24 Saat Açık Kitapçının Sırrı

7,3/10  (26 Oy) · 
52 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.032 gösterim
Bu raflarda aradığınızı bulmanıza nasıl yardımcı olabilirim?

Ekonomik kriz yüzünden işinden olan Clay Jannon için her şey bu soruyla başlıyor. Kendini bir anda Bay Penumbra'nın 24 Saat Açık Kitapçısı'nda tezgâhtarlık yaparken bulan Clay, kısa sürede bu dükkânda bir gariplik olduğunu keşfeder. Zaten "24 Saat Açık Kitapçı" ne demek ki? Gecenin bir yarısı garip kitaplara "ihtiyaç" duyan müşterileriyle bu müşterilerin kaydını en küçük ayrıntısına kadar tutan Penumbra bir şeyler saklıyor olmalı. Tüm bu sorulara cevap arayan Clay (birazcık da arkadaşlarının yardımıyla) hayatını değiştirecek bir serüvene atılıyor. Tozlu kitaplarla son teknolojiyi bir araya getiren, bambaşka insanların yollarını kesiştiren bu serüven sonunda herkesi Penumbra'nın kitapçısından çok daha uzaklara götürüyor.

Peki, ya siz? Göründüğünden çok daha büyük bir sırrı çözmeye hazır mısınız?

18 ülkede 15 dile çevrilen sürükleyici bir hikâye.

"Sloan'ın kitabı, okuyucuyu gizli bir tarikat, yeraltı odaları, kara cübbeli müritler ve deşifre edilemeyen kitaplarla dolu yüksek tempolu bir maceraya sürüklüyor."
-New York Times-

"Her şeyin San Fransisco'daki küçük bir kitapçıda başladığı eğlenceli bir gizem, aşk ve macera hikâyesi. Ölümsüzlüğün sırrını araştıran bir masal."
-Barnes & Noble-

"Kahraman; anlatım tarzı, zekâsı, hazır cevaplılığı ve uyanıklığıyla kitabı sürükleyici kılıyor. Tıpkı yeni çıkan bir iPhone'un parlak ekranı gibi."
-Washington Post-

"24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, dijital devrimin getirdiği değişiklikleri merak eden herkes için okumaya değer bir kitap."
-Boston Globe-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789944342186
 • Çeviri:
  Zeynep Yedierler
 • Yayınevi:
  Trend Kitap
 • Kitabın Türü:
Kitap Böcüğü 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · 9/10 puan

Kitap nedense bir türlü sevemediğim birinci tekil şahıs anlatım ile yazılmış. Ancak yine bu kitapla birlikte gördüm ki bu yazım tarzı doğru kullanıldığında kesinlikle etkileyici olabiliyor. Sıradan bir kitapçıda geçen olaylar gizem dolu bir hikaye ile çok güzel aktarılmış. Sıkılmadan ve merakla okuyor, kitapçının sırrını yazarla birlikte çözmeye çalışıyorsunuz. Bu sırrı çözmeye çalışırken bir Google çalışanından yardım alıyor ve şirketin iç dünyasına dalış yapıyorsunuz. Doğrusu Google'daki gelişmelere ve çalışmalarına hayran kalmamak mümkün değil. Kısacası kitap zevkle okunacak ve fiziksel kitap sever biri olarak teknolojinin gerekliliğini de kanıtlayacak bir kitap. İyi okumalar.

Sebiha 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı internette gezerken gördüm ve hakkında bir kaç yorum okuduktan sonra aldım.Biraz fantastik bir kurgu içerir diye düşünmüştüm .Bu sebepten ilk 100 sayfayı hızlıca okudum bu beklentiyle okudum ama öyle olmadığını görünce biraz hayalkırıklığına uğradım.Sonraki kitabı olduğu gibi kabul edip ,yaklaşık 50 sayfa sonra, devamını merak ederek bitirdim.Yazarın sadece bir karakter üzerinden olayı götürmediği ve bir çok karakterin yardımlarıyla sonuca gitmesi hoşuma gitti.Baş karakterimiz ekonomik kriz yüzünden işsiz kalmış ve bilgisayar işlerinden iyi anlayan Clay'in ağzından anlatılıyor.Clay bir gün iş bulma umuduyla sokaklarda yürürken bir kitabevinde gördüğü iş ilanına başvuruyor ve işe kabul ediliyor.Ve daha sonra kendini 500 yıllık şifreli yazılmış bir kitabın sırrını çözmeye çalışan insanların arasında buluyor .Burda tanıştığı yeni kişiler ve eskiden tanıdığı dostlarıyla birlikte tabiki de kitabın sırrını çözüyorlar.Sonuç olarak kitabı okuduğuma memnunum.Son zamanlarda okuduğum kitaplardan farklı olması iyi denk geldi.

