7,7/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
625 gösterim
Fransızların Büyük Savaş dedikleri Birinci Dünya Savaşı'nı küçük bir romana sığdırmak kolay olmasa gerek. Ama iğne deliğinden Hindistan geçiren Echenoz var karşımızda. Dolayısıyla romanın tam bir Homeros destanına dönüşmesi işten bile değil. Öyle de olur, Anthime adlı roman kahramanı, türdeşlerinin bu tuhaf, müziksiz, bitmek bilmez savaş dansının tam ortasına düşer. Tek "kahramanlığı" sağ eline taktığı şövalye yüzüğüdür belki de. Bir şarapnel parçası sağ kolunu özenle kesip aldığında o da kalmaz geriye. Oysa kolunu hiç unutmayacaktır o. Zaman geçtikçe daha çok hisseder sağ kolunu, öyle ki avucunun içinin acıdığını söyleyip tedavi ettirmeye bile yeltenecektir. Anthime'in kahramanlığı hafızasındaki kaşıntıdır bir bakıma. İşte böyle, Anthime yavaşça epik bir kahramana, okur da efsanevi zamanlara ait bir destanın dinleyicisine dönüşecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  67
 • ISBN:
  9786055819361
 • Orijinal Adı:
  1914
 • Çeviri:
  Mehmet Emin Özcan
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Can 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fransız dili ve edebiyatı mezunu biri olarak şunu söyleyebilirim ki yakın dönem edebiyatçılarından Echenoz kadar kısa ve derin anlamlar taşıyan roman yazan yazar ne yazık ki yok. Yukarıda okuduğum bir kaç bir inceleme beni üzdü. Bizzat çevirisini yapan hocamın dersinde işlediğimiz ve son sınıf sınavına tabi tutulduğum kitaptır. Kitabın derinliğini Echenoz'un küçük bir oyunuyla anlatayım sizlere. Kitabın orjinal ismi "14" yani sol kısımda kalan "19" sayısı yok. (Mehmet Emin ÖZCAN da bu şekilde basılması için mücadele vermiş ama sonunda Helikopter yayıneviyle papaz olmuş.) Kitabın ana karakteri -bu kısım önbilgidir- savaş sırasında sağ kolunu kaybetmesi sonucu gazi olur ve memleketine yollanır. Yani hem kitabın ana karakterinin hem de isminin sağ kısmının olmadığını görürüz. Bunun gibi birçok metaforlarla dolu bu kitap. 19 sayısının olmayışının bir diğer sebebi ise kitabın verdiği son mesajda gizli... İnsanoğlu böyle aç gözlü olduğu süre boyunca 1914'te de 2014'te de 2114'te de savaşlar olacağıdır.

Fırat Özbey 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Film izler gibi bir okuma anıydı.An diyorum çünkü bir oturuşta bitiriyorsunuz kitabı.Kısa olması bir sebep ama yazarın dilinin sadeliği baş sebep kıtabın bir solukta bitmesine.Okurken savaş gözümde canlandı demek yalan söylemek olur, ancak bir savaş filmi canlanıyor diyebilirim.Savaşı bilmiyorum çünkü, sadece okudum ve dinledim.Ne kadar korkunç birşey olduğunu algılamam imkansız.Sanırım savaş insanı aptallaştırıyor, yaşamı en kötüsüde ölümü anlamsızlaştırıyor.Savaş bir felaket felaketlerin en büyüğü, Er Ryan'ı kurtarmaya gitmek bile bir felaket.Bu savaşlar hep bu kahramanlık öyküleri yüzünden çıkıyor zaten.
Not:yanlış anlaşılmasın kitapta bir kahramanlık öyküsü anlatılmıyor.Savaş hakkında son yazdıklarım Celine'den biraz farklılaştırılarak cut-uplanmıştır.

Ali Aysberg 
 25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz. Kitabın arka kapağında abartılı kısa bir tanıtım yazısı var. İlk sayfalarda da çevirmenin özen göstermediği sinir bozucu cümleler var. Sanki ilk sayfalarda farklı birisi çevirmiş sonrasında farklı biri. Anthime adlı 23 yaşındaki karakterin birkaç arkadaşıyla birlikte seferberlik ilan edilmesiyle orduya katılması ve cephedeki bazı olaylar yüzeysel olarak değinilmiş ve devamında kolunu kaybetmesiyle birlikte tekrar yaşadığı yere dönüşü...

Nurdan Atay 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Echenoz'la "Bir Yıl" kitabıyla tanıştım. Bu okuduğum ikinci kitabı. 1914 1.Dünya Savaşını anlatan 67 sayfalık küçük bir roman. "Küçük" sadece sayfa sayısı için söylenebilir. Yavaş ve sakin başlayan roman, savaşın şiddetlendiği yerlere geldiğinde sizi yerden yere vuruyor. Bir cümle okuyup iki dakika sindirmeye çalışıyorsunuz. Dolambaçlı cümleler kurmadan son derece etkileyici anlatımı var. Savaşın korkunçluğunu büyüy büyük laflar söylemeden anlatıyor. Okunmasını şiddetle öneririm.

Gün İlke Yıldırım 
 23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Bay Echenoz'u okurken, kalın mı kalın bir kitabın özetini okuyormuş gibi hissettim. Külliyatına baktığımda "minimalist" bir tarzı olduğunu söyleyebilirim, birçok kitabı 200 sayfanın altında. Anlatımın kısa ve öz olmasının yanı sıra birinci çoğul şahıs ağzından biraz da 'duygusuzca' olması, yazarın 'gazeteci' olduğu izlenimini yarattı bende. Bir kitapla değerlendirmek istemediğim için diğer kitaplarına da şans vereceğim ama bu kısa savaş öyküsünden çok tat aldığımı söyleyemem. Yine de yazarı tanımak adına okumanızı tavsiye ederim. =)

MeSu 
16 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

66 sayfada koca Birinci Dünya Savaş tarihi. Kan, vahşet, ölüm, parçalanan bedenler, kopan kollar, yere çakılan, babasız doğan çocuklar... Anlatım mesafeli, melodrama zerrece bulanmadan, olayla-olanla belirli bir uzaklığı sürekli gözeten, bu uzaklıktan sıkılan yazarın yer yer farklı "ben"lere bürünmesi. Arada "biz" diliyle yer değiştiren bir "ben" anlatımı. Duygu sömürüsü yok.

ramazan k. 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

67 sayfada savaş kavramı bu kadar enfes bu kadar canlı kanlı anlatılabilirdi. Muhteşem bir eser. Bir film tadında. kendisi küçük ama çok büyük bir roman. tereddütsüz 10 yıldız.
Bu kitap için yazı yazılmaya değer: https://karakugublog.wordpress.com/...vasin-kucuk-destani/

Kitaptan 4 Alıntı

Kalın kitap ani bir sarsıntı sonucu Anthime farkına varmadan düştü, " Aures habet, et non audet " (Kulakları vardır ama duymazlar) başlığını taşıyan bölümlerden birinin sayfaları üzerine, karnının üstüne, yolun kenarında, ebedi yalnızlığın içinde buldu kendini.

1914, Jean Echenoz (Sayfa 7)1914, Jean Echenoz (Sayfa 7)
Fırat Özbey 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Böylece sessizlik tam çöküyordu ki, nerden geldi, nasıl oldu, bilemedik, gecikmiş bir top mermisi, bir dipnot gibi kısa bir top mermisi çıkageldi. Neolitik devre ait, cilalı balta biçiminde, döküm bir demir parçasıydı bu, yakıcı, dumanlı, bir el büyüklüğünde, kocaman bir cam parçasıyla aynı keskinlikteydi. Sanki kişisel bir meseleyi hallediyormuş gibi, diğerleriyle ilgisi olmayan kişisel bir hesabı görmek istermiş gibi doğrudan havayı yarıp ayağa kalkmakta olan Anthime’e doğru yöneldi ve hiç ağız dalaşma girmeden sağ kolunu omzunun tam altından kopardı aldı.

1914, Jean Echenoz (Helikopter)1914, Jean Echenoz (Helikopter)
Fırat Özbey 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

kazmacılar yorgunluk ve korkudan terliyorlar, daha rahat çalışabilmek için parkalarını çıkarıyorlar, yerden çıkan bir kolu portmanto gibi kullanıp oraya asıyorlar.

1914, Jean Echenoz (Helikopter)1914, Jean Echenoz (Helikopter)
Zeynep Can 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bütün bunlar binlerce kez betimlenmiş olduğu için bu iğrenç ve pis kokulu opera üzerinde vakit kaybetmeye gerek yok belki de. Ayrıca savaşı bir operaya benzetmek de pek yararlı ya da geçerli olmasa gerek, hele bir de operayı pek sevmiyorsak, savaş gibi o da muhteşem, duygu dolu, abartılı, bitmek bilmez azaplar içerse de, savaş gibi o da çok gürültülü olsa da ve daha açık söylemek gerekirse, aslında basbayağı sıkıcı olsa da.

1914, Jean Echenoz (Sayfa 44 - Helikopter Yayınları)1914, Jean Echenoz (Sayfa 44 - Helikopter Yayınları)