlar dizisinin evrilmiş versiyonu gibiydi işlenen konu aslında. Suskunlar'da hapishanedeki çocukların yaşadığı şiddet ve tecavüz olayları, kitapta bir yatılı okulda yaşanıyor.

Kitabı okurken öğretmenlerden de nefret ettim. Bu kadar gaddar olmalarından nefret ettim. Şiir yazdığı için öğretmeni tarafından aşağılanan bir çocuk mu dersiniz, kaymaya gittiği için okula geç kalan ve bunun sonucunda ceza olarak öğretmeni tarafından acımasızca dövülen çocuklar mı dersiniz... Ne tür kötülük ararsanız var kitapta.

Mehmet Güner, Gazap Üzümleri'ni inceledi.
 Dün 00:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kelimeler yetersiz kalır. Kitabı okuduktan sonra ne kadar halimize sukretsek az dedim. O insanların ordan oraya sürüklenisi, her zorluga ragmen yaşam mücadeleleri beni cok derinden etkiledi. Flimini de izledim ama hic ummadigim gibi cıktı. Mutlaka okuyun derim.:))

Tülay, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 Dün 00:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

68 sayfaya sığdırılmış dolu dolu bir duygu hikayesi. Adını bilmediğimiz bir kadından, ismi kitap boyunca zikredilmeyen bir adama yazılmış uzun bir mektup. Aslında biraz da sitemle yoğurulmuş 'Sana, beni asla tanımamış olan sana.' hitabıyla başlıyor mektup. Her cümlede her kelimede kendini öyle bir ifade ediyor ki Bilinmeyen Kadın, tüyler ürpertici alıntıların altını çizmek kalıyor geriye.
Stefan Zweig'in okuduğum kaçıncı kitabı kim bilir ancak bu kitabın tadını diğer olağanüstü kitaplarına kıyasla daha fazla hissettim (ki tam bir Zweig bağımlısıyımdır.). Bu kitabı kaçıncı okuyuşum sayısını unuttum. Ama her okuduğumda altını çizecek yerler buldum. Hatta kitapta çizilmedik yer kalmadı desem yeridir.
Okuyan bazı arkadaşlarım baş karakterimizin saplantılı ve gerçeklikten uzak olduğu eleştirisini yaptı. Okurken bunun bir kitap ve kurmaca olduğunu hatırlayarak okursanız daha çok zevk alacağınız kanısındayım. Zira Zweig okuyanlar bilirler ki, onun o kısacık kitapları bir öyküden, bir anlatıdan daha fazlasıdır. Kişi tahlilleri, psikolojik olarak içerikteki yoğunluk, üslup, içimi titreten o müthiş küçük ayrıntı kelimeler..Hayatımda okuduğum ve başyapıt sayabileceğim kitaplardan biri. Okumayan kalmışsa hala, yarından tezi yok edinsin bir tane. 1 saatte bitecek enfes bir hikaye.

" Hayır, beni tanımamıştın, o zaman tanımadın, asla, asla beni tanımadın. Sana o anın hayal kırıklığını nasıl anlatabilirim, bilmiyorum sevgilim -çünkü o zaman böyle bir kaderi, senin tarafından tanınmamak gibi ömrüm boyunca mahkûm olacağım bir kaderin acısını ilk defa yaşıyordum ve şimdi de o kaderle ölüyorum: senin tarafından hiçbir zaman tanınmamış olarak."

Aslına bakarsanız Veronika ölmek istemiyor..
Kendisi için geç kalsa da diğer kitap kahramanlarına ve okuyanlara aslında hayatta keşfedilmeyi bekleyen ve henüz denenmemiş yollar olduğunu gösteriyor..
Çünkü ölüm fikri yaklaştığında yaşamak hiç olmadığı kadar çekici görünebilir..
Kitabın adından kaynaklanan melankolizm etkisiyle psikolojik rahatsızlığı olanların kitabi okurken rahatsızlıklarınin tetikleneceklerini düşünebilirler. Aksinedir ki kitabı bitirdiğiniz de rahatsızlığınizla barışabilirsiniz..

Dip not :kitaptaki Mari karakterinin geçirdiği panikatak krizleri yazar tarafından 3-4 sayfa ile anlatılmıştı. Yaşayanlar bilir bu duyguyu tarif edebilecek kelime bulmak zordur. O kadar ustalıkla kelimeler yardımıyla somutlastirilmis ki, insan somut bir şeye direnmeye güç buluyor.. Teşekkürler Paulo Coelho

Çağla Dündarcan, Üç Aynalı Kırk Oda'yı inceledi.
23 Mar 22:01 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitaba başladığımda gerçekten cümleler kullanılan kelimeler özellikle kitabın konusu beni aldı bambaşka bir yere götürdü ama yoğun bir döneme girdiğim için kitabı okuyamadım ve konu akışını bir yerden sonra tamamen olayı kaybettim. Başka bir zaman tekrar okumak üzere kitaplığımda yerini ayırdım.

Tc Kemal Cengiz, Zorba'yı inceledi.
22 Mar 10:03 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Evett bazen kelimeler yetersiz kalır.o zaman devreye raks girer.dansederek anlatırsın kelimeleri.santur girer müzik ile konuşursun.
İki zıt kutupun hayatı anlamak için birbirleri ile girdikleri sohbetlere tanık olmak için güzel bir eserama hani bazı kitaplar için ağır deriz ya tamda bu kitap için geçerlidir.müthiş benzetmelerin olduğu kitabı okumak için gençler pek aceleci davranmasa iyi olur.

Azam, Kelime Defteri'yi inceledi.
22 Mar 00:29 · Kitabı okudu · 10 günde

Site de düzenlenen "Nazan Bekiroğlu okuma etkinliği" ile okumaya başladığım bu kitabı bitireli birkaç gün olmasına rağmen incelememi şimdi yazmaya çalışacağım. Nazan Hoca gibi kelimelerin anlamlarına bu kadar hakim olan bir yazar, benim gibi okur olabilmek için çaba harcayan biri tarafından kesinlikle hakkıyla yorumlanamaz. Onun için size nacizane tavsitem kitabı edinip okuyun.
Deneme tarzında olan "Kelime defteri" adlı bu kitap bir yandan beni dinlendirirken, diğer yandan yazarın diğer okuduğum deneme tarzı olan kitapları gibi beni hırpaladı. Neredeyse her bölümünde beni düşünceden düşünceye sürükledi. Bazen sadece bir kelimeyi didik didik ettim. Hele birkaç anlama gelen kelimeler tam bir muamma oldu kimi zaman. Gittim-geldim o anlamlar arasında sonunda kendimce buldum diye biliyorum tabi ki bulmak diye birşey varsa.
Kitabın içinde bulunan "yazar ve eser" adlı bölüm de edebiyata yepyeni ve farklı bir pencere açtı Nazan Hoca bana. Kendim için bu bölümden yepyeni bir okuma listesi oluşturdum. :)
Bir de kitapta altını çizdiğim çok fazla satır oldu kimini burada paylaştım, kimilerini paylaşmaktan çekindim. Çokluklarından dolayı.
Okuyacak tüm okurlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.