Tuğba Dk 
02 Haz 13:37 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nancy H.Kleinbaum'un "Ölü Ozanlar Derneği" kitabı vasıtasıyla hayatımıza giren, anlamı "Anı Yaşa" olan "Carpe Diem" felsefesi çoğumuzun hayatında yer buldu. Bu kitap ile de "Festina Lente" felsesiyle tanışıyoruz. Anlamı ise "Yavaşça acele et! Ne fırsatları kaçıracak kadar tez canlı ol, ne de fırsatları kaçıracak kadar yavaş." Şahsen ben bu felsefeyi "Carpe Diem''den daha fazla benimsedim. Kitap zaten güzel bir kitaptı fakat bu cümle kesinlikle kitabı sevmemin en büyük nedeni.

Şule ALTAN 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Beklentisiz okuduğum , okudukça zevk aldığım bir kitap oldu.Bir yanda kitaplar ve gizemler bir yanda teknoloji ve ortada kalmış karakter var bu hikayede.
Klasik günümüz romanlarından farklı , samimiyetle yazılmış , argo kullanmadan insanları güldürebilen bir ilk kitap.
Sloan , farklı bir konuya el atmış gibi görünse de asrın en büyük sorunlarından birini işlemiş : teknolojiyi kabullenme.
Yazar zaten eğitimli bir insan.Ben kitaptan bazı şeyler yakaladım , umarım size de faydası dokunur.
7 puan vermemin sebebi de anlatımın basit kalmasıdır.Pek edebi değildi bence.Alın okuyun ama edebi olduğundan değil , güçlü bir kurgusu olduğundan.

crocus 
18 Nis 2014 · Kitabı okudu · 14 günde · 6/10 puan

Yeni çıkan kitabı tamamen kitapevinde gezerken kapağı ve başlığı ilgimi çektiği için aldım. Öyle aman aman sürükleyici değil. Öylesine okumak için vaktiniz varsa okuyun derim.

Kitap okumak 
31 May 03:59 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabın konusu isminde belirtildiği gibi. Kesintisiz açık olan bir kitapçıda istemeden de olsa çalışmaya başlayan kahramanımız bir müddet sonra orada olup bitenlerin çok da sıradan olmadığını fark etmesi ile başlar ve olaylar gelişir. Öykü ilerlerken Google'ın muhteşem büyüklüğüne ve nelere vakıf olabildiklerini görebiliyorsunuz. Oldukça değişik bir konusu olmasına rağmen üslubu çok da sürükleyici olmadığından ''bittiğinde sevindiğiniz'' kitaplar arasında yer alabilir muhtemelen.

Muharrem Armağan 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Özelllikle kitabı tavsiye üzerine okudugum ve arka kapağındaki övgülere baktığımdan beklentim hayli yüksekti kobu olarak güzel olsada olayların birçogu tesadüfen olamayacak kadar saçma geldi bana kitabı okurken kendinizi orda değilde daha çok olması imkansız bi pembe dünya içinde buluyosunuz nedeni yazarın anlatımından ziyade eğer bir olay olmasa herşey mahvolacak gibi yani kitap baştan sona tesadüflerle dolu ve herhangi bi tesadüf olmasa olay çözülemeyecek gibi yani arkadaşların ısrarı sonucu merak eden bi kahraman tamda olması gereken bi zamanda gelen sevgili, arkadaşına iyilik yapmak için denk geldiği en sevdiği yazarın kendi seslendirdiği kitabı yani genel olarak herkes tam olması gereken yerde herkes tam olması gereken meslekte ve aşırı abartılı bence vakit geçirmek için okunabilir.

Kitaptan 25 Alıntı

"Bazıları hakikaten çok çalışıyorlar."
"Ne iş yapıyorlar?"
"İlahi, evlat!" dedi Penumbra, kaşlarını kaldırarak. Sanki cevabı herkesçe bilinen bir soru sormuştum.
"Okuyorlar..."

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan

Tüm ekonomi bir anda müzik eşliğinde oynanan sandalye kapma oyununa dönüşmüştü; ben de olabildiğince çabuk bir şekilde herhangi bir yer kapma derdindeydim.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan (Sayfa 6)24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan (Sayfa 6)
zebercet zengin 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyadaki bütün sırlar öğrenmeye değerdir, bazen bakarız ama onları göremeyiz.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan
Katre-i Matem 
21 Mar 20:52 · Kitabı okudu · 10/10 puan

... Kısacası, bilgisayarlar gün geçtikçe insanlardan daha zeki hâle geliyorlar ve biz de gösteriyi onların yönetmesine göz yumuyoruz.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan (Sayfa 62)24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan (Sayfa 62)
Kitap okumak 
31 May 04:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Tek bildiğim, insanlar belli bir yaşı geçtiğinde bazı şeyleri neden yaptıklarını sormamamız gerektiği.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan (Trend Yayınevi)24 Saat Açık Kitapçının Sırrı, Robin Sloan (Trend Yayınevi)
3 /