erkam, bir alıntı ekledi.
18 Oca 12:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kurtuluşu, insanın, mümkün olan kemalinin nihai noktasında özgür, bilgili ve yaratıcı olabileceği bir konuma yerleşmesi demektir. Elbette şimdi de yaratıcıdır, ama özgür değildir; bundan dolayı da başka birinin üretiminin oyuncağı olmuştur. Bilgilidir ama özgür değildir; bunun için alimi, efendi için köle olarak satışa çıkıyor.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 299)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 299)
erkam, bir alıntı ekledi.
18 Oca 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben, Dostoyevski'nin şu sözünü burada tekrar edeceğim: "Bir kişi, bir insanı öldürdüğü zaman, herkes o yaşasaydı, ama şimdi maktul diye maktule üzülüyor; oysa öldüren kişiye, yani katile de üzülmek gerekir; zira o insan idi, ama şimdi katil."

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 298)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 298)
erkam, bir alıntı ekledi.
18 Oca 12:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü insan, zati üstünlüğe ve yaratılışa inancını yitirirse, insanlığa inancını da yitirir; zira insanlığa inanç, insanlığın esasen tabiatta istisnai bir varlık olduğuna inançtır. Bunun için de istisnai sorumluluğa sahiptir ve tabiat yoksun olduğu yüce değerlerden yararlanır, payına düşeni alır. Aynı sebeple de insan, tabiatın karşılaşmaktan aciz kaldığı ihtiyaçları hisseder; biz görüyoruz ki insan tabiatın eksikliğinden dolayı ve doğaötesi ihtiyaçlara cevap bulabilmek için sanata yöneliyor, şiir yaratmaya başvuruyor, edebiyat, irfan ve din ile meşgul oluyor.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 291)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 291)
erkam, bir alıntı ekledi.
18 Oca 12:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alexis Carrel’in deyişiyle bugün insan, atom zerresinde proton enerjisine ulaşmış ve göklerin derinliklerine yükselip çıkmış, ama kendisi için en küçük bir adım dahi atmamıştır.
Gagarin uzaya gidince, bir gazeteci onun evine gider ve çocuğuna sorar:
-Baba nerede?
-Uzaya gitti.
-Ne zaman dönecek?
-2 saat 35 dakika 7 saniyede.
-Annen nerede?
-Ekmek almaya gitti.
-Ne zaman döner?
-Belli değil.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 288)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 288)
erkam, bir alıntı ekledi.
18 Oca 00:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bugün hepimiz geçmişte tükettiğimiz şeylerin parasını ödemek için çalışmıyor muyuz? Bu, insanın hayattan geri kalmasıdır; bu gerisin geriye ilerlemedir!

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 210)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 210)
erkam, bir alıntı ekledi.
17 Oca 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilim "benim hedefimin niçin yaşamak olduğunu değil, nasıl yaşamak olduğunu" bildirmiştir; "benim hedefimin, güzellik icadı değil, güç icadı olduğunu" ilan etmiştir; "benim misyonumun, alemin veya insanın hakikatlerini keşfetmek değil, aksine beni hayatta daha mutlu ve nasipli kılabilecek yasaları keşfetmek" olduğunu duyurmuştur ve nihayet "benim hedefimin başka bir şey değil, tabiata egemen olmak olduğunu" ilan etmiştir.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali ŞeriatiKendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati
erkam, bir alıntı ekledi.
15 Oca 21:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Artık Özgür Köle Var!
Gerçi kölelerin başları kölelik bağından kurtulmuştur; fakat "başların içi" köleleşmiş ve köleleşmektedir. Bu bir trajedidir, felakettir.
O zaman köle özgürdü, ama şimdi "özgür köle"dir. Bu ne anlama geliyor? O zaman ben bir efendinin kırbaç ve kendirinin darbeleri altında tutsak ve esir iken, "ben şunu istemiyorum", "bunu seçiyorum" diyordum, efendi ise izin vermiyordu. Ama şimdi benim seçme özgürlüğüm var, lakin efendinin benim için belirlediği şeyi seçebiliyorum

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 157)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 157)

"Beşer miyim yoksa insan mı?" Sorusuna yanıt bulabilmek adına şiddetle tavsiye edebileceğim bir eser.. İnsana insan olarak bakabilen ve düşünceye, duyguya ehemmiyet veren, bunun yanında dini ve felsefi bilgiyi harmanlayarak, insanı diri tutmaya özen gösteren, insanın varoluş eylemine destek veren, kim olduğunu keşfetmek adına yazılmış, kim olduğunu keşfetme aşamasında karşına çıkabilecek engelleri tanıtarak bu engelleri aşmanın yollarını göstermeye yönelik, insan hayatına ışık tutan güzel bir eser.. Aklını kullanan, eleştiri yeteneğine güvenen, kim olduğunu nereden geldiğini ve nereye gideceğini idrak edebilen kişilerin okuması uygundur; at gözlüğü ile bakanlar okumasa daha iyi olur.. Emeğe, düşünceye, insana saygı.. Vesselam..

Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
13 Oca 22:24 · Kitabı okudu · İnceledi

Alexis Carrel'in deyişiyle bugün insan, atom zerresinde proton enerjisine ulaşmış ve göklerin derinliklerine yükselip çıkmış, ama kendisi için en küçük bir adım dahi atmamıştır.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 287 - Fecr Yayınları)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 287 - Fecr Yayınları)
Hatice Şenoğlu, bir alıntı ekledi.
13 Oca 22:22 · Kitabı okudu · İnceledi

Hakikat şudur: Bu yüzyıl, bilimle paranın evlilik çağıdır. Tarihte daima birbirine zıt olan bu iki şey, yani bilim ve para, şimdi birbiriyle evlenmiştir; onların gayrimeşru çocuğu ise makinedir.

Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 286 - Fecr Yayınları)Kendisi Olmayan İnsan / İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 286 - Fecr Yayınları